افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن نرده راه پله

تمیز کردن نرده راه پله به دلیل اینکه در معرض دید قرار داره بسیار مهمه و می تونه تاثیر زیادی در زیبایی خونه و پاکیزگی منزلتون داشته باشه. با شادمگ همراه بشین تا از اصول تمیز کردن و لکه گیری انواع نرده های چوبی و یا اسایل بیشتر بدونید.

چگونه نرده راه پله را تمیز کنیم؟

نظافت نرده راه پله یکی از کارهای آزاردهنده است که اغلب ما نسبت به آن بی توجه هستیم؛ اما یکی از کارهای مهم در نظافت راه پله، تمیز کردن نرده های آن است و این کار هر چند وقت یک بار باید حتما انجام شود؛ زیرا نرده‌ های راه پله هم مانند هر جای دیگری کثیف می شوند و باید تمیز شود. آیا می خواهید بدانید نرده های راه پله چگونه به خوبی تمیز می شوند؟ پس با ما همراه باشید.

تمیز کردن نرده راه پله

معمولا نرده ها با استفاده از دستمال یا گردگیر پر، به راحتی تمیز می‌ شوند؛ اما گاهی اوقات نرده ها چسبناک می شوند و باید به خوبی تمیز شوند. در چنین مواردی ابتدا باید لوازم و مواد نیاز برای انجام این کار را تهیه کنید و سپس با محلولی که در ادامه طرز تهیه آن را توضیح خواهیم داد، نرده ها را تمیز کنید.

ابزار لازم برای نظافت نرده های راه پله

گردگیر پر یا دستمال گردگیر معمولی
چند تکه پارچه نرم
بطری شیشه شوی پلاستیکی
سرکه سفید
آب لیمو
روغن زیتون
روغن نباتی

روش های رفع کدری و سیاهی نرده استیل

از بین بردن لکه های مقاوم و سخت

برای تمیز نمودن این لکه ها بهترین راه این می باشد که در ابتدا کمی با آب پاش قسمت دارای لکه را مرطوب کنید. سپس روی لکه را با مخلوط جوش شیرین و نمک بپوشانید. پس از گذشت 15 دقیقه محل مورد نظر را آبکشی کنید. در صورت لزوم تا چند بار این عمل را انجام بدهید. مطمئن شوید که حتما این لکه ها رفع می شوند.

پاک کردن لکه با آرد

آرد سفید نقش لایه بردار قوی را ایفا می کند. برای این کار باید وسیله استیلی که می خواهید تمیز کنید خشک خشک باشد. پس از اینکه از خشک بودن آن مطمئن شدید کمی آرد را روی وسیله مورد نظر بپاشید و آن را پوشش دهید. پس از 30 دقیقه آرد را از محل مورد نظر جمع کنید و سپس بشویید.

از براق کننده های طبیعی

به جای استفاده کردن از براق کننده های قوی می توانید از تمیر کننده های طبیعی استفاده کنید. جرم گیرهای قوی باعث ایجاد لکه های سیاه و یا زرد بر روی استیل می شوند. بهترین براق کننده ها برای لوله استیل، نرده استیل، حفاظ استیل و دیگر محصولات استیل، جوش شیرین و سرکه سفید می باشد.

تمیز کردن نرده راه پله

برای این کار کافی است که کمی سرکه سفید را به صورت اسپری روی وسیله مورد نظر بپاشید و با پارچه آن را پاک کنید. اسید موجود در سرکه باعث تمیز شدن استیل می شود. برای براق کردن آن می توانید کمی روغن از هر نوعی را بر روی پارچه ای نرم بریزید و آن را روی سطح مورد نظر بکشید.

از پولیش استفاده کنید

برای تمیز کردن نرده استیل و یا دیگر وسایل استیل، از پولیش نرم می توانید استفاده کنید. استفاده از اسکاچ و وسایل تمیز کننده زبر باعث ایجاد خش و لک در روی سطح نرده استیل می شود. با این کار می توانید وسیله استیل را مشابه روز اول کنید.

روش نظافت نرده راه پله ها

ابتدا باید ببینید نرده ها نیازمند چه میزان نظافت هستند؛ اگر فقط گرد و خاک روی آنها نشسته باشد، طبیعتا با گردگیری ساده پاک می شوند؛ اما اگر چسبناک باشند و چندین لایه از ذرات کثیف روی نرده ها ایجاد شده باشد، باید از روش دیگری برای پاک کردن نرده ها استفاده کنید.

ترفند تمیز کردن سرامیک و برق انداختن آن با تکنیک های آسان خانگی

چنانچه نرده های راه پله چسبناک هستند و کثیفی ها ظاهر آن را زشت کرده است، ابتدا دو فنجان آب را با یک فنجان سرکه سفید ترکیب کنید و پس از ریختن محلول در بطری شیشه شوی، آن را روی نرده اسپری کنید و اجازه دهید محلول یک یا چند دقیقه روی نرده باقی بماند و در پایان با یک دستمال نرم محلول را پاک کنید.

در حین نظافت راه پله از چند دستمال استفاده کنید و این کار را آنقدر تکرار کنید که حالت چسبندگی نرده ها از بین برود و هیچ گونه کثیفی روی دستمال ها مشاهده نشود.

اگر نرده راه پله های شما چوبی است برای براق کردن و جلوگیری از خشک شدن آنها می توانید پس از تمیز کردن آن ها، چند قطره روغن زیتون یا روغن نباتی روی یک دستمال بریزید و دستمال را به آرامی روی نرده ها بکشید.

راه پله های چسبناک

در صورتی که نرده های راه پله فقط چسبناک هستند و کثیفی زیادی روی آن ها مشاهده نمی شود، ابتدا باید گرد و خاک روی نرده ها را پاک کنید و سپس یک فنجان روغن زیتون را با یک و نیم فنجان آب لیمو ترکیب کرده و پس از اینکه محلول را به آرامی تکان دادید، در یک بطری شیشه شوی ریخته و مقداری از آن را روی نرده ها اسپری کنید و در پایان هم محلول را با یک دستمال به آرامی پاک کنید. اگر چند بار این کار را انجام دهید، چسبندگی نرده ها کاملا از بین خواهد رفت. این کار هم چسبندگی نرده ها را از بین می برد و هم آنها را براق می کند. لازم به ذکر است آب لیمو علاوه بر از بین بردن چسبندگی، خاصیت میکروب زدایی هم دارد.

اگر تنها کمی گرد و خاک روی نرده ها نشسته است، بهتر است پس از گردگیری آن، یک فنجان روغن نباتی را با دو قاشق چای خوری سرکه سفید ترکیب کرده و پس از ریختن محلول در یک بطری شیشه شوی، مقداری از آن را اسپری کنید و محلول را با یک دستمال نرم پاک کنید.

میزان تمیز کردن راه پله

نرده راه پله ها بسته به میزانی که مورد استفاده قرار می گیرند، باید تمیز شوند؛ قطعا نرده راه پله های مکان هایی که زیاد استفاده نمی شود نسبت به نرده راه پله هایی که نزدیک آشپزخانه هستند یا نرده راه پله های بین طبقات یک خانه بیشتر کثیف می شوند.

توصیه می کنیم هنگام نظافت راه پله به نظافت نرده ها توجه ویژه ای کنید؛ زیرا با انجام این کار هم از ظاهر زیبای آنها لذت می برید و هم دستان شما دیگر با میکروب های مختلف تماس پیدا نمی کنند.

نظافت راه پله های چوبی داخلی

راه پله های چوبی مقاومت بالا و ظاهر زیبایی دارند، اما نسبت به راه پله های فلزی نیازمند مراقبت و توجه بیشتری هستند. قبلا در مورد کاربرد نرده چوبی با شما صحبت کردیم.

تمیز کردن نرده راه پله

برای نظافت راه پله های چوبی ابتدا باید خاک و گرد و غبار آن ها را از بالا به پایین با جاروی دستی یا جارو برقی پاک کنید.

پس از آنکه راه پله را به خوبی جارو کردید، ابتدا سطح پله ها را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید و سپس باید آنها را سریع با یک تکه پارچه نرم پاک کنید؛ زیرا ممکن است قطرات آب یا آب باقیمانده در قسمت‌ های خیس، جذب چوب شود. در مرحله بعدی از یک محلول صابونی ملایم برای تمیز کردن راه پله ها استفاده کنید.

قبل از مصرف محلول مطمئن شوید که محلول مورد نظر مختص نظافت سطوح چوبی سخت است و دستورالعمل‌ های ذکر شده روی بسته محلول را نیز به دقت انجام دهید. پس از استفاده از محلول آن را با یک تکه پارچه مرطوب یا با استفاده از طی پاک کنید و در پایان پله ‌ها را با یک پارچه نرم خشک کنید.

حقایقی درباره ی زندگی پس از مرگ ؛ چه بر سرمان می آید ؟

نظافت راه پله های چوبی خارجی

اگر به درستی از این راه پله ها محافظت کنیم، می توانند تا سال ها زیبا و سالم باقی بمانند؛ اما عواملی طبیعی می توانند آسیب زیادی به این راه پله ها وارد کنند و باعث شکستگی یا پوسیدگی آنها شوند. از سوی دیگر گرما و رطوبت نیز باعث رشد جلبک یا کپک زدگی آن‌ها می‌شود. توصیه می کنیم برای جلوگیری از این آسیب ها حداقل سالی یک بار این راه پله ها را تمیز کنید.

برای تمیز کردن این راه پله ها ابتدا باید آنها را خوب جارو بزنید و با سپس با یک دستگاه شست و شوی فشار قوی آن ها را بشویید تا گرد و خاک و کثیفی ها از شکاف ها خارج شود.

در مرحله بعد سطح پله‌ ها و پاگردها را با یک محلول پاک کننده سطوح چوبی و یک پرس یا قلموی نرم یا طی نرم تمیز کنید و پس از آن که همه قسمت های راه پله را با این محلول تمیز کردید، آن را با یک دستگاه های شستشوی فشار قوی بشویید و برای خشک شدن آن ۳۶ تا ۴۸ ساعت منتظر بمانید؛ البته قبل از تمیز کردن تمام قسمت های راه پله با محلول، ابتدا آن را روی قسمت کوچکی از راه پله امتحان کنید و دستورالعمل های نوشته شده روی آن را به دقت انجام دهید.

در پایان هم مقداری بتونه ضد آب روی پله ها قرار دهید. استفاده از این ماده باعث محافظت راه پله در برابر آب، عدم نفوذ آب به آن و حفظ سلامت آن برای سال ‌ها می ‌شود.

چطور نرده چوبی را تمیز کنیم؟

شوینده های مختلفی برای تمیز کردن این نوع نرده ها در بازار موجود است. اما اگر می خواهید در صرف هزینه صرفه جویی کنید بهتر است تا از مواد خانگی برای تمیز کردن نرده ها استفاده کرده و به طور طبیعی این کار را انجام دهید.

سرکه

سرکه یکی از ارزان ترین موادی است که در هر خانه ایی بافت می شود و برای تمیز کردن ضد عفونی کردن سطوح بسیار مناسب است علاوه بر این که استفاده از آن آسیبی به سطوح چوبی وارد نمی کند و باعث پوسیده شدن آن نمی شود.

می توانید توی یک بطری اسپری کننده دو لیوان آب و یک لیوان سرکه سفید بریزین. خود تکان دهید تا به خوبی باهم مخلوط شوند. هر جایی از نرده که احساس کردید نیاز به تمیز شدن و ضد عفونی شدن داشت را اسپری کنید سپس با یک دستمال تمیز آن قسمت را پاک کنید. بهتر است قبل از استفاده از محلول اب و سرکه نرده چوبی را گرد گیری کرده سپس این کار را انجام دهید.

روغن زیتون و آبلیمو

ترکیب این دو ماده با هم هم باعث ضد عفونی شدن و تمیز شدن سطح چوبی می شود و هم باعث شفافیت و رطوبت چوب. می توانیم نصف لیوان آبلیمو را با یک لیوان روغن زیتون در یک شیشه اسپری کننده مخلوط کرده سپس به سطح مورد نظرتان اسپری کنید.

با اینکار نرده شما جلوه بسیار زیبا تری پیدا خواهد کرد.

تمیز کردن نرده راه پله

نکات مهم تمیز کردن راه پله‌ها و نظافت آن

راه پله‌ها را مرتب کنید

در نظافت راه پله هم مثل نظافت اتاق‌ها اولین کاری که باید انجام دهید مرتب کردن است. درباره راه پله هم این موضوع صدق می‌کند. در صورتی که روی پلکان اسباب بازی، لباس کثیف، وسایل و چیزهای دیگر دیده می‌شود فوری آن را بردارید. جمع کردن چیزهای اضافه از روی پلکان نه تنها تمیز کردنش را راحت‌تر می‌کند، بلکه می‌تواند خطرناک باشد. چون ممکن است باعث سر خوردن شما از روی پلکان شود یا حتی به جراحت و مرگ بینجامد. برای جلوگیری از این اتفاقات باید همه چیز را از روی پلکان بردارید و بعد تمیز کاری را شروع کنید.

نرده راه پله را تمیز کنید

مهم‌ترین چیزی که در نظافت پلکان معمولاً فراموش می‌کنیم تمیز کردن نرده‌هاست. بیشتر مردم پلکان را تمیز می‌کنند و آنقدر خسته می‌شوند که دیگر نرده‌ها را فراموش می‌کنند.

تمیز کردن ظروف چوبی با 5 تکنیک خانگی ساده

در حالی که بیشتر وقت‌ها نرده‌ها چسبنده و آلوده هستند، یا گرد و خاک زیادی روی آن‌ها می‌نشیند. برای تمیز کردن نرده‌ها به برس نیاز نیست و دستمال می‌تواند کافی باشد. چون برس ممکن است روی نرده خط و خش ایجاد کند. با محلول سرکه و آب گرد و خاک روی نرده را تمیز کنید.

بیش از یک بار در هفته راه پله را جاروبرقی کنید

بعضی از پلکان‌ها موکت کاری شده‌اند، در این باره باید این راه پله‌ها را جاروبرقی کنید تا گرد و خاک روی آن برود. برای این منظور می‌توانید از جاروبرقی یا جارو استفاده کنید. اما راه پله حتماً باید جاروبرقی شود تا هیچ گرد و خاکی روی آن نماند. یادتان باشد که جاروبرقی ابزار مخصوصی دارد که با کمک آن می‌توانید گوشه و کنار پلکان را خوب تمیز کنید. بنابراین برای تمیز کردن راه پله باید با قطعات جارو تمام کنج و کنار آن را تمیز کنید و بعد قسمت عریض راه پله را تمیز کنید.

هرازگاهی راه پله را تی بکشید

وقتی می‌خواهید پلکان را خوب تمیز کنید و تمیز کاری جدی داشته باشید باید کف را تی بکشید. این کار بیشتر در خانه تکانی‌های بهاره دیده می‌شود. اگر موکت روی پلکان برداشته می‌شود می‌توانید آن را بردارید و بشویید.

بعد پلکان بدون روکش را خوب تی بکشید تا هیچ لکه‌ای روی آن نماند. تی کشیدن برای تمیز کردن لکه‌های سرسخت عالی است. پس همانطور که کفپوش خانه، میز آشپزخانه، پیشخوان و سطوح دیگر را تمیز می‌کنید راه پله را هم تی بکشید تا محیط تمیز و عاری از باکتری داشته باشید.

تمیز کردن نرده راه پله

بین پله‌ها را فراموش نکنید

در تمیز کردن راه پله‌های خانه معمولاً فاصله بین پله‌ها فراموش می‌شود. فرقی نمی‌کند چقدر راه پله‌ها را تمیز می‌کنید، چون اگر فضای بین پلکان تمیز نشود این قسمت همیشه گرد و خاک را به خود جذب می‌کند و پله و خانه‌تان را کثیف نشان می‌دهد. برای این که این قسمت را تمیز و براق کنید اول به آن قسمت اسپری چند منظوره بزنید و با دستمال تمیز کنید. در این صورت پلکانی تمیز و عاری از گرد و خاک خواهید داشت.

یادتان نرود که پلکان چوبی است

بیشتر پلکان‌ها از جنس چوب هستند و آب و رطوبت می‌تواند به آن آسیب برساند. بنابراین حین تمیز کردن آن باید مراقب باشید تا پلکان چوبی‌تان آسیب نبیند. پس میزان استفاده از آب را کاهش دهید.

در صورتی که مجبور هستید از آب استفاده کنید حتماً راه پله را خوب خشک کنید تا اثر نم و رطوبت روی آن نماند. حین تمیز کردن پلکان و کفپوش چوبی اصلاً از شوینده‌های معمولی فرش و مبلمان استفاده نکنید چون می‌تواند کف را لغزنده کرده و به آن آسیب برساند. محلول آب و سرکه می‌تواند برای تمیز کردن کفپوش چوبی مناسب باشد.

تمیز کردن راه پله‌ها را تمام کنید

هر چقدر بیشتر پلکان را تمیز کنید، پلکان شما تمیزتر و براق‌تر می‌شود، اما این کار می‌تواند به پلکان یا روکش آن هم آسیب برساند. هرازگاهی پلکان را خوب تمیز کنید، تی بکشید و نرده‌های آن را هم خوب برق بیندازید. یکی از راه‌های زیباتر کردن پلکان روکش زدن به آن است. برای این منظور اول رنگ قبلی را بتراشید تا کنده شود.

بعد سطح را سنباده بکشید تا آماده جذب رنگ جدید باشد. قبل از رنگ کاری جدید می‌توانید از نرم کننده چوب استفاده کنید تا رنگ تازه خوب جذب شود. رنگ مورد علاقه خود را بزنید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند و خوب خشک شود. اگر قرار است رنگ پررنگ‌تر شود چند لایه بیشتر بزنید. بین هر لایه رنگ منتظر شوید تا خشک شود.

تمیز کردن نرده راه پله

سخن آخر

شاید تمیز کردن راه پله کار سخت و زمانبری باشد، اما در بلندمدت نتیجه می‌دهد. با یادگیری چند ترفند تازه می‌توانید نرده‌های زیباتر و تمیزتری داشته باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

26 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *