افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن صفحه تلویزیون

تمیز کردن صفحه تلویزیون اگر به روش صحیح انجام نپذیرد باعث ایجاد خط و خش و آسیب به تلویزیون می شود. تکنیک هایی وجود دارند که باعث تمیز شدن صفحه نمایش، بلندگوها و کنترل تلویزیون بدون آسیب رسیدن به آن ها می شوند. در این مقاله این تکنیک ها را با شما در میان گذاشته ایم.

انتخاب دستمال مناسب برای تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتور

برای از بین بردن گرد و خاک صفحه نمایش تلویزیون و مانیتور هرگز نباید از روزنامه، دستمال های کاغذی، پارچه های حوله ای و لباس های بافتنی استفاده کنید. زیرا سطح اینگونه دستمال و پارچه ها زمانی که روی صفحه تلویزیون و مانیتور کشیده می شود، می تواند سبب ایجاد خط و خش شود.

دستمال میکروفایبر - تمیز کردن صفحه تلویزیون

 • پارچه ای که در امر نظافت صفحه تلویزیون می خواهید از آن استفاده کنید، نباید خشک و زبر باشد.
 • بهتر است از پارچه ای نرم و لطیف که برجستگی خاصی هم نداشته باشد، استفاده کنید.
 • مناسب ترین دستمال را بی شک می توان دستمال های نانو و میکروفایبر موجود در بازار معرفی کرد.
 • البته باید توجه داشته باشید که هنگامی که یک دستمال نانو یا میکرو فایبر را خریداری می کنید، آن دستمال هنگامی برای تمیز کردن صفحه تلویزیون مناسب است که مصارف دیگری نداشته باشد.

با ایده هایی جذاب و جدید می توانید دیوار پشت تلویزیون تان را دکور کنید!

پاک کردن لکه انار شب یلدا از روی فرش روشن به روش خانگی و ساده

نحوه صحیح تمیز کردن صفحه تلویزیون

قبل از تمیز کردن صفحه تلویزیون آن را خاموش کنید

قبل از اینکه بخواهید تلویزیون خود را تمیز کنید باید آن را خاموش کنید ، بعد از خاموش کردن تلویزیون آن را به مدت ۱۵ دقیقه رها کنید تا دستگاه خنک شود (اگر دستگاه داغ باشد به صفحه نمایش آسیب میزند). علاوه بر این وقتی تلویزیون خاموش است شما یک تصویر کاملا سیاه دارید که باعث میشود لک ها و گرد و غبار را بهتر مشاهده کنید.

استفاده از آب برای تمیز کردن صفحه تلویزیون

استفاده از آب شاید جایگزین مناسبی برای محلول پاک کننده نباشد و فقط گرد و غبار را از صفحه نمایشگر پاک کند ولی میتوان در بعضی مواقع از اسپری آب مقطر بر روی دستمال میکروفیبر استفاده کرد. توصیه ما برای شما این است که از محلول پاک کننده مخصوص استفاده کنید چون در این محلول از موادی استفاده میشود که باعث افزایش طول عمر صفحه نمایشگر میشود.

 • هرگز از آب شیر  استفاده نکنید؛ چرا که در آب شیر مقدار کمی رسوب، مواد معدنی و نمک های محلول وجود دارد که موجب خشک شدن اینگونه مواد روی صفحه نمایشگر ایجاد لکه آب می شود.

تمیز کردن تلویزیون - تمیز کردن صفحه تلویزیون

تمیز کردن نمایشگر تلویزیون با آب و سرکه

قبل از هر اقدامی جهت تمیز کردن صفحه، تلویزیون را از پریز برق بکشید. برای پاک کردن صفحه تلویزیون شیشه ای ازیک دستمال پارچه ای نرم آغشته به مایع ترکیب سرکه و آب استفاده کنید و سپس با سمت دیگر دستمال آن را خشک کنید. هرگز شیشه پاک کن را مستقیما روی صفحه نمایش اسپری نکنید زیرا این کارسبب آسیب به دستگاهتان می شود.

از سرکه در موارد دیگری همچون شستن مبل با سرکه و تميز كردن پنجره دوجداره نیز استفاده میشود.

از گوش پاک‌ کن استفاده کنید

اگر با دستمالتان نمی‌توانید قسمت‌های کناری و لبه‌ها را تمیز کنید، استفاده از گوش پاک‌کن مشکل‎تان را حل می‌کند. کمی از محلول تمیز کننده را بر روی آن بکشید و قسمت های باریک و کناری سینما خانگی و ساندبار و صفحه نمایش را با آن تمیز کنید.

البته بهتر است تمیز کردن کنترل تلویزیون را فراموش نکنید و هر وقت یکبار به سراغ آن بروید.

چگونه لکه‌ های مقاوم روی صفحه تلویزیون خود را تمیز کنیم ؟

اگر لکه مقاومی روی صفحه نمایش می‌بینید می‌توانید مخلوط بسیار رقیق آب مقطر و مایع ظرف‌شویی ملایم را امتحان کنید. نکته مهم در مورد نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون lcd این است که هرگز نباید از مواد شیمیایی خشن مانند استون، تولوئن یا آمونیاک استفاده کنید.

رفع خط و خش مانیتور تلویزیون - تمیز کردن صفحه تلویزیون

پاک‌ کننده‌ های ممنوع برای تمیز کردن صفحه تلویزیون

استفاده نادرست از مواد پاک کننده شیشه

تصور نادرست اغلب مردم این است که میتوانند به جای پاک کننده مخصوص صفحه نمایشگر از مواد پاک کننده شیشه استفاده کنند و اغلب به علت در دسترس بودن این مواد از آن استفاده میکنند.  در واقع این مواد حاوی آمونیاک، الکل، استون یا اتیل کلرید می باشد که باعث آسیب دیدن لایه ضد لک بر روی صفحه نمایشگر میشود. استفاده مداوم از این مواد باعث کاهش کیفیت تصویر نمایشگر میشود و طول عمر تلویزیون شما را کم میکند.

استفاده نادرست از الکل و استون

استفاده از  محلول های که حاوی الکل و استون هستند روش مناسبی برای پاک کردن صفحه نمایش نمی باشند زیرا الکل به مرور باعث مات و کدر شدن نمایشگر شده و این امر باعث از بین بردن پوشش صفحه تلویزیون میشود . بهتر است از روش درستی برای ضد عفونی کردن مبایل تان هم استفاده کنید.

رفع خط و خش تلویزیون - تمیز کردن صفحه تلویزیون

حوله های آشپزخانه انتخاب خوبی برای نظافت صفحه تلویزیون نیستند

همانطور که گفتیم نمایشگرها بسیار حساس و ظریف هستند؛ از این رو باید برای انتخاب دستمال یا پارچه ای که قرار است روی آنها را بکشیم، اهمیت قائل شویم. یکی از اشتباهات افراد آن است که از حوله‌های آشپزخانه برای تمیز کردن تلویزیون استفاده می‌کنند! این حوله‌ها برای خشک کردن دست و گرفتن آب و چربی از روی پوست ساخته شده‌اند، نه برای صفحه نمایش! حوله‌ها به راحتی می‌توانند شفافیت صفحه دستگاهتان را از بین ببرند و روز آن خش بیندازند.

انتخاب اشتباه دیگر برای نظافت، دستمال‌های چند منظوره هستند. این دستمال‌ها کاربردهای زیادی دارند و برای سطوح مختلفی به کار می‌روند؛ از این رو ممکن است مواد ریز و خشنی را درون خود داشته باشند که به صفحه نمایش ما آسیب بزند. استفاده از این دستمال‌ها را هم برای تمیز کردن صفحه تلویزیون متوقف کنید.

نحوه خشک کردن کامل صفحه تلویزیون و مانیتور

 • دقت کنید که حاشیه صفحه مانیتور و تلویزیون مکان مناسبی برای جمع شدن رطوب به نفوذ تدریجی رطوبت می باشد.
 • پس بعد از پاکسازی نهایی حتما با یک دستمال نرم و لطیف به آرامی روی تصویر بکشید تا رطوبی روی صفحه نمایشگر باقی نماند.
 • بهتر است زمانی که کار نظافت تمام شد، یک الی دو ساعت آنها را روشن نکنید تا تماما خشک و دور از رطوبت باشد.

تمیز کردن بلندگو های تلویزیون

برای تمیز کردن بلندگوها ، پارچه یا فوم جداشونده روی بلندگوی تان را جدا کرده و با جارو برقی دو سمتش را تمیز کنید تا غبار، پرز و موی حیوان خانگی تان ، پاک شود. اگر بلندگویتان دارای پوشش جدا نشدنی بود، می توانید،

از روی پوشش آن را جاروبرقی بکشید یا از رول های چسبناکی که برای از بین بردن پرز روی لباس و پارچه کاربرد دارد، استفاده کنید. می توانید با جوراب شلواری قدیمی هم پرزها را از بین ببرید.

از یک دستمال میکروفایبر مرطوب و بدون پرز برای تمیز کردن بلندگوهایی که سطحی سخت و مانند مانیتور دارند ، استفاده کنید و سپس سطح بلندگو را خشک کنید. اگرنمی توانید پوشش بلندگو را جدا کنید، از روی پوشش آن را جاروبرقی بکشید.

تمیز کردن کنترل تلویزیون - تمیز کردن صفحه تلویزیون

راه حل پاک کردن کنترل تلویزیون

 • قبل از شروع به تمیز کردن، باتری ها را خارج کنید. با چرخاندن کنترل از راه دور به طوری که دکمه ها رو به پایین باشند، شروع کنید و با ضربه زدن به ریموت (به کف دست خود بکوبید) تلاش کنید تا هر گونه زباله ای که ممکن است بین کلیدها یا دکمه ها وجود دارد از بین برود.
 • کل کنترل از راه دور را با یک پارچه نرم که با کمی الکل رقیق شده با آب اسپری شده است پاک کنید. پارچه باید مرطوب باشد نه خیس. برای تمیز کردن داخل و اطراف دکمه ها، می توانید از یک سواب پنبه ای مرطوب شده با مخلوط الکل/آب استفاده کنید. کثیفی های سخت تر و بیشتری که در عمق کلیدها قرار می گیرند را می توان با یک مسواک خشک یا خلال دندان چوبی از جای خود خارج کرد.
 • در آخر، یک بار دیگر کل کنترل از راه دور را با یک پارچه خشک و نرم پاک کنید و باتری ها را دوباره نصب کنید.

از بین بردن خط و خراش از صفحه تلویزیون و مانیتور

هنگامی که با خط و خراش در صفحه نمایش تلویزیون و مانیتور مواجه شدید، قبل از تمیز کردن صفحه تلویزیون سعی کنید از گارانتی استفاده کنید. استفاده از گارانتی بهترین گزینه است! اما برای رفع خط و خراش صفحه تلویزیون و مانیتور راهکارهای ساده و خانگی نیز وجود دارد. شما می توانید با استفاده از آن ها خط و خش روی صفحه را تا حد قابل قبولی از بین ببرید.

 • از کیت تعمیر استفاده کنید: در تمامی فروشگاه های معتبر فروش تلویزیون می توانید به این کیت ها دسترسی داشته باشید که راه حلی امن برای از بین بردن خط و خراش می باشد.
 • از وازلین استفاده کنید: پارچه میکروفایبر را آغشته به اندکی وازلین کنید و روی خط و خراش ها بکشید.
 • استفاده از لاک واکل: یک لاک واکل روشن بخرید (می توانید از لوازم جانبی تلویزیون و کامپیوتر خریداری کنید) و مقداری از آن را روی خراش اسپری کنید.
 • بازهم به این نکته اشاره می کنیم که رعایت نکات ایمنی در تمیز کردن صفحه تلویزیون و مانیتور بسیار مهم است.

گردگیری تلویزیون - تمیز کردن صفحه تلویزیون

تمیز کردن تلویزیون OLED و QLED

تلویزیون های OLED و QLED برای به نمایش درآوردن حداکثر کیفیت تصویر خود فاقد شیشه تلویزیون و لایه های محافظتی مانند تلویزیون ال ای دی و تلویزیون ال سی دی می باشند. همچنین با رقابت شرکت های تولید کننده بر سر نازک تر شدن و حذف قاب تلویزیون ها میزان مقاومت این دستگاه ها در برابر فشار بسیار کمتر از قبل شده است.

با توجه به موارد گفته شده به هنگام جا به جایی و تمیز کردن تلویزیون دقت کنید که هیچ گونه فشاری به صفحه نمایش آن وارد نگردد. همانند سایر مدل های تلویزیون، قبل از شروع عملیات نظافت آن را از برق جدا کنید.

برای تمیز کردن صفحه تلویزیون از پارچه ی میکروفایبر استفاده کنید. از پاشش مایعات به صورت مستقیم بر روی سطح صفحه نمایش جدا خودداری کنید. همچنین می توانید جداره ها را با استفاده از گوش پاک کن تمیز کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

12 دی 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *