افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن درز کاشی

تمیز کردن درز کاشی حمام، توالت و دستشویی از اهمیت بالایی برخوردار است. درز کاشی محلی مناسب برای تجمع انواع باکتری و آلودگی می باشد، بنابراین در تمیز کردن آن وسواس به خرج دهید. شادمگ راهکارهایی به شما یاد می دهد که علاوه بر تمیز کردن، باعث ضد عفونی کردن درز کاشی هم شود.

مزایای تمیز کردن درز کاشی

تمیز کردن سرامیک - تمیز کردن درز کاشی

 1. بزرگتر دیده شدن فضا
 2. یکدست شدن کفپوش یا دیواره
 3. ایجاد هماهنگی بیشتر با محیط
 4. حفظ بهداشت محیط
 5. جلوگیری از بروز هر نوع آلودگی
 6. جلوگیری از ورود حشرات موذی به محل زندگی شما
 7. حفظ زیبایی بصری
 8. افزایش طول عمر کفپوش یا دیواره

بهترین مواد برای درز کاشی چیست ؟

کاشی یک نوع سطح پوششی است که برای دیواره یا کف آشپزخانه، حمام و توالت به‌کار می‌رود. در واقع با شکل دادن به خاک و استفاده از رنگ و لایه محافظتی کاشی به وجود می‌آید. هنگامی که کاشی‌ها را با چسب مخصوص می‌چسبانند، فضایی به اندازه ۵ میلیمتر بین آنها خالی می‌ماند. به این فضا درزهای کاشی می‌گویند.

برای سالم ماندن و طولانی‌تر شدن عمر کاشی‌ها باید این فضا پر شود. ماده‌ای که به پر کردن درزهای کاشی کمک می‌کند دوغاب نام دارد. زمانی که چسب کاشی‌ها خشک می‌شود، می‌توان دوغاب را روی سطح کفپوش ریخت.

به مرور زمان درزهای کاشی‌ها یا همان دوغاب شروع به کثیف شدن و تیره شدن می‌کنند. در چنین شرایطی، داشتن اطلاعات کاربردی در مورد راه‌های تمیز کردن درز کاشی‌های آشپزخانه، حمام و تمیز کردن سرامیک دستشویی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

پاک کردن سرامیک - تمیز کردن درز کاشی

تجهیزات لازم برای تمیز کردن درز کاشی

 • اسفنج
 • عینک ایمنی
 • دستکش لاستیکی
 • حوله
 • سطل یا ظرف بزرگ دیگر
 • مواد پاک کننده قلیایی
 • سفید کننده اکسیژن
 • پودر سفید کننده کلر

روش‌ های تمیز کردن کاشی

محل را آماده کنید

با استفاده از جارو، جاروبرقی یا جاروبرقی، هرگونه زباله، کثیفی یا گرد و غبار را از سطح کاشی پاک کنید.

یک محلول تمیز کننده ایجاد کنید

آب گرم را با یک شوینده ملایم یا یک پاک کننده کاشی مشخص شده مخلوط کنید. از استفاده از مواد شیمیایی خشن یا پاک کننده‌‌های ساینده که‌‌ می‌توانند به کاشی‌‌ها آسیب برسانند، خودداری کنید.

تمیز کردن دیوار حمام - تمیز کردن درز کاشی

تست نقطه‌ای

قبل از استفاده از محلول تمیزکننده بر روی کل سطح کاشی، آزمایش نقطه‌ای را روی یک منطقه کوچک و نامحسوس انجام دهید تا مطمئن شوید که تغییر رنگ یا آسیبی ایجاد نمی‌کند.

چند ترفند ساده برای شستن کفش ورزشی و کتانی با دست

محلول تمیز کننده را بمالید

برای تمیز کردن کاشی از یک اسفنج، پارچه نرم یا تمیز کننده برای استفاده از محلول تمیز کننده روی کاشی‌‌ها استفاده کنید. قبل از اینکه بتوانید محلول را بشویید، در قسمت‌‌های کوچک کار کنید تا از خشک شدن محلول جلوگیری کنید.

کاشی‌‌ها را بشویید

از یک برس نرم یا یک پد اسکراب غیر ساینده استفاده کنید تا به آرامی کاشی‌‌ها را در یک حرکت دایره‌ای بشویید. به مناطقی که دارای لکه، کثیفی یا کپک هستند توجه بیشتری داشته باشید.

خطوط دوغاب را تمیز کنید

اگر خطوط دوغاب بین کاشی‌‌ها کثیف یا تغییر رنگ داده‌اند، از یک پاک کننده دوغاب و یک برس گروت برای تمیز کردن دوغاب استفاده کنید. از طرف دیگر،‌‌ می‌توانید خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید و آن را روی خطوط دوغاب بمالید و به آرامی بشویید.

کاملاً بشویید

پس از شست‌وشوی کاشی‌ها و برای تمیز کردن کاشی ، کل ناحیه را با آب تمیز بشویید تا محلول تمیزکننده و باقیمانده‌های آن پاک شود.

تمیز کردن کف خانه - تمیز کردن درز کاشی

کاشی‌‌ها را خشک کنید

کاشی‌‌ها را با یک حوله تمیز پاک کنید یا اجازه دهید در هوا خشک شوند. این به جلوگیری از لکه‌‌ها یا رگه‌‌های آب کمک‌‌ می‌کند.

بهترین مواد برای تمیز کردن درز کاشی

پاک‌ سازی به کمک بخار

یکی از راه‌های مؤثر و سازگار با محیط زیست برای تمیز کردن، پاک کردن آن با بخار تمیزکننده است. تمیزکننده بخار خود را با نازل کوچک و در صورت امکان با برس قرار دهید. نازل را در قسمت گروت قرار دهید، بخار را روی آن بکشید. حتی اگر بخار تمیزکننده کامل تمیز نمی‌کند، آن را تا حدی تمیز می‌کند، و به شل کردن بقیه قسمت‌ها و مواد کمک می‌کند تا بتوانید با سایر محصولات نظافت بیشتری را انجام دهید.

تمیز کردن سرامیک با جوش‌شیرین و سرکه آن را تمیز کنید

با جوش‌شیرین و سرکه آن را تمیز کنید. از دو قاشق غذاخوری (۳۰ گرم) جوش‌شیرین استفاده کنید و به از مقدار کافی آب برای تهیه خمیر غلیظ استفاده کنید. یک مسواک تمیز یا قلم‌مو و برس را درون خمیر فروکنید و سپس از مسواک استفاده کنید تا خمیر را پاک‌کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، از یک مسواک جدید با موهای سخت استفاده کنید و ماسوره را با حرکت دایره‌ای به عقب و جلو بکشید.

وقتی کار تمیزی را تمام کردید، از یک بطری اسپری استفاده کنید تا منطقه را با مخلوط نیم سرکه و نیم آب اسپری کنید. بگذارید حدود نیم ساعت حباب کند. از مسواک استفاده کنید تا دوباره خمیر جوش‌شیرین و سرکه را درون ‌مایع مخلوط‌کنید. منطقه را با آب تمیز بشویید.

صفر تا صد اصول نگهداری از سانسوریا ؛ چیکار کنیم که سانسوریا گل بده

از جوش‌شیرین و پراکسید هیدروژن استفاده کنید

از جوش‌شیرین و نسوزید هیدروژن استفاده کنید. در صورت عدم وجود جوش‌شیرین و سرکه، ترکسید هیدروژن را به‌جای سرکه امتحان کنید. یک خمیر نازک با جوش‌شیرین و نسوزید هیدروژن درست کنید و از مسواک استفاده کنید تا خمیر را مخلوط‌کنید. در صورت لزوم مقداری نسوزید اضافی بریزید. پس از اتمام کار, آن با آب گرم بشویید.

شما هرگز نباید سرکه و نسوزید هیدروژن را باهم مخلوط‌کنید، بنابراین منطقه را به‌خوبی تمیز کرده و قبل از امتحان این روش چند روز صبر کنید. اگر نسوزید هیدروژن همه کثیفی‌ها و آهک‌ها را از بین نبرد، حداقل با از بین بردن لکه‌ها ظاهر را بهبود می‌بخشد و هر قالب موجود را از بین می‌برد.

بند کشی کردن - تمیز کردن درز کاشی

بوراکس و آب‌ لیمو را امتحان کنید

بوراکس و آب‌لیمو را امتحان کنید. در یک کاسه کوچک، یک فنجان (۶۳ گرم) بوراکس، ½ قاشق چای‌خوری (۳ میلی‌لیتر) روغن لیمو، و صابون مایع کافی (مانند صابون کاستیل) را باهم مخلوط‌کنید تا خمیری درست شود. از مسواک خود برای پاک کردن خمیر درون ریزه‌ها استفاده کرده و سپس با آب گرم بشویید.

محصولات سفیدکننده اکسیژن را امتحان کنید

محصولات سفیدکننده اکسیژن را امتحان کنید. این نام دیگری برای پرکربنات سدیم است که ترکیباتی از هیدروژن نسوزید و بلورهای سودا است. محصول را به کمک دستورالعمل سازنده, با آب مخلوط‌کنید. روی قسمت آسیب‌دیده بمالید و بگذارید تا یک ساعت قبل از شستشو و شستشو بنشیند. حتماً از این محصولات در محلی با تهویه مناسب استفاده کرده و از تماس آن با پوست جلوگیری کنید. همیشه برای استفاده از این محصولات, از دستکش استفاده کنید.

همیشه محصولات تجاری را در یک ناحیه کوچک روی سنگ خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید این محصول رنگ را کم نمی‌کند، از بین نمی‌برد یا آسیب نمی‌بیند. از هر نوع محصول سفیدکننده در قسمت‌های دارای رنگ استفاده نکنید.

از یک پاک‌کننده تجاری و سفیدکننده تجاری استفاده کنید

از یک پاک‌کننده تجاری و سفیدکننده تجاری استفاده کنید. بسیاری از پاک‌کننده‌ها وجود دارند که به‌طور خاصی برای گروت طراحی‌شده‌اند و اکثر آن‌ها را می‌توانید در فروشگاه‌های مواد پاک کنده خریداری کنید. حتماً دستورالعمل‌های تولیدکننده را برای استفاده دنبال کنید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. پاک‌کننده‌های گروت تجاری شامل موارد زیر هستند:

 •  Zep
 •  Goo Gout Grout
 • outrageous
 • tilex tile and grout

مراقب ترکیبات شیمیایی باشید

مراقب ترکیبات شیمیایی باشید. در صورت استفاده از یک ماده شیمیایی و امتحان ماده جدید، حتماً قبل از امتحان کردن ماده جدید، ناحیه را بشویید و چند روز صبر کنید. دقیقاً مانند نسوزید هیدروژن و سرکه می‌توانند اسید پراستیک را تشکیل دهند، همچنین ممکن است پاک‌کننده‌های تجاری برای ایجاد گازهای سمی، مایعات سوزآور و گازهای مضر ترکیب شوند.

نگران کثیف کاری شیرینی پزی نباش ؛ تمیز کردن سینی فر با ما ؛ همینقدر آسون و بی دردسر

بخار شویی کف - تمیز کردن درز کاشی

نکات اضافی تمیز کردن کاشی

برای تمیز کردن کاشی و از بین بردن لکه‌ها یا لکه‌های سخت‌تر، می‌توانید از مخلوطی از سرکه و آب به مقدار مساوی یا یک پاک‌کننده کاشی و دوغاب تجاری استفاده کنید. هنگام استفاده از سرکه یا پاک کننده‌‌های شیمیایی حتماً دستورالعمل‌‌های سازنده را دنبال کنید و محل را به درستی تهویه کنید.

نگهداری منظم کلید تمیز نگه داشتن کاشی‌‌ها است. به طور مرتب جارو کنید یا جاروبرقی بکشید تا از تجمع کثیفی و زباله جلوگیری کنید و برای جلوگیری از ایجاد لکه، فوراً نشت را پاک کنید.

از استفاده از مواد ساینده مانند پشم فولادی یا برس‌های تمیزکننده خشن که می‌توانند سطح کاشی را خراش دهند یا آسیب ببینند، خودداری کنید.

برای کاشی‌های سنگ طبیعی، توصیه‌های سازنده را برای دستورالعمل‌های تمیز کردن خاص بررسی کنید، زیرا برخی از انواع سنگ ممکن است به مراقبت‌های تخصصی نیاز داشته باشند.

بایدها و نبایدهای رفع سیاهی درز سرامیک

 • برای تمیز کردن دوغاب کاشی از سرکه یا جوش شیرین استفاده نکنید.
 • پاک کننده های قلیایی انتخاب بهتری نسبت به سرکه یا جوش شیرین هستند زیرا دوغاب حاوی ملات سیمانی است که می تواند توسط پاک کننده های اسیدی از جمله سرکه حل شود.
 • سرکه و سایر اسیدها نیز ایده برای کاشی سنگی هستند زیرا اسید می تواند به سنگ آسیب وارد کند.
 • یکی دیگر از پاک کننده های خانگی که خواص و کاربردهای بی شماری دارد، جوش شیرین است.
 • این ماده قلیایی است اما به عنوان یک پاک کننده دوغاب چندان موثر نیست.
 • پس از استفاده از مایع قلیایی بهتر است که از پودر بندکشی یا خمیر آماده برای ترمیم بندها استفاده کرد.
 • بعد از رفع سیاهی درز سرامیک و کاشی، باید مخلوط بندکشی یا دوغاب را برای ترمیم به کار برد.
 • هنگامی که درزهای کاشی و سرامیک کاملا تمیز به نظر می رسند، آب بندی دوغاب موجب محکم کاری بیشتر خواهد شد.
 • دوغاب ریزی می تواند از ایجاد لکه جلوگیری کرده و تمیز کردن کاشی را بسیار آسان تر کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

4 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *