از بین بردن بوی بد حوله

برای از بین بردن بوی بد حوله روش‌های خانگی و ساده بسیار آسانی وجود دارد . شستن حوله‌ و روش صحیح خشک کردن کامل آن‌ ها، می‌تواند از بو گرفتن حوله جلوگیری کند اما این تنها روش نیست. ما در این مطلب شادمگ کاربردی‌ ترین و آسان‌ ترین روش‌ ها را برای رفع بوی حوله ارائه کردیم.

تکنیک هایی برای از بین بردن بوی بد حوله

یکی از رایج ترین مشکلات خانم‌های خانه‌ دار بوی نم و رطوبت حوله‌های آشپزخانه، استخری و تنپوش است چراکه به دلیل تعداد دفعات استفاده از آنها بیشتر بو می‌گیرند. هر چند که شما طبق توصبه های قبلی شادمگ  از بین بردن بوی نم خانه را یاد گرفتید اما از بین بردن بوی نم در لباس و منسوجات متفاوت تر است

حوله - از بین بردن بوی بد حوله

. بوی نم یا آب مانده در حوله و لباس باعث افزایش میکروب‌ها و قارچ‌ها و کاهش طول عمر آن می‌شود. از طرفی، بوی بد نیز می‌تواند به پوست بدن نیز منتقل شود و آزاردهنده باشد.

هیچ‌کس دوست ندارد بعد از پایان یک روز خسته‌کننده و دوش گرفتن، بدن خود را با یک حوله بدبو خشک کند! بوی بد حوله به تن می‌ماند و حس تمیزی و تازگی بعد از استحمام را از بین می‌برد. این اتفاق اصلاً خوشایند نیست؛ به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه این مقاله، راهکارهای ساده و کاربردی برای از بین بردن بوی حوله را با شما به اشتراک بگذاریم. هرچند که قبلا نکاتی را در خصوص روش شستن دمپایی حوله ای با شما به اشتراک گذاشتیم.

چرا حوله بوی نم و رطوبت میگیرد ؟!

۱- خشک کردن نامناسب حوله استخری و تنپوش

راه‌های متفاوتی برای خشک کردن فوری لباس و حوله‌های استخری و تنپوش وجود دارد. بعضی ها از پهن کردن تنپوش روی رخت بند در گوشه اتاق استفاده می‌کنند و برخی دیگر آن را پس از استحمام در حمام مرطوب از حوله خشک‌کن آویزان می‌کنند.

اما تحقیقات نشان داده اند که بهترین نوع خشک کردن حوله استخری و کلاه حمامی در فصول مختلف سال، پهن کردن آن در مقابل نور خورشید است. نور آفتاب به دلیل داشتن اشعه ماورای بنفش، می‌تواند میکروب‌ها را بکشد و از رشد مجدد آن‌ها جلوگیری کند.

۲- رشد انواع قارچ‌ها و میکروب‌ها در حوله دستی

یکی دیگر از علت‌های بوی بد حوله‌های دستی، میکروب‌ها و باکتری‌های درون آن هستند. حوله‌های پاک‌کننده دست و صورت به دلیل وجود در دستشویی و خشک نشدن در مقابل نور خورشید یا حتی وسایل گرمایشی، منبع خوبی برای تجمع و رشد میکروب‌ها به شمار می‌آیند.

روش شستن ماشین بدون آب در کمترین زمان ممکن

باتوجه به توضیحات بالا، بهتر است که حوله دستی را خارج از دستشویی آویزان کنید و جایی آن را قرار دهید که هوای پاکیزه در جریان باشد.

مشکل چسبیدن لباس به تن و از بین بردن الکتریسیته لباس با ترفندهای شادمگ قابل حل است.

۳- استفاده از شوینده‌های نامناسب برای حوله آشپزخانه

حوله‌های آشپزخانه مصارف متنوعی دارند، مانند دستمال جادویی برای تمیز کردن لوازم و سطوح آشپزخانه و  تمیز کردن هود شیشه ای ، نوع آبگیر برای خشک کردن ظروف شسته شده و حوله دستی آشپزخانه برای خشک کردن دست هنگام آشپزی. اکثرا حوله‌ آشپزخانه به دلیل تعدد کار شسته نشده یا درون آب برای چندین روز گذاشته می‌شود که عاملی برای ماندن آب و رشد میکروب در آنهاست. همچنین استفاده از شوینده‌های ساده که قابلیت چربی‌زدایی از آن‌ها را ندارند، عاملی برای ایجاد بوی بد است.

حوله حمام - از بین بردن بوی بد حوله

توجه کنید که دستمال جادویی ، نسل جدیدی از محصولات نظافتی هستند که بدون نیاز به مواد شوینده ،میتوانند سطوح مختلف را پاک و تمیز کنند. در واقع به علت استفاده از فناوری نانو در تهیه الیاف دستمال نانو و دستمال میکروفایبر، هنگام استفاده جهت تمیز کردن سطوح میتوانند تا ۹۰٪ کثیفی ها و آلودگی ها را از روی سطج پاک کنند.

۵ترفند خانگی برای رفع بوی نم حوله‌ها

۱. شستشوی حوله با جوش شیرین

جوش شیرین یا سدیم هیدروژن‌کربنات، ترکیبی پودری شکل مانند نمک و دارای خاصیت بازی است که بهترین ماده برای رفع بو به شمار می آید.

برای بوزدایی انواع حوله میتوانید دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در مقدار مناسبی از آب گرم حل کنید و آن را درون این محلول به طوری قرار دهید که آب رویش را بپوشاند. بعداز گذشت ۲۰ دقیقه آن را در همان محلول شسته و آبکشی کنید.

۲. استفاده از پودر‌های چندآنزیم

حتما برای شما اتفاق افتاده است که حوله سفید حمام بوی نم گرفته باشد یا رنگش به طوسی یا زرد تغییر کرده باشد.

بهترین روش برای پاکسازی حوله سفید استفاده از پودر چندآنزیمه است. در این روش، مقدار کمی از پودر آنزیم‌دار را درون آب حل می‌کنید و آن را درون آن قرار می‌دهید. پس از گذشت ۲۰ دقیقه، آن را میشویید و آن را آبکشی می‌کنید.

۳. از بین بردن میکروب‌ها با محلول سرکه سفید

سرکه سفید، محلولی به رنگ آب است که برای از بین بردن بو نامطبوع استفاده می‌شود. همچنین سرکه سفید خاصیت باکتری زدایی دارد و برای درمان بیماری‌های پوستی در قدیم مورد استفاده بوده است.

آشنایی با آسانترین و بهترین روش های نوشتن پایان نامه

¼ لیوان سرکه سفید را با مقدار مناسبی از آب گرم حل کنید، سپس حوله بودار را درون آن قرار دهید. پس از گذشت ۳۰ دقیقه، آن را آبکشی کنید و آب اضافه را از آن خارج کنید.

جوش شیرین - از بین بردن بوی بد حوله

در صورتیکه حوله تنپوش یا استخری شما بوی نم و رطوبت گرفته و از بین نمی‌رود، یا قدیمی شده و پرز میدهد بهتر است با یک حوله جایگزین با بهترین کیفیت و ضمانت را از فروشگاه دواج خریداری کنید.

۴. استفاده از نرم‌کننده در ماشین لباسشویی

برای شستن حوله تنپوش بهتر است از ماشین لباسشویی استفاده کنید، چراکه هم بزرگ است و در هنگام شستوشو آب زیادی را به خود جذب می‌کند و سنگین تر می‌شود. حوله‌ها باید با دمای مناسب آب، فضای کافی و مواد شوینده مناسب مانند نرم‌کننده‌ها شسته شوند و به خوبی آبکشی شوند تا بوی نامطبوع آنها از بین برود.

در صورتیکه می‌خواهید آنها را باهم بشورید، یک رنگ‌ها را باهم در ماشین لباسشویی بندازید، اما در نظر داشته باشید که فضای کافی برای شستوشو وجود داشته باشد و ماشین را خیلی سنگین نکنید.

برای شستن حوله بزرگ مانند استخری، تنپوش و حمامی به صورت تکی را درون ماشین بیاندازید.

قبل از انداختن حوله در ماشین، داخل ماشین لباسشویی را به خوبی تمیز کنید.

به هیچ عنوان وایتکس و شوینده پودری در محفظه ماشین نریزید.

میتوانید از سرکه و جوش‌شیرین به مقدار کمی در محفظه ماشین استفاده کنید.

دمای آب باید بین ۴۰ تا ۶۰ درجه به ترتیب برای حوله‌های رنگ روشن و رنگ سفید تنظیم شود.

می‌توانید از برنامه Duvet Program برای شستن نوع تنپوش استفاده کنید.

در صورتیکه می‌خواهید پرز ندهد و یا پاره نشود، از حالت cotton استفاده کنید.

در صورت داشتن پوست حساس نیز از گزینه Skin Care استفاده کنید.

پس از اتمام شستوشو، آن را در لباسشویی خشک کنید و سریعا آن‌ها را از ماشین خارج کنید و در هوای آزاد پهن کنید.

لباسشویی - از بین بردن بوی بد حوله

۵. جوشاندن در آب به منظور میکروب‌زدایی

همانطور که میدانید، آب جوش قابلیت میکروب زدایی بالای دارد، در نتیجه اگر بوی حوله‌ی شما به هیچ عنوان از بین نرفت، این روش را امتحان کنید. قابلمه‌ای را از آب پر کرده و آب را به جوش بیاورید، سپس آن را درون آب غوطه‌ور کنید و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس از آب خارج کنید.

در این مرحله، تمام میکروب‌های حوله از بین رفته‌اند و زمان خوبی است تا بوی آنرا با جوش شیرین از بین ببرید. بعداز اتمام شستوشو، آن را آبکشی کرده و پهن کنید.

جلوگیری از زرد شدن سبزه با چند ترفند کاربردی | اینطوری مراقب سبزه باشی پر و سبز می مونه

6. رفع بوی بد حوله  با مایکروویو

اگر حوله دستی یا حوله آشپزخانه شما مدنظر است، آن را کمی مرطوب کنید و به مدت 3 دقیقه در مایکروویو بگذارید ،مایکروویو باکتری ها را می کشد و تاثیر فوق العاده ای دارد.
نکته؛برای جلوگیری از سوختن حوله بعداز اتمام کار بگذارید تا 10 دقیقه داخل مایکروویو باقی بماند.

 نکات مهم برای از بین بردن بوی حوله

حوله حمام‌تان را دو روز در هفته بشویید

بهترین راه برای نظافت حوله‌ها این است که بعد از هر استحمام آن را خشک کنید و در محیط مرطوب حمام قرار ندهید. استاندارد شستن حوله‌های حمام معمولاً بعد از هر سه بار استفاده است که با فرض استحمام هر روزه، باید حوله حمام‌تان را دو روز در هفته بشویید.

حوله‌ها به دلیل تماس با پوست و رطوبت، معمولاً مکان مناسبی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌هاست.

حوله‌ها را در سبد لباس‌های شستنی نیندازید

اگر زمان شستن حوله‌هاست، این کار را انجام دهید. انداختن آن‌ها در سبد لباس‌شویی و چندین روز انتظار برای شستن آن‌ها می‌تواند بوی بد را بدتر کند.

استفاده متناسب از شوینده‌ها

برای از بین بردن بوی رطوبت حوله‌ها استفاده از مواد شوینده یا صابون مایع در حد متوسط مناسب است. اگرچه این محصولات تمیز کردن و ضدعفونی کردن حوله‌ها را تسهیل می‌کنند، اما در صورت استفاده بیش از حد، پارچه‌ها را خراب می‌کنند.

انواع حوله - از بین بردن بوی بد حوله

راه‌های جلوگیری از بو گرفتن حوله؛ تعویض و شستشوی به موقع حوله‌ها

پس از استفاده از ماشین‌لباسشویی، درب آن را باز بگذارید تا مخزن ماشین کاملاً خشک شود. بسیاری از اوقات علت بوی بد حوله، به دلیل بوی بد ناشی از رطوبت درون ماشین‌لباسشویی است.
حوله‌ها را پس از هر بار استفاده به‌طور کامل، ترجیحا با تابش مستقیم نور خورشید و در فضای باز، خشک کنید.
حوله یک وسیله شخصی است؛ به‌هیچ‌وجه به‌صورت اشتراکی از این وسیله استفاده نکنید. استفاده از حوله مشترک، علاوه بر آلوده شدن حوله، احتمال انتقال انواع بیماری‌ها و عفونت‌های پوستی را بالا می‌برد.
حوله‌ها را پس از هر ۲ یا ۳ بار استفاده کردن، با استفاده از شوینده‌های باکیفیت بشویید.
هر ۱ تا ۲ سال یکبار، حوله‌های قدیمی را با حوله‌های جدید جایگزین کنید. هنگام خرید حوله حتما کیفیت آن را مدنظر قرار دهید.
با رعایت همین چند نکته ساده به‌راحتی می‌توان از ایجاد بوی بد و بوی نم حوله جلوگیری کرد. اگر با رعایت کردن همه این نکات، باز هم حوله بوی نامطبوعی داشت؛ آن را با حوله‌ای جدید جایگزین کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

6 دیدگاه

 • مینا یوسف زاده:

  متنفرم از بوی رطوبت حوله

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون از شما که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

   پاسخ
 • کبری:

  ممنون از مطلب خوبتون

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون از شما که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید

   پاسخ
 • فاطمه راستگو:

  اگر حوله کپک بزنه چیکار باید کرد؟

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون که از مطالب سایت بازدید کرده و نظر خودتون رو با ما به اشتراک می گذارید. در موردش براتون مطلب تهیه میکنیم

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *