افتتاح حساب ترکیه
قیمت دلار

قیمت دلار همواره با نوسان زیادی روبرو است. ارز در اقتصاد ایران به دلایل مختلفی مخصوصا در چند سال اخیر روند رو به افزایش داشته و سیاست‌های کوتاه‌مدتی که برای تنظیم بازار ارز اتخاذ می‌شود هیچکدام نتوانستند اثر پایداری بگذارند.

فهرست محتوا نمایش

قیمت دلار

قیمت دلار در بازار امروز 1402/07/10 ساعت 00:00 با 0 (0%)% ، 496,380 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با رقم 0 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 497,400 ، بیشترین مقدار و 495,500 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

نرخ دلار 16 شهریور

قیمت دلار در بازار آزاد امروز پنجشنبه ۱۶ شهریور با 50 تومان افزایش، 49,750 تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، 49,750 تومان بیشترین قیمت و 49,600 تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.

در مرکز مبادله ارز و طلا امروز پنجشنبه ۱۶ شهریور قیمت دلار اسکناس 41,257 تومان و قیمت دلار حواله 37,506 تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز پنجشنبه ۱۶ شهریور 40,846 ( نرخ خرید ) و 41,257 ( نرخ فروش ) اعلام شده است.

دلار 12 شهریور

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار امروز (یک‌شنبه 12شهریورماه) با کاهش قیمتی نسبت روز کاری قبل 41 هزار و 286 تومان و قیمت حواله دلار 37 هزار و 533 تومان اعلام شد.

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو با کاهش نسبت به روز کاری قبل معادل 44 هزار و 489 تومان و نرخ حواله یورو 40 هزار و 445 تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم نیز 11 هزار و 242 تومان و نرخ حواله درهم نیز 10 هزار و 220 تومان اعلام شده است.

دلار نهم شهریور چند شد ؟

امروز قیمت سکه امامی کاهشی بود و به ۲۸،۰۰۲،۰۰۰ (بیست و هشت میلیون و دو هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل، کاهش ۰.۰۲ درصدی داشته است. قیمت طلا، اما صعودی بود.

دلار امروز 8 شهریور 1402

دلار امروز با اندکی افزایش نسبت به روز گذشته به 49 هزار و 250 تومان رسیده است؛ با این حال اما این روند افزایشی را نمی‌توان به معنای آغاز یک روند صعودی دانست چرا که نه تنها این اسکناس طی ماه‌های گذشته توان روندسازی را از دست داده بلکه خبری که قیمت دلار را در مسیر نزولی یا صعودی پایداری حرکت دهد، وجود ندارد.

طی هفته‌های اخیر بازارساز تلاش کرده است با تزریق خبر و فشار بر سمت عرضه و محدود کردن سمت تقاضا، قیمت دلار را کنترل کند. به این ترتیب مدت زیادی است که دلار میان کانال‌های 48 تا 50 هزار تومانی سرگردان است و در بیشتر روزها نوسان در کانال 49 هزار تومانی را تجربه می‌کند.

با این حال اما نظر کارشناسان درباره قیمت دلار متفاوت است. در حالی که برخی معتقدند قیمت دلار برای رسیدن به ارزش واقعی دست کم چهار کانال دیگر باید صعود کند، در مقابل برخی دیگر بر این باورند که همین قیمت 49 هزار تومانی نیز بالاتر از قیمت تعادلی اسکناس آمریکایی است.

در این میان اما گفته می‌شود محدودیت منابع ارزی در نهایت منجر به افزایش قیمت دلار تا پایان سال خواهد شد. به ویژه اینکه گزارش اخیر بانک جهانی نیز بر همین نکته تاکید دارد و معتقد است به دلیل تحولات اقتصاد جهان و ایران، وضعیت ارزی کشور به تدریج در مسیر بحران و کمبود دلار حرکت خواهد کرد.

امروز نرخ دلار در بازار ارز سلیمانیه به 49 هزار و 150 تومان رسیده است. قیمت دلار پشت خطی سلیمانیه نیز اکنون 49 هزار و 250 تومان است.

در همین حال قیمت دلار هرات نیز امروز روی رقم 48 هزار و 950 تومان قرار دارد و قیمت معاملات پشت خطی آن نیز به عدد 49 هزار و 140 تومان رسیده است.

قیمت یورو نیز امروز در بازار آزاد 53 هزار و 500 تومان رسیده است. در همین حال قیمت درهم امارات به‌عنوان مبنای محاسبه قیمت تقریبی دلار تهران نیز امروز 13 هزار و 540 تومان است.

آرامش بازار ارز در بحبوحه تورم

روز گذشته نرخ دلار کاهش ۲۰۰ تومانی داشت و با رقم ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومانی معامله شد. روند پینگ‌پنگی قیمت در بازار ارز در منطقه‌ای محدود، در حالی برقرار است که کارشناسان اقتصادی همواره به رشد تورم و نقدینگی اشاره می‌کنند.

روز گذشته برخی فعالان بازار ارز دلیل نوسانات زیگزاگی دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی را نوسانگیری بازارساز عنوان کردند. به اعتقاد آنها شرایط بازارهای مالی رکودی است و بازارساز از ضربان‌های قیمتی مختصری که ایجاد می‌کند سود می‌گیرد.

تحلیلگران بازارهای مالی نیز برای روند صعودی قیمت دلار در نیمه دوم سال دلایلی نظیر رشد پایه‌ پولی،‌ رشد نقدینگی و روند افزایشی تورم می‌آورند. به اعتقاد آنها موضوعاتی نظیر آزادسازی ۶ میلیارد دلار کره جنوبی، با وجود تراز تجاری منفی کشور مبلغی در اقتصاد و کسری موجود به حساب نمی‌آید.

دیروز دلار در بازارهای همسایه با تبعیت از تهران کاهش محدودی داشت. دلار هرات با قیمت ۴۸ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد و کاهش ۲۵۰ تومانی داشت. قیمت دلار سلیمانیه کاهش ۲۲۰ تومانی داشت و با رقم ۴۸ هزار و ۲۹۰ تومان معامله شد.

روز گذشته ششم شهریور در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با کاهش پنج تومانی با قیمت ۴۱ هزار و ۲۹۰ تومانی عرضه شد. دلار حواله نیز یک تومان کاهش با قیمت ۳۷ هزار و ۵۳۶ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

روز گذشته اسکناس یورو با کاهش ۲۰۰ تومانی به کانال ۵۲ هزار تومانی برگشت و با رقم ۵۲ هزار و ۹۵۰ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی افزایش ۱۱ تومانی داشت و با قیمت ۴۴ هزار و ۵۸۶ تومان رسید. یوروی حواله نیز با افزایش ۱۰ تومانی با رقم ۴۰ هزار و ۵۳۲ تومانی عرضه شد.

دیروز درهم امارات نیز ۱۰ تومان ارزان شد و با رقم ۱۳ هزار و ۵۳۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۲۱ تومان مبادله شد و تغییر قیمتی نداشت. اسکناس درهم نیز بدون تغییر و با رقم ۱۱ هزار و ۲۴۳ تومان عرضه شد.

بازارساز چه خوابی برای دلار دیده است؟

دلار امروز دوم شهریور ماه ۱۴۰۲ کار خود را در کانال ۴۹ هزار تومان آغاز کرد اما برای ساعتی وارد کانال ۴۸ هزار تومان شد و سپس به کانال ۴۹ هزار تومان برگشت.

این رفت و برگشت در حالی است که در معاملات روز گذشته دلار محدوده حساس ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان را پشت سر گذاشته و به ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده بود. به گفته معامله‌گران این محدوده حساس قیمت دلار بود که بالاخره شکسته شد اما افزایشی‌ها نتوانستند دلار را بالای این مرز نگه دارند.

نکته مهم درباره قیمت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومانی این بود که دلار در چند هفته گذشته نتوانسته بود به این رقم برسد و عبور از این کانال به معنای رشد بیشتر قیمت دلار بود. چون به گفته معامله‌گران، دلار پس از این رقم، به سمت کانال ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان قدم بر می‌داشت و این روند می‌توانست مقدمه رشد قیمت دلار باشد.

اما به نظر می‌رسد کاهشی‌های بازار مانع رشد بیشتر قیمت دلار شدند و دلار برای سومین ماه متوالی در پله‌های نخست کانال ۴۹ هزار تومان ایستاد تا بار دیگر نشان دهد بازار ارز فعلا به ثبات قیمتی رسیده و قصد تغییر کانال ندارد.

اما آیا این روند ثبات ادامه دارد؟ تلاش‌های بازارساز در بازار آزاد بر ثبات قیمت دلار متمرکز شده است و بازارساز می‌کوشد که مانع ورود دلار به کانال ۵۰ هزار تومان شود. در سه ماه گذشته هم در این حوزه موفق عمل کرده و توانسته قیمت دلار را ثابت نگه دارد. اما کارشناسان اقتصادی می‌گویند این ثبات قیمتی ناشی از مداخله دولت در بازار است و اگر دولت نتواند در نیمه دوم سال ارز لازم را به بازار تزریق کند، دلار روند افزایشی به خود می‌گیرد.

از طرف دیگر در نیمه دوم سال متغیرهای کلان اقتصاد مانند رشد نقدینگی و کسری بودجه دولت هم کار را برای دولت و کنترل بازار دشوار می‌کند. برای همین باید دید بازارساز در نیمه دوم سال چه خوابی برای دلار دیده است.

نرخ دلار ثابت ماند ؛ یورو کاهشی شد

بر پایه داد و ستد بازار مبادله ارز و طلای ایران، امروز قیمت هر اسکناس دلار در قیمت ۴۱ هزار و ۲۹۸ تومان و قیمت حواله دلار به ۳۷ هزار و ۵۴۴ تومان ثابت ماند.

همچنین بهای هر اسکناس یورو ۴۴ هزار و ۷۹۲ تومان و بهای حواله یورو ۴۰ هزار ۷۲۰ تومان، هر اسکناس درهم ۱۱ هزار و ۲۴۵ تومان و هر حواله درهم ۱۰ هزار و ۲۲۳ تومان کشف شد.

ریزش قیمت‌ ها در بازار ارز ادامه دارد ؟

دیروز موجی از اخبار مساعد سیاسی قیمت دلار را در کانال ۴۸ هزار تومانی قرار داد. اخبار مربوط به آزادی زندانیان دو تابعیتی و آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی بار دیگر بر صدر رویدادهای سیاسی قرار گرفته است. اما به نظر می‌رسد این بار مسئولان ایرانی نسبت به دریافت این منابع مطمئن‌تر هستند. به گونه‌ای که رئیس کل بانک مرکزی این موفقیت را به تیم دیپلماسی ارزی تبریک گفت و افزود: «بدون تردید آنچه به دست آمده فراتر از تحلیل‌های موجود است و البته که این فرآیند، ادامه خواهد داشت.»

گفتنی است مقرر شده این منابع صرف خرید دارو و مواد غذایی شود؛ بر این اساس، کارشناسان اقتصادی معتقدند آزادسازی این منابع فقط اثر روانی بر بازار ارز دارد و به شکل فیزیکی، دلاری روانه بازارها نمی‌شود.

هر چند پیش از این برخی از فعالان اقتصادی می‌گفتند دولت، قبل از اینکه دلارهای بلوکه شده آزاد شود، دستور چاپ پول را به بانک مرکزی داده و بخشی از این منابع قرض دولت به نهاد پولی کشور است.

به نظر می‌رسد با وجود اینکه قیمت‌ها در بازارهای مالی با کاهش شدید همراه شده و توجه معامله‌گران نیز به روند مذاکرات و رویدادهاست، اما این دست از اخبار، همانند چسب زخم در برابر زخم‌های عمیق اقتصاد کشور عمل می‌کند.
قیمت نرخ‌های مختلف

روز گذشته در سایت بازار متشکل ارزی، اسکناس دلار با قیمت ۴۱ هزار و ۳۵۶ تومان عرضه شد و ۱۷ تومان کاهش قیمت داشت. دلار حواله نیز با کاهش چهار تومانی با قیمت ۳۷ هزار و ۵۸۱ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز گذشته اسکناس یورو در بازار آزاد هزار و ۵۵۰ تومان کاهش داشت و در کریدور ۵۰ هزار تومانی یک پله عقب‌نشینی کرد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با کاهش ۹۳ تومانی به قیمت ۴۵ هزار و ۲۹۰ تومان رسید. یوروی حواله نیز با همین مقدار کاهش با رقم ۴۱ هزار و ۱۷۳تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله روز گذشته ۷۰ تومان کاهش داشت و با قیمت ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۳۳ تومان مبادله شد و کاهش چهار تومانی داشت. اسکناس درهم نیز با همین مقدار کاهش با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۶ تومان عرضه شد.

صفر تا صد ثبت نام بیمه زنان خانه‌ دار و دختران

دلار امروز 16 مرداد 1402

امروز هم برای چندین روز متوالی دلار در کانال زیر 50 هزار تومان ماند و بازار نوسان قابل توجهی را ثبت نکرد تا نشان دهد بازار به ثبات قیمتی رسیده و از نوسانات قبلی فاصله گرفته است.

قیمت دلار هرات هم امروز کاهشی بود و سیگنال کاهش قیمت بیشتر را به بازار مخابره می‌کرد. این کاهش قیمت البته در شرایطی رخ داده که رویداد سیاسی خاصی رخ نداده است و گفته می‌شود دولت مدیریت کامل بازار ارز را در دست گرفته است. اگرچه مشخص نیست تا چه زمان فرمان بازار ارز در دست دولت بماند.

اما در دو ماه گذشته دولت بالاخره توانست دلار را از کانال 50 هزار تومانی خارج کند و آن را به کانال 49 هزار تومان برگرداند. تلاش‌های دولت تاکنون برای نگه داشتن قیمت دلار در کانال‌های زیر 48 و 47 هزار تومان ناکام بوده است. اما در این بازه زمانی دولت توانسته قیمت دلار را مهار کند و مانع رشد بیشتر قیمت‌ها شود.

اما قیمت دلار در روزهای آینده چه می‌شود و در جنگ بازار و بازارساز برنده نهایی کیست؟ کامبیز افسری، فعال بازار ارز درباره پیش بینی قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفته «به نظر می‌رسد دولت تا مدتی دلار به بازار تزریق می‌کند و قیمت دلار در کریدور ۴۰ هزار تومانی حفظ خواهد شد.»

این فعال بازار ارز معتقد است که «هفته گذشته پروانه فعالیت کانون صرافان منحل شد. با این تصمیم بانک مرکزی مشخص بود که قیمت دلار شنبه و یکشنبه روند کاهشی پیدا می‌کند و واسطه‌های بانک مرکزی فعال می‌شوند. از آنجا بانک مرکزی مانع ماندن دلار در کریدور ۵۰ هزار تومانی شد و روند کاهشی را رقم زد تا کانون صرافان مدعی مدیریت بازار ارز نشوند.»

این فعال بازار می‌گوید فعلا دولت می‌تواند دلار را زیر کانال 50 هزار تومان نگه دارد اما به محض اینکه بانک مرکزی از موج اخبار مربوط به تعطیلی کانون صرافان فاصله بگیرد قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت.»

معامله‌گران معتقدند اگر قیمت دلار امروز در هرات بالای مرز 49 هزار و 300 تومان را حفظ کند، می‌تواند روند افزایشی داشته باشد و خود را تا کانال 49 هزار و 600 تومان هم بالا بکشد. اما اگر دلار هرات به زیر این رقم برسد زیر پای دلار خالی می‌شود و دلار هرات می‌تواند وارد کانال 48 هزار تومان شود و به تناسب آن بر قیمت دلار تهران هم اثر بگذارد. دلار هرات امروز با قیمت 49 هزار و 350 تومان معامله شد.

دلار امروز در بازار آزاد ۸ مرداد

قیمت دلار در بازار آزاد امروز یکشنبه ۸ مرداد با 200 تومان کاهش، 48,950 تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، 49,250 تومان بیشترین قیمت و 48,900 تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.

در مرکز مبادله ارز و طلا امروز یکشنبه ۸ مرداد قیمت دلار اسکناس 41,257 تومان و قیمت دلار حواله 37,506 تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز یکشنبه ۸ مرداد 40,846 ( نرخ خرید ) و 41,257 ( نرخ فروش ) اعلام شده است.

دلار مرز حساس را شکست !

قیمت دلار امروز دوم مرداد ماه کار خود را با قیمت 48 هزار و 50 تومان آغاز کرد و به کف کانال 48 هزار تومانی رسید. اما معامله‌گران می‌گویند بازار نیمه تعطیل است و هیچ معامله‌ای نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار امروز هم زیر قیمت 48 هزار و 300 تومان کار خود را آغاز کرد و در ابتدای معاملات تا 48 هزار و 50 تومان هم رسید. اما بازار ارز نیمه تعطیل است و معامله‌گران می‌گویند با وجود حضور خریدار در بازار، معاملات بسیار بی‌رونق و کم هیجان است.

پیش بینی این گروه این است که دلار امروز در نیمه پایینی کانال 48 هزار و 500 تومان به کار خود پایان دهد و بازار وارد تعطیلی یک هفته‌ای خود شود. چراکه بازار ارز تهران به دلیل ماه محرم از فردا سه شنبه سوم مرداد ماه تا هفته آینده تعطیل است و بعید است قیمت‌ها تغییر چندانی داشته باشد.

اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که علی‌رغم نزدیکی قیمت دلار به کانال 47 هزار تومانی، هیچ معامله‌ای در این کانال انجام نشده و معامله‌گران دلار را روی کانال 48 هزار تومان نگه داشته‌اند و تاکنون مانع کاهش قیمت دلار شده‌اند. احتمالا افزایشی‌ها در تلاشند که دلار در این هفته کار خود را با 48 هزار تومان پایان دهد تا هفته آینده بازار را افزایشی شروع کنند.

یکی از معامله‌گران بازار ارز به تجارت‌نیوز می‌گوید جو بازار کاهشی است و مهلت کاخ سفید به عراق برای پرداخت بدهی برقی ایران سبب شده که بازار کاهشی شود.

گویا بازار ارز امیدوار شده که دلارهای جدیدی وارد می‌شود و می‌تواند قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. اما این امیدواری در حالی است که گفته شده این بدهی نفتی قرار است در قالب کالاهای بشردوستانه وارد کشور شود و قرار نیست منابع ارزی جدیدی وارد کشور شود. اما در هر صورت این خبر از ابتدای هفته تاثیر خود را بر بازار گذاشته و دلار را به آستانه 47 هزار تومان رسانده است

معامله‌گران معتقدند اگر دلار بتواند ظرف چند روز آینده خود را پایین محدوده 48 هزار و 300 تومان نگه دارد، قیمت دلار وارد کانال 47 هزار تومان می‌شود. اما اگر دلار این هفته را با قیمت بالای 48 هزار و 300 تومان به پایان برساند، سیگنال مقاومتی ارسال می‌کند و احتمالا هفته آینده بازار ارز با دلار بالاتر بازگشایی می‌شود.

اما مشخصا معامله‌گران از کاهش معامله در بازار خبر می‌دهند و می‌گویند علی‌رغم وجود خریدار، معاملات به کف خود رسیده است و تعطیلی پیش روی بازار هم معاملات را کمرنگ کرده است.

قیمت دلار امروز 1 مرداد 1402

قیمت دلار در اولین روز مرداد 1402 به میانه کانال 48 هزار تومان برگشت تا بار دیگر نشان دهد فعلا قصد خروج از این کانال را ندارد و نه سیگنال‌های کاهشی و نه سیگنال‌های افزایشی هیچ کدام نتوانسته بر قیمت این ارز تاثیر بگذارد.

در آخرین روز تیر ماه قیمت دلار کار خود را با 48 هزار و 750 تومان آغاز کرد و نهایتا با 150 تومان کاهش، کار خود را پایان داد. در اولین روز مرداد ماه هم قیمت دلار کمی کاهش داشت و کار خود را در محدوده 48 هزار و 550 تومان آغاز کرد و با 200 تومان کاهش در ساعات ابتدایی بازار به محدوده 48 هزار و 300 تومان هم رسید. حالا باید دید در ادامه بازار قیمت دلار به چه سمتی می‌رود؟

کاهشی‌ها معتقدند که این هفته دلار وارد کانال 47 هزار تومان می‌شود و رکورد کاهشی جدیدی ثبت می‌کند. اما افزایشی‌ها کانال 47 هزار تومان را کانال حساسی برای دلار می‌دانند و معتقدند بازار به سادگی وارد این محدوده قیمتی نمی‌شود.

اما نکته جالب توجه این است که روند بازار در حالی در امروز و دیروز نزولی بوده که اخبار سیاسی منفی به بازار رسیده است. مهم‌ترین خبر سیاسی این هفته افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس است که بسیاری معتقد بودند این تنش بر قیمت دلار اثر افزایشی دارد. اما این خبر چندان مورد توجه بازار قرار نگرفت و نتوانست بر قیمت دلار اثرگذار باشد.

برخی معتقدند که در شرایط کنونی، فاکتورهای اقتصادی به سمتی می‌رود که قیمت دلار را در فاز افزایشی قرار دهد اما بازارساز تمام تلاش خود را به کار گرفته تا قیمت دلار را مهار کند و بتواند آن را به کانال‌های پایین سوق دهد. برخی از کارشناسان معتقدند که این تلاش دولت در کوتاه مدت جواب می‌دهد و دست بازارساز برای بازی در این بازار چندان باز نیست.

به گفته تحلیلگران اگر قیمت دلار بتواند خود را در کانال 48 هزار و 300 تومان حفظ کند، دلار می‌تواند کم کم وارد کانال 47 هزار تومانی شود. اما اگر دلار در این محدوده باقی نماند و به سمت کانال 48 هزار و 800 تومان حرکت کند، ماندن دلار در کانال‌های پایین سخت می‌شود و دلار به سمت کانال 49 هزار تومان می‌رود. اما به نظر می‌رسد که فعلا بازارساز تمام تلاش خود را برای نگهداری دلار در کانال 48 هزار تومان به کار گرفته و تاکنون موفق بوده است.

دلار 29 تیر چند ؟

اگرچه قیمت دلار خود را به کانال ۴۹ هزار تومان رسانده بود اما در دو روز گذشته روند قیمت دلار کاهشی شد.

روز گذشته دلار به نیمه کانال ۴۸ هزار تومان رسید و امروز ۲۹ تیر ماه دلار رکورد‌ کاهش قیمت جدیدی را ثبت کرد و به ۴۸ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. اما مقصد بعد قیمت دلار کجاست؟

معامله‌گران و کارشناسان بازار دو مرز حمایتی در کانال جديد برای دلار تعریف‌ می‌کنند. یکی مرز ۴۸ هزار و ۵۰۰ و دیگری مرز ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان.
اگر دلار این دو مرز حمایتی را بشکند می‌تواند وارد کانال ۴۷ هزار تومان شود. در هفته گذشته دلار دو بار به محدوده قیمتی ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و دوباره به بالا برگشته است. اما تفاوت کاهش قیمت این بار در این است که این بار دلار مرز ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان را هم مشت سر گذاشته و امروز در بازار با قیمت ۴۸ هزار و ۲۵۰ تومان معامله شده است.

علت کاهش نرخ دلار چیست؟

اگر دلار بتواند در چند روز ابتدایی هفته خود را زیر رقم ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان نگه دارد، سیگنال کاهشی به بازار می‌دهد و می‌تواند وارد کانال پایین‌تر شود. اما اگر افزایشی‌ها بتوانند بازار را دست بگیرند، قیمت دلار دوباره می‌تواند خود را به کانال ۴۹ هزار تومان نزدیک کند.

در این روزها بازار شاهد رویداد سیاسی خاصی نبوده و کارشناسان معتقدند تلاش‌های بازارساز برای مهار قیمت دلار جواب داده و موفق به کاهش پلکانی قیمت دلار شده است. البته ورود به ماه محرم و کاهش تقاضي برای دلار هم در این میان بی‌تاثیر نبوده است.
اما گفته می‌شود این تلاش‌ها نهایتا تا نیمه تابستان جواب می‌دهد چون واقعیت اقتصاد ایران قیمت دلار را افزایشی خواهد کرد.

در همین راستا فردین آقابزرگی کارشناس اقتصادی نوسان قیمت دلار را حرکتی طبیعی عنوان کرد و به تجارت‌نیوز گفت: «میل دلار به روند افزایشی در بازار ارز تقریبا معقول و منطبق بر واقعیت‌های اقتصادی است و توانایی عرضه است که تعیین‌‌کننده اصلی قیمت دلار در بازار اسوی با بیان‌ اینکه یکی از متغیرهای اثرگذار بر بازار ارز به ویژه دلار موضوعات سیاسی، ارتباطات و مسايل غیراقتصادی است خاطرنشان کرد: «به نظر می‌رسد با توجه به حجم و رشد نقدینگی، عدم ورود منابع ارز حاصل از صادرات و همین‌طور رشد اقتصادی که از متغیرهای اصلی تعیین کننده نرخ ارز است، موضوعات سیاسی تاثیر کمتری بر قیمت دلار دارد.»

آقابزرگی ادامه داد: «در نهایت توانایی عرضه است که تعیین‌‌کننده اصلی قیمت دلار در بازار است که متاسفانه بانک مرکزی و دولت چنین ذخیره‌ای ندارند. بنابراین تمایل قیمت دلار به روند صعودی امری قابل پیش‌بینی است.»

دلار ۴۸ هزار تومانی هم در بازار خریدار ندارد

شنبه هفته جاری (۲۴ تیر ماه) بازار ارز با ثبات نسبی قیمت نسبت به آخرین ساعات معاملات در روز پنجشنبه هفته گذشته (۲۲ تیر ماه)، کار خود را آغاز کرد، اما این روند تا دیروز با ثبات و البته با نوسانات کم و نزولی بود.

به عنوان مثال هر دلار آمریکا در روز شنبه هفته جاری (۲۴تیرماه) در بازار آزاد (غیررسمی) به حدود ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده بود، اما همین نرخ تا روز یکشنبه با کاهش چند صد تومانی مواجه شد. امروز اما به کاهش نرخ خود ادامه داد تا به قیمت ۴۹ هزار تومان برسد، البته در ساعات گذشته این نرخ همچنان نزولی بود و دلار تا لحظه انتشار خبر به کانال ۴۸ هزار تومانی هم رسید.

دلار ۴۸ هزار تومانی تا ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در روزهای گذشته نیز همچنان مشتری ندارد و مردم بیشتر فروشنده هستند تا خریدار. یورو نیز در نخستین روز این هفته در حدود ۵۵ هزار تومان معامله شده بود، اما بعد از گذشت دو روز، یعنی امروز نرخ آن با کاهش ۵۰۰ تومان مواجه و ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد.

درهم نیز از حدود ۱۴ هزار تومان در ابتدای هفته روی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ساعات گذشته ایستاد و سایر ارزها نیز در بازار به تبعیت از دلار و یورو روند قیمتی کم نوسانی و البته نزولی را تجربه کردند.

ساعت تحویل سال ۱۴۰۳ ؛ حیوان و رنگ سال

دلار 27 تیر

قیمت دلار در بازار امروز 1402/04/27 ساعت 19:36 با 20 (0%)% افزایش ، 488,200 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با 3,510 ریال کاهش نسبت به روز گذشته و با رقم 484,670 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 490,700 ، بیشترین مقدار و 484,600 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

دلار 26 تیر چند ؟

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر دلار امروز (دوشنبه ۲۶ تیر ماه) معادل ۴۱ هزار و ۲۵۷ تومان و قیمت حواله دلار ۳۷ هزار و ۵۰۶ تومان اعلام شد.
در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی، نرخ هر یورو معادل ۴۶ هزار و ۲۹۴ تومان، و نرخ حواله یورو ۴۲ هزار و ۸۶ تومان اعلام شده است.
همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ هر درهم نیز ۱۱ هزار و ۲۳۴ تومان و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۱۲ تومان اعلام شده است.

آخرین قیمت دلار 25 تیر

قیمت دلار در بازار آزاد امروز یکشنبه ۲۵ تیر با 150 تومان کاهش، در بازار آزاد 48,750 تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، 48,850 تومان بیشترین قیمت و 48,750 تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.

در مرکز مبادله ارز و طلا امروز یکشنبه ۲۵ تیر قیمت دلار اسکناس 41,257 تومان و قیمت دلار حواله 37,506 تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز یکشنبه ۲۵ تیر 40,844 ( نرخ خرید ) و 41,257 ( نرخ فروش ) اعلام شده است.

قیمت دلار 21 تیر

قیمت دلار امروز چهارشنبه ۲۱ تیر در بازار آزاد 49,300 تومان معامله شد. طی معاملات امروز دلار، بیشترین قیمت دلار __ تومان و کمترین قیمت دلار __ تومان ثبت شده است.

در مرکز مبادله ارز و طلا امروز چهارشنبه ۲۱ تیر قیمت دلار اسکناس 41,514 تومان و قیمت دلار حواله 37,740 تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز چهارشنبه ۲۱ تیر 41,099 ( نرخ خرید ) و 41,514 ( نرخ فروش ) اعلام شده است.

دلار 19 تیر چند ؟

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار امروز (دوشنبه 19 تیر ماه) با کاهش جزئی نسبت به روز کاری قبل معادل 41 هزار و 258 تومان و قیمت حواله دلار 37 هزار و 507 تومان اعلام شد.

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو با کاهش نسبت به روز کاری قبل معادل 45 هزار و 183 تومان، و نرخ حواله یورو 41 هزار و 76 تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم نیز 11 هزار و 234 تومان و نرخ حواله درهم نیز 10 هزار و 213 تومان اعلام شده است.

عقب‌نشینی دلار از روند افزایشی

قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا از محدوده کم‌دامنه روزهای اخیر خود خارج نشده و امروز نیز نوسان بسیار جزئی را به ثبت رسانده است.

دلار امروز، یکشنبه 18 تیر ۱۴۰۲ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در سطح 41 هزار و 258 تومان قرار گرفته است.

همچنین قیمت یورو امروز با افزایش نامحسوس 27 تومانی تومانی در سطح 45 هزار و 254 تومان قرار گرفته است.

قیمت درهم امارات نیز در سطح 11 هزار و 234 تومان اعلام شده است.

نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب 37 هزار و 508 تومان، 41 هزار و 140 تومان و 10 هزار و 213 تومان درج شده است.

دلار 17 تیر 37 هزار و 509

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار امروز (شنبه 17 تیر ماه) با ثبات نسبت به روز کاری قبل معادل 41 هزار و 259 تومان و قیمت حواله دلار 37 هزار و 509 تومان اعلام شد.

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو با افزایش نسبت به روز کاری قبل معادل 45 هزار و 227 تومان، و نرخ حواله یورو 41 هزار و 116 تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم نیز 11 هزار و 234 تومان و نرخ حواله درهم نیز 10 هزار و 213 تومان اعلام شده است.

دلار 15 تير

قیمت دلار در بازار امروز 1402/04/15 ساعت 00:00 با 0 (0%)% ، 503,130 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با رقم 0 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 503,200 ، بیشترین مقدار و 500,900 نیز کمترین رقمی بود که برای دلار به ثبت رسید.

دلار 50 تومن شد

قیمت دلار امروز سه شنبه ۱۳ تیر در بازار آزاد 50,050 تومان معامله شد.

در مرکز مبادله ارز و طلا امروز سه شنبه ۱۳ تیر دلار اسکناس 41,514 تومان و دلار حواله 37,740 تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز سه شنبه ۱۳ تیر 41,099 ( نرخ خرید ) و 41,514 ( نرخ فروش ) اعلام شده است.

دلار 12 تیر چند ؟

بازار فردوسی امروز کار خود را با دلار 50 هزار تومانی آغاز کرد. افزایشی‌های بازار می‌گویند دلار از کف قیمتی خود (49 هزار تومان) فاصله گرفته و دیگر به زیر 50 هزار تومان بر نمی‌گردد اما کاهشی‌ها معتقدند که دلار برای ماندن در کانال جدید و یا صعود به کانال بالاتر راه سختی را در پیش دارد.

دلار 11 تیر ماه

دلار، یورو، پوند و سایر ارز‌ها امروز یکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که این نرخ‌ها قیمت بازار آزاد است (بجز دلار که نرخ بازار مبادله ارزی است) و با نرخ ارز سهمیه‌ای متفاوت است.

قیمت دلار

دلار هشتم تیر

قیمت دلار امروز در بازار تهران در کانال ۴۹ هزار تومان قرار داشت. د حالیکه  قیمت دلار در بازار 1402/04/07 ساعت 00:00 با 0 (0%)% ، 492,230 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با رقم 0 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 492,900 ، بیشترین مقدار و 490,600 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

آخرین نرخ دلار هفتم تیر

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار امروز (چهارشنبه ۷ تیر ماه) با کاهش نسبت به روز کاری قبل معادل ۴۱ هزار و ۲۶۲ تومان و قیمت حواله دلار ۳۷ هزار و ۵۱۱ تومان اعلام شد.

دلار در بازار آزاد  ۴۹ هزار تومان ؛ دلار حواله‌ای ۳۷ هزار و ۵۱۱ تومان و دلار در بازار مبادلات۴۱ هزار و ۲۶۴ تومان است.

دلار ششم تیر 1402

قیمت دلار در بازار امروز 1402/04/06 ساعت 18:26 با 4,450 (0.9%)% کاهش ، 493,360 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با 1,510 ریال افزایش نسبت به روز گذشته و با رقم 499,320 ریال آغاز شد  و طی معاملات امروز، 499,400 ، بیشترین مقدار و 493,100 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

دلار 5 تیر 1402

قیمت دلار دیروز هم در ادامه روند افزایشی روز گذشته، حرکت کرد و خود را به نیمه کانال ۵۰ هزار تومانی رساند. قیمت دلار از ابتدای هفته با سیگنال‌های منفی سیاسی شارژ شده است.
قیمتدلار روز گذشته در مسیر افزایشی آغاز به کار کرد. تا لحظه تنظیم این خبر دلار به ۵۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسیده است. کارشناسان عنوان می‌کنند در صورتی که سیگنال مثبت جدیدی به بازار مخابره نشود، دست سیاستگذار برای کنترل قیمت اسکناس آمریکایی بسته می‌شود، چرا‌که این روزها خبرهای سیاسی منفی در حال احاطه بازار است و سیگنال‌های قوی‌تری نسبت به سیاست‌های بازارساز به دلار مخابره می‌کند.

بر همین اساس ممکن است دلار خود را به قیمتی که کارشناسان آن را قیمت واقعی این ارز می‌دانند نزدیک کند و فعلا در مسیر افزایشی پیش برود. دلار همزمان با شروع به کار بازارها در هفته جدید، روند صعودی خود را آغاز کرده است. برخی این روند صعودی را ناشی از تحولات دو روز گذشته روسیه می‌دانند با این حال اما شاید این گزاره چندان هم دقیق نباشد، چراکه علاوه‌بر موضوع روسیه، دو سیگنال سیاسی منفی هم بازار ارز ایران را احاطه کرده است.

روز پنجشنبه اخباری مربوط به احتمال تحریم‌های دائمی ایران از سوی مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شده بود. همین خبر، قیمت دلار را در معاملات پشت خطی جمعه‌شب بالا برد. در همین حال روز شنبه هم گروه اقدام مالی (FATF) ایران را مجددا در لیست سیاه قرار داد. این گروه اعلام کرد با توجه به اینکه ایران کنوانسیون‌های پالرمو و CFT را تصویب و اجرا نکرده است، گروه ویژه اقدام علیه پولشویی تعلیق اقدامات علیه تهران را لغو کرده و ایران را مجددا در فهرست سیاه خود قرار می‌دهد.

این دو خبر فعلا توانسته‌ است خبرهای مثبتی را که از سمت بازارساز منتشر می‌شود، خنثی کند. به این ترتیب قیمت دلار دیروز در کانال ۵۰ هزار تومانی پیشروی کرد و به نیمه کانال نزدیک شد. روز گذشته قیمت یورو در بازار آزاد به ۵۵ هزار و ۱۵۰ تومان رسید و درهم امارات نیز ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت خورد.

دلار 50 هزار تومن شد !

دلار در بازار امروز 1402/04/04 ساعت 11:00 با 7,150 (1.43%)% کاهش ، 501,460 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با 7,050 ریال کاهش نسبت به روز گذشته و با رقم 501,560 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 501,620 ، بیشترین مقدار و 501,460 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

قیمت دلار بالا رفت

قیمت دلار در بازار امروز 1402/04/03 ساعت 17:05 با 3,550 (0.71%)% افزایش ، 500,680 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با 3,240 ریال افزایش نسبت به روز گذشته و با رقم 500,370 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 501,400 ، بیشترین مقدار و 497,500 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

آخرين قیمت دلار اول تیر 1402

بر اساس قیمت انواع ارز که در مرکز مبادله ایران اعلام شده، امروز (پنجشنبه یکم تیر ماه) آخرین نرخ ثبت شده، هر دلار آمریکا به صورت اسکناس و حواله به ترتیب ۴۱ هزار و ۲۹۳ تومان و ۳۷ هزار و ۵۳۹ تومان بوده که نسبت به روزها و هفته گذشته کاهش نسبی داشته است.

هر یورو نیز به صورت اسکناس ۴۵ هزار و ۲۱۹ تومان و حواله آن ۴۱ هزار و ۱۰۸ تومان قیمت‌گذاری شد.

همچنین هر درهم اسکناس نیز ۱۱ هزار و ۲۴۴ تومان قیمت‌گذاری شد و هر درهم حواله به ۱۰ هزار و ۲۲۱ تومان رسیده است که این نرخ نیز از آخرین قیمت اعلام شده برای حواله و اسکناس درهم در پنجشنبه هفته گذشته کمتر است.

قیمت اعلام شده برای هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز دو میلیون و ۲۷۴ هزار تومان است که به این ترتیب نرخ انواع ارز و قیمت اعلامی برای طلا ۱۸ عیار کاهش یافته است.

آخرين قیمت دلار 31 خرداد 1402

قیمت دلار در بازار امروز 1402/03/31 ساعت 11:55 با 1,220 (0.25%)% کاهش ، 488,170 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با 2,710 ریال کاهش نسبت به روز گذشته و با رقم 486,680 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 488,900 ، بیشترین مقدار و 486,400 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

قیمت دلار ۳۰ خرداد

قیمت دلار امروز سه شنبه ۳۰ خرداد در بازار آزاد ۴۸,۶۰۰ تومان معامله شد. در مرکز مبادله ارز و طلا امروز سه شنبه ۳۰ خرداد قیمت دلار اسکناس ۴۱,۵۱۴ تومان و قیمت دلار حواله ۳۷,۷۴۰ تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در صرافی ملی امروز سه شنبه ۳۰ خرداد ۴۱,۰۹۹ ( نرخ خرید ) و ۴۱,۵۱۴ ( نرخ فروش ) اعلام شده است

نرخ ارز و دلار دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲

فرارو- قیمت طلا امروز دوشنبه ۲۹ خرداد با افت ۲۲ هزار تومانی درمقایسه با آخرین خریدوفروش‌های دیروز به دو میلیون و ۳۳۶ هزار تومان رسید. با عقب‌نشینی طلا، سکه امامی به کف کانال ۲۹ میلیون برگشت و همزمان طبق اعلام کانون صرافان نرخ دلار توافقی با افت ۲۰ تومانی به ۴۱ هزار و ۳۶۰ تومان تقلیل پیدا کرد.

قیمت دلار توافقی امروز دوشنبه ۲۹ خرداد براساس اعلام کانون صرافان تا ساعت ۱۱ و نیم به ۴۱ هزار و ۳۶۰ تومان رسید. نسبت به دیروز قیمت دلار توافقی ۲۰ تومان پایین آمده اما همزمان قیمت یورو توافقی امروز با رشد ۱۱۵ تومانی به ۴۵ هزار و ۲۳۰ تومان ارتقا پیدا کرد.

قیمت یورو خدماتی هم امروز ۴۵ هزار و ۲۳۰ تومان اعلام شده اما دلار خدماتی ۴۱ هزار و ۳۲۰ تومان یعنی ۴۰ تومان کمتر از دلار توافقی فروخته شده است.

قیمت انواع ارز 28 خرداد 1402

قیمت دلار در نخستین روز هفته جاری با سیگنال مهمی در روند نزولی قرار گرفت. این اسکناس که صبح روز گذشته با کریدور ۵۰ هزار تومانی تنها ۱۰۰ تومان فاصله داشت، متاثر از تکذیب توافق موقت ایران و آمریکا رشد کرد. دلار در آخرین معامله دیروز با قیمت ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان به کار خود پایان داد.

قیمت سکه و طلا امروز دهم مهر 1402 ؛ سکه 24400000 تومان

در روزهای گذشته و زمانی که بازارهای داخلی ایران در تعطیلات پایان هفته بود، متیو میلر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک سخنرانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: «هنوز هیچ توافقی وجود ندارد و گزارش‌ها درخصوص توافق موقت درست نیست.»

با این سیگنال قیمت دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی نزدیک شد اما در میانه معاملات روز جاری، سیگنال سفر فیصل بن‌فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در پاسخ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران باعث شد روند افزایشی بازار ارز کمی تعدیل شود. بر همین اساس این اسکناس در کانال ۴۰ هزار تومانی ماند.

روز گذشته معامله‌گران بازار ارز همچنان نسبت به روند قیمت دلار سردرگم بودند. آنها طوفان‌های خبری پیوسته به بازارهای مالی را نشانه خوبی نمی‌دانند. فعالان این بازار معتقدند سیاستگذار، دلاری برای عرضه در بازار ندارد از همین رو مجبور است با سیگنال‌های مختلفی که مدام هم تکذیب می‌شود قیمت دلار را سرکوب کند.

قیمت دلار

قیمت نرخ‌های مختلف

روز گذشته ۲۷ خردادماه قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز کاهش بسیار محدودی داشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۳۴۹ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۹۰ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

دیروز اسکناس یورو در بازار آزاد افزایش ۸۰۰ تومانی داشت. این ارز در بازار آزاد با قیمت ۵۴ هزار تومان معامله شد. اما در سایت بازار متشکل اسکناس یورو افزایش ۳۰۰ تومانی داشت و به قیمت ۴۴ هزار و ۱۷۱ تومان رسید. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۱ هزار و ۶۴ تومان عرضه شد.

دیروز قیمت درهم در بازار آزاد با رقم ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد و حدود ۲۰۰ تومان افزایش قیمت داشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۳۵ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۹ تومان عرضه شد./ مثلث آنلاین

دلار امروز 27 خرداد 1402

قیمت دلار در بازار امروز 1402/03/27 ساعت 12:16 با 8,730 (1.79%)% افزایش ، 496,830 ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با 6,270 ریال افزایش نسبت به روز گذشته و با رقم 494,370 ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، 499,400 ، بیشترین مقدار و 494,110 نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید. البته قیمت دلار مبادله ای 41,359 تومان است.

قیمت دلار در هفته گذشته، هر دو روند کاهشی و افزایشی را پشت سر گذاشت. در نهایت این اسکناس تغییر چندانی طی هفت روز گذشته نداشت و با قیمت ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شد.

دلار 27 خرداد 1402

دلار در بازار آزاد در بازار امروز 48,850 تومان نرخ گذاری شد.

دلار در صرافی ملی با 41,514 تومان معامله شد.

دلار در بازار متشکل در بازار 414,143 تومان نرخ گذاری شد.

دلار در سامانه سنا با 409,870 تومان معامله شد.

دلار کانادا در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۱۰۶ تومان کاهش، 41,037 تومان نرخ گذاری شد.قیمت دلار - قیمت دلار خرداد ماه

نسبت به روز گذشته 3,490 ریال کاهش یافت و در حال حاضر قیمت هر دلار 495,320 ریال می باشد.

دلار در بالاترین قیمت خود 498,900 ریال معامله شد.

دلار نسبت به هفته گذشته چقدر تغییر کرده است ؟

هر دلار در روزهای مشابه هفته گذشته یعنی در تاریخ پنجشنبه 18 خرداد 1402  با رقم 490,840 ریال داد و ستد شده بود که مقایسه قیمت روز جاری با آن، بیانگر افزایش 0.91 درصدی یا 4,480 ریال دلار نسبت به هفته گذشته می باشد.

روند قیمت دلار

نرخ دلار چگونه تعیین می شود ؟

محمد طبیبیان، اقتصاددان در کانال تلگرامی خود دباره عوامل اثرگذار اقتصادی در تعیین نرخ ارز نوشت: ‎

ارز هم مثل هر کالا یا دارایى دیگر داراى یک قیمت نسبى است و یک قیمت اسمى. در اقتصاد آن چه قیمت تلقى مى شود در واقع قیمت نسبى هر چیز است. قیمت برنج به نسبت قیمت گندم و قیمت گندم به نسبت قیمت گوشت و قیمت کفش به نسبت قیمت سایر کالا ها و تمام کالا ها و دارایى ها مثل املاک ، طلا ، و ارز را هم شامل مى شود. بنابراین قیمت نسبى دلار به این بر مى گردد که مردم چگونه خیار، خربزه، نان، جوراب سکه طلا، مستقلات … را با دلار مقایسه مى کنند و چه عواملى سبب مى شود که مردم در یک روز قیمت نسبى بالاترى براى دلار نسبت به روز قبل تعیین کنند . قیمت نسبى را هم براى همه چیز عرضه و تقاضا تعیین مى کند . در این جا است که ارز با یک کالاى دیگر مثل اقلام خوراک متفاوت خواهد بود یعنى عواملى که عرضه و تقاضاى ارز را تعیین مى کنند. از جمله عوامل زیر را مى توان دخیل دانست:

1. تراز بازرگانى خارجى

اگر صادرات ما نسبت به واردات افزایش یابد عرضه ارز افزایش مى یابد و قیمت ارز کاهش مى یابد. بر عکس اگر کسرى حساب جارى در تجارت خارجى داشته باشیم قیمت ارز افزایش خواهد داشت.

2. تراز مبادله خارجى

اگر قیمت کالاهایى که صادر مى کنیم نسبت به قیمت کالاهایى که وارد مى کنیم افزایش یابد براى هر مقدار صادرات ارز بیشترى حاصل مى شود و در نتیجه مى تواند اثر کاهشى بر قیمت ارز داشته باشد.

3. شرایط سیاسى

این که مردم اعتماد خود را به شرایط داخلى کشور از دست بدهند و به دلیل تصور بحران داخلى، بحران بین المللى، نقض حقوق مالکیت و بى اعتبار شدن حق مالکیت به دارایى هاى داخلى-مثل امکان مصادره اموال، مهاجرت صاحبان ثروت و صاحبان سرمایه انسانى….

4. کسر بودجه هاى دولت

این پدیده در کشور هاى مختلف به شکل هاى متفاوتى عمل مى کند . در کشور هاى پیشرفته اگر دولت داراى اعتبار باشد، منجر به فروش اوراق قرضه بیشترى مى شود. این امر نرخ هاى بهره را بالا مى برد. خارجى ها براى خرید اوراق نیازمند پول داخلى هستند که این امر قیمت پول داخلى را افزایش مى دهد. اما اگر استقراض هاى پى گیر اعتبار دولت را کاهش داده باشد(مانند مورد یونان چند سال قبل) این امر سبب فروش عجولانه اورق قرضه قبلى شده و نرخ پول داخلى را کاهش مى دهد. در کشور ما کسر بودجه معنى متفاوتى دارد و به نحو متفاوت و بسیار مخرب ترى عمل مى کند.

‎عامل اساسى دیگرى که در تعیین قیمت ارز دخیل است و قیمت اسمى آن را تعیین مى کند نرخ تورم داخلى در مقایسه نرخ تورم خارجى است. اگر نرخ تورم در واقع و در بلند مدت در داخل بالاتر از نرخ تورم خارجى باشد این عامل هم مشخصا ارزش پول داخلى را کاهش داده و قیمت پول خارجى را افزایش مى دهد. تورم در یک کشور هم در واقع یک پدیده پولى است اما این عبارت ساده نشان دهنده سوء مدیریت وسیع در وجنات مختلف حیات سیاسى،واجتماعى و اقتصادى است.

قیمت دلار

‎آیا عامل بورس بازى در این بازار دخیل است؟

عامل بورس بازى یک عامل مستقل نیست و از عوامل بالا ریشه مى گیرد. مثلا شرایط سیاسى و بین المللى، اگر انتظار شدت یافتن بحران ها را بروز دهد عده اى به بازار ارز هجوم خواهند برد. یا اگر تفاوت نرخ تورم داخلى و بین المللى براى مدتى انباشت شده باشد و مشخص شود که امکان حفظ نرخ هاى موجود براى دولت موجود نیست بورس باز ها ممکن است وارد بازارشوند و فرصت سود بردن را براى خود آزمایش کنند. یک مورد مشهور مربوط به سال ١٩٩٢ است که جورج سوروس (از طریق شرکت کوانتم فاند) بانک انگلستان را به زانو در آورد.

پس از این که براى سورس مشخص شد براى سال ها قیمت پوند بیش از حد ارزشگذارى شده است، از طریق قرار داد هاى مختلف به استقراض پوند و فروش حجیم به بانک انگستان و دریافت دلار و ادامه این کار روی آورد. بانک مرکزى انگستان نیز پس از چند روز مقاومت قبول کرد که نمى تواند ارزش پوند را در رقم قبلى حفظ کند؛ ارزش پوند را کاهش داد و سوروس و شرکت او با دلارهاى خود پوند هاى کم ارزش تر را خریده و بدهى پوند خود را باز پرداخت کردند و در یک روز چند میلیارد دلار سود بردند که زیان بانک انگلستان بود. این یک نمونه بورس بازى است. پس از این ماجرا هم کسى جورج سوروس را سرزنش نکرد. زیرا در این کشور ها مى دانند تمایز وجود دارد بین تعیین قاعده بازى و بازى کردن بر اساس قاعده بازى.

اگر قاعده بازى فوتبال را مقامى تعیین کرد و طبق آن قاعده یک بازى کن گل هاى مکرر به ثمر رساند نمى توان آن بازى کن را مجازات کرد. در کشور ما متاسفانه دولت ها قواعد بازى را مشکل دار تعیین مى کنند و بعد بازى کن ها را مجازات. نهایتا هم در مجموعه شرایط خشونت و اعدام مشکلى را حل نمى کند و بلکه به بد تر شدن شرایط منجر مى شود.

تاثیر کاهش قیمت بر بازار خودرو

تولید خودرو نیازمند مواد اولیه‌ای شامل فولاد، شیشه، پلاستیک، پارچه و… است که توسط تولیدکنندگان داخلی و خارجی در اختیار خودروسازان قرار می‌گیرد. افزایش نرخ ارزهای خارجی به معنی کاهش ارزش پول ملی است و موجب بالا رفتن قیمت مواد اولیه لازم برای تولید خودرو می‌شود. علاوه بر این، بعضی از مواد اولیه و فناوری‌هایی که در ساخت ماشین به کار می‌روند، توسط شرکت‌های خارجی تولید شده و برای خرید آنها باید ارز خارجی پرداخت شود.

هر چند در هر دو حالت افزایش قیمت نرخ دلار، باعث گرانی قیمت مواد اولیه و در نهایت قیمت خودرو می‌شود، اما خودروسازانی مثل ایران خودرو و سایپا، که مواد اولیه را از تولیدکنندگان داخلی می‌گیرند و درصد زیادی از قطعات محصولاتشان در داخل تولید می‌شود، تاثیر کمتری از نرخ دلار می‌پذیرند. شرکت‌هایی که بخش زیادی از قطعات خودروهایشان چه به صورت مجزا و چه به صورت CKD وارد می‌شود، تاثیر زیادی از نرخ دلار می‌گیرند.

البته نوسانات ارزی، تاثیرات کوتاه‌مدتی روی قیمت‌های بازار دارند و در بلندمدت نرخ تورم، شاخص اصلی تعیین قیمت خودرو است. بدین صورت که در بعضی مواقع حتی با کاهش نرخ ارز، قیمت خودروها نه تنها کم نمی‌شود، بلکه افزایش نیز پیدا می‌کند.

خرید دلار - قیمت دلار

تاثیر کاهش دلار بر بازار طلا

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اف‌ایکس‌امپایر، قیمت طلا، در حقیقت، چیزی در مورد طلا به ما نمی‌گوید. تنها چیزی که افزایش مداوم قیمت طلا به ما می‌گوید این است که این دلار آمریکا است که هم‌چنان قدرت خرید خود را از دست می‌دهد.

تاثیر کاهش دلار بر بازار مسکن

در هفته‌های اخیر شاهد ثبات نسبی و در ادامه کاهش روند بوده‌ایم و اخباری مبنی بر احتمال توافق موقت میان ایران و آمریکا هم منتشر شده است. این اخبار در بازارهای موازی مانند خودرو و طلا و سکه اثرگذار بوده و سبب کاهش قیمت‌ها در این بازارهای مالی شده است.

در مورد تاثیر اخبار سیاسی و احیای برجام و کاهش روند دلار بر بخش مسکن نظر رئیس انجمن انبوسازان تهران را پرسیدیم. رهبر در این باره گفت: به هر حال مسکن وابسته به اقتصاد کل کشور است و به تعبیر برخی اقتصاددانان، بین ۳۵ تا ۴۰ درصد در اقتصاد کلان سهم دارد بر این اساس چنانچه در اقتصاد کل کشور تغییر و تحولی به وجود آید به تبع آن بخش مسکن هم تاثیر خواهد پذیرفت و ممکن است به خصوص قیمت‌های ساخت کنترل و حتی ارزان شود.

دلار آمریکا - قیمت دلار

تاثیرات دلار بر شاخص بورس

با توجه به تجارب گذشتگان رابطه‌ای که میان نرخ ارز و بازار سهام وجود دارد، رابطه‌ای همبسته می‌باشد. در سال های اخیر، با افزایش تعداد شرکت‌های پذیرش شده در بازار سهام این رابطه مستحکم‌تر شد. همینطور، شرکت‌هایی که در بازار بورس پذیرش شده اند تاثیر پذیری بیشتری از نرخ دلار دارند.

جهشی که اکثر تحلیلگران در انتظار آن بودند جهش نرخ ارز بود. نکته ای که باید به آن توجه داشت میزان رشد سهام نسبت به نرخ ارز است؛ اگرچه، نرخ ارز به عنوان یک محرک مهم در رشد قیمت سهام به شمار می‌رود، اما باید دید که این رشد و رابطه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا می‌توان برای آن نرخ ثابتی را متصور یا خیر.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

10 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *