افتتاح حساب ترکیه
جوش آوردن ماشین

جوش آوردن ماشین یکی از ضد حال ترین اتفاقایی است که ممکنه با گرم شدن هوا براتون بیفته. اما جای نگرانی نیست. لازمه بعد از جوش آوردن ماشین چند تا نکته رو انجام بدید. با شادمگ همراه بشین تا این نکته ها رو یاد بگیرید.

مشکلات جوش آوردن ماشین

تا به حال برای شما هم پیش آمده که دچار “جوش آوردن خودرو” (cause of car overheats) خود شوید و در حالی که در مسیر رفتن به محل کار یا مهمانی بوده اید گیر کنید. در این مواقع چه می‌کنید؟ به نظر شما علت جوش آوردن خودرو شما چیست؟ به هیچ عنوان نگران نباشید و خونسردی خود را حفظ کنید. این مشکل برای بسیاری از افراد پیش می‌آید.

نگران وقت گذاشتن برای خوندن این مطلب نباشید. ما بهتون ترفندهایی رو یاد میدیم که مشکل زود خالی شدن باتری گوشی نداشته باشد.

جوش آوردن ماشین - ماشین جوش آورده

جوش آوردن ماشین از جمله معضلاتی است که افراد بسیاری با آن درگیر می‌شوند و در مسیر رفت و آمد خود می‌مانند. هر چند همیشه در نظر داشته باشید شما باید علاوه بر چکاپ ماشین قبل از سفر مرتب خودوی خودتان را چک کنید.

البته جوش آوردن ماشین به علت های مختلفی رخ می‌دهد که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و رفع آنها بپردازیم. با این بخش از یدک یار همراه باشید.

جوش آوردن چیست؟

جوش آوردن ماشین که معمولا با بیرون آمدن بخار از زیر کاپوت و اکثرا در روز های گرم تابستانی اتفاق می افتد یکی از شایع ترین مشکلاتی است که هر اتومبیلی در معرض ابتلا به آن است. منظور از جوش آوردن ماشین همان به جوش آمدن آب رادیاتور یا مایع خنک کننده موتور است که در نتیجه باعث افزایش بیش از حد دمای موتور خودرو میشود. بدیهی است که جوش آوردن ماشین میتواند ضرر جبران ناپذیری را به خودرو شما وارد کند.

زمان تعویض روغن موتور را با چك كردن مرتب روغن می توان تشخيص داد ؛ چرا که روغن موتورها تاریخ انقضا دارند و اگر به آن‌ها توجه نداشته باشید ممکن است موتور خودرو شما آسیب جدی ببیند.

نشانه های جوش اوردن چیست؟

خروج دود از درچه کولر و زیر موتور، بالا رفتن آمپر، بخار بلند شدن از کاپوت، کم نفس شدن موتور

اقدامات لازم هنگام جوش آوردن خودرو

مهم ترین قدم حفظ آرامش و خونسردی خود است که در این مواقع باعث می‌شود بهتر و بهینه تر فکر کنید و به دنبال راه حل بگردید. در وهله دوم، بعد از جوش آوردن ماشین باید به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:

تمیز کردن چربی هود آشپزخانه با چند ترفند ساده و بدون دردسر

جوش آوردن ماشین - راننده زن

رانندگی نکنید!

زمانی که خودرو جوش می‌آورد رانندگی مجدد در این مواقع وضعیت خودرو را بدتر می‌کند چرا که پیستون و سیلندر مجدد در حال فعالیت و بالا بردن دمای موتور هستند. بنابراین، بهتر است بعد از بروز این مشکل در جایی امن توقف کنید تا به موتور فشار کمتری بیاید.

ماشین را در مسیر مستقیم قرار دهید!

ماشین را نه در سربالایی و نه در سرازیری قرار دهید! تنها آن را در مسیری مستقیم قرار داده تا بعد از ریختن مقداری آب بر روی رادیاتور جریان هوا بتواند این میزان خیسی را خنک تر کرده و در نتیجه به خنک شدن زودتر موتور کمک کند.

ماشین را خاموش نکنید!

در حالتی که خودرو شما جوش آورده به هیچ عنوان ماشین را خاموش نکنید . اجازه دهید تا مایع خنک کننده سریعتر موتور را خنک کند. اگر در این حالت ماشین را خاموش کنید، نه تنها موتور سریع خنک نمی‌شود .بلکه باعث چسبیده شدن رینگ به دیواره سیلندر شده و موتور به اصطلاح جام می‌کند. آسیب بسیار جدی به موتور وارد میشود. همچنین ممکن است خودرو شما روشن نشود و. یا به سختی روشن بشود و پیدا کردن علت روشن نشدن ماشین بعد از جوش آوردن زمان گیر است.

کاپوت را بالا بزنید!

بعد از اینکه متوجه جوش اوردن خودرو شدید، کاپوت ماشین را بالا بزنید تا بخار سریعتر از کاپوت خارج شده و موتور زودتر خنک شود.

جوش آوردن ماشین - بالا بردن کاپوت

به هیچ عنوان درپوش رادیاتور را باز نکنید!

یکی از خطرناک ترین اقدامات بعد از جوش اوردن خودرو این است که درپوش رادیاتور را باز کنید! به دلیل دمای بسیار بالا، آب رادیاتور و بخار آن به صورت انفجاری با باز شدن درب رادیاتور به بیرون پرتاب شده و با این کار سلامت خود را به خطر خواهید انداخت. با استفاده از دستمالی مرطوب درپوش را به خلاف جهت عقربه های ساعت کمی بچرخانید تا آب داغ و بخار با زاویه متناسب خارج شود.

روی موتور آب نریزید!

به علت جنس بدنه چدنی حساس و شکننده موتور، در صورت ریختن آب سرد بر روی آن، احتمال ترک خوردگی وجود خواهد داشت. می‌توانید مقداری آب را که با دمای محیط یکسان است بر روی دیواره رادیاتور بریزید تا به سرعت بخشیدن خنک شدن آن کمک کنید.

بادتون باشه شما یه کدبانوی نمونه این که ممکنه چشم بخورین. ما روشهای دفع چشم زخمرو به شما یاد دادیم. این کار ترفندهای مختلفی داره. بسیاری از روایات هم به شما کمک می کنن که چشم زخم رو از خودتون دور کنید. به طور علمی شما با برخی روشها نیروی مغناطیسی بعضی از چشم ها را پرورش داده و تحت کنترل خودتون قرار میدید. پس این موضوع کاملا علمیه .

روش های ساده نگهداری از شیر خشک باز شده و آماده | این علائم خطرناک هستند !

جوش آوردن ماشین - ریختن اب در رادیات

علت جوش آوردن ماشین چیست؟

همانطور که گفته شد، جوش اوردن ماشین از جمله مشکلاتی است که افراد بسیاری را درگیر می‌کند و بهترین راه حال برای آن در وهله اول اطلاع از علت بروز آن است. هنگامی که در سیستم خنک کننده خودرو مشکلی به وجود می‌آید و خنک کردن موتور به درستی انجام نمی‌شود، دمای مایع خنک کننده موتور بالا رفته و خودرو به اصطلاح جوش می‌آورد. در ادامه به “مهمترین دلایل جوش آوردن ماشین” خواهیم پرداخت (گفتنی است اینها دلایل اصلی جوش آوردن هر خودرویی است):

خرابی رادیاتور ماشین

میتوان رایج ترین علت جوش آوردن ماشین را خرابی در رادیاتور ماشین دانست. خرابی رادیاتور خودرو به معنی گرفتگی، شکستن، ترک خوردن، کج شدن پره ها و هر موردی که باعث کاهش راندمان رادیاتور شود. با کاهش بازده رادیاتور دما مایع خنک کننده به خوبی کاهش پیدا نکرده و دمای موتور تا جوش آوردن بالا خواهد آمد.

جوش آوردن ماشین - در رادیات

درست کار نکردن فن رادیاتور

یکی دیگر از رایج ترین “دلایل جوش آوردن ماشین” درست کار نکردن فن رادیاتور است. فن رادیاتور با چرخش خود منجربه هدایت هوا به سمت رادیاتور و در نتیجه خنک کردن آب رادیاتور میشود. در صورتی که عمکرد این قطعه با مشکل روبرو شود روند کاهش دما موتور نیز به درستی انجام نشده و در نهایت موتور خودرو جوش می آورد.

گرفتگی در مسیر حرکت آب

وجود ذرات ریز، گرد و غبار، قطعات زنگ زده، تکه لوله های فرسوده، رسوب آب و همچنین ذرات آلوده به مرور زمان منجر به گرفته شدن مسیر و مجرای جریان آب رادیاتور شده و بعد از مدتی آن را مسدود می‌کند. در این حالت، سیستم خنک کننده به درستی کار خود را انجام نداده و دمای موتور بالاتر از حد معین رفته و ماشین جوش می‌آورد.

استفاده از مایع خنک کننده نامناسب

نامرغوب بودن آب رادیاتور یکی دیگر از مهم ترین دلایل جوش آوردن ماشین است. اگر آب رادیاتور شما استاندارد نباشد و نقطه جوش پایین تر یا حتی در حد آب معمولی یعنی ۱۰۰ درجه سانتی گراد داشته باشد، حرارت آن سریع بالا رفته و به نقطه جوش میرسد. در نتیجه موتور خودرو خنک نشده و ماشین جوش خواهد آورد.

کم یا زیاد بودن حجم مایع خنک کننده

اصلی ترین عنصر تاثیر گذار در سیستم خنک کنندگی خودرو آب رادیاتور یا دقیق تر مایع خنک کننده آن است. توجه داشته باشید که مایع خنک کننده رادیاتور همیشه باید در حد مشخصی باشد و کم و زیاد نشود و همچنین از مایع خنک کننده مناسب و باکیفیت در آن استفاده شود. کم یا زیاد بودن حجم آب در سیستم خنک کننده ماشین موجب میشود تا راندمان این سیستم کاهش یافته و در نتیجه موتور ماشین به خوبی خنک نشود و این اتفاق در زمانی که خوردو زیر فشار باشد منجربه جوش آوردن ماشین خواهد شد.

روش درست شستن لباس بافتنی و پشمی پاییزه با دست و با ماشین لباسشویی

جوش آوردن ماشین - دود کردن کاپوت ماشین

نشتی در سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده خودرو شامل بخش های مختلفی است و اتصالات متعددی را در بر می‌گیرد. حال اگر این اتصالات و کابل ها دچار مشکل شود منجر به نشتی شود مایع خنک کننده موتور کاملا تخلیه شده و عملا سیستم خنک کننده ماشین از کار خواهد افتاد. بدیهی است در ادامه شاهد جوش آوردن خودرو خواهیم بود.

خرابی پمپ آب یا واتر پمپ

به گردش درآوردن آب رادیاتور وظیفه واتر پمپ است لذا وجود هر گونه اختلال در آن موجب توقف گردش آب در سیستم خنک کننده و جوش اوردن ماشین خواهد شد.

خرابی ترموستات

ترموستات ماشین دمای آب رادیاتور را اندازه گیری کرده و در صورتی که دمای آن از حدی افزایش یابد شدت گردش آب رادیاتور را افزایش خواهد داد. حال تصور کنید این قطعه دارای مشکل شده و در دمایی که باید مسیر آب را باز کند، مانع گردش آب شود! بدیهی است شاهد جوش آوردن ماشین خواهید بود.
در شرایطی که نقصی در سیستم خنک کننده وجود داشته و این سیستم به درستی کار نکند هر یک از موارد زیر میتواند دلایل جوش آوردن ماشین باشد:

 • رانندگی در سربالایی به مدت طولانی
 • استفاده از دنده های سنگین در مدت زمان طولانی
 • رانندگی در ترافیک برای مدت طولانی
 • بسته شدن جلو پنجره با گل یا آشغال

نکاتی ایمنی در هنگام جوش آوردن خودرو

جوش آوردن ماشین - جوش آوردن خودرو

از محلول های بالای ۶۰% یا کمتر از ۳۵% ضدیخ استفاده نکنید
هرگز متانول یا الکل به مایع خنک کننده وارد نکنید
درب رادیاتور را باز نکنید
از مایع خنک کننده موتور برای شستن شیشه استفاده نکنید
در نهایت بهتر است کمی صبر کنید .توقف خود را به عقب بیاندازید. تا موتور به طور کامل خنک شود و آب رادیاتور نیز بتواند خود را بازیابی کند. بعد از خنک شدن ماشین ، بهتر است میزان آب موجود در رادیاتور را چک کنید و در صورت کم بودن به آن آب اضافه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

 • سمان:

  چقدر خوب راهنمایی کردین. برای ما خانوما خیلی کاربردی بود.

  پاسخ
  • شادمگ:

   خوشحالیم که تونستیم کمک کنیم.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *