افتتاح حساب ترکیه
نکات خرید کفش چرم

نکات خرید کفش چرم را باید حتما قبل از خرید کفش چرم مورد توجه قرار دهید. این‌که ویژگی های کفش چرم خوب چیست و چگونه کفش چرمی مناسب و نامناسب را از هم تشخیص دهیم؟ پاسخ این سوال‌های شما در رابطه با خرید کفش چرمی در این‌جا آورده شده است.

نکات خرید کفش چرم ؛ چرا چرم بپوشیم ؟

مرغوب‌ترین و بهترین جنس برای کفش، چرم است. چرم اگر طبیعی باشد و مواد اضافه‌ای در ترکیب با خود نداشته‌ باشد، دوام و کیفیت بسیار خوبی دارد. چرم‌های طبیعی، منافذی دارند که اکسیژن‌رسانی به پا را آسان و از بروز آسیب در پا جلوگیری می‌کند. کفش چرم طبیعی، به شرط داشتن طراحی مناسب، بسیار راحت‌تر از کفش‌های دیگر است و گزینه خوبی برای استفاده روزانه به‌حساب می‌آید. اگر از کفش‌های چرم، درست مراقبت کنید و همیشه از واکس مناسب استفاده کنید، می‌توانید تا سال‌ها از داشتن‌شان لذت ببرید.

بستن بند کفش - نکات خرید کفش چرم

چرا کفش چرم مناسب ترین گزینه است ؟

وقتی از تیپ رسمی و کلاسیک فردی با پرستیژ بالا سخن می گوییم؛ ذهنمان به سمت اجناس چرم و گران قیمت می رود. فردی را تصور می کنیم که کفش های چرمی به پا کرده و رسمی و کلاسیک است. کفش های چرم مشکی برای آقایان بهترین گزینه می باشد. شما می توانید با خرید کفش چرم نظر همه را به خود جلب کنید.

به خصوص وقتی که در جلسه کاری حضور داشته باشید. بیشتر مردان خوش سلیقه و باهوش، در جلسه های کاری خود سعی می کنند که ظاهر بسیار مرتب و رسمی داشته باشند و معمولا پوشیدن کفش چرم را در اولویت پوشش خود قرار می دهند. پس توصیه می کنیم که شما در در جلسه های کاری خود اقدام به پوشیدن کیف و کفش چرمی کنید.

شاید تا به حال شنیده باشید که که ظاهر زیبا و تمیز کفش، اعتبار می آورد. هستند کسانی که اصلا به پوشش خود اهمیت نمی دهند و باور دارند که اعتبار به ظاهر نیست ولی خب بهتر است این مسئله را به طور علمی و شفاف مورد بررسی قرار دهیم.
از نظر روانشناس ها، می توان از روی کفشی که فرد به پا کرده است به شخصیت فرد پی برد.

به طور مثال افرادی که کفش چرم به پا می کنند؛ با سیاست؛ مقتدر، مستقل و از همه مهم تر با اعتماد به نفس بالا هستند. پس توصیه می کنیم هنگامی که به یک قرار ملاقات تجاری، کاری و به طور کلی رسمی می روید و یا می خواهید خیلی ویژه و با پرستیژ به نظر برسید بهتر است که از کفش‌ هایی استفاده کنید که در درجه اول اعتباری برای شما به وجود آورد مثل کفش چرم که مناسب ترین گزینه می باشد.

قدم اول ؛ جنس چرم را بشناسید

انواع چرم

در حالت کلی، نمی‌توان یک دسته‌بندی اساسی برای انواع چرم درنظر گرفت. چرم‌ها را می‌توان براساس جنس، به طبیعی و مصنوعی تقسیم‌بندی کرد.

ست کیف و کفش

تقسیم‌بندی دیگر، بر اساس سبک تولید چرم است و چرم را براساس کشورهای سازنده آن تقسیم می‌کند. در این تقسیم‌بندی چرم‌های روسی، مراکشی و اسپانیایی، جزو معروف‌ترین دسته‌ها هستند.

اما مهم‌ترین و معروف‌ترین تقسیم‌بندی چرم، براساس نوع دباغی آن است. حتما می‌دانید که دباغی، به فرآیندی گفته می‌شود که چرم خام را پردازش می‌کند و آن را برای استفاده در صنایع پوشاک، آماده می‌سازد. تقسیم‌بندی‌های مختلف و متنوعی براساس نوع پرداخت، در چرم وجود دارد که در ادامه با مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها آشنا می‌شویم:

چرم کامل ؛ نکات خرید کفش چرم

این نوع چرم از سطح بیرونی چرم به‌دست می‌آید و جزو مرغوب‌ترین انواع چرم است. چرم‌های کامل سطح براقی دارند و بسته به نوع دباغی‌شان ممکن است دانه‌دانه یا صاف باشند. چرم‌های دانه‌دانه، به علت کمترین دخالت در پرداخت، عمر طولانی‌تری دارند و بسیار با کیفیت هستند.

اینجوری با مینی اسکارف استایل های جذاب و خاص بزنید

چرم نبوک

این نوع چرم بافت مخملی دارد و از لایه‌های درونی‌تر و گوشتی پوست گاو ساخته می‌شود. ظرافت و لطافت بالای چرم نبوک، مهم‌ترین مشخصه‌ آن است. البته تمیزکردن و نگهداری از این نوع چرم هم دردسرهای خودش را دارد.

چرم اشبالت

جرم اشبالت از ورقه‌ورقه شدن پوست گاو درست می‌شود. این نوع چرم مانند نبوک و جیر، سطحی مخملی دارد و پرز دار است. در تهیه چرم اشبالت، از رنگ‌های شیمیایی زیادی استفاده می‌شود و به همین دلیل، تنوع رنگ آن بالاست. از چرم اشبالت در تولید کیف و کیف پول، بیشتر استفاده می‌شود.

چرم جیر ؛ نکات خرید کفش چرم

جیر، شباهت زیادی به نبوک دارد. همانند چرم نبوک، این نوع چرم هم از لایه‌های گوشتی پوست حیوانات ساخته می‌شود، بااین تفاوت که چرم جیر، برخلاف نبوک، از پوست گوساله و بز تهیه می‌شود و عمر کمتری نسبت به چرم نبوک دارد.

کفش جیر - نکات خرید کفش چرم

چرم کرومی

چرم‌های کرومی که اخیرا در صنعت کفش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، از چرم‌های نامرغوب گاوی تهیه می‌شود. طرح روی چرم هم از یک لایه کرومی تهیه می‌شود و روی آن چاپ می‌شود. بسیاری از چرم‌های طرح‌دار، چرم‌های کرومی به‌حساب می‌آیند.

چرم ورنی

چرم‌های ورنی از پوست گاو درست می‌شوند. این نوع چرم‌ها با یک ورق براق لاکی پوشانده می‌شوند تا ظاهری براق به خود بگیرند. عمر این چرم‌ها در مقایسه با چرم‌های کامل و نبوک، کمتر است.

چه جنسی بهتر است ؟نکات خرید کفش چرم

نکته واضح این است که دست شما در انتخاب چرم طبیعی باز است. شما می‌توانید بسته به سلیقه‌ خودتان، از انواع چرم‌های دباغی‌شده استفاده کنید. البته فراموش نکنید که هرچقدر ظاهر چرم طبیعی‌تر باشد، یعنی چرم شما کیفیت بهتری دارد و در فرآیند دباغی آن، از دخالت‌های شیمیایی کمتری استفاده شده‌است.

چرم‌های کامل، بهترین انتخاب برای کفش چرم هستند و چرم نبوک، در رده بعدی قرار می‌گیرد. چرم خوب، چرمی است که بیش از اندازه طبیعی براق نباشد و وقتی آن را می‌پوشید، بیش از اندازه چین و چروک نخورد. البته چرم نباید بوی مواد شیمیایی بدهد و موقع بو کردن آن، بوی طبیعی پوست حیوانات به مشام‌تان برسد. باید بدانید که چرم طبیعی، به‌راحتی نمی‌سوزد و اگر کبریت یا فندکی روی آن بگیرید، آتش نخواهد گرفت. (البته بعید است بتوانید چنین آزمایشی را در فروشگاه انجام بدهید!)

قدم بعدی ؛ آیا پاهایتان در کفش راحت است ؟

اگر کفش چرم را به‌درستی انتخاب کنید، قطعا تجربه بسیار خوبی از پوشیدن آن خواهید داشت. دانستن نکات خرید کفش برای هر شخصی ضروری است. کفش‌های چرم، درعین آراستگی ظاهری، بسیار راحت هستند و پا در آن‌ها اذیت نخواهد شد. قواعد خرید کفش مناسب سایز پا، در همه موارد یکسان هستند و فرقی ندارد چه نوع کفشی انتخاب می‌کنید.

کفش مناسب پای شما آن کفشی است که نه پایتان در آن بیش از اندازه بلغزد و نه سرپنجه‌هایتان تحت فشار باشد درست مثل کفش‌ کالج . سعی کنید بعدازظهرها را برای خرید کفش تنظیم کنید. چرا که پا معمولا صبح‌ها، کمی کوچک‌تر از ساعات پایانی روز است. پس اگر صبح‌ها برای خرید کفش بروید، ممکن است که کفش برایتان کوچک‌تر از سایز واقعی پاهایتان شود و پاهایتان را اذیت کند.

کفش‌های تنگ یا گشاد، می‌توانند باعث تغییر در فرم پا و سرپنجه‌ها شوند یا باعث بروز مشکلاتی مانند میخچه در پاهایمان شوند. البته اگر موقع خرید کفش، فشار منطقی روی سرپنجه خود حس کردید، طبیعی است. چرم بعد از یکی دو دفعه استفاده، جا باز می‌کند و کاملا اندازه پای شما می شود.

پاشنه کفش چرم

بیایید منطقی باشیم! قرار نیست که اگر قدمان اندازه دلخواه‌مان نیست، جورش را کمر و ستون فقراتمان بکشد. پاشنه‌های بیشتر از ۴-۵ سانتی‌متر، به‌هیچ وجه مناسب استفاده روزمره ما نیستند و آسیب زیادی به کمرمان وارد می‌کنند. سعی کنید از کفش‌هایی با پاشنه ۲-۳سانتی‌متر استفاده کنید تا هم پاهای خودتان در آرامش باشند و هم سلامتی‌تان حفظ شود.

شیک ترین مدل روسری ترند 1402 برای استایلی خاص و جذاب

کفش پاشنه دار - نکات خرید کفش چرم

توجه به سرپنجه از نکات خرید کفش چرم

سرپنجه‌های کفش، علاوه‌بر تاثیر در راحتی پا، در فرم نهایی کفش و زیبایی آن هم تاثیر زیادی خواهند داشت. سعی کنید قبل از هرچیزی، ملاک شما برای انتخاب نوع پنجه کفش، راحتی آن باشد. پاشنه‌های بیش از اندازه تیز ونازک، بدترین انتخاب برای سلامت پا به حساب می‌آیند.

زیره کفش چرم

موردی که معمولا بسیاری از افراد موقع خرید کفش به آن توجه ندارند، زیره کفش است. زیره کفش، نقش مهمی در طول عمر کفش و البته سلامت پاها دارد. زیره مناسب کفش، زیره‌ای است که حالت کشسانی متعادلی داشته باشد. البته از آنجایی که درمورد کفش چرم صحبت می‌کنیم، آن حالت کشسانی که از کفش‌های ورزشی انتظار داریم، مورد نظرمان نیست.

زیره کفش باید توانایی خنثی کردن فشار ناشی از حرکت و وزن ما را داشته باشد. هم‌چنین، مقاومت در برابر آب و سایش هم نقش مهمی در انتخاب یک زیره مناسب دارد. موقع خرید کفش چرم، توجه کنید که حتما زیره کفش‌تان، دندانه‌دار باشد تا با ایجاد اصطحکاک مناسب، از سرخوردن و لیز خوردن شما جلوگیری کند.

ویژگی های چرم مناسب برای کفش ؛ نکات خرید کفش چرم

برخی ویژگی های چرمی مناسب برای کفش که دانستن آن‌ها تشخیص کفش چرمی خوب را از بد آسان‌تر می‌کند، عبارتند از:

چرم خوب، چرمی است که بیش از اندازه طبیعی براق نباشد.
وقتی کفش چرمی خوب را بپوشید، بیش از اندازه چین و چروک نمی‌خورد.
چرم نباید بوی مواد شیمیایی بدهد.
در هنگام بو کردن چرم، باید بوی طبیعی پوست حیوانات به مشام برسد.
چرم طبیعی، به‌راحتی نمی‌سوزد. (به این معنی که اگر کبریت یا فندکی بر روی آن بگیرید، آتش نخواهد گرفت.)

چگونه کفش چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهیم ؟

تشخیص کفش چرم طبیعی از مصنوعی را می‌توان مهمترین چالشی دانست که خریداران کفش چرم طبیعی با آن مواجهند. به خصوص اینکه خیلی از فروشندگان کفش هم به خوبی با مسائل تخصص چرم آشنا نیستند و حتی در صورت صداقت و علاقه‌ی کامل به راهنمایی مشتریان، نمی‌توانند راهنمای خوبی باشند.

احتمالاً شما هم راه‌های مختلفی را برای تشخیص چرم طبیعی و اصل از مصنوعی شنیده‌اید ولی دقیقاً نمی‌دانید که به کدامیک می‌توان اعتماد کرد؟ در ادامه تمام این راه‌ها را بررسی خواهیم کرد و راه‌حل نهایی را برای تشخیص کفش چرم طبیعی از مصنوعی ارائه می‌دهیم.

تمیز کردن کفش - نکات خرید کفش چرم

حرارت دادن راه‌حل مناسبی نیست !

بعضی از افراد تصور می کنند که با حرارت دادن چرم می‌توان به تشخیص رسید. مثلاً اگر چرم جمع شود مصنوعی است و اگر نشود، طبیعی است. اما این روش به جایی نمی‌رسد زیرا چرم‌های مصنوعی جدید کیفیت بالایی دارند و با حرارت، به ‌سرعت جمع نمی‌شوند و باید حداقل ۵ ثانیه به آن‌ها حرارت دهید. حرارت ۵ ثانیه قابلیت این را دارد که چرم طبیعی را هم جمع کند. پس با این روش نمی توانید چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید.

دست کشیدن روی چرم کفش ، یک راه تشخیص اولیه و از نکات خرید کفش چرم

یکی از روش‌های دیگر دست کشیدن بر روی چرم است. چرم طبیعی حس خوبی به انسان منتقل می‌کند و خیلی نرم و لطیف است، در صورتی‌که چرم مصنوعی زمخت است و این حس را در فرد ایجاد نمی‌کند. وقتی روی کفش چرم طبیعی دست می‌کشید نباید حالت دو- پوستی یا خرد داشته باشد و باید یکدست باشد.

با این حال باید بدانید که معمولاً فقط کسانی که در کار کفش هستند و سالیان زیادی با چرم سروکار دارند، می‌توانند تا حدی به این مهارت برسند که چرم طبیعی را با دست کشیدن، تشخیص دهند. در نتیجه این روش هم به هیچ‌وجه صد در صد نیست و خطا دارد چون کفش‌های زیادی هستند که از چرم مصنوعی تولید شده‌اند و با این حال هنگامی که روی آنها دست می‌کشید، نرمی و لطافت چرم طبیعی را دارند.

توجه به بوی چرم طبیعی ، بهترین راه برای افراد مبتدی

بهترین روش برای افراد مبتدی که با استفاده از آن می‌توانند تا حدودی به طبیعی بودن و یا مصنوعی بودن کفش چرم پی ببرند بوی چرم آن است. چرم طبیعی بوی منحصربه‌فردی دارد که با بوی چرم مصنوعی و پلاستیک متفاوت است. البته با توجه به تجربه کفاشان متعدد، حتی این روش هم ممکن است شما را به خطا بیندازد. چون تولید‌کنندگان کفش چرم مصنوعی به سمت تولید محصولاتی رفته‌اند که بوی چرم طبیعی را هم داشته باشد و در حال حاضر در بازار کفش‌های مصنوعی با بویی شبیه چرم طبیعی هم یافت می‌شود.

بوت بلند رو با چه لباس هایی ست کنیم که استايل خفن داشته باشیم

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به صورت صد در صد ممکن نیست !

شاید از خواندن جمله‌ی بالا تعجب کنید ولی حقیقت دارد. تشخیص کفش چرم طبیعی در هنگام خرید به صورت صد در صد نه تنها برای افراد مبتدی کار آسانی نیست بلکه حتی بسیاری از استادکاران کفش هم ممکن است وقتی با یک کفش چرم روبرو می‌شوند، ‌نتوانند با قطعیت در این مورد نظر بدهند.

دلیل اصلی این وضعیت آن است که امروزه روش‌‌های بسیار متنوعی برای تولید کفش چرم مصنوعی به وجود آمده است و همچنین از جنس‌های متعددی برای تولید این کفش‌ها استفاده می‌شود که شباهت‌های ظاهری زیادی با چرم طبیعی دارند. البته باید دقت داشته باشید که در خیلی از موارد بعد از اینکه کفش را به مدت یک هفته می‌پوشید، از عوارضی مانند عرق پا و بوی بد کفش، مصنوعی بودن آن مشخص می‌شود ولی هدف اصلی ما آن است که این موضوع در هنگام خرید کفش و قبل از پرداخت مبلغ، مشخص شود.

کفش قهوه ای مردانه - نکات خرید کفش چرم

نکات خرید کفش چرم که باید مدنظر داشت

یکی از نکات مهم برای خرید کفش چرم این است که اصل بودن آن را تشخیص دهید. یکی از آسان ترین و متداول ترین روش ها جهت تشخیص کفش چرم اصلی چک کردن درون کفش می باشد. هنگام خریداری کفش چرم، دقت کنید چرم طبیعی در آن استفاده شده باشد.

کفش چرم دارای حالتی پرزی شکل و زبر می باشد. در حالی که در مدل تقلبی و غیر اصل آن چرم دارای تار و پود می باشد.
از دیگر روش های تشخیص اصل بودن کفش های چرمی این است که روی کفش کمی آب بریزید. زیرا چرم های طبیعی سریع تر آب را به خود جذب می‌کنند. چرم مصنوعی به هیچ عنوان آب را جذب نمی کند و قطره های آب از روی کفش سرازیر می شود.

یکی دیگر از روش های تشخیص چرم اصل این است که قسمتی از کفش را با دستان خود فشار دهید؛ در صورتی که بافت کفش شما کمی جمع شد و حالت چروک به خود گرفت یعنی کفشی که در دست دارید کفش چرم اصل است. اما اگر تغییری را ندیدید یعنی چرم اصل نیست.

شناسنامه کفش چرم

جالب است بدانید که کفش چرم اصل، دارای شناسنامه ای اختصاصی نیز می باشد. شما به راحتی می توانید از فروشنده کفش چرم، شناسنامه کفش را بخواهید.قبل از اقدام به خرید کفش آن را بو کنید. شما به عنوان یک خریدار باید بدانید که تمامی کفش های چرم بوی خاصی دارد و چرم مصنوعی هیچ وقت چنین بویی را نمی دهند. پس به این نکته قبل از خرید توجه داشته باشید.

کفش مشکی - نکات خرید کفش چرم

هنگام خرید کفش چرمی، آن را کمی تا کنید؛ اگر متوجه تغییر رنگ شدید؛ مطمئن شوید که یک کفش چرم اصل در دست دارید.نکته مهم دیگری که باید قبل از اقدام به خرید به آن دقت کنید این است که به دلیل اینکه کفش های چرمی اصل از پوست حیوانات درست شده اند؛ پس ضخامت کفش در همه جای کفش یکسان و یکنواخت نخواهد بود.آخرین نکته که باید قبل از خرید باید دقت داشته باشید این است که اگر کفش چرم اصلی را زیر نور مستقیم خورشید و یا نور لامپ قرار دهید؛ هیچگاه نور را به صورت یکنواخت منعکس نمی کند. زیرا بعضی از قسمت های پوست حیوان مات و برخی دیگر از قسمت های کفش براق است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 دی 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *