افتتاح حساب ترکیه
تشخیص ماندگاری عطر

تشخیص ماندگاری عطر امکان پذیر است؟ در واقع ماندگاری عطر یکی از مهم‌ ترین فاکتور ها برای نشان دادن کیفیت آن است. اما از کجا بفهمیم عطر ماندگاری دارد؟ با شادمگ همراه باشید تا راهکارهای تشخیص ماندگاری عطر را یادتان دهیم.

رایحه یک ادکلن یا عطر خوب تا چند ساعت باقی می ماند ؟

رایحه عطر زنانه خوشبو می تواند ۴ تا ۶ ساعت (حتی بیشتر) باقی بماند. این موضوع به عوامل مختلف بستگی دارد؛ مثل خشک بودن پوست، نوع رایحه عطر و آب و هوا! مثلاً در آب و هوای خشک میزان ماندگاری عطر بیشتر است.

ادکلن زنانه اصل - تشخیص ماندگاری عطر

غلظت در عطرها به چه معنا است ؟

  • غلظت روغن‌های عطر در پرفیوم : ۲۰ % تا ۴۰ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادو پرفیوم : ۱۵ % تا ۲۰ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادو تویلت : ۵ % تا  ۱۵ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادوکلن : ۲ % تا ۵ %
  • غلظت روغن‌های عطر در ادو فرش : ۱ تا ۳ %

با توجه به نوع عطر که اغلب روی شیشه‌های آنها درج شده است می‌توانید ادکلن مورد نظر و دلخواه خودتان را پیدا کنید.

نحوه تشخیص ماندگاری عطر

گروه بویایی عطر و نت های آن را بشناسید

عطر و ادکلن از نت های گوناگون مثل چوب، انواع گل، مشک و انواع میوه ها تشکیل شده است؛ مثلاً گروه بویایی چوبی و شرقی و نت های حیوانی مثل مشک ماندگاری بیشتری دارند!

افزایش ماندگاری عطر - تشخیص ماندگاری عطر

به میزان غلظت عطر دقت نمایید

هرچه میزان غلظت عطر یا ادکلن بیشتر باشد، پخش بوی آن کمتر است!

مچ های دست خود را به یکدیگر نزنید

اصطکاک موجب می شود نت های بالایی ادکلن یا عطر به سرعت محو شود و ماندگاری عطر کاهش یابد.

در هر فصل از رایحه مناسب آن فصل استفاده نمایید

اغلب تولیدکنندگان و سازندگان عطر دسته بندی مناسب فصل ها هم دارند؛ مثلاً برخی از عطرها و رایحه ها مناسب فصل های سرد سال هستند؛ مانند رایحه های گرم و شیرین. برخی از رایحه ها نیز برای فصل های گرم مناسب ترند؛ مثل رایحه های خنک! این موضوع به علت اثر آب و هوا روی ماندگاری ادکلن یا عطر است.

بطری ادکلن یا عطر را تکان ندهید

درحقیقت، بعد از هر بار اسپری کردن ادکلن یا عطر، کمی اکسیژن به درون بطری راه پیدا می کند. درنتیجه، با ترکیبات درون عطر ترکیب می شود. مخلوط شدن اکسیژن با محتویات عطر می تواند به تدریج کیفیت عطر را کاهش دهد.

 لباس ها را به درستی معطر نمایید

اگر می خواهید به لباس هایتان عطر بزنید، ابتدا لباس ها را به خوبی بشویید تا آلوده نباشند. سپس در بخش مخزن اتو کمی عطر یا رایحه دلخواهتان را بریزید. با این روش، رایحه عطر، هنگام اتو کشیدن، وارد تار و پود پارچه می شود. همچنین، می توانید چند اسپری از عطر یا ادکلن را در کمد لباس هایتان بزنید و درب کمد را ببندید.

آموزش مرحله به مرحله ساخت پرایمر چشم در خانه ؛ کم هزینه و فوق العاده

ادکلن زنانه - تشخیص ماندگاری عطر

پوست خود را مرطوب یا چرب نمایید

رطوبت و چربی پوست موجب می شود عطر یا ادکلن رایحه ای ماندگارتر داشته باشد. بهتر است قبل از عطر زدن کمی پوست خود را با روغن بی بو چرب نمایید یا مرطوب کننده بدون رایحه بزنید.

 بطری ادکلن یا عطر را در جای خنک و خشک نگهداری نمایید

نگهداری عطر در مکان مناسب برای حفظ رایحه آن بسیار مهم است. توصیه می کنیم عطر یا ادکلن خود را در مکان خنک و به دور از آفتاب نگهداری نمایید. حتی اگر محیط زندگی شما بسیار گرم است، عطر یا ادکلن خود را می توانید در یخچال قرار دهید تا کیفیت رایحه تغییر نکند.

 عطر باید در بطری یا شیشه خود نگهداری شود

خارج کردن عطر یا ادکلن از بطری آن می تواند کیفیت عطر را کاهش دهد؛ بنابراین، اگر شیشه لوکس در فروشگاه مشاهده کردید، بهتر است وسوسه نشوید و ادکلن یا عطر خود را از شیشه اصلی آن خارج نکنید.

عطر را بلافاصله بعد از حمام استفاده نمایید

پوست خشک موجب می شود ماندگاری عطر و ادکلن کمتر شود. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم پیش از عطر زدن، پوست خود را مرطوب نمایید یا بلافاصله بعد از حمام کردن عطر بزنید تا رایحه عطر یا ادکلن ماندگارتر شود.

 به نقاط نبض دار عطر یا ادکلن بزنید

عطر زدن روی نقاط نبض دار بدن مثل گردن، روی سینه، پشت زانو، مچ دست و روی شکم می تواند دوام رایحه عطر یا ادکلن شما را افزایش دهد.

 عطر را روی برس مویتان اسپری کنید

اگر می خواهید موهایتان خوشبو شود، می توانید به برس مو کمی عطر یا ادکلن بزنید. سپس موهایتان را برس بکشید. عطر را مستقیم به موهایتان نزنید؛ چراکه الکل موجود در عطر می تواند به موهایتان آسیب بزند.

عطر با ماندگاری بالا - تشخیص ماندگاری عطر

عطر خود را در حمام نگهداری نکنید

رطوبت موجود در حمام می تواند کیفیت عطر و ادکلن شما را تغییر دهد و ماندگاری عطر کمتر شود؛ بنابراین، عطر خود را در اتاق خوابتان نگهداری کنید.

آخرین قطره عطر را نیز اسپری نمایید

آخرین قطره عطر را نیز دور نریزید! به جای این کار می توانید آن را با لوسیون بدن بدون عطر مخلوط کنید و از این طریق، رایحه عطر خود را ماندگارتر نمایید.

 تفاوت انواع عطرها را بدانید

هر چیزی با برچسب اسپری بدن و ادکلن نسبت به روغن های معطر غلظت کمتری دارد و ملایم تر است. ادوپرفیوم ها تندتر و ماندگارترند! غلظت عطر در افزایش ماندگاری عطر اثرگذار است.

تشخیص عطرهای ماندگار

کاملا مشخص است. مگر ما نگفتیم میزان الکل و غلظت عطر نشاندهنده این مسئله است؟ حال باید ببینیم عطرهای مختلف به چه میزان این غلظت و الکل را دارند؟ معمولا عطرها از ۷۸ الی ۹۵ درصد الکل طبیعی به همراه اسانس‌های روغنی دارند. حال هر کدام این میزان را بیشتر در خود داشته باشند، پس ماندگاری عطر و ادکلن آن‌ها مشخص می شود. میزان ماندگاری عطرها به این شکل است:

روتین مراقبت از موی فر + نکات طلایی که موی شما را زیبا می کند !

پرفیوم‌ها>> ادوپرفیوم>> ادوتویلت >> ادوکلن>> ادوفریش

این‌ها به ترتیب ماندگاری بیشتر به کمتر مشخص می‌شوند. حال هر کدام را با هم بررسی کرده و درصد ماندگاری تقریبی را در آن‌ها بررسی می‌کنیم.

پرفیوم‌ها

غلیظ‌ترین بخش و عصاره عطر، پرفیوم نام دارد. در واقع یکی از خالص‌ترین بخش‌های ادکلن محسوب می‌شود که مسلما ماندگاری بالایی داشته و تشخیص ماندگاری عطر در آن مشهود است. در واقع می‌توان گفت میزان الکل و عصاره آن زیاد بوده و ماندگاری آن بیشتر از یک شبانه روز است. این عطرها گرانقیمت‌ترین ادکلن‌ها هستند ولی ماندگاری آن‌ها بالاست.

ادوپرفیوم‌ها

بعد از پرفیوم این دسته یعنی ادوپرفیوم‌ها قرار می‌گیرند. تقریبا ۲۰ درصد اسانس داشته و از این رو ماندگاری کمتری نسبت به پرفیوم‌ها داشته ولی تا یک روز می‌توانید به این‌ها اعتماد کنید.

ادکلن خوشبو زنانه - تشخیص ماندگاری عطر

ادوتویلت‌ها

دسته بعدی ادوتویلت است. این دسته از عطرها معمولا حدود ۱۵ درصد اسانس و الکل به خود اختصاص داده و از این رو نسبت به دسته‌های قبلی، میزان کمتری در ماندگاری عطر و ادکلن دارند.

ادکلن‌ها

ادکلن که همه ما روزانه آن را به کار برده و نام می‌بریم همان چیزی است که معمولا می‌خریم و هزینه معمولی برایش خرج می‌کنیم. این‌ها ۲ الی ۴ درصد اسانس و الکل داشته و همین امر سبب می‌شود ماندگاری کمتری نسبت به دسته‌های قبلی داشته باشند. مسلما ماندگاری کمتری هم دارند.

ادوفرش‌ها

رقیق‌ترین نوع عطرها ادوفرش‌ها هستند. بنابراین تشخیص ماندگاری عطر در این دسته کاملا مشخص است. یعنی عطر آن خیلی زود از بین رفته و ماندگاری زیادی ندارد. معمولا این مدل عطرها در تابستان که میزان رطوبت بدنتان بیشتر است، پیشنهاد می‌شود. شما باید این ادکلن‌ها را هر یک الی دو ساعت یک‌بار تجدید کنید. وگرنه بوی آن خیلی راحت از بین می‌رود.

طبق مواردی که در بالا بصورت کاملا علمی برایتان توضیح دادیم، تشخیص ماندگاری عطر ساده می‌شود. می‌توانید بررسی کنید و عطر موردنظر را انتخاب کنید. مسلما برا خرید عطری با ماندگاری بالا باید هزینه بیشتری نیز بپردازید، اما حواستان باشد گاهی ماندگاری بالای یک عطر نشاندهنده اصل بودن و بهترین بودن نیست. یک عطر تقلبی را با افزایش الکل، می‌توان مانا کرد تا تقلبی بودنش به چشم نیاید. این‌ها مواردی است که باید حواستان باشد و پیشنهاد می‌شود حتما از جای معتبری عطر خود را بخرید تا دچار چنین مشکلی نشوید.

چه نوع عطرهایی ماندگاری بیشتری دارند ؟

شما می توانید عطرها یا ادکلن های خود را با غلظت های مختلف خریداری نمایید. اغلب نمونه های غلیظ تر (مثل عطر خالص) ماندگارتر و گران قیمت تر هستند. درحالی که نمونه های با غلظت کمتر همان رایحه (مانند ادو تویلت ها) قیمتی کمتر دارند.

عطرهای با نت پایه برجسته تر نیز نسبت به دیگر عطر و ادکلن ها ماندگارتر هستند. نت های پایه قوی و تند تر مثل چوب و رایحه های شرقی عنبر و نعناع هندی نیز موجب ماندگاری بیشتر عطرها می شوند. اما عطرهای دیگر با رایحه و نت های ملایم تر مثل گل و مرکبات برای مدت زمان کمتری روی لباس یا نبض شما باقی می مانند.

جدیدترین مدل ژلیش ناخن بهاره و تابستانه دخترانه و شیک

اگر هنوز مطمئن نیستید چه ادکلن یا عطری ماندگارتر است و نت های پایه قوی تر و تندتر دارد، می توانید به اطلاعات رایحه یا نت ادکلن ها دقت کنید. اغلب این اطلاعات به صورت آنلاین در توضیحات محصولات نوشته شده است. عطرهای گروه شرقی و چوبی ماندگارترند.

پرفیون زنانه - تشخیص ماندگاری عطر

کجا عطر بزنیم که ماندگار باشد

۱ . عطر را روی پوست بدن اسپری کنید

۲. عطر را به نقاط نبض‌دار بدن بزنید

۳. پوستتان را مرطوب کنید

۴. عطر را روی پوست نمالید

۵. از لوسیون و سایر محصولات استفاده کنید

۶. بلافاصله بعد از حمام، عطر بزنید

۷. آخرین قطره‌های عطرتان را از دست ندهید

۸. کشوها و کمد‌ها را بوی عطر پر کنید

۹. شیشه‌ی عطر را در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید

۱۰. عطر را در شیشه‌ی اصلی خود نگه دارید

۱۱.  شیشه‌ی عطر را تکان ندهید

۱۲. نوع مناسبی از عطر را انتخاب کنید

چگونه عمر عطر و ادکلن را زیاد کنیم ؟

آن را دور از نور خورشید نگه دارید

محل نگهداری گرم یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما و نور خورشید از جمله عواملی هستند که بر ماندگاری عطر تأثیر منفی می گذارند. گرما ساختار شیمیایی عطرها را به راحتی تجزیه می کند و باعث می شود عطرها و ادکلن ها زودتر عطر خود را از دست بدهند. همانند گرما، از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید نیز باید اجتناب شود زیرا هم بر قوام مایع و هم بر رنگ عطر تأثیر می گذارد.

عطر زنانه - تشخیص ماندگاری عطر

از تغییرات شدید دما اجتناب کنید

منطقی است اگر محیط گرم مضر تلقی شود، نگهداری عطر شما در یخچال راه حل معقولی به نظر می رسد. اگرچه درست است که محیط یخچال متناسب با نیازهای عطری است، اما اگر تصمیم دارید عطر خود را در یخچال نگهداری کنید، باید مراقب باشید. عطرها به دمای ثابتی نیاز دارند به این معنی که پس از استفاده از عطر خود، باید آن را بلافاصله در یخچال قرار دهید تا از تغییرات شدید دما جلوگیری کنید.

آن را در بطری اصلی خود نگه دارید

برخی از عوامل دیگری که می تواند در طول عمر ادکلن تأثیر بگذارد قرار گرفتن در معرض اکسیژن است. عطرها و ادکلن‌ها به راحتی در ظروف تزئینی فروخته می‌شوند و اغلب افراد ظرف مناسب‌تری پیدا می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که مایع را در خانه بازگردانند.

اگرچه این ممکن است وسوسه انگیز باشد، اما قرار دادن عطر در معرض هوا می تواند ترکیب شیمیایی آن را تجزیه کند و باعث تبخیر بخشی از الکل شود. خطر بزرگ دیگر قرار گرفتن در معرض باکتری ها است، به همین دلیل است که بطری ها معمولاً با پوشش اسپری با هدف محافظت از عطر عرضه می شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

6 آبان 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *