افتتاح حساب ترکیه
برق انداختن ظروف چینی

برق انداختن ظروف چینی مخصوصا اگر دارای لکه های قدیمی باشد کار سختی است. اما با ترفندهای شادمگ شما قادر خواهید بود به راحتی به جنگ لکه های قدیمی بروید. این تکنیک ها ساده هستند. امتحان کنید.

برق انداختن ظروف چینی و آرکوپال

چه از ظروف چینی، چینی استخوانی، اوپال یا کریستال استفاده شود و چه در بوفه و کابینت نگهداری شود، خواه نا خواه کثیف شده و برای بدست آوردن جلای اولیه نیاز به شستشوی مناسب دارد. کارخانه های تولید کننده هر کدام دستورالعمل های خاص خود را دارند. برای ساده‌تر کردن روند شستشوی این ظروف ترفندهای زیر به شما معرفی می‌شود.

سرویس چینی - برق انداختن ظروف چینی

برق انداختن ظروف چینی و از بین بردن لکه

پس از مدتی استفاده از ظرف‌های چینی لکه‌های چربی، سس و ادویه بر روی آنها نمایان می‌شوند و این به دلیل اشتباهات ظرف شستن است که شما مرتکب می شوید. برای اینکه جلوه اولیه ظرف ها برگردند، مراحل زیر را انجام می‌دهیم:

از بین بردن لکه با سرکه و جوش شیرین

سرکه و جوش شیرین از موادی هستند که در هر خانه ای پیدا میشوند یا به آسانی قابل تهیه کردن هستند و از آن گذشته حاوی ماده شیمیایی نیستند.

برای اینکار سینک ظرفشویی را با آب گرم پر کرده و یک لیوان سرکه به آن اضافه کنید و ظرف‌های چینی را به مدت یک ساعت درون آن قرار دهید و چس از نیم ساعت آن‌ها را خارج کرده و آب‌کشی کنید. اگر همچنان لکه‌ها یی باقی مانده بود مقداری جوش شیرین را درون ظرف ریخته با کمی آب آن را خمیر کنید و بعد با یک اسفنج یا برس کوچک به محل‌های مورد نظر بمالید و سپس آب‌کشی کنید.

برای از بین بردن بوی بد لیوان و ظروف حتما سری به شادمگ بزنید.

 راه حل دوم برای از بین بردن لکه ظروف چینی

استفاده از نمک و سرکه سفید است. برای اینکار کمی نمک را درون یک فنجان ریخته و با سرکه سفید آن را خمیر کنید. سپس با یک برس یا اسفنج خمیر را به محل‌های دارای لک و جرم بمالید و در آخر کار آبکشی نمایید.

شستن ظرف - برق انداختن ظروف چینی

 سفید کردن ظروف با مواد سفید کننده

به این منظور سینک ظرف‌شویی را از آب نیمه گرم پر کرده و برای 4 لیتر آب یک پیمانه سر بطری مواد سفید کننده اضافه نمایید و بگذارید یک ساعت بماند.
نکته مهم در این روش آب‌کشی خوب ظروف است که مواد سفید کننده روی آن‌ها باقی نماند.

برق انداختن و تمیز کردن طلا با چند ترفند ویژه

استفاده از لیمو

برای بکار بردن این راهکار حدود نصف یک لیمو را به نمک کاملا آغشته نمایید و بعد روی ظروف چینی بکشید که در واقع روشی بسیار کاربردی و مفید در این زمینه می باشد همینطور می توانید برای پاکسازی سینک ظرفشویی نیز ار این شیوه بهره ببرید.

بکارگیری کرم تارتار

بهتر است بدانید تاکنون به اثبات رسیده است که می توانید لکه های ایجاد شده بر روی ظروف را با استفاده از پودرهای ساینده به راحتی از بین ببرید. برای این کار ابتدا وسیله پاک کننده خود را انتخاب نمایید و بعد آن را توسط آب به شکل خمیر در آورده و سپس با استفاده از انگشتان خود یا یک تکه اسنفج و یا تکه ای پارچه بر روی لکه های ایجاد شده خمیر را به قدری بمالید که کاملا پاکسازی شده و از بین بروند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که این روش فقط برای پاکسازی لکه ها مناسب می باشد و در صورتی که ظرف موردنظر شما دارای خراش یا شکستگی می باشد این نوع پاک کننده ها برای این کار موثر نمی باشند و امکان دارد اگر خیلی محکم آن ها را پاک کنید خراش های ایجاد شده حالت بدتری به خود بگیرند.

گذاشتن ظروف داخل دیگ و جوشاندن آن ها

یکی دیگر از راهکارهایی که می توانید برای براق کردن ظروف چینی از آن کمک بگیرید این است که ظروف موردنظر را درون یک دیگ که داخل آن از آب سرد و پودر ماشین پر شده است بریزید و حدود چند دقیقه آن ها را بجوشانید تا بدین گونه لکه ها و چربی هایی که بر روی ظروف باقی مانده به طور کامل از بین بروند و ظروف ظاهر تمیز و درخشانی به خود بگیرند.

نحوه شستشوی ظروفی که دارای تزئینات و حاشیه‌های طلایی یا نقره‌ای هستند:

هر کارخانه‌ای یک دستورالعمل جداگانه برای شستن ظروفی که تولید می‌کند، تعریف میکند. برای نگهداری ظروف بهتر از از دستورالعمل ها پیروی کنیم. اگر این ظروف دارای تزئینات فلزی باشند، برای اینکه درخشندگی خود را از دست ندهند توصیه می‌شود آن ها را با دست شسته و با حوله نرم خشک کرد. همینطور بهتر است از مواد پاک‌کننده که دارای عطر لیمو یا مرکبات هستند برای شستشوی بخش‌های فلزی استفاده نشود.

ظروف چینی آنتیک - برق انداختن ظروف چینی

چگونه از ظروف اوپال نگهداری کنیم تا همیشه جلای اولیه را داشته باشند؟

“ظروف اوپال “را با استفاده از روش های معمولی بشویید ، شستشوی دستی و ماشین ظرفشویی به تناوب انجام گردد.
برای صرفه جویی در فضا ، صفحات را به صورت دسته نگه دارید و مابین آنان را صفحات نرم قرار دهید.
به تغییر ناگهانی دما در مایکروویو و فر اجاق گاز توجه کنید و گرما را به تدریج تغییر دهید.
استفاده از اسفنج‌های سخت و مواد پاک کننده ساینده در هنگام شستشو منجر از بین رفتن درخشش و کدر شدن ظرف اوپال می‌شوند. لکه‌های قدیمی را می‌توان با اسفنج‌های آغشته با آب و سرکه یا جوش شیرین برطرف کرد.

دلایل زردی فرش بعد از شستشو در خانه و روش های از بین بردن زردی فرش

راه‌های شستشوی ظروف کریستال

اگر مدت ها از “ظروف کریستال” استفاده نشده و غبار آلود و کدر شده است نیاز به دقت بیشتری در شستشو دارند. روش های زیر درخشندگی را به ظروف کریستال بر می‌گرداند:

یک خمیر از نصف قاشق چایخوری نمک و سرکه سفید درست کنید. (به میزان لازم و اندازه ظروف)
سطح “ظروف کریستال” خود را به آرامی با این خمیر مالش دهید و بگذارید خمیر به مدت 10 دقیقه روی ظروف بماند تا بقایای سفت جای مانده روی ظروف حل شود.
در همین حال، یک سطل پلاستیکی را با آب گرم و یک قاشق چای خوری جوش شیرین پر کنید.
لیوان‌ها و بشقاب‌ها را درون آب قرار دهید و روی آنها سرکه سفید بریزید. جوش شیرین موجود در آب با سرکه واکنش داده و حباب و گاز تولید می‌شود. این واکنش شیمیایی باید جرم‌های چسبیده به کریستال را از بین ببرد.
ظروف را از سطل خارج کرده، آن‌ها را بشویید و با پارچه‌ای بدون پرز خشک کنید تا از زیبایی دوباره ظروف کریستال خود لذت ببرید.

نحوه حذف لکه‌ ها و برق انداختن ظروف چینی و اوپال

با گذشت زمان، ادویه‌ها، سس‌ها و روغن‌ها می‌توانند روی ظروف لکه‌ای ایجاد کنند. همچنین چنگال‌‌ها و چاقوها می‌توانند آثار و خطوط خاکستری بر روی ظرف برجای بگذارند. در این مواقع شستشوی قوی‌تر از قرار دادن در ماشین ظرف شویی ضروری است. روش‌های زیر می‌تواند رنگ و جلا را به ظروف اوپال بازگرداند.

ظرف آرکوپال - برق انداختن ظروف چینی

 استفاده از سرکه و جوش شیرین

یک سینک ظرفشویی را با آب گرم و مایع ظرفشویی ملایم پر کنید. یک فنجان سرکه سفید به آن اضافه نموده و ظروف را در سینک ظرفشویی قرار داده و اجازه دهید 10 دقیقه خیس بخورد.

ظرف را با یک اسفنج یا پارچه نرم بشویید. ظرف‌های مرطوب را روی حوله بگذارید به شکلی که لکه‌ها رو به بالا باشد. سپس 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه بریزید و به اندازه کافی آب اضافه کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود. محلول را با یک مسواک نرم هم بزنید. لکه‌ها را با مسواک آغشته به خمیر بمالید تا لکه‌ها پاک شوند. اگر لک ناپدید نشد، خمیر را برای چند دقیقه بر روی آن قرار داده و سپس با مسواک آن را بمالید و سپس آبکشی کنید.

صفر تا صد قوانین نگهداری از حیوان در آپارتمان

 استفاده از پراکسید هیدروژن ( آب اکسیژنه)

یک لگن بزرگ پلاستیکی را از آب پر کنید بطوری که ظروف آیروپال بتوانند در آن غوطه ور شوند.

یک فنجان پراکسید 35 درصد به آن اضافه کنید و ظروف را درون آن قرار دهید.( نسبت آب به پر اکسید 100 به 3 مناسب است). بی رنگ شدن لکه‌ها را پس از چند ساعت بررسی کنید. سپس ظروف را از محلول خارج کرده آبکشی نموده و با حوله نرم خشک نمایید.

نحوه تمیز کردن لکه‌های قدیمی از روی ظروف فانتزی و عتیقه

خیساندن

ظروف را در آب ولرم با کمی مایع ماشین ظرفشویی، سرکه یا مواد شوینده اکسید کننده لباس برای مدت 1-2 روز خیس کنید. سپس آنها را آبکش کرده با جوله خشک نمایید.

جوشاندن

گلدان مینای تیره را می‌توان با خیساندن یا فروبردن آرام آن در مقداری آب و مواد شوینده ظرفشویی و قرار دادن روی حرارت ملایم به مدت 15 دقیقه و سپس تمیز کردن سطح آن با یک برس یا اسفنج تمیز کرد.

از بین بردن لکه های ماندگار

لکه های بسیار سرسخت مانند چای و قهوه را می توان با استفاده از مقدار کمی مواد سفید کننده (مانند پودر مواد شوینده لباسشویی سفید کننده) و مالش با اسفنج نرم یا برس پاک کرد.

شیشه پاک کن برای برق انداختن ظروف چینی

برای ظروف شیشه‌ای فانتزی، رنگی و تزئینی، مایع تمیز کننده پنجره و یک پارچه میکروفیبر ممکن است موثر باشد.

ظروف دیوارکوب چینی - برق انداختن ظروف چینی

هنگام استفاده از پاک کننده‌های قوی همیشه یک منطقه کوچک از ظرف را به عنوان نمونه امتحان کنید تا مطمئن شوید که ظرف آسیب نمی‌بیند. پس از آن ظرف‌ها را کاملاً بشویید.

هرگز از اسفنج های پشمی یا مفتول استیل استفاده نکنید زیرا ظرف‌های شما را در معرض لکه‌های بیشتر قرار می دهد.

برای زیبا جلوه دادن ظروف غذاخوری به چه نکاتی توجه کنیم؟

خیساندن ظروف در سرکه سفید به مدت سه دقیقه قبل از آبکشی و خشک کردن با حوله به از بین بردن لکه‌های آب سخت ظروف غذاخوری و لیوان کمک می‌کند.
از بین بردن لکه های قهوه از لیوان‌ها و همچنین لکه های روی قاشق و چنگال با مالیدن خمیر جوش شیرین و آب بر روی منطقه قبل از شستشو و خشک کردن انجام می‌شود.
روی هم چیدن بشقاب‌ها و کاسه‌هایی که بیشتر استفاده می‌شود مشکلی نیست، اما برای جلوگیری از خراشیدن و خرد شدن ظروف غذاخوری ظریف چینی خود که بندرت استفاده می‌شوند، آنها را در یک کارتن با قرار دادن پارچه بین هر قطعه نگهداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *