پودر شدن برنج - از بين بردن شپشک برنج

از بين بردن شپشک برنج کار سختی است ولی روشهای متنوعی برای این کار وجود دارد که ما در این مطلب از شادمگ به آن پرداختیم.

شپشک برنج چیست و چه شکلی دارد ؟

شپشک برنج آفت ریزی است که اندازه آنها 2 تا 3 میلی متر و رنگ آن ها قهوه ای مایل به سرخ تا سیاه است. لارو شپشک به رنگ سفید شیری است و پا ندارد . شپشک برنج می تواند پرواز کند و در تاریکی جذب نور می شود.

شپشک - از بين بردن شپشک برنج

این شپشک ها به غلات و برنج حمله کرده و سوراخ های ریزی را در آنها به وجود می آورند. شپشک بالغ با سرعت از جایی به جای دیگر پرواز می کند و حدود 30 روز زنده می ماند . این حشره می تواند روزی 4 تخم در مغز غلات می گذارد که لاروها پس از 3 روز از تخم ها خارج می شوند.

یک شپشک در طول عمرش می تواند 300 تا 400 تخم بگذارد. لارو ابتدا به شفیره و پس از 5 تا 16 روز به شپشک بالغ تبدیل می شوند. این شپشک ها موجب ایجاد عفونت یا انتقال بیماری نمی شوند و نیش نمی زند.

شپشک برنج از کجا می آید ؟

خیلی از افراد زمانی که برنج تهیه می کنند و در آن شپشک مشاهده می کنند بعد از این که این سوال برایشان به وجود می آید که چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟ می خواهند بدانند که چگونه حشره برنج خوار وارد برنج آن ها شده است! در این باره باید بگوییم که احتمال این که بسته برنجی که شما از مغازه خوار و بار خریداری کرده اید از همان ابتدا آلوده بوده است بسیار زیاد است.

به طور معمول اکثر شپش ها با تخم گذاری در برنج کار می‌ کنند و به این گونه شپش ها در برنج افزایش می یابند. به همین دلیل اگر فقط چند حشره در برنج و یا بسته‌ بندی مشاهده کردید بهتر است که تمام غذا ها را ذخیره نکنید و به درمان آن بپردازید.

حشره برنج و حبوبات

بهتر است که بدانید حبوبات نیز از مواد غذایی هستند که اگر در نگهداری از آن ها دقت نکنید و در مکان خشک و خنک نگهداری نشوند به طور قطع همانند برنج، حشره می زنند. حبوبات از مهم ترین منابع غذایی به شمار می‌ روند که دارای مقادیر زیادی مواد معدنی، آهن و کلسیم می باشند و در رژیم غذایی سالم اهمیت زیادی دارند و به همین دلیل در اکثر آشپزخانه ها وجود دارند.

برای این که حبوبات شما حشره نزنند باید برخی از نکات را بدانید و آن ها را رعایت کنید. به یاد داشته باشید که یکی از مهم ترین دلایل این که حبوبات حشره می زنند نوع نگهداری از حبوبات می باشد. بهتر است که بدانید تخم یک سری از حشرات بر روی حبوبات وجود دارند که اگر مکان نگهداری از آن‌ ها مناسب نباشد، در واقع شرایط حشره زدگی حبوبات فراهم می شود و بعد از یک مدت کوتاه شاهد به وجود آمدن حشرات ریز و کوچک در حبوبات خود خواهید بود.

برای نگهداری حبوبات در طولانی مدت به شما ترفند های ویژه ای یاد داده ایم.

آیا شپشک برنج خطرناک است ؟

از نظر پزشکی این حشرات بیماری‌ زا نبوده و کاملا برای انسان بی‌خطر هستند و تنها آسیب آن مربوط به برنج می‌شود؛ به طوری که اگر این حشرات برای مدت طولانی در برنج بمانند، سبب پودر شدن و از بین رفتن برنج می‌شوند.

فواید دمپایی روفرشی و روش های نگهداری از آن

ولی قطعا هیچ کس دوست ندارد برنجی را مصرف کند که در آن شپشک باشد. دقت داشته باشید که دلیلی ندارد پس از مشاهده‌ شپشک در برنج، آن برنج را دور بریزید. شما به راحتی می‌توانید با به کاربردن راهکارهای زیر از ایجاد و یا تکثیر این حشرات جلوگیری کنید و یا در صورتی که برنج شما شپشک زده، آن را پاکسازی کنید و جلوی رشد مجدد آن را بگیرید.

شپش برنج - از بين بردن شپشک برنج

برنج در حجم زیاد چگونه از حشرات در امان نگه داریم؟

بهتر است تا حد امکان از خرید حجم زیاد برنج خودداری کنیم ولی در صورت خرید باید همیشه حواسمان به آن باشد. سعی کنیم حتما آن را در کیسه‌های نخی ۵ الی ۱۰ کیلویی نگهداری کنیم، کیسه‌ها را با فاصله از هم و از زمین و دیوار قرار دهیم، حتما هر چند وقت یک بار کیسه‌ها را جابه جا کنیم و مدام کیسه‌ها را چک کنیم که شپشک نزده باشند چون حتی اگر برنج یک کیسه شپشک زده باشد، به بقیه هم منتقل می‌شود.

پیشگیری از شپشک برنج

 • برنج را در محلی خشک و خنک نگه داری کنید زیرا شپشک برای رشد و تولیدمثل به مکان تاریک، گرم و مرطوب نیاز دارد.
 • برنج را در یک قفسه که با زمین 20 سانتی متر فاصله دارد، طوری قرار دهید که هوا در آن جریان داشته باشد.
 • گونی برنج را به دیوار تکیه ندهید زیرا این گونه هوا در آن جریان نخواهد داشت.
 • گونی های برنج را روی پالت های پلاستیکی قرار دهید.
 • تعداد زیادی گونی برنج را روی هم نگذارید زیرا گرما موجب رشد حشرات می شود.
 • برنج را در جای مرطوب و در آشپزخانه و اتاق هایی که در آن درب حمام قرار دارند ، نگذارید.
 • برنج را باید در جایی نگه داری کنید که در ساعاتی از روز نور کافی خورشید در آن بتابد اما برنج نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد.
 • گونی های برنج را در معرض باد مستقیم کولر قرار ندهید زیرا باد موجب خورد شدن دانه های برنج هنگام پخت می شود.
 • احتمال رشد حشرات در برنج های کهنه بیش از برنج تازه است بنابراین بهتر است برنج های تازه که برای آخرین سال زراعی هستند را بخرید.

نکته مهم

مکان های نگه داری برنج را هر سال بشویید و با حشره کش سم پاشی و ضد عفونی کنید . بعد از سم پاشی یک تا دو روز از انبار نباید استفاده شود.

حشره برنج نسبت به بوی سیر حساس است پس چند بوته سیر در لابه لای برنج قرار دهید.

برنج کرم خورده - از بين بردن شپشک برنج

هنگام خرید برنج دقت کنید که برنج شپشک نداشته باشد.

شپشک برنج هنگامی به وجود می آید که از برنج معمولا تا مدت ها استفاده نشود پس برنج را در اندازهٔ کم بخرید.

برنج را در ظرف های فلزی، شیشه ای یا پلاستیکی دردار نگهداری کنید.

فلفل چیلی خشک شپشک را دفع می کند ، می توانید چیلی را درون پارچه یا پوشش نازکی قرار داده و در ظرف برنج بگذارید.

راه های جلوگیری از شپشک برنج

در ادامه مقاله راه های از بین بردن حشره برنج و از بین بردن کرم برنج کامل توضیح خواهیم داد که چگونه از شر شپشک برنج راحت شوید اما قبل از آن پیشنهاد می کنم با راه های راه های پیشگیری از حشره کردن برنج آشنا شوید

۱-قراردادن برنج در جای مناسب

اگر برنج در جای مناسبی قرار بگیرد حتی بعد از چند سال حشره نمی کند. اکثرا برنج در فصل تابستان شروع به حشره کردن می کند. چون در تابستان هوا گرم است و هوای گرم برای رشد سوسک برنج بسیار مناسب است. محل مناسب برای برای نگه داری برنج باید دارای ۷ ویژگی باشد

تمیز کردن گاز شیشه ای با 4 ترفند ساده خانگی

ظرف برنج - از بين بردن شپشک برنج

گونی های برنج باید روی سطحی بلند تر از سطح زمین ترجیحا روی پالت های پلاستیکی قرار بگیرد؛
تعداد زیادی گونی برنج نباید روی هم قرار بگیرد چون ایجاد گرما می کند و قضا برای رشد حشرات آماده می شود؛
گونی های برنج باید از دیوار ۱۰ سانتی متر حداقل فاصله داشته باشند؛
محل نگه داری گونی برنج باید بدون رطوبت و خشک باشد در آشپزخانه و اتاق هایی که در آن درب حمام قرار دارند مناسب نگه داری برنج نیست؛
جای نگه داری برنج باید در جایی باشد که هوا در آن در جریان باشد یا دراری تهویه هوای قوی باشد فضا های بسته برای نگه داری برنج مناسب نیست؛
فضاهای تاریک مناسب نگه داری برنج نیست برنج باید در جایی نگه داری شود که در ساعاتی از روز نور کافی خورشید در آن بتابد؛
به هیچ عنوان برنج نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد این کار باعث صدمه زدن به برنج می شود؛
گونی های برنج نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار بگیرد باد کولر یا حتی باد طبیعی دشمن برنج هستند که باعث خورد شدن دانه های برنج هنگام پخت می شود.

۲-جداسازی برنج های کهنه از برنج تازه

احتمال رشد شپشک برنج کهنه در چندین برابر برنج های تازه است. برنج کهنه به برنجی می گویند که برای سال زراعی گذشته و یا قدیمی تر باشند و برنج های تازه به برتج هایی میگویند که برای آخرین سال زراعی باشد. هر سال اواسط تابستان برنج برداشت می شود و یال زراعی جدید شروع می شود.

۳-شست وشو و ضدعفونی کردن محل نگهداری برنج

مکان های نگه داری برنج باید هر ساله شستشو شود و در صورت مشاهده هرگونه حشره باید با حشره کش سم پاشی و ضد عفونی گردد. البته بعد از سم پاشی یک تا دو روز از انبار نباید استفاده شود و بعد از آن نیز مجددا شستشو و ضد عفونی گردد. با این کار با خیال آسوده تا یک سال می توانید برنج های خود را با رعایت نکات بالا نگه داری کنید.

۴-قراردادن مقداری سیر (Garlic) در محل نگه داری برنج

سوسک برنج نسبت به بوی سیر بسیار حساس است و در جایی که سیر وجود داشته باشد به راحتی نمی تواند رشد کند. برای اینکار چند بوته سیر در لابه لای برنج قرار دهید یا حتی میتوانید آن را درون گونی برنج قرار دهید.

سیر - از بين بردن شپشک برنج

از بين بردن شپشک برنج

یکی از سوالاتی که اکثر کاربران درگیر آن هستند این است که راه های از بین بردن شپشک برنج چیست؟ کرم برنج از چی بدش میاد؟ و برنج شپشک زده چیکار کنم ؟ در ادامه به تمامی سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. با ما همراه باشید

از بين بردن شپشک برنج با قرار دادن در زیر آفتاب

اگر مقدار کمی برنج داریدکه حشره کرده است می توانید آنرا روی پارچه تمیزی بریزید و زیر آفتاب قرار دهید اما همانطور که قبلا گفتیم آفتاب می تواند باعث ترک دار شدن دانه های برنج شود پس نباید اینکار را چندین بار تکرار کنید. همچنین توجه داشته باشید که هنگامی که برنج را در هوای آزاد روی پارچه پهن می کنید باد تندی نوزد چون باد هم مانند آفتاب می تواند دانه های برنج را ترک دار کند. اگر برنج شما باز هم بعد از قرار دادن زیر آفتاب حشره داشت آن را در هوای آزاد به مدت یک روز قرار دهید تا باقی مانده حشرات هم از برنج خارج شوند.

تميز كردن درب چوبی دستشویی وحمام ؛ فوری و بدون آسیب دیدگی رنگ

قرار دادن برنج در فریزر برای از بين بردن شپشک برنج

برای از بین بردن شپشک برنج و تخم های آن، برنج را ۴ روز در فریزر بگذارید و پس از چند روز آن را در بیاورید و بسته بندی کنید.

شستشو با آب جوش

اگر برنجتان پر از حشره سیاه کوچک است هنگام شستن برنج آن را با آب تقریبا جوش بشویید چون آب جوش باعث مرگ حشرات می شوند و روی آب قرار می گیرند به این ترتیب می توانید با پخت برج آبکشی به راحتی آن را از برنج جدا کنید.

برنج - از بين بردن شپشک برنج

از بين بردن شپشک برنج با تعویض گونی های برنج

هنگامی در برنج این حشره سیاه کوچک رشد می کند بر روی گونی برنج تخم گذاری می کنند. پس با یکی از روش های گفته شده حشره برنج را از بین بردید آن برنج را دیگر در گونی قبلی نریزید چون دوباره در آن حشره رشد می کند.

استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

قرص سیر هم یکی از روش های از بین بردن حشره برنج است که اگر مقدار زیادی برنج دارید می توانید از آن استفاده کنید. قرص سیر یا ضد بید را می توانید از داروخانه ها و عطاری ها خرید کنید.

استفاده از برگ بو یا چریش برای از بين بردن شپشک برنج

یکی دیگر از راه های از بین بردن شپشک برنج که بهترین راه هم به حساب می آید گذاشتن برگ بو و برگ چریش در برنج است که باعث دوری حشرات از برنج می شود.

از بين بردن شپشک برنج با میخک

میخک می تواند یکی از راه های از بین بردن کرم برنج بوده که با قرار دادن آن در ظرف یا محل نگهداری برنج، از ورود حشرات به ظرف برنج جلوگیری کرده و حشرات باقی مانده در برنج را از بین برد. روش از بین بردن کرم برنج با میخک می توان به عنوان روش سنتی نیز در نظر گرفت.

استفاده از تله های چسبناک برای از بين بردن شپشک برنج

شپشک ها جذب نور می شوند اگر آن ها را در سینی بریزید پراکنده خواهند شد، پس از بازار از تله های چسبناکی که به صورت متنوعی هم هستند خریداری کنید سپس تله ها را در اطراف ظرف قرار دهید، وقتی شپشک ها بخواهند فرار کنند نمی توانند و به تله ها می چسبند و چون این آفت ها زیاد قوی نیستند که بتوانند از نوار جدا شوند در نتیجه با چسبیدن به نوار ها از بین می روند.

استفاده از جعبه کبریت

شپشک ها از گوگرد متنفر هستند پس یک جعبه کبریت در برنج قرار دهید تا حشرات فرار کنند.

سنگ نمک یا زنجبیل برای از بين بردن شپشک برنج

برای از بین بردن حشره برنج می توانید درون ظرف برنج سنگ نمک و یا زنجبیل قرار دهید.

استفاده از قرص برای از بين بردن شپشک برنج ممنوع

قرص برنج یا فسفید آلومینیوم یک سم بسیار خطرناک است که به عنوان جونده کش تدخینی برای جلوگیری از آفت زدگی برخی محصولات استفاده می شود. قرص برنج در کشور ایران تولید نمی شود و واردات رسمی نیز ندارد و عرضه و فروش آن در تمام داروخانه ها و سم فروشی های سراسر کشور ممنوع اعلام شده است.

برنج پر از شپشک - از بين بردن شپشک برنج

حتی استشمام بوی این قرص می تواند کشنده باشد پس فکر استفاده از قرص برنج را از سر خود بیرون کنید. ولی می توانید با استفاده از نمک برای شپشک برنج می توانید ایت مشکل را رفع نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

2 دیدگاه

 • تارویردی نقی زاده علمداری:

  باسلام خداقوت خیلی عالی راهنمایی فرمودید

  پاسخ
  • admin:

   سپاس از توجه شما و وقتی که گذاشتید و مطلب رو خواندید

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *