افتتاح حساب ترکیه
رنگ دادن فرش بعد از شستشو

رنگ دادن فرش بعد از شستشو در خانه یکی از مشکلات بزرگ خانم ها است. طوری که شما را از شستن فرش در خانه منصرف می کند. این مشکل یک با چند راه حل ساده برطرف می شود. حتما شادمگ را همراهی کنید.

دلایل قاطی شدن رنگ فرش

رنگرزی غلط و بدون تثبیت رنگها

به خاطر اینکه در فرش دستبافت، رنگ های نامرغوب به کار برده می شود و مراحل این کار تا رسیدن به تثبیت رنگ را به طور کامل انجام نمی‌دهند؛ باعث رنگ رفتگی فرش می شود و در اولین شستشو رنگ پس می دهد.

رنگ دادن فرش بعد از شستشو

شستشوی غیر اصولی فرش

در هنگام شستن فرش در خانه باید دمای آب، شوینده مناسب و طرز صحیح خشک نمودن دقت نمود. و در صورتی که این موارد رعایت نشود باعث می شود که بخش‌های مختلف فرش آسیب ببیند.

به طور مثال استفاده از شوینده های قوی برای مدت زمان طولانی باعث می شود که رنگ فرش آسیب ببیند و همچنین استفاده از آب داغ برای شستن فرش رنگ را از الیاف جدا می کند و بخش های روشن فرش آسیب میبینند.

قرار گرفتن فرش در معرض آفتاب شدید

هنگام تابش خورشید روی فرش باعث می‌ گردد که اشعه ماوراء بنفش خورشید رنگ‌ فرش را از بین ببرد و پس از شستشو کیفیت رنگ ها از دست برود.

سپردن فرش به مراکز شستشو و قالیشویی نا معتبر

یکی از مواردی که باعث می‌شود فرش آسیب ببیند، شست و شو در مراکز قالیشویی نامعتبر می باشد؛ چرا که ممکن است افراد غیر متخصص باشند که از ترکیب شوینده ها و دیگر موارد شستشو اطلاعاتی نداشته باشند و باعث شوند که فرش آسیب ببیند و به علت اینکه فرشهای دستبافت ظریف و گران قیمت هستند، کیفیت اولیه را از دست داده و رنگ آن ها ترکیب می‌شود و فرش در نهایت خراب و از بین می‌رود.

علت رنگ پس دادن فرش دستباف

می دانیم که فرش های دستباف با الیاف طبیعی مانند پشم طبیعی بافته می شوند.

در صورت شستوی بد یا ریختن مایعات مانند چای یا آب، قاطی شدن رنگ فرش دستباف رخ می دهد. حتی در اثر شستشوی نامناسب، با بوی بد فرش مواجه خواهید شد.

رنگ دادن فرش بعد از شستشو

علت رنگ پس دادن فرش ابریشمی

همانطور که اشاره شد فرش های دستباف به دلیل وجود الیاف طبیعی در آنها، حساس به شستشو و مایعات هستند. این حساسیت در فرش های ابریشمی شدید تر است.

فرش های ابریشمی از الیاف ظریف تر و حساس تر بافته می شوند. بنابراین باید این فرش ها را به قالیشویی های مخصوص فرش ابریشم بسپارید.

شستشوی تابلو فرش هم مانند فرش ابریشمی، باید در قالیشویی هایی که این خدمات را بصورت اصولی ارائه می دهند، انجام شود.

برای اینکه خیالتان راحت شود، می توانید با شعبه های مینی سیتی تماس بگیرید و مشاوره رایگان بگیرید.

بهترین کادو برای روز دختر چیست + لیستی از جذاب ترین هدیه های دخترانه

علت رنگ پس دادن فرش ماشینی

فرش ماشینی خیلی به ندرت دچار قاطی شدن رنگ ها می شود. جنس نخ و پشم در فرش های ماشینی در برابر آب و مواد شوینده مقاومت بیشتری دارند.

دلایل رنگ پس دادن قالی چیست؟

حتما می‌دانید شستشوی فرش دستبافت ایرانی در خانه امکان‌پذیر نیست و موجب کم شدن ارزش فرش می‌شود. همچنین باید در انتخاب قالیشویی هم دقت کنید. زیرا عوامل متعددی بر حفظ کیفیت فرش بعد از شستشو تاثیرگذار هستند.

به طور مثال اگر فرش دستبافت ایرانی را در خانه بشویید، به دلیل اینکه نمی‌توانید قبل از آبکشی آب آن را به‌طور کامل خارج کنید، آب داخل الیاف آن باقی می‌ماند و رنگ قسمت‌های تیره و روشن با هم ترکیب می‌شود یا اصطلاحا موجب رنگ پس دادن قالی می‌شود.

در واقع به دلیل اینکه الیاف فرش دستبافت، طبیعی هستند و از پشم بافته شده‌اند، با خیس شدن رنگ پس می‌دهند و باید قواعد شستشو به دقت رعایت شود.

رنگ دادن فرش بعد از شستشو

پاک کردن لکه جوهر از سطح فرش

پاک کردن لکه جوهر از سطح فرش در تمام خانه‌ها حداقل یک نفر وجود دارد که یا محصل است یا با لوازم تحریر و نوشتاری کار می کند. این لوازم …

استفاده از شوینده نامناسب

دومین عاملی که باعث رنگ پس دادن قالی می‌شود، استفاده از شوینده بی‌کیفیت و نامرغوب است. شوینده‌ای که برای لکه‌برداری و شستن فرش دستبافت ایرانی استفاده می‌شود باید مرغوب و باکیفیت باشد تا رنگ الیاف فرش را از بین نبرد و موجب ترکیب آن‌ها با هم نشود.

لازم است بدانید قالیشویی‌های معتبر برای شستن فرش از شوینده‌های مرغوب و باکیفیت استفاده می‌کنند تا کیفیت فرش بعد از شستشو از بین نرود.

شستشو با آب سرد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در حفظ کیفیت فرش تاثیرگذار است و از رنگ پس دادن قالی جلوگیری می‌کند، دمای آب است. اگر فرش را با آب گرم بشویید یا آبکشی کنید، باید منتظر رنگ پس دادن آن باشید. زیرا الیاف طبیعی در اثر تماس با آب گرم، رنگ پس می‌دهند و ظاهر فرش را خراب می‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم برای محافظت از الیاف فرش ایرانی حتما از آب سرد برای شستن آن استفاده کنید.

خشک کردن فرش دور از نور مستقیم آفتاب

یکی دیگر از عواملی که باعث رنگ پس دادن فرش می‌شود، پهن کردن آن در مقابل نور مستقیم آفتاب است. نور مستقیم آفتاب علاوه بر اینکه باعث ترکیب رنگ الیاف فرش می‌شود، موجب سفید شدن رنگ آن‌ها هم می‌شود. بنابراین باید فرش را بعد از شستشو در سایه پهن کنید تا خراب نشود. در صورتی که فضای کافی در اختیار ندارید و مجبور هستید فرش را در مقابل آفتاب پهن کنید، حتما پارچه یا پتویی روی فرش بکشید تا از زیبایی ظاهری آن محافظت کنید.

رنگ دادن فرش بعد از شستشو

اقدامات ضروری برای جلوگیری از رنگ پس دادن قالی

اگر می‌خواهید فرش‌های دستبافت سالم بمانند و بعد از شستشو رنگ پس ندهند، هیچوقت در منزل اقدام به شستن فرش نکنید. زیرا برای شستشوی فرش در منزل تجهیزات کافی و مهارت‌های لازم را ندارید و همین امر موجب کم شدن ارزش آن می‌شود.

در انتخاب قالیشویی برای شستن فرش دقت کنید؛ زیرا قالیشویی معتبر از شوینده درجه‌یک برای شستن فرش‌ها استفاده می‌کند و اصول و قواعد خاصی را برای شستشو و خشک کردن فرش‌ها استفاده می‌کند تا مشتریان بعد از تحویل فرش از خدمات قالیشویی رضایت داشته باشند.

آشنایی با رسم و رسوم بله برون برای خانواده داماد و عروس ؛ نکات مهم مراسم

چگونه از رنگ پس دادن فرش جلوگیری کنیم؟

از آب ولرم برای شستن فرش استفاده کنید

فرش ماشینی و فرش دستباف هر دو نسبت به آب داغ واکنش نشان می‌دهند و ممکن است رنگ پس دهند. پس توجه داشته باشید که فرش‌های خود را از هر جنسی، با آب ولرم شست و شو دهید تا از بروز این مشکل جلوگیری کنید. حتی می‌توانید از آب خنک هم برای این کار استفاده کنید که خیالتان از بابت همه چیز راحت شود.

التبه پدیده رنگ پس دادن بیشتر در فرش‌های دستباف مشاهده می شود، زیرا در این نوع از فرش‌ها از الیاف طبیعی استفاده شده است که همین موضوع باعث می‌شود فرش‌های دستباف به هنگام شسته شدن رنگ پس دهند. پس حواستان باشد از آب داغ استفاده نکنید که فرش شما به این علت دچار آسیب دیدگی نشود.

استفاده از ترکیب آب، نمک و سرکه

یک راه حل کاربردی برای از بین بردن زردی فرش و همچنین جلوگیری از پخش شدن رنگ فرش آن است که از ترکیب آب، نمک و سرکه استفاده کنید. حتی می‌توانید برای اثربخشی بیشتر از نمک و جوش شیرین نیز استفاده کنید. توجه کنید در این ترکیب باید نسبت سرکه و نمک یا جوش شیرین با هم برابر باشند. سپس توسط یک مسواک یا فرچه کوچک محلی را که دارای زردی است تمیز کنید.

همچنین اگر بعد از شستن، فرش در قسمتی رنگ داده است با استفاده از این محلول می‌توانید آن قسمت را از رنگ‌های پخش شده خلاص کنید. توجه کنید که این روش بیشتر برای تمیز کردن بخش‌های سفید یا روشنی که با بخش‌های رنگی ترکیب شده کاربرد دارد. ولی اگر رنگ دهی فرش زیاد باشد بهتر است هر چه سریعتر از خدمات لکه گیری قالیشویی‌ها کمک گیرید.

رنگ دادن فرش بعد از شستشو

استفاده از ماست ترش

اگر فرش شما رنگ پس داده، می‌توانید از ماست ترش برای از بین بردن رنگ‌های پخش شده استفاده کنید. بدین صورت که شما باید ابتدا هیدروسولفیت را با ماست ترش و کمی آب ترکیب کنید و روی قسمت‌های مورد نظر ریخته و اجازه دهید برای چند دقیقه باقی بمانند تا اثر خود را بگذارند. سپس با استفاده از یک قلم موی نازک، بخش‌های رنگی را تمیز کنید.

توجه کنید که محلول نباید با بخش‌های دیگر فرش و همچنین با بخش‌های تیره فرش تماس پیدا کند، زیرا این روش برای از بین بردن رنگ‌های تیره روی رنگ‌های روشن کاربرد دارد. درنهایت می توانید از سشوار برای خشک کردن فرش استفاده کنید.

آمونیاک و  آب

روش دیگری که می توانید برای برگرداندن رنگ فرش به حالت اولیه استفاده کنید، محلول آمونیاک است.

200 گرم آب ولرم را با 1 گرم آمونیاک ترکیب کنید.

سپس با قلمو باریک محلول آمونیاک را بر روی قسمتی از فرش که رنگ پس داده است، بکشید.

توجه : محلول آمونیاک بسیار قلیایی است و استفاده از آن نیاز به تجربه کافی دارد. اگر هیچ تجربه ای در استفاده از این محلول ندارید، از استفاده از آن اکیداً خودداری نمایید.

رفع بوی بد مرغ از دست با چند ترفند عالی و ساده

محلول کربنات سدیم

می توانید از محلول کربنات سدیم 4 درصد تا 8 درصد برای رفع مشکل رنگ پس دادن فرش استفاده کنید.در دمای 40 درجه آن را مصرف کنید.

پس از اعمال این محلول روی قسمت رنگ گرفته، از یک اسید ضعیف مانند استیک رقیق شده استفاده کنید.چراکه ph فرش در حالت قلیایی است و با اسید ضعیف باید خنثی شود.

 استفاده از پریدین

پریدین یک حلال قلیایی ضعیف است که باید 1/5 لیتر از آن را با صد لیتر آب مخلوط کنید. در ترکیب نسبت ها، نهایت دقت را داشته باشید.

رنگ دادن فرش بعد از شستشو

موارد ایمنی را به هنگام استفاده این محلول رعایت کنید چراکه در حین مصرف تولید گازهای سمی می کند.

نکته خیلی مهم : دقت کنید که در راه حل های ارائه شده، تجربه کافی و شناخت کامل فرش ضروری است.

پس چنانچه شرایط لازم را ندارید، هرگز و هرگز و هرگز خودتان وارد عمل نشوید و از خدمات قالیشویی های معتبر بهره مند شوید.

اما اگر این اتفاق ها برای فرش ابریشم افتاد، تحت هیچ شرایطی اقدامی انجام ندهید و هر چه سریعتر به قالیشویی معتبر مراجعه کنید.

علت زرد شدن فرش بعد از شستن

در حالت عادی شستشوی فرش در منزل مشکلات خود را دارد. حالا شما تصور کنید پس از شستشو و زحمتی که کشیدید ، رنگ فرش زرد شود، فاجعه است!

فرش های سفید خیلی حساس تر هستند و در کل پروسه شستشو تا خشک شدن، باید خیلی مراقب باشید.

نحوه شستن فرش سفید نیاز به دقت و رعایت اصول خاص دارد تا لکه های زرد در فرش باقی نمانند.

زرد شدن و کدر شدن فرش پس از شستشو چندین علت دارد که باید به همه ی آنها توجه کنید:

اولین علت شستن غیر اصولی فرش می باشد. یعنی همه ی آلودگی ها از فرش خارج نمی شود و در ترکیب با آب رنگ زرد و کثیفیی روی فرش باقی می ماند.
دلیل دیگر وجود مقدار زیادی آب در فرش است. اگر بعد از شستشو فرش، آب اضافی را به خوبی از فرش خارج نکنید، در طول زمان خشک شدن، فرش به رنگ زرد تغییر می کند.
شاید باوش کمی سخت باشد اما حتی مواد شوینده هم می توانند باعث زرد شدن فرش شما شوند. استفاده از شوینده های اسیدی و بی کیفیت، باعث آسیب به بافت فرش و زرد شدن فرش می شوند.
ممکن است شما همه ی موارد بالا را لحاظ کنید اما در پایان کار با ریشه های زرد مواجه شوید و خستگی در تن شما بماند. وقتی آب اضافی در ریشه ها را به خوبی تخلیه نکنید این اتفاق می افتد. حتما از مطلب قبلی شادمگ در خصوص شستن ریشه فرش کمک بگیرید.

رنگ دادن فرش بعد از شستشو

البته که برای مشکلات بالا راه حل وجود دارد اما خب ممکن است فرش هیچ وقت به حالت اولیه قبل برنگردد.

با سپردن فرش خود به قالیشویی از بروز هر مشکل احتمالی یشگیری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

26 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *