افتتاح حساب ترکیه
کنترل - تميز كردن كنترل تلويزيون

تميز كردن كنترل تلويزيون یکی از کارهای خانه تکانی و تمیز کردن اشیای کوچک خانه است كه برای تمیز کردن این وسیله به کشیدن یک دستمال نیمه مرطوب روی آن نبايد اکتفا ‌کنیم. با روش های زیر به آسان ریموت کنترل ها را تمیز کنید.

کنترل تلویزیون ؛ منبع آلودگی و میکروب‌ها

سال گذشته سازمان بهداشت جهانی به منظور جلوگیری از گسترش بیماری‌های عفونی و ویروس‌ها، نظافت و ضد عفونی کردن سطوحی که بسیار لمس می‌شوند و تماس مستقیم با دستان دارند مانند ضدعفونی کردن موبایل و کنترل تلویزیون را ضروری اعلام کرد. زیرا براساس آخرین تحقیقات مشخص شده است که ویروس‌ها می‌توانند برای ساعاتی روی سطوح، زنده و فعال بمانند. به همین دلیل لازم است روش ضد عفونی کردن این سطوح و وسایل را بدانید.

کنترل مشکی - تميز كردن كنترل تلويزيون

لازم به ذکر است که برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن کنترل تلویزیون، باید به شیوه‌ای ایمن عمل کنید. زیرا ممکن است دستگاه آسیب ببیند و یا اینکه در هنگام استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده سلامتی شما به خطر بیفتد.

تمیز کردن کنترل تلویزیون

تمیز کردن کنترل تلویزیون جزء کارهای روتین و همیشگی نظافت نیست. ما هر روز میز، تلویزیون و وسایل خانه را فارغ از اینکه بهترین جای تلویزیون کجاست نظافت و گردگیری می‌کنیم اما اغلب هنگام نظافت، وسیله پرکاربردی مانند کنترل تلویزیون را فراموش می‌کنیم. کنترل تلویزیون جزء معدود وسایلی است که ارتباط مستقیم با دست دارد، همین موضوع حساسیت تمیز کردن ریموت تلویزیون را بیشتر می‌کند.

در مواقعی ممکن است برای تمیز کردن این وسیله به کشیدن یک دستمال نیمه مرطوب روی آن اکتفا ‌کنیم. اما باید توجه داشت که آلودگی‌های پنهان میان دکمه‌های کنترل به همین سادگی از بین نمی‌روند.

چرا کنترل تلویزیون کثیف است ؟

چه در خانه و چه در یک اتاق هتل باشید ، کنترل از راه دور تلویزیون یکی از کثیف ترین وسایل است. در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که کنترل تلویزیون به شدت کثیف می شود و ممکن است در بعضی موارد حاوی باکتری های مضر ، آهک ، عرق و حتی مواد مدفوع باشد. البته که هنگام خرید میز تلویزیون هم باید حواستان باشد که میز شما هم مثل کنترل نیاز به نظافت مداوم نداشته باشد.

با انتشار COVID-19 و سایر بیماری ها با سرعت بالایی ، بهترین راه برای محافظت از شما به هر طریق ممکن تمیز نگه داشتن تمام سطوح و اقلام موجود در خانه است.

پاک سازی Remote TV کار ساده ای نیست. آنها پر از دکمه منحنی های کوچک در اطراف دکمه ها هستند که در صورت ترکیب شدن با خاک ، آهک و مواد دیگر می توانند شما را در معرض خطرات سلامتی قرار دهند.

خوشبختانه ، یک روش ساده برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن کنترل از راه دور تلویزیون شما چه در خانه و چه در یک هتل وجود دارد ، به شرط داشتن مواد مناسب برای انجام آن.

ترفندهای فوق العاده برای افزایش ماندگاری عطر روی لباس + بایدها و نبایدها

برای تمیز کردن کنترل تلویزیون از چه محلولی استفاده کنیم ؟

امروزه به منظور نظافت و ضد عفونی کردن منازل، محصولات بسیاری تولید می‌شوند. محلول‌ها، شوینده‌های خانگی، اسپری‌ها و پودرهای مختلفی که گفته می‌شود موارد مصرف هر یک متفاوت است. تعدادی از این محصولات خاصیت جرم‌زدایی دارند و گروهی دیگر ضد عفونی‌کننده هستند. اما برای تمیزکردن سطوحی که مستقیما با دستان ما تماس دارند باید بااحتیاط بیشتری عمل کرد.

ترجیح موسسات و سازمان‌های بهداشتی و حفاظت از محیط زیست، استفاده از محلول‌هایی است که کمترین درصد مواد شیمیایی را دارند و برای سلامتی مضر نیستند. به همین دلیل سفیدکننده‌های خانگی رقیق شده با آب و یا محلول‌های الکلی ۷۰% جزء مواردی هستند که توصیه می‌شوند. همچنین استفاده از جوش‌ شیرین نیز از جمله موادی است که برای ضد عفونی کردن محیط خانه کاربرد دارد. حتی می‌تواند از شوینده‌های دست‌ساز خانگی استفاده کرد.

ضد عفونی کردن کنترل - تميز كردن كنترل تلويزيون

آماده‌سازی محلول‌های خانگی برای ضد عفونی کنترل تلویزیون

با ترکیب نسبت‌های مناسبی از مواد ضد عفونی‌کننده و آب می‌توان محلول خانگی ایمنی برای تمیز کردن کنترل تلویزیون تهیه کرد.

محلول خانگی با استفاده از مواد سفید‌کننده برای تميز كردن كنترل تلويزيون

هیپوکلرید سدیم ۵% (سفیدکننده خانگی) به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده تأیید شده است. این محلول برای ضد عفونی کردن سطوح بسیار مناسب است. اما توجه داشته باشید که این محلول ممکن است باعث از بین رفتن رنگ‌ دکمه‌های کنترل شود. بنابراین احتیاط کنید.

بلافاصله بعد از استفاده از این محلول، کنترل تلویزیون را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا مواد کاملا پاک شوند. این کار علاوه بر ایمنی بیشتر، از تغییر رنگ دکمه‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

برای ساخت محلول تمیز کننده ریموت تلویزیون باید به ازای یک لیترآب، ۴ قاشق چای‌خوری مواد سفیدکننده ترکیب نمایید.

استفاده از الکل

برای این کار می‌توان از پدهای الکلی و یا محلول الکل استفاده نمود. نکته قابل توجه این است که باید از الکل ۷۰% ایزوپروپیل استفاده نمود.

استفاده از جوش‌ شیرین برای تميز كردن كنترل تلويزيون

کاربرد جوش شیرین در نظافت بسیار زیاد است و از آنجایی که حاوی بیکربنات است که توانایی مقابله با قارچ‌ها و باکتری‌ها را دارد و همچنین ماده‌ای بی‌خطر است که به ریه‌ها آسیب نمی‌رساند. در این روش باید از ترکیب جوش شیرین و آب، یک خمیر تقریبا چسبناک به دست آید.

کنترل اسپیلت - تميز كردن كنترل تلويزيون

کنترل تلویزیون را توسط یک برس کوچک و یا مسواک به این خمیر آغشته کنید. سپس با یک دستمال خمیر جوش شیرین را از روی کنترل تلویزیون پاک نمایید. توجه داشته باشید که برای ساخت این خمیر از آب سرد استفاده کنید. زیرا عملکرد جوش شیرین در آب سرد بسیار قوی‌تر است.

آیا می‌توان از محلول سرکه و آب برای تمیز کردن کنترل تلویزیون استفاده کرد ؟

سال‌ها از خاصیت ضد عفونی‌کنندگی سرکه مطالب بسیاری عنوان شد. اما اخیرا به دلیل حساسیت همه‌گیری کووید ۱۹ و روی‌آوردن افراد به مواد ضد عفونی و سرکه، تحقیقات وسیعی در این زمینه صورت گرفته است.

طبق اعلام سایت موسسه ملی تحقیقات مشخص شد که سرکه حاوی اسید استیک است و توانایی غیرفعال کردن ویروس‌ها را دارد. اما سرکه‌ای که در بازار عرضه می‌شود به دلیل اینکه کاملا رقیق شده است، دیگر خاصیت ضد عفونی ندارد. به همین دلیل سرکه درلیست مواد ضد عفونی خانگی تایید شده از طرف سازمان حفاظت محیط زیست ثبت نشده.

برق انداختن استیل گاز ، ظرفشویی و شیرآلات مثل آب خوردن

شستن مبل با سرکه یکی از پرطرفدارترین روش های تمیز کردن مبل را از دست ندهید.

نحوه ضد عفونی کردن کنترل تلویزیون

برای جلوگیری از آسیب دیدن کنترل تلویزیون لازم است مراحل زیر را رعایت کنید:

قبل از هر کاری باتری‌های را خارج کنید.
با یک دستمال خشک یا یک برس کوچک یا مسواک گردوغبار اطراف دکمه‌ها را پاک نمایید.
در زمان استفاده از مواد ضد عفونی کننده از دستکش استفاده کنید.
یک دستمال پارچه‌ای نرم و بدون پرز را آغشته به مواد ضد عفونی کننده کنید. سپس تمام سطح کنترل و دکمه‌ها را با پارچه مرطوب شده تمیز کنید.

تمیز کردن دکمه های كنترل تلويزيون

مهمترین قسمت‌، سطح دکمه‌ها است. دستمال را دور انگشت سبابه خود بپیچید و به آرامی روی سطح شاسی‌های کنترل را تمیز کنید.

تمیز کزدن دکمه کنترل - تميز كردن كنترل تلويزيون
برای تمیز کردن گوشه و کنار دکمه‌ها بهتر است به‌‌وسیله یک خلال دندان مواد زائد را خارج کنید. سپس با استفاده از یک گوش پاک‌کن آغشته به مواد ضد عفونی آن قسمت‌ها را تمیز کنید.
پس از ضد عفونی کردن کنترل تلویزیون با پارچه نرم و بدون پرزکنترل را خشک کنید.
بعد از تمیز کردن کنترل فورا باتری‌ها را جا نزنید. اجازه بدهید محل باتری، در مجاورت هوا کاملا خشک شود.
سپس باتری‌های جدید را در ریموت کنترل قرار دهید.

تمیز کردن محفظه باتری

تمیز کردن جایگاه باتری‌ها را فراموش نکنید. این قسمت معمولا دارای گردوغبار زیادی است و در بعضی مواقع به دلیل نشتی و زنگ‌زدگی باتری حاوی مواد سفیدی به شکل گچ می‌باشد.

برای تمیز کردن محل باتری‌ها، ابتدا با یک مسواک رسوب‌ها و زنگ‌زدگی‌های احتمالی و گردوغبارها را خارج کنید. سپس با مواد ضدعفونی محل را به شیوه‌ای که در بالا بیان شد، تمیز کنید.

نتمیز کردن محوطه باطری کنترل - تميز كردن كنترل تلويزيون

برای تميز كردن كنترل تلويزيون به نکات زیر توجه کنید!

توجه داشته باشید که نباید محلول ضد عفونی کننده را مستقیما روی کنترل اسپری کنید.
قبل از پاک کردن کنترل، دستمال را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. این کار از ورود محلول به داخل کنترل جلوگیری می‌کند.
دستمال کاغذی به دلیل داشتن پرز و تکه تکه شدن مناسب تمیز کردن ریموت تلویزیون نیست.
بهتر است از پارچه‌ بدون پرز و یا پارچه میکروفایبر که جذب آب بالایی دارد و بسیار لطیف و نرم است استفاده کنید.
توجه کنید که نباید فشارزیادی به دکمه‌ها وارد کنید. این کار می‌تواند به دکمه‌های کنترل آسیب برساند و عملکرد آن را ضعیف کند.
در استفاده از مایع سفید کننده احتیاط کنید و آن را با آب رقیق نمایید. زیرا موجب پاک شدن رنگ دکمه‌های کنترل می‌شود.

نکته مهم تميز كردن كنترل تلويزيون

از ورود آب و محلول ضد عفونی کننده و الکل به داخل کنترل و محل باتری جلوگیری نمایید.
اگر به طور کلی بهداشت دستان خود و محیط خانه را رعایت کنید، ضروری نیست که هر روز کنترل تلویزیون را تمیزکنید.

استفاده از محافظ وکیوم کنترل تلویزیون

یکی از روش‌هایی که برای محافظت کنترل تلویزیون از آلودگی‌ها وجود دارد، استفاده از محافظ و روکش‌های وکیوم کنترل تلویزیون می‌باشد. این محافظ‌ها انواع مختلف و جنس‌های متفاوتی دارند. از جمله: سلفون، نانو، حرارتی و ژله‌ای. با استفاده از این محافظ‌ها از ورود آلودگی به داخل درز دکمه‌ها جلوگیری می‌شود. ضد عفونی کردن این محافظ‌ها به‌سادگی به‌وسیله یک پد الکلی امکان‌پذیر است.

روش های فوق العاده فوری برای تشخیص شیر خراب از سالم + کاربردهای شیر ترشیده !

کنترل - تميز كردن كنترل تلويزيون

اما نکته قابل توجه در خصوص استفاده از این روکش‌های وکیوم، خشک بودن کامل آن‌ها قبل از کشیدن روکش روی آن‌ها و عدم وجود رطوبت زیاد در محیط است. زیرا در صورت وجود رطوبت، دستگاه کنترل در داخل روکش آسیب دیده و باتری‌‌ها زنگ می‌زنند.

تميز كردن كنترل تلويزيون چسبناک

چربی‌ها و آلودگی‌های روی کنترل معمولا حالت چسبناکی ایجاد می‌کنند. برای تمیز کردن کنترل چسبناک می‌توان ازمحلول رقیق شده مایع ظرفشویی و یا خمیر جوش شیرین استفاده کرد.

استفاده از محلول مایع ظرفشویی رقیق شده

مایع ظرفشویی قدرت چربی‌زدایی بالایی دارد.
برای این کار یک قطره مایع ظرفشویی را با مقداری آب رقیق کنید.
سپس به همان روشی که در قسمت تمیز کردن کنترل تلویزیون شرح داده شد، عمل کنید.
توجه داشته باشید که مایع را آنقدر رقیق کنید که دیگر کف نکند و درصد بیشتر آن آب باشد. زیرا در صورت کف‌آلود بودن محلول، برای پاک کردن آن از روی کنترل مشکل خواهید داشت.

استفاده از خمیر جوش شیرین برای تميز كردن كنترل تلويزيون

جوش شیرین را با کمی آب سرد مخلوط کنید و آن را به شکل یک خمیر درآورید.
با استفاده از یک گوش پاک‌کن یا پنبه کنترل را به این خمیر آغشته کنید.
در صورت لزوم از برس‌های کوچک و یا مسواک برای از بین بردن لکه‌های سخت چربی استفاده کنید.
سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب خمیر را از روی کنترل پاک کنید.
بعد از اتمام کار با یک دستمال نرم و رطوبت‌گیر، کنترل را کاملا خشک کنید.

بایدها و نبایدهای تميز كردن كنترل تلويزيون

ریموت کنترل‌های تلویزیون خود را تا حد ممکن ضد عفونی کنید. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند سطوحی که مرتبا لمس می‌شوند را به‌طور روزانه تمیز کنید. اما در مورد ریموت کنترل‌ها می‌توانید به هفته‌ای یکبار نیز بسنده کنید. البته تمیز کردن صفحه تلویزیون باید مرتب صورت گیرد.

تمیز کردن ال سی دی - تميز كردن كنترل تلويزيون
همواره ابتدا ریموت را تمیز کرده و سپس ضد عفونی کنید.
قبل از تمیز / ضد عفونی کردن ریموت کنترل، باتری‌ها را جدا کنید.
دفترچه راهنمای ریموت کنترل خود را بخوانید. برخی از ریموت‌ها به شیوه‌های خاصی برای نگهداری نیاز دارند.
از الکل 70٪ استفاده کنید، نه الکل 90٪. متخصصان می‌گویند الکلی که دارای میزان مناسبی آب باشد، در از بین بردن میکروب‌ها موثرتر عمل می‌کند.
برای تمیز کردن اطراف دکمه‌های کثیف از پنبه استفاده کنید.

نکته تميز كردن كنترل تلويزيون

هیچگاه محلول پاک کنننده را مستقیما بر روی ریموت کنترل اسپری نکنید. آن را بر روی دستمال اسپری کرده و سپس از دستمال برای تمیز کردن ریموت کنترل استفاده کنید.
اگر ریموت کنترل شما دارای صفحه نمایش LCD است، در هنگام تمیز کردن ریموت کنترل مراقب آن باشید. الکل مالشی می‌تواند به برخی از صفحه‌های نمایش آسیب برساند.
از مایع سفید کننده استفاده نکنید. استفاده مکرر از سفید کننده می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ دکمه‌ها شود.
برای تمیز کردن ریموت کنترل از دستمال کاغذی استفاده نکنید. باقی‌مانده ذرات دستمال کاغذی می‌تواند بین دکمه‌ها گیر کرده و باعث چسبیدن آن‌ها شود.

فقط با چند روش ساده می توانید ریموت کنترل‌ ها را تمیز کنید

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

15 دی 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *