افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن بوی بد لیوان

از بین بردن بوی بد لیوان و ظروف به یک دغدغه برای خانم های خانه دار تبدیل شده است. با رعایت نکات بهداشتی از بو گرفتن لیوان و ظروف جلوگیری کنید، ولی اگر چنانچه بوی بد ظروف باقی ماند با کمک روش های خانگی که در شادمگ یادتان می دهیم برای از بین بردن بوی بد لیوان اقدام کنید.

چرا لیوان شیشه ای بو می دهد ؟

در مورد دلیل ایجاد این بو میتوان به عوامل زیر اشاره کرد:

برق انداختن لیوان - از بین بردن بوی بد لیوان

استفاده از شوینده های بی کیفیت

بعضی از شوینده ها هستند که به اندازه کافی لیوان های شیشه ای و دیگر ظروف را تمیز نمی کنند و یک حالت تار و مات روی آن ها ایجاد می کنند که آلوده به نظر می رسند. علت آن هم اثرگذاری پایین شوینده ها است. پس بهتر است که در وهله اول شوینده خود را عوض کنید، زیرا اگر سطح آن به طور کافی تمیز نشده باشد، احتمال ایجاد بوی بد هم وجود دارد.

روش از بین بردن لکه چای روی لیوان را در شادمگ بخوانید.

آلوده بودن اسکاچ

از آنجا که معمولاً اسکاچ‌ها مرطوب هستند و مقداری از غذاها و چربی‌ها را نیز به خود جذب می‌کنند، محل خوبی برای رشد انواع باکتری‌ها و میکروب‌ها بوده و می‌توانند یکی از آلوده‌ترین وسایل آشپزخانه باشند.
اگر اسکاچ به درستی تمیز و ضد عفونی نشود، آلودگی را به ظروف آشپزخانه نیز منتقل کرده و همچنین، باعث بوی بد گرفتن آن‌ها نیز می‌شود. پس برای حفظ بهداشت و جلوگیری از بو گرفتن لیوان‌ها و براق کردن استکان و لیوان، باید به چند نکته زیر توجه کنید:

  • بعد از هر بار استفاده، اسکاچ‌ را با آب داغ و مایع ظرفشویی بشویید تا ذرات غذا و چربی‌ها پاک شوند؛
  • دست کم هفته‌ای یک ‌بار، اسکاچ را با استفاده از کمی سرکه یا جوش شیرین بشویید تا بوی بد آن از بین برود؛
  • از مایکروفر نیز می‌توانید برای ضدعفونی کردن اسکاچ استفاده کنید. یک اسکاچ خیس را حداقل دو دقیقه داخل دستگاه قرار دهید، تا میکروب‌ها و باکتری‌های آن از بین بروند؛
  • توصیه می‌شود که ماهی یک بار، اسکاچ خود را تعویض کنید.

بوی بد لیوان - از بین بردن بوی بد لیوان

ارتباط بوی بد و رطوبت لیوان

چرا ظرف ها و لیوان موقعی که مرطوب هستند بیشتر بوی بد می دهند؟ باکتری های به دام افتاده روی سطح ظروف شیشه ای و لایه زیرین آن ها در رطوبت بیشتر رشد می کنند. در نتیجه هوای گرم و مرطوب باعث می شود که آن ها این باکتری ها را پرورش دهند و داخل آن ها بیشتر بو بگیرد.

ترفندهای حرفه ای برای جلوگیری از سیاه شدن چای در فلاسک ؛ چه کنیم چای در فلاسک بدمزه و سرد نشود ؟

راه حل؛ چگونه بوی بد لیوان ها و ظروف شیشه ای را برطرف کنیم؟

راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد و می توانید از طریق آن ها بوی بد را از بین ببرید و به طرز قابل توجهی کاهش دهید.

از بین بردن بوی بد لیوان با سرکه سفید و سینک ظرفشویی

راه آب سینک را ببندید و یک حوله ضخیم داخل آن بیاندازید و لوازم شیشه ای را روی آن قرار دهید. سپس دو فنجان سرکه سفید به آن اضافه کنید و بعد؛ با آب داغ روی آن ها بگیرید تا روی لیوان ها را به طور کامل آب بگیرد.

20 دقیقه الی نیم ساعت صبر کنید تا سرکه به طور کامل داخل آب حل شود و بوی بد از بین برود. سپس از یک اسفنج تمیز یا یک پارچه تمیز برای اسکراب کردن ظروف استفاده کرده و آنها را خشک کنید.

روش شستن لیوان - از بین بردن بوی بد لیوان

سرکه سفید و ماشین ظرفشویی

دو فنجان سرکه سفید را در کف ماشین ظرفشویی بریزید و اجازه دهید 1 یا 2 دقیقه داخل آن باقی بماند. سپس آب هم به آن اضافه کنید تا مواد به مدت 20 الی 30 دقیقه با یکدیگر مخلوط شده و روی ظرف های شما بریزند و در ماشین ظرفشویی را ببندید و اجازه دهید که کار خودش را بکند.

استفاده از پودر خردل

استفاده از پودر خردل از روش های از بین بردن بوی بد لیوان شیشه ای می باشد. برای از بین بردن بوی بد لیوان شیشه ای، لیوان شیشه ای را درون آب گرم مخلوط با یک قاشق چای خوری پودر خردل قرار دهید و یک ربع صبر کرده و سچس لیوان ها را شست و شو دهید.

قرار دادن لیوان در نورخورشید

برای از بین رفتن بوی بد لیوان شیشه ای آنها را پس از شستشو در هوای آزاد و زیر نور خورشید قرار دهید زیرا یکی از عوامل طبیعی از بردن بوی بد لیوان شیشه ای، نور خورشید می باشد.

از بین بردن بوی بد لیوان با استفاده از جوش شیرین

برای از بین بردن بوی بد لیوان شیشه ای، سینک را از آب گرم پر کنید و مقداری جوش شیرین به آن اضافه کنید، سپس نیم ساعت لیوان های شیشه ای را درون ترکیب آب و جوش شیرین بگذارید و بعد لیوان ها را تمیز بشویید. استفاده از جوش شیرین نه تنها سبب از بین رفتن بوی نامطبوع می شود بلکه لکه باقیمانده روی ظرف را هم پاک می کند.

شلوار جین رو اینطوری باید بشورین ؛ بدون تغییر تو رنگش هزار سال استفاده کن !

علت بو گرفتن آب - از بین بردن بوی بد لیوان

از بین بردن بوی بد لیوان با استفاده از آب لیمو

بهترین روش برای از بین بردن بوی بد لیوان شیشه ای استفاده از آب لیمو است. آب لیمو اسیدی است و مقداری از آن سبب از بین رفتن بوی بد لیوان می شود. برای از بین بردن بوی بد لیوان شیشه ای کمی آب لیمو را درون لیوان شیشه ای ریخته و آن را تکان دهید، سپس لیوان را به خوبی بشویید.

استفاده از گوجه فرنگی

آیا می دانید آب گوجه فرنگی نیز بوی بد لیوان را از بین می برد. برای از بین بردن بوی بد لیوان شیشه ای مقداری آب گوجه را بگیرید و روی یک دستمال یا اسکاج بریزید و روی لیوان شیشه ای بمالید و سپس حدود 15 دقیقه صبر کنید و لیوان را تمیز بشویید.

از بین بردن بوی بد لیوان با استفاده از وانیل

وانیل، یک عصارۀ خوشبو است که از آن می‌توانید برای از بین بردن بوی بد ماهی از ظروف نیز استفاده کنید. یک گلوله پنبه را در عصاره وانیل خیس کنید، آن را در ظرف مورد نظر بکشید و اجازه دهید که بوی وانیل، داخل ظرف پخش شود. بعد از چند دقیقه می‌توانید ظرف خود را با آب بشویید. خواهید دید که دیگر خبری از بوی ناخوشایند نیست.

علت بو گرفتن ظروف - از بین بردن بوی بد لیوان

استفاده از ذغال

خنثی کردن بوهای نامطبوع با زغال فعال، به راحتی امکان‌پذیر است. برای افزایش میزان اکسیژن موجود در ذغال، آن را تصفیه می‌کنند. با تزریق اکسیژن به زغال، چوب متخلخل‌تر شده و سطح بیشتری برای جذب بوهای بد دارد.

بنابراین این ماده، یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن بوی بد لیوان است. می‌توانید مقداری از آن را داخل یک ظرف بریزید و داخل کابینت آشپزخانه قرار دهید. به مرور، ذغال بوهای ناخوشایند داخل کمد و ظروف را از بین می‌برد.

از بین بردن بوی بد لیوان با استفاده از قهوه

برای از بین رفتن بوی بد لیوان شیشه ای مقداری پودر قهوه را داخل لیوان ریخته و در آن را ببندید و بعد از یک تا نهایت دو روز در آن را باز کنید.

هدیه یلدا برای عروس چی می برن + لیست کامل از هدیه های لاکچری شب یلدا

استفاده از روزنامه

روزنامه یکی از روش‌های مناسب و موثر برای حذف بوی بد است؛ برای رفع بوی ظروف با روزنامه اول از همه، ظرف را به طور صحیح با آب صابون بشویید.در و ظروف را به درستی خشک کنید و حالا کمی از روزنامه‌های سیاه و سفید را خرد کرده و آن را در ظرف قرار دهید.

درش را به درستی ببندید و آن را دو تا سه روز نگه دارید. هنگامی که ظرف را باز کنید، بویی وجود ندارد، زیرا کربن موجود در روزنامه بوی بد را به خود جذب می‌کند.

بوی ماهی ظروف - از بین بردن بوی بد لیوان

از بین بردن بوی بد دیگر ظروف

در آشپزخانه به جز ظروف و لیوان‌های شیشه‌ای، ظروفی از جنس مس، پلاستیک و فلز نیز وجود دارد. این ظروف هم امکان دارد که بعد از شستن، همچنان بوی بدی بدهند.

برای از بین بردن بوی بد ظروف فلزی، روش‌هایی که در قسمت‌های قبل گفته شده‌اند، راهکارهای بسیار مناسبی هستند. علاوه بر آن‌ها، می‌توانید از آب گوجه‌فرنگی هم استفاده کنید. برای این کار، مقداری آب گوجه‌فرنگی را گرفته و با کمک یک دستمال یا اسفنج، روی ظرف موردنظر و لیوان شیشه‌ای بکشید. حدود 15 دقیقه صبر کنید و سپس ظرف را کامل بشویید.

از دیگر روش‌هایی که برای از بین بردن بوی بد ظروف مسی و پلاستیکی و شیشه‌ای کارآمد هستند، استفاده از قهوه و چای کیسه‌ای است. برای انجام این کار، مقداری پودر قهوه را داخل ظرف بریزید و بعد از گذشت دو روز، ظرف موردنظر را بشویید.

برای از بین بردن بوی بد ظروف پلاستیکی تمامی مواردی که گفته شد، می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. ظروف پلاستیکی به سرعت بو می‌گیرند و رفع این بو با شست‌وشو ساده ممکن نیست. علاوه بر روش‌های بالا، استفاده از عصاره وانیل را نیز توصیه می‌کنیم. ظرفی را که می‌خواهید بشویید، با آب سرد پر کنید و حداکثر سه قطره از عصاره وانیل را داخل آن بریزید. بعد از گذشت چند ساعت، محلول آب و وانیل را خالی کرده و با دستمالی تمیز و آغشته به عصاره وانیل، ظرف موردنظر را پاک کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

28 تیر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *