افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن زردی کاشی

از بین بردن زردی کاشی و سرامیک یک چالش سخت برای خانم های خانه دار است. کاشی و سرامیک ها به مرور زمان زرد می شوند و برای تمیز کردن آن ها نیاز به ترفند های ویژه ای دارید. با شادمگ همراه باشید تا روش از بین بردن زردی کاشی و سرامیک را یادتان دهیم.

چرا لکه های مختلف و کپک بر روی کاشی سرامیک ها ایجاد می شوند ؟

برای تمیز کردن انواع کاشی و سرامیک بهتر است عمل تمیزکاری به طور مرتب و مداوم انجام شود تا از لک شدن آن ها جلوگیری شود. برخی از لکه ها با گذشت زمان قوی تر می شوند و عمل پاک کردن آن ها ممکن است به سختی انجام شود.

از بین بردن زردی کاشی و سرامیک

درکل لکه‌ها و کپک‌ها همچنان اغلب روی کاشی‌های شما ظاهر می‌شوند، و این به این دلیل است که آنها توسط انواع مختلفی از باکتری‌ها ایجاد می‌شوند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا میکروب‌های ایجاد کننده لکه در ابتدا روی سرامیک‌های شما ایجاد می‌شوند، مانند افزایش دمای اتاق و رطوبت که باکتری‌ها از آن رشد می‌کنند، یا نشت مواد غذایی و نوشیدنی که میکروب‌هایی را در کف و میزهای سرامیکی از خود به جای می‌گذارند.

با این حال، باکتری در اطراف ما وجود دارد و جلوگیری از تماس آن با سرامیک شما تقریبا غیرممکن است. متوقف کردن آن قبل از ایجاد لکه و کپک بهترین راه برای زیبا نگه داشتن آن کاشی ها برای مدت طولانی تری است.

روش های از بین بردن زردی کاشی

استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه برای از بین بردن زردی کاشی

یکی از بهترین روش‌ها برای برق انداختن سنگ توالت، استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین است. برای این کار باید مقداری جوش شیرین روی سنگ توالت و کاشی‌های اطراف آن بپاشید. سپس مقداری سرکه به آن اضافه کنید. از این ترکیب برای از بین بردن زردی کاسه توالت نیز می توانید استفاده کنید.

استفاده از نمک دریا برای از بین بردن زردی کاشی

نمک خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و بلورهای درشت نمک می‌تواند رسوب‌های به‌ جا مانده روی سنگ توالت را تمیز کند. برای این کار باید مقداری نمک روی سنگ توالت بپاشید. سپس با کمک برس شروع به تمیز کردن دستشویی کنید.

از بین بردن زردی کاشی و توالت

استفاده از نوشابه برای برق انداختن سنگ توالت

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن جرم کاسه توالت ایرانی و فرنگی استفاده از نوشابه است. برای این کار تنها باید یک نوشابه را داخل کاسه توالت ایرانی یا فرنگی خود بریزید. سپس با استفاده از یک برس توالت شور تمیز، شروع به از بین بردن لکه‌ها و جرم‌ها کنید.

پاک کردن فوری لکه روغن از روی لباس با موثر ترین روش های خانگی

اسید کربنیک و فسفریک ملایم موجود در نوشابه می‌تواند به برق انداختن سنگ توالت کمک زیادی کند. در صورتی که لکه‌های موجود در سنگ توالت زیاد است، می‌توانید بعد از ریختن نوشابه روی سنگ توالت چند ساعت صبر کنید و بعد آن را تمیز کنید.

از بین بردن زردی کاشی سرویس بهداشتی با سرکه و الکل

یکی دیگر از روش‌های برق انداختن سنگ توالت با روش‌های بی‌خطر و راحت استفاده از ترکیب سرکه و الکل است. برای تهیه این ترکیب باید نصف پیمانه الکل را با نصف پیمانه سرکه ترکیب کنید و به اندازه ۱/۴ پیمانه نیز به آن آب اضافه کنید. حال از این محلول برای تمیز کردن سرویس بهداشتی و برق انداختن سنگ توالت استفاده کنید. این یک روش عالی برای تمیز کردن سرامیک دستشویی می باشد.

استفاده از برس توالت تمیز برای برق انداختن سنگ توالت

برای تمیز کردن سرویس بهداشتی، بهترین ابزاری که به شما کمک می‌کند، برس توالت است؛ اما حقیقت این است که این برس بعد از مدتی می‌تواند به کثیف‌ترین چیزی که تصور می‌کنید، تبدیل خواهد شد.

تجمع آلودگی‌ها در برس توالت موجب می‌شود تا هر بار آلودگی‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا را روی سطح توالت پخش کند. برای جلوگیری از این مشکل باید بعد از هر بار استفاده از برس توالت شور، آن را با مقداری شوینده بشویید و سپس روی کاسه توالت قرار دهید تا خشک شود.

برس‌های توالت معمولاً عمر محدودی دارند، پس بعد از مدتی بهتر است آن‌ها را دور بیندازید و یک برس جدید برای شستن توالت خریداری کنید.

تمیز کردن سرامیک - از بین بردن زردی کاشی

جرم گیر یک پاک کننده قوی سنگ توالت

یکی از بهترین روش‌ها برای جرم‌گیری و برق انداختن سنگ توالت استفاده از جرم‌گیرهای شیمیایی و پاک کننده‌های تخصصی سرویس بهداشتی است. هر چند که استنشاق این نوع تمیزکننده‌ها برای سلامت مضر است، اما حقیقتاً هیچ چیزی به اندازه یک جرم گیر خوب نمی‌تواند سنگ توالت را برق بیندازد.

بهتر است برای جرم‌گیری سرویس بهداشتی با استفاده از مواد شیمیایی ابتدا ماسک و دستکش بپوشید. سپس درب و پنجره‌ها را باز کنید و هواکش را روشن کنید. مقداری از مواد جرم گیر را طبق دستورالعمل آن روی سنگ توالت بریزید.

استفاده از اسپری براق‌کننده سرامیک

بعد از استفاده از بهترین شوینده کاسه توالت نیز باز ممکن است سنگ توالت آنچنان که باید براق و درخشان نباشد. یکی از ساده‌ترین و البته مؤثرترین روش‌های برای برق انداختن سنگ توالت استفاده از اسپری‌های براق‌کننده سرامیک و سنگ در گروه انواع پاک کننده سطوح و چربی‌زدا است که به صورت مایع غلیظ براق یا کرمی موجود هستند.

می‌توانید از این اسپری‌ها برای از بین بردن چربی و آلودگی سطح سنگ توالت و براق کردن آن استفاده می‌کنید. سعی کنید از براق‌کننده‌هایی با برند معتبر استفاده کنید تا بعد از استفاده اثری روی سنگ ایجاد نشود و تنها موجب درخشندگی بیشتر آن شود.

فوت و فن تميز كردن گاز لعابی اینه | دیگه تمیز کردن چربی گاز برات سخت نیست

تمیز کردن سنگ توالت با دهانشویه و خمیر دندان

برای تمیز کردن و برق انداختن سنگ توالت می‌توانید از دهانشویه یا خمیر دندان نیز استفاده کنید. برای این کار باید مقداری دهانشویه یا خمیر دندان را با آب ترکیب کنید. سپس آن را داخل یک شیشه اسپری‌دار بریزید و روی سنگ توالت اسپری کنید.

برس مخصوص کاشی سرامیک - از بین بردن زردی کاشی

چگونه لکه های آب سخت را از کاشی پاک کنیم

در قسمت‌های کاشی‌کاری شده در دوش‌ها و اطراف شیرها یا سینک‌ها، لکه‌های آب سخت روی سطح ایجاد می کنند. برای محافظت از روکش کاشی، از پاک کننده های ساینده یا پودرهای ساینده استفاده نکنید، زیرا می توانند سطح را خراش دهند یا خراش دهند. در عوض، از سرکه برای حل کردن تجمع مواد معدنی استفاده کنید تا بتوانید به راحتی آن را پاک کنید.

(توجه: این روش فقط باید بر روی سطوح کاشی ایمن اسیدی مانند سرامیک لعابدار یا شیشه استفاده شود. این روش برای کاشی های سنگ طبیعی در نظر گرفته نشده است.) پارچه یا اسفنج را با سرکه خیس کنید و پاک کنید تا سطح خیس شود. بعد از اینکه چند دقیقه اجازه دادید سرکه روی کاشی خیس بخورد، محل را پاک کنید تا دوباره خیس شود.

مقدار کمی جوش شیرین را روی کاشی بپاشید (در اثر واکنش با سرکه باید کمی بجوشد)، سپس به آرامی سطح را با یک اسفنج مرطوب شده با آب بشویید. محل را با آب بشویید تا سرکه و جوش شیرین شسته شود و کاشی را بلافاصله با یک پارچه نرم خشک کنید تا از ایجاد لکه های آب بیشتر جلوگیری شود. برای از بین بردن لکه‌های آب سخت روی کاشی‌های سنگ طبیعی، از پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که مخصوص سطوح سنگ طبیعی ساخته شده است.

چگونه لکه های زنگ زدگی را از روی کاشی سرامیک پاک کنیم

معمولاً در حمام یا کاشی کف ، لکه‌های زنگ زمانی ایجاد می‌شوند که اقلام فلزی روی سطوح کاشی برای مدت طولانی با رطوبت تماس داشته باشند. برای خلاص شدن از شر این لکه های نارنجی تیره می توانید از ترکیب مواد ساده خانگی استفاده کنید. مقدار مساوی آب لیمو و بوراکس را مخلوط کنید و خمیر را روی لکه زنگ زده، به آرامی بمالید. اجازه دهید خمیر خشک شود، سپس با آب بشویید و با یک پارچه تمیز خشک کنید. اگر لکه ماندگار شد، این کار را تکرار کنید تا زنگ زدگی از بین برود.

شستن سرامیک - از بین بردن زردی کاشی

از بین بردن لکه دوغاب

اگر لکه‌ای دائمی در دوغاب شما ظاهر شد، می‌توانید با دنبال کردن همان مراحل ذکر شده در بالا، آن را پاک کنید. با این حال، برای لکه‌های دوغاب که نمی‌توان آنها را با یک روش معمولی پاک کرد، حذف دوغاب از آن ناحیه خاص ممکن است ضروری باشد. این کار را می توان با استفاده از یک پاک کننده کوچک دوغاب که از اکثر فروشگاه های لوازم خانگی خریداری کرد، به سرعت و به طور موثر انجام داد.
هنگامی که دوغاب لکه دار برداشته شد، حفره ای وجود خواهد داشت که باید پر شود. می‌توانید یک نمونه دوغاب را به یکی از فروشگاه‌های محلی خود ببرید و سعی کنید نزدیک‌ترین مورد را به دست آورید. وقتی مواد را به دست آوردید، مخلوط خشک را در حفره ای که ایجاد کرده اید بریزید. اگر رنگ مطابق میل شما بود، مخلوط خشک را با جاروبرقی تمیز کنید. با پیروی از دستورالعمل های ارائه شده روی جعبه، یک مقدار دوغاب درست کنید. از یک دستکش استفاده کنید تا دوغاب را محکم روی ناحیه آسیب دیده بمالید. سپس محل را با یک اسفنج تمیز و مرطوب پاک کنید.

مهمترین دلیل برای پشت و رو شستن لباس‌ ها ؛ تنبلی را کنار بگذارید !

چگونه از ایجاد لکه بر روی کاشی و سرامیک آشپزخانه جلوگیری کنیم ؟

سه مرحله زیر به شما کمک می کند تا از لکه های کاشی و سرامیک در آشپزخانه جلوگیری کنید:

  1. کف کاشی و سرامیک خود را حداقل یک بار در هفته با آب بسیار داغ تمیز کنید.
  2. برای جلوگیری از ته نشین شدن مواد غذایی یا نوشیدنی هر چه سریعتر آن را پاک کنید و در حالت ایده آل، سطح را با یک پارچه ضد میکروبی پاک کنید.
  3. اگر لکه‌ها و کپک‌هایی دارید که پاک نمی‌شوند، سعی کنید نصف فنجان سرکه را با یک گالن آب مخلوط کنید و طبق معمول به تمیز کردن زمین ادامه دهید. پس از تمیز کردن لکه، کف را با آب گرم بشویید و تمام ماده شوینده را از کاشی ها پاک کنید. با استفاده از این روش برای کاشی‌های دیواری سرامیکی و میزهای سرامیکی آشپزخانه، نتایج یکسانی به دست خواهید آورد.

درز گیری کاشی - از بین بردن زردی کاشی

نکاتی که باید در مورد برق انداختن سنگ توالت بدانید

*برای برق انداختن سنگ توالت همیشه از آب گرم یا داغ استفاده کنید تا آلودگی‌ها راحت‌تر تمیز شوند.

*به منظور از بین بردن زردی کاسه توالت سعی کنید در کنار استفاده از هر نوع ماده تمیزکننده‌ای به خوبی برس بکشید تا تیرگی‌ها کاملاً برطرف شوند.

*در صورتی استفاده از شوینده‌های شیمیایی حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید و درب و پنجره‌ها را باز کنید.

*برای برق انداختن سنگ توالت فرنگی باید بعد از تمیز کردن آن بخش‌های بالایی توالت را با دستمال خشک کنید.

* سعی کنید سنگ توالت را به صورت مرتب تمیز کنید تا لکه‌های تیره رنگ کمتری روی آن ایجاد شود.

*در صورتی که زردی سنگ توالت با تمیزکننده‌های طبیعی برطرف نشد، بهتر است برای ترمیم رنگ کاسه توالت از شوینده‌ها و جرم گیرهای شیمیایی استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

2 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *