افتتاح حساب ترکیه
زمان تعویض روغن موتور

زمان تعویض روغن موتور را با چك كردن مرتب روغن مي توان تشخيص داد ؛ چرا که روغن موتورها تاریخ انقضا دارند و اگر به آن‌ها توجه نداشته باشید ممکن است موتور خودرو شما آسیب جدی ببیند. برای اینکه بتوانید بهترین زمان تعویض روغن موتور را تشخیص دهید، با ما در گروه سبك زندگي شادمگ همراه باشید که به شما در اين زمينه كمك كرديم .

روغن موتور چیست ؟

روغن موتور برای عملکرد مناسب موتور در طول زمان نقش مهمی را ایفا می کند. نقش اصلی روغن موتور، روغن کاری قطعات به کار رفته در موتور می باشد. روغن موتور باعث می شود تا اصطکاک بین این قطعات کاهش یافته و موتور طول عمر بالاتری داشته باشد. بنابراین زمان عوض کردن روغن موتور مانند زمان تعویض شمع خودرو و تسمه تایم از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمان تعویض روغن موتور

روغن موتور به آزاد شدن گرما از طریق مدار روغن کاری کمک می کند. این ماده در واقع یک مایع خنک کننده است که فقط قسمت های خاصی از موتور را خنک می کند.

قدرت تمیز کردن روغن موتور نیز قابل توجه بوده و قادر است رسوبات کوچکی که در موتور جمع شده و در حالت تعلیق باقی مانده اند را تمیز نماید. جریان روغن موتور به طور مداوم، ناخالصی ها را به فیلتر روغن منتقل می کند و در رسوبات در فیلتر به دام افتاده و وارد موتور نمی شوند.

با افزودنی های اضافه شده به روغن موتورهای مدرن، خوردگی قطعات موتور کند می شود. روغن موتور همچنین آب بندی موتور و مهر و موم پیستون و سیلندر را افزایش می دهد.

برای اینکه روغن موتور تمام اهداف گفته شده را انجام دهد، باید سطح روغن به طور مرتب بررسی شود. زمان تعویض روغن موتور از اهمیت بسیاری در خودروهای مختلف برخوردار می باشد. به همین دلیل چکاپ ماشین قبل از سفر اهمیت بسیاری دارد

تعویض روغن ماشین امری مهم

تعویض روغن در اتومبیل شما معمولاً یک روش سریع است که در تعمیرگاه خودرو انجام می‌شود. روغن کاری وسیله نقلیتان اهمیت بالایی دارد. زیرا در عملکرد بهتر وسیله‌ شما نقش مهمی دارد.

زمان تعویض روغن موتور

روغن خوب و تمیز عملکرد ماشین شما را بهبود می‌ بخشد و عمر موتور را افزایش میدهد و بلکه بسیاری از افراد تعویض روغن خود را تا زمان بروز مشکل به تأخیر می‌ اندازند.

بسیاری از رانندگان فقط به به مسافت پیموده شده متکی هستند که روغن ماشین خود را تعویض کنند. اما عوامل دیگری نیز از جمله کیفیت روغن، سن خودرو و نحوه رانندگی خودرو در این زمینه نقش دارند.

روغن تازه و تمیز با روغن‌ کاری قطعات و سالم ماندن موتور، عملکرد خودروی شما را بهینه میکند. با این حال با گذشت زمان، مایعات تجزیه میشود و در انجام وظایف خود به مشکل بر میخورد. با شروع این کار، ماشین شما احتمالاً حداقل یکی از علائم هشداردهنده زیر را به نمایش میگذارد.

جوش آوردن ماشین می تونه بلاهای وحشتناکی رو سر موتور ماشینتون بیاره و هزینه بسیار سنگین رو بعد ها به شما تحمیل کنه. اما جای نگرانی نیست. لازمه بعد از جوش آوردن ماشین چند تا نکته رو انجام بدید.

دعای مخصوص محرم برای حاجت روا شدن

دلایلی که باید روغن موتور خودرو خود را عوض کنید

شما باید بدانید که چرا تعویض روغن خودرو برای کارکرد بهتر خودرو شما مهم است.

جلوگیری از آسیب موتور

روغن موتور قدیمی، باعث ایجاد اصطکاک، روغن‌ کاری ضعیف و ساییدگی بیشتر میشود. عدم روغن‌ کاری موتور منجر به تصرف موتور در اثر گرم شدن بیش از حد موتور میشود.

زمان تعویض روغن موتور

هنگامی که از روغن موتور مناسب استفاده میکنید، موتور شما به درستی روغن‌ کاری میشود و طول عمر موتور نیز افزایش می یابد. تعویض منظم روغن خودرو از تمیز بودن موتور اطمینان حاصل میکند و از آسیب احتمالی به آن جلوگیری میکند.

کاهش فرسودگی

قسمتهای متحرک موتور مانند پیستون، سوپاپها و مجموعه میل لنگ توسط روان‌ کننده‌ های روغن موتور محافظت میشوند.

جلوگیری از آسیب به قطعات موتور

اگر در فاصله زمانی مناسبو منظم روغن خود را تعویض نکنید، قطعات موتور به دلیل اصطکاک آسیب می‌بینند و شما مجبورید مبلغ زیادی را برای تعمیر قطعات موتور پرداخت کنید.

سوختن موتور

احتراق داخلی یا سوختن موتور با روغن قدیمی که خاصیت روانکاری خود را از دست داده رخ می‌دهد. از بین رفتن ضخامت روغن وجود دارد. این منجر به لجن روغن می‌شود که منجر به احتراق داخلی موتور می‌شود و شما باید موتور را تعویض کنید.

سطح روغن اشتباه

هنگام تعویض روغن باید به خاطر داشته باشید که لحظه‌ای که پس از آن با ماشین خود رانندگی می‌کنید، در حال سوختن روغن هستید. بنابراین سطح روغن را که هنگام تعویض روغن مشاهده کردید پایین می‌آید و این منجر به مشکلاتی برای موتور می‌شود.

زمان تعویض روغن موتور

برای کاهش اصطکاک قطعات را روغن کاری کنید

روغن قدیمی موتور باعث اصطکاک بیشتر قطعات منجر به مشخصات فلزی ریز یا کمی مایع خنک کننده موتور در روغن شما می‌شود که به موتور شما آسیب می‌رساند. تجزیه و تحلیل روغن در هنگام تغییر روغن از این امر جلوگیری می‌کند.

تشخیص نشت

نشت آب بند یا ساییدگی واشر منجر به افت سطح روغن می‌شود. هنگامی که روغن خود را به طور منظم عوض می‌کنید می‌توانید این موارد را شناسایی کنید و جایگزین‌ های مورد نیاز را انجام دهید.

بهره وری بهتر سوخت

تغییر روغن خودرو در فواصل منظم برای شما اطمینان از کاهش مصرف سوخت و بهبود بهره‌ وری سوخت را تضمین می‌کند. این امر منجر به صرفه‌ جویی در کل مدت زمان مالکیت وسیله نقلیه برای شما می‌شود.

عمر طولانی‌تر خودرو

هنگامی که روغن اتومبیل خود را به طور منظم تعویض می‌کنید، مشکلات کمتری در رابطه با آسیب موتور پیدا می‌کنید، و بیشتر از ماشین خود استفاده می‌کنید و زمان کمتری را برای تعمیرات در گاراژ می‌گذرانید.

زمان تعویض روغن موتور

انتشار گازهای خروجی پایین

هنگامی که تعویض روغن به طور منظم انجام می‌شود، میزان انتشار گازهای خروجی کمتری خواهید داشت.

بهترین زمان تعویض روغن موتور ؟

شما باید بعد از پیمودن هر 3000 کیلومتر یا هر سه ماه روغن اتومبیل خود را عوض کنید، هر کدام از این دو مورد برای خودروی شما زودتر اتفاق افتاد اقدام به تعویض روغن اتومبیل خود کنید.

زمان تعویض روغن موتور

وضعیت همه‌ اتومبیلها با یکدیگر متفاوت است و بنابراین، نیاز آنها به تعویض روغن با دیگر مدلهای خودروهای دیگر متفاوت است. در حالی که می دانید روغن موتور شما باید تغییر کند، در اینجا چند نکته برای کمک به شما در درک زمان انجام آن آورده شده است.

دعای بسیار قوی و فوری برای خرید خانه و صاحب خانه شدن

6 نشانه برای تعویض روغن

1. موتور یا چراغ تعویض روغن را بررسی کنید

بهترین راه برای بررسی روغن موتور از نظر وجود هرگونه مشکل، بررسی چراغ تعویض روغن و نور موتور است. چراغ تعویض روغن در اتومبیل شما هنگامی که روغن کافی در سیستم نباشد روشن می‌شود. البته برای زمان تعویض شمع خودرو هم چراغ چک روشن می شود.

زمان تعویض روغن موتور

اگر سطح روغن کم باشد هر دو چراغ روشن می شوند. در موارد بدتر، چراغ موتور چک روشن می‌شود. این اتومبیل شما است که به شما هشدار می‌دهد که اوضاع به حدی بد شده است که موتور به دلیل قطعات مشکل یا عدم روغن کاری در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

2. صدای موتور

علامت هشدار دهنده عدم بهینه بودن سطح روغن موتور است که در این صورت موتور صدا می‌کند. اگر روغن شما به درستی کار خود را انجام ندهد، صدای موتور افزایش می‌یابد. این صدا به دلیل اصطکاک بین قطعات موتور ایجاد می‌شود که شما باید این موارد را در موارد اضطراری در نظر بگیرید.

در موارد شدید، حتی ممکن است صداهای کوبنده‌ای هم بشنوید که نشان می‌دهد موتور شما ذره ذره از روغنش کم می‌شود.

3. روغن تیره و کثیف

روغن تمیز به رنگ کهربا و کمی شفاف است. همانطور که استفاده میشود، با ذرات جمع شده از موتور پر و تیره میشود. با افزایش سن روغن، به دلیل وجود ذرات از موتور، رنگ روغن به سایه تیره تری تبدیل می شود.

مشخص نیست که چه زمانی این اتفاق می‌ افتد، بنابراین باید حداقل ماهی یک بار روغن موتور خود را چک کنید. برای انجام این کار، قبل از بازگشت به مخزن روغن، قطره آب را برداشته و پاک کنید. حالا بار دوم آن را بیرون بیاورید. اگر نمیتوانید قطره آب را از طریق روغن مشاهده کنید پس زمان این است که روغن را تعویض کنید.

4. بوی روغن درون ماشین

اگر داخل ماشین بوی روغن را احساس می‌کنید، اغلب می‌تواند دلیلی به خاطر نشت روغن باشد. اگر بوی گاز یا دود اگزوز را نیز حس می‌کنید، گرم شدن بیش از حد اتومبیل شما می تواند منجر به بوی دود ماشین شما شود که می‌تواند به دلیل نشت روغن باشد. در هر صورت، باید به سرعت برای تعویض روغن اقدام کنید.

زمان تعویض روغن موتور

5. دود اگزوز

مقداری بخار نیمه شفاف همیشه از لوله اتومبیل شما خارج می‎شود. یکی از علائم هشدار دهنده برای تعویض روغن، خارج شدن دود از لوله اگزوز ماشین شما است. باید موتور را بررسی کنید، ممکن است قطعات موتور معیوب یا نشت روغن داشته باشید.

6. مسافت پیموده شده بیش از حد

اگر در ماه گذشته کیلومترهای زیادی را طی کرده‌اید، بررسی کنید که آیا زودتر از برنامه معمول به تعویض روغن نیاز دارید یا خیر. برای هر اتومبیل متفاوت است، اما روغن اکثر آن‌ها باید هر 3000 مایل یا سه ماه یک بار تعویض شود. وسایل نقلیه جدید معمولاً نیاز به تعویض روغن بعد از طی 6000 کیلومتر یا شش ماه دارند.

انتخاب روغن موتور مناسب

نیاز است تا روغن موتور مناسبی را برای اطمینان از کارایی مطلوب آن انتخاب نمایید. همه روغن موتورها یکسان نیستند. انتخاب روغنی متناسب با وسیله نقلیه و شرایط آب و هوایی محلی بسیار مهم است تا از تمام مزایای آن بهره مند شوید. به طور کلی سه نوع روغن موتور وجود دارد:

  • روغن موتورهای معدنی
  •  نیمه مصنوعی
  •  مصنوعی
آموزش گام به گام سرویس کولر آبی با کمترین هزینه در خانه !

انتخاب روغن موتور مناسب

علاوه بر نوع روغن، پارامترهای مختلفی از جمله ویسکوزیته وجود دارد که میزان آن بر روی ظرف روغن علامت گذاری شده است. این درجه ها میزان سیال بودن روغن را با توجه به دما نشان می دهند. بسته به طراحی موتور، روغن باید دارای میزان سیال بودن خاصی بوده و ویسکوزیته مشخصی داشته باشد. خرید یک روغن موتور با کیفیت و مناسب و زمان تعویض روغن موتور در بهترین تایم ممکن، می تواند بر عملکرد و کارایی خودروی شما تاثیر زیادی داشته باشد.

زمان تعویض روغن موتور

نحوه تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور کار دشواری نبوده و معمولا در مدت زمان نیم ساعت قابل انجام می باشد. معمولا افراد تعویض روغن موتور خودروی خود را به دست تعویض روغنی ها می سپارند تا این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. ما در شادمگ برطرف کردن کند شدن شیشه بالابر و رفع گیر کردن پدال گاز ماشین را به شما آموزش دادیم.

برای تعویض روغن در ابتدا نیاز است تا روغن مناسب را خریداری نمود. سپس درپوش روغن را برداشته و یک جک در زیر خودرو قرار داد تا دسترسی به کارتل امکان پذیر باشد. در ادامه باید تمام روغن موجود در کارتل تخلیه گردد. با استفاده از آچارهای مخصوص، پیچ های کارتل باید باز شوند. پس از آن نیاز به تعویض فیلتر تعویض روغن می باشد و فیلتر جدید با دقت زیادی باید جایگزین گردد. در نهایت پیچ کارتل باید بسته شده و روغن موتور جدید وارد کارتل گردد.

نکات مهم در تعویض روغن موتور

نکات مهم در تعویض روغن موتورهمانطور که در مطالب قبل اشاره کردیم، روغن موتور باعث جذب دوده‌های حاصل از احتراق می‌شود؛ بنابراین اگر شما پس از چند ماه مشاهده کردید که روغن موتور خودرو به رنگ سیاه تغییر کرده، این نشانه خوبی می‌باشد که نشان می‌دهد روغن موتور مصرفی شما عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد. ولی اگر بعد از چند هزار کیلومتر مشاهده کردید که روغن موتورتان شفاف باقی مانده، باید نگران باشید؛ چرا که ممکن است نتواند دوده را جذب کند و این دوده به بدنه موتور بچسبد که خیلی خطرناک می‌تواند باشد.

مراقب روغن سوزی باشید!

باید توجه داشته باشید که در کل خودرو می‌تواند 3 نوع دود از اگزوز خارج کند، رنگ آبی، سیاه و یا سفید. اگر مشاهده کردید که خودروتان دودی به رنگ آبی از اگزوز بیرون می‌دهد، باید بدانید که این رنگ به‌خاطر روغن سوزی می‌باشد که باید بررسی کنید که چه چیزی باعث می‌شود همچین پدیده‌ای رخ بدهد. دود سیاه نیز به این معنی است که توازن مقدار بنزین و هوایی که به داخل سیلندر هدایت می‌شوند، به هم خورده و دود سفید رنگ نیز به‌خاطر وجود آب می‌باشد. شاید بتوان گفت که بهترین زمان تعویض روغن موتور شما فرا رسیده و همه این اختلالات را باید بررسی کنید تا از روغن سوزی و دیگر عوامل جلوگیری کنید.

زمان تعویض روغن موتور

نکته بعدی در مورد مکان روغن موتور می‌باشد که با نام کارتر شناخته می‌شود. کارتر یک باک بزرگی است که در زیر موتور تعبیه شده و روغن موتور در داخل آن قرار دارد. در زیر کارتر نیز محفظه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای خالی کردن روغن موتور از آن استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

1 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *