روش شستن دمپایی حوله ای

روش شستن دمپایی حوله ای ، جیر، پارچه ای، چرمی و نگهداری و از بین بردن بوی بد دمپایی و اینکه هر چند وقت یکبار دمپایی های خود را بشوییم را می توانید در این مطلب شادمگ بخوانید.

دمپایی حوله ای چیست ؟

دمپایی حوله ای یکی از محصولات پرکاربرد است که توسط بسیاری از افراد بعد از استحمام مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از سپری کردن یک روز خسته کننده و گرفتن دوش آب گرم، با پوشیدن یک جفت دمپایی حوله ای ایده آل می توانید احساس کنید که در یک هتل مجلل هستید.

روش شستن دمپایی حوله ای

شما حتی برای لذت بردن از لحظاتی که در خانه سپری می کنید نیز می توانید در منزل یک جفت دمپایی حوله ای بپوشید. انواع دمپایی های حوله ای با طراحی های متفاوت در نوع ساده و لاکچری در بازار موجود می باشد.

روش شستن دمپایی حوله ای

اکثر ما در خیلی از مواقع مراقبت از دمپایی های خود را نادیده می گیریم. دمپایی های شما خیلی بیشتر از هر کفش دیگری که دارید با پاهای شما در ارتباط هستند. پوشیدن دمپایی در داخل خانه مزایاهایی را هم نیز به همراه دارد چرا که از پاهای شما در برابر آسیب و بیماری های قابل گسترش (فکر کنید پای ورزشکاران) محافظت و شما را گرم می کند. در این مطلب  ما به  چگونه دمپایی روفرشی را بشوریم ؛ نحوه شستن دمپایی حوله ای، جیر، پارچه ای، چرمی و نگهداری و از بین بردن بوی بد دمپایی و هر چند وقت یکبار دمپایی های خود را بشوییم  پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

انواع دمپایی حوله ای موجود در بازار

دمپایی حوله ای مردانه: یکی از ساده ترین نمونه های دمپایی حمام می باشد که فاقد هر گونه طرح خاصی است. این دمپایی یک روکش ساده حوله ای دارد که آقایان بعد از بیرون آمدن از حمام آن را مورد استفاده قرار می د هند. این دمپایی ها معمولا در طیف رنگ های تیره مانند: قهوه ای، سرمه ای و طوسی تولید می شوند.
حوله ای زنانه: همان طور که می دانید خانم ها بیشتر از آقایان به جزئیات توجه می کنند به همین دلیل معمولا با پوشیدن یک دمپایی ساده راضی نمی شوند و معمولا طرح های فانتزی زیبا را به معمولی ترجیح می دهند. دمپایی های حمام زنانه معمولا دارای طرح های عروسکی زیبا هستند به گونه ای که از آن ها می توان به منظور دمپایی روفرشی هم استفاده کرد.
دم پایی حوله ای بچگانه: بچه ها خیلی بیشتر از بزرگتر های خود بعد از خارج شدن از حمام به این دمپایی ها دارند. زیرا بیشتر از بزرگسالان زمین می خورند. این مدل دمپایی هم مانند نمونه های بالا دارای دو نمونه پسرانه و دخترانه است. با اینکه دمپایی های بچگانه اکثرا عروسکی هستند، تفاوت عمده مدل های پسرانه با دخترانه در شخصیت عروسی آن ها و رنگ دمپایی است. رنگ های دخترانه معمولا شادتر از نمونه پسرانه هستند.

روش شستن دمپایی حوله ای

ویژگی های دمپایی حوله ای استاندارد

یک دمپایی حوله ای استاندارد باید دارای جنسی نرم و لطیف بوده و از مواد قابل شستشو ساخته شده باشد. مهم ترین نکته ای که در ارتباط با دمپایی حوله ای وجود دارد این است که باید به پای شما اجازه ی تنفس دهد و باعث تعریق آن نشود.

مواد استفاده شده در ساخت دمپایی حوله ای باید موادی غیر حساسیت زا باشد و در تولید آن از الیاف شیمیایی استفاده نشود چرا که مستقیما با پوست پای شما در تماس خواهد بود. فواید دمپایی روفرشی یا حوله ای بسیار زیاد است.

مزایای استفاده از دمپایی حوله ای

همانطور که می دانیم این محصول از پرفروش ترین دمپایی های موجود در بازار است که بسیاری از افراد به دلیل طرح و مدل های متنوع تمایل به خرید آن را دارند. کاربرد این محصول به گونه ای است که شما می توانید حتی از آن به عنوان نوعی روفرشی روزانه در منزل استفاده نمایید. در ذیل به مجموعه ای از مزایای این محصول کاربردی می پردازیم:

راهکارهای فوق العاده راحت و ساده برای خانه تکانی سریع

استفاده از این محصول باعث خشک شدن پاها بعد از استحمام روزانه می شود.
استفاده مستمر از این محصول از هر گونه بیماری های پوستی مانند: قارچ جلوگیری می کند.
یکی از مهمترین مزایای این محصول در مورد قابلیت شستشوی آن است و شما می توانید به راحتی آن را جهت تمیزی در ماشین لباسشویی بیندازید.
این دمپایی ها در مدل ها و طرح های زیبایی تولید می شوند.
تنوع در انتخاب این محصول بسیار زیاد است.
یکی از بهترین مدل های محصول جهت خشک کردن پا، دمپایی جلو بسته حوله ای می باشد.

روش شستن دمپایی حوله ای
استفاده از این محصول به حفظ سلامت پاهای شما بعد از استحمام کمک می کند. یادتان نرود که از این دمپایی ها می توانید در هدیه روز مادر ، کادو برای روز دختر و یا حتی هدیه روز پدر هم استفاده کنید.

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن دمپایی

روش صحیح تمیز کردن دمپایی ها به موادی که از آن ساخته شده اند بستگی دارد. دمپایی های پارچه ای، جیر و چرم همگی به تکنیک های متفاوتی نیاز دارند. آنچه که برای تمیز کردن یک دمپایی به آن نیاز داریم عبارت است از:

ماشین لباسشویی یا یک سینک بزرگ
برس جیر
جاروبرقی
پارچه نرم
قفسه خشک کن لباس
شوینده لباسشویی
پاک کننده جیر
نشاسته ذرت
صابون زین
نرم کننده چرم
جوش شیرین
مواد شوینده مخصوص پشم و نخ
دستمال مرطوب نوزاد

روش شستن دمپایی حوله ای و مراقبت از آن

1. روش شستن دمپایی حوله ای : دمپایی های پنبه ای و پارچه های مصنوعی

دمپایی های پارچه ای نخی و هر دمپایی ساخته شده از پارچه های پلی استر – حتی آنهایی که با خز مصنوعی ساخته شده اند – می توانند با ماشین یا دست شسته شوند.

روش شستن دمپایی حوله ای

مواد شوینده :  سبک

دمای آب:  گرم
نوع چرخه:  منظم
نوع چرخه خشک کردن:  در ماشین ان ها راخشک نکنید. آن ها را در فضای باز قرار دهید تا خشک شوند.
روش شستن دمپایی حوله ای :  کفی ها و نیز کف خود دمپایی را تمییز کنید.
هر چند وقت یکبار دمپایی شسته شود:  ماهانه (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات)

کف دمپایی را تمیز کنید

اگر دمپایی های خود را در بیرون هم نیز میپوشید، کف آن ها را با یک پارچه مرطوب یا دستمال مرطوب بچه پاک کنید تا هرگونه گل و لای بین آن شیار ها از بین برود.

لکه ها را پاک کنید

برای از بین بردن لکه های روی دمپایی‌ شما باید از مواد شوینده همراه با آنزیم‌هایی (مانند Tide یا Persil) استفاده کنید تا لکه‌ها را از بین ببرید. حداقل 15 دقیقه قبل از شستشو، مواد شوینده را با انگشتان خود یا یک برس نرم بر روی ناحیه لکه دار بمالید.

روش شستن دمپایی پارچه ای

شستن دمپایی های پارچه ای در ماشین:  اگر دمپایی‌های پارچه‌ای را در ماشین می‌شوید، آن‌ها را به لباس های هم رنگ و پارچه‌های مشابه اضافه کنید. در طی یک چرخه منظم، حتماً دمپایی ها را با مواد شوینده معمولی در آب گرم بشویید.
شستن دمپایی های پارچه ای با دست:  دمپایی‌های پارچه‌ای را می‌توان در سینکی پر از آب گرم با حدود یک قاشق چای‌خوری مواد شوینده همراه با دخالت دست شست. دمپایی ها را به آب صابون اضافه کنید و اجازه دهید که حداقل 30 دقیقه در آن آب خیس بخورند. دمپایی ها را به آرامی درون آبی با مواد شوینده فشار دهید و سپس آب صابون را تخلیه کنید. سینک را با آب تازه پر کرده و دمپایی ها را بشویید تا دیگر حباب های صابون بر روی آن ظاهر نشوند. برای گرفتن آب اضافی دمپایی، آن ها را در یک حوله ضخیم بپیچید تا آب آن به خوبی جذب شود.
خشک کردن دمپایی پارچه ای:  چه در ماشین شسته شوند و چه با دست، همه دمپایی ها باید در هوای آزاد خشک شوند. اگر که نگران حفظ شکل دمپایی ها هستید، دمپایی ها را به آرامی با دستمال کاغذی پر کنید و سپس آن را در فضایی با تهویه مناسب قرار دهید تا خشک شوند. توجه داشته باشید که از روزنامه برای این کار استفاده نکنید چرا که ممکن است لکه های جوهر بر روی دمپایی شما باقی بمانند.

راهکار های جادویی برای از بین بردن چرک مردگی لباس و لکه های قدیمی

روش شستن دمپایی حوله ای

هشدار

هرگز دمپایی را در خشک کن اتوماتیک قرار ندهید. گرمای زیاد می تواند باعث انحراف کف پای دمپایی و حل شدن چسب های استفاده شده در آن شود.

2. روش شستن دمپایی حوله ای : دمپایی جیر

دمپایی‌های جیر، مانند دمپایی‌های Deckers X Lab، از پوست‌های چرمی ساخته شده‌اند و برای حفظ روکش آن باید به صورت نقطه‌ای تمیز شوند. حواستان به روی دمپایی باشد، چرا که وقتی مرطوب می شوند، باکتری ها شروع به رشد می کنند و باعث ماندگاری بوی بد می شوند.

عامل تمیز کننده:  نشاسته ذرت، جوش شیرین، شوینده
نحوه شستشو:  کف، رویه و فضای داخلی را جداگانه تمیز کنید
هر چند وقت یکبار دمپایی شسته شود:  ماهانه (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات)

خاک روی دمپایی را بگیرید:  از یک برس جیر یا یک پارچه نرم برای پاک کردن خاک و کثیفی سطح جیر دمپایی استفاده کنید.

پاک کردن لکه های روی دمپایی جیر

برای لکه های چربی نشاسته ذرت را – برای جذب چربی – بر روی دمپایی بریزید. این کار تنها در صورتی موثرتر است که به محض ایجاد لکه انجام شود. اجازه دهید نشاسته ذرت برای چند ساعت بر روی لکه ها بماند و سپس با برس آن را پاک کنید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا دیگر چربی ای باقی نماند. از یک پاک کننده جیر تجاری برای از بین بردن خاک و لکه ها با پیروی از دستورالعمل های محصول استفاده کنید.

فضای داخلی دمپایی جیر را تمیز کنید

اکثر دمپایی‌های جیر دارای فضای داخلی با آستر برشی هستند. برای تمیز کردن آستر، جوش شیرین زیادی را بر روی آن بپاشید. اجازه دهید چندین ساعت باقی بماند. شما باید جوش شیرین را با جاروبرقی از دمپایی خود خارج کنید. اگر که آستر شما خیلی کثیف است، محلولی از 2 فنجان آب گرم و 1 قاشق چای خوری مواد شستشو  پشمی و نخی یا مواد شوینده را با هم مخلوط کنید.

یک پارچه نرم را در محلول آغشته کرده و آب آن را بگیرید. به آرامی قسمت داخلی دمپایی ها را تا جایی که بیشتر خاک ها و لکه های قابل رویت از بین بروند بشویید. کار را با شستشوی پارچه در آب تمیز و پاک کردن قسمت داخلی دمپایی برای پاک کردن باقی مانده صابون به پایان برسانید.

اجازه دهید دمپایی برای چند ساعت در هوای آزاد، خشک شود. همچنین شما می توانید از یک سشوار در درجه کم هم برای خشک کردن فضای داخلی استفاده کنید.

روش شستن دمپایی حوله ای

3.  دمپایی چرمی

نکته:  دمپایی‌های چرمی را نباید با ماشین شستشو داد، اما می‌توان آن‌ها را با دست تمیز کرد. انواع مراقبت های لازم از دمپایی چرم باعث می شود تا دمپایی های شما برای سال های زیادی دوام بیاورند.

عامل تمیز کننده:  صابون زین
نحوه شستشو:  شستشو با نرم کننده چرم
هر چند وقت یکبار دمپایی شسته شود:  ماهانه (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات)
خاک روی دمپایی را بگیرید:  شما باید دمپایی های چرمی خود را با یک پارچه مرطوب یا دستمال مرطوب کودک پاک کنید (آنها را کمی فشار دهید تا رطوبت اضافی آن ها ار دستمال خارج شود).

با صابون زیر دمپایی چرم را تمیز کنید

محلول آب گرم را به همراه صابون کاستیل یا زین با رعایت دستورالعمل‌های محصول مخلوط کنید. یک پارچه نرم را در محلول آغشته کنید و بچرخانید تا کمی نمناک شود. در هنگام تمیز کردن دمپایی چرم به صورت قسمت قسمت، به آرامی قسمت بیرونی و چرم داخلی دمپایی ها را پاک کنید. اگر قسمت های داخلی با آستر پر شده اند، پس از تمیز کردن و حالت دادن به چرم بیرونی، آنها را به طور جداگانه، همانطور که در بالا توضیح داده شده است، تمیز کنید.

واکس خشک

وقتی که دمپایی چرم شما تمیز شد، حدود پنج دقیقه صبر کنید و سپس با یک پارچه تمیز و نرم آن را واکس بزنید.
از نرم کننده چرم استفاده کنید: برای نرم و لطیف نگه داشتن چرم، از یک نرم کننده چرم تجاری طبق دستورالعمل های محصول استفاده کنید. با واکس زدن چرم کار خود را تمام کنید.
اجازه دهید دمپایی چرم شما خشک شود:  اجازه دهید دمپایی ها برای چند ساعت قبل از پوشیدن در هوای آزاد خشک شوند. این به جلوگیری از کشش چرم کمک می کند.

ایده های جذاب برای تزیین سین های سفره هفت سین | چشم همه رو با سفره هفت سین تون در بیارید

مراقبت و تعمیر کردن دمپایی

اکثر مردم به راحتی دمپایی های کهنه و یا آسیب دیده خود را دور می اندازند و به جای آن ها دمپایی های جدیدی می خرند. اما خب گاهی اوقات هم نیز امکان دارد که شما عاشق اون دمپایی ها باشید در این صورت است که شما به فکر تعمیر آن می افتید. شما می توانید درزهای باز شده دمپایی خود را دوباره بدوزید. برای دمپایی‌های پارچه‌ای یا نمدی که ساییده شده اند می‌توانید تکه‌ای از نمد را برش دهید تا با طرح کلی دمپایی مطابقت داشته باشد، سپس آن را بر روی پایین دمپایی بدوزید تا یک کفی جدید برای دمپایی خود درست کنید.

روش شستن دمپایی حوله ای

در صورتی که کفی داخلی نرمی خود را از دست داد، می توانید یک تکه نمد را نیز برش داده و داخل دمپایی قرار دهید. همچنین شما می توانید از برچسب های تجاری موجود در بازار برای پوشاندن عیب دمپایی خود استفاده کنید. اگر رویه دمپایی شما چرمی است، استفاده منظم از نرم کننده یا صیقل دادن چرم به انعطاف پذیری آن و جلوگیری از ترک خوردن آن کمک می کند.

نحوه نگهداری از دمپایی

هم برای هوای گرم و هم برای هوای سرد زمستان دمپایی های مختلفی وجود دارد. این به این معنی است که ممکن است لازم باشد شما دمپایی ها را برای مدت زیادی از سال در کمد نگه دارید تا زمان پوشیدن دوباره آن سر رسد. قبل از اینکه آنها را برای هر فصل کنار بگذارید، دمپایی خود را تمیز و سپس به خوبی خشک کنید.

سپس، در دمپایی خود کاغذ قرار دهید تا شکل خود را حفظ کند. دمپایی های خود را در جعبه اصلی کفش یا در ظروف پلاستیکی نگهداری کنید. آنها را در کنار هم قرار دهید نه روی هم، زیرا این کار به حفظ شکل آنها کمک می کند. هرگز دمپایی های چرمی را در کیسه های پلاستیکی مهر و موم شده نگهداری نکنید، زیرا در ماه هایی که در انبار هستند نیاز به هوا دارند.

برس کشیدن سطح خاک گرفته

قبل از شروع لکه گیری باید غبار سطح گرفته شود. برای این کار، از یک دستمال میکروفایبر مهسان یا مینی برس دلفین استفاده کنید.

محلول تمیز کننده

در یک کاسه کوچک، دو فنجان آب گرم و یک دوم قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را مخلوط کنید.

مناطق لکه دار را تمیز کنید

یک پارچه کوچک را به محلول تمیز کننده آغشته کرده و نقاط لک شده را به آرامی مالش دهید. کفش را بیش از حد اشباع نکنید. در جهت دانه پارچه کار کنید.

با لکه های سخت مقابله کنید

برای از بین بردن لکه های سخت، از یک پاک کننده تجاری لباسشویی استفاده کنید و با مسواک قدیمی محل را به آرامی مالش دهید.

بشویید و خشک کنید

با قرار دادن یک پارچه تمیز در آب ساده بشویید. کل قسمت پارچه ای کفش را پاک کنید تا باقی مانده صابون از بین برود. پارچه را با حوله های کاغذی پاک کنید تا حد ممکن رطوبت از بین برود. کفش ها را به دور از گرمای مستقیم خشک کنید.

هر چند وقت یکبار دمپایی های خود را بشوییم؟

به طور کلی، شما باید دمپایی های خود را یک بار در ماه تمیز کنید (یا در صورت نیاز بیشتر اوقات). اینکه چند وقت یکبار دمپایی ها باید تمیز شوند به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

آیا در بیرون هم دمپایی ها را می پوشید؟آیا همراه دمپایی جوراب هم می پوشید؟  قارچ دارید و با بوی بد پای خود مقابله می کنید؟

روش شستن دمپایی حوله ای

نکته:  هر نوع دمپایی باید به محض بو گرفتن یا کثیف شدن تمیز شوند.

چگونه دمپایی های خود را مدت طولانی تری تمیز نگه داریم؟

اگر دمپایی‌ های پشمی خود را در فضای باز می‌پوشید، با پوشیدن جوراب‌هایی سبک و غیرقابل رویت، از فضای داخلی آن در برابر عرق و سایر آلودگی‌ها محافظت کنید.
قبل از تعویض دمپایی بعد از کار جورابی جدید بپوشید.
دمپایی های خود را به صورت منظم تمیز کنید.
دمپایی ها را در فضای باز قرار دهید تا فرصت تنفس داشته باشند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *