افتتاح حساب ترکیه
یخ زدایی سریع گوشت

یخ زدایی سریع گوشت تقاضای بسیاری از خانم های پرمشغله ست مخصوصا وقتی گاهی وقتی برای تهیه غذا ندارید و باید خیلی فوری یخ مواد فریزری را باز کرده و دست به کار شوید. پس از این مطلب شادمگ نهایت استفاده را کنید و بی دردسر ترین روش را برای یخ زدایی انتخاب کنید.

چگونه گوشت منجمد را سریع یخ زدایی کنیم؟

در حالی که بهتر است که همیشه گوشت، سبزیجات و غذاهای منجمد را در یخچال یخ زدایی کنید، اما گاهی اوقات شما باید سریع یخ غذا را آب کنید. روش های مختلفی برای یخ زدایی سریع و ایمن غذا وجود دارد بدون اینکه به باکتری ها زمان لازم برای رشد در غذایتان داده شود، که مهمترین نگرانی هنگام ذوب غذا در خارج از یخچال است.

یک تکه گوشت یخ زده - یخ زدایی سریع گوشت

گوشت را می توان به سرعت در آب سرد یا گرم ذوب کرد، اگرچه اگر بگذارید آب برای مدتی خنک شود بهتر است، آب گرم کمی خطرناک است. سبزیجات، قطعات نازک گوشت، رشته فرنگی و میوه ها به راحتی در مایکروویو یخ زدایی می شوند. وقتی صحبت از نان و سایر کالاهای پخته می شود، اجاق را انتخاب کنید تا مواد شما خیس نشود.

روش سریع یخ زدایی گوشت

گوشت از جمله منابع غذایی است که می‌توانید به مدت چند ماه منجمد کنید و در زمانی که نیاز داشتید مصرف نمایید. زمانی شما فراموش می‌کنید که گوشت را از فریزر برای یخ زدایی خارج نمایید و زمان کافی برای آماده سازی غذا ندارید، درچنین مواقعی چند راه حل برای ذوب گوشت منجمد وجود دارد که شما می‌توانید از این روش‌ها برای یخ زدایی گوشت استفاده نمایید.

قطعات کوچکتر گوشت را می‌توانید در حدود یک ساعت در آب سرد یخ زدایی کنید، در حالی که مایکروویو این فرآیند را تسریع می‌کند. همچنین شما می‌توانید گوشت منجمد را با خیال راحت بپزید. با چند نکته و ترفند در هر یک از این روش‌ها تضمین می‌کند که گوشت برای خوردن، ایمن باقی بماند.

تمیز کردن مایکروفر به شما کمک می کند تا در صورت کثیف بودن ، مایکروفر خود را در سریع ترین زمان ممکن و با مواد خانگی در دسترس تمیز کنید.

یخ زدایی گوشت در یخچال

اگرچه ممکن است برای شام خیلی دیر شده باشد، اما خوب است به یاد داشته باشید که مطمئن‌ترین راه برای آب کردن گوشت یخ زده استفاده از یخچال است. در یک دنیای ایده آل، همه از قبل برنامه ریزی می‌کنند . دمای ثابت اجازه می‌دهد تا گوشت به آرامی و به طور یکنواخت یخ زدایی شود و بافت و طعم بهتری در هنگام پخت ایجاد شود. سرما همچنین آن را از “منطقه خطر” برای رشد باکتری‌ها دور نگه می‌دارد. (بین 4 درجه سانتی گراد تا 60 درجه سانتی گراد)

بسته به اندازه گوشتی که باید آب کنید، این روش ممکن است یک روز کامل یا بیشتر طول بکشد. دستورالعمل‌های ایمنی غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) بیان می‌کند که یک بوقلمون کامل به ازای تقریباً 2 کیلوگرم به یک روز کامل نیاز دارد، در حالی که تقریباً 500 گرم گوشت چرخ کرده گوساله معمولاً در یک روز ذوب می‌شود.

تمیز کردن فریزر همیشه کار سخت و حوصله بری است که همه خانم ها از انجام آن طفره می روند. اما هیچ راه فراری نیست. شما می توانید از توصیه های شادمگ استفاده کرده و این کار را در کمترین زمان ممکن انجام دهید.

روش ذوب آب سرد

وقتی شب می‌خواهید غذا را آماده کنید و مایکروویو ندارید یا نمی‌خواهید از آن استفاده کنید، روش آب سرد بهترین گزینه است. این روش برای تکه‌های کوچک گوشت مانند استیک، سینه مرغ، گوشت چرخ کرده، گوشت گوساله و غیره بهتر است.

نگهداری گوشت و مرغ پخته در فریزر خیلی هم کار ساده ای نیست. چون مرغ و گوشت پخته تو فریزر بوی بدی میگیره و بعد از مدتی قابل استفاده نیست.

آموزش مرحله به مرحله تهیه سرکه سیب خانگی به روش سنتی

گوشت یخ زده در فریزر - یخ زدایی سریع گوشت

گوشت را از بسته بندی خارج کرده و در یک کیسه پلاستیکی تمیز و قابل مهر و موم قرار دهید.
کیسه را از نظر نشتی بررسی کنید و تا حد امکان هوا را قبل از آب بندی خارج کنید، هوای اضافی باعث شناور شدن کیسه می‌شود و گوشت به سرعت آب نمی‌شود.
کیسه را در یک کاسه آب سرد قرار دهید.
آب را هر 30 دقیقه یکبار عوض کنید تا گوشت آب شود.
500 گرم گوشت اغلب در عرض 30 دقیقه آب می‌شود و نباید بیش از یک ساعت طول بکشد. برای سرعت بخشیدن به این فرآیند، تکه‌های گوشت را به محض اینکه به اندازه کافی ذوب شدند جدا کنید. اگر بیش از 500 گرم گوشت را آب می‌کنید، در صورت امکان آن را بین چند کاسه آب سرد تقسیم کنید.

مرتب کردن یخچال همیشه کار سخت و کسل کننده ای است. اما اگز به این نکات شادمگ توجه کنید مرتب کردن یخچال کاری راحت و بدون اتقلاف وقت خواهد بود.

روش ذوب مایکروویو

از تنظیم یخ زدایی (قدرت 50 درصد) در مایکروویو خود استفاده کنید تا گوشت را در عرض چند دقیقه آب کنید. اکثر مایکروویوها به شما این امکان را می‌دهند که میزان گوشت را تعیین کنید تا به طور خودکار زمان یخ زدایی توصیه شده را محاسبه کنند. اگر مایکروویو شما حالت یخ زدایی ندارد، از کمترین میزان توان استفاده کنید و گوشت را چند مرحله گرم کنید تا یخ شود.

هنگام استفاده از این روش، مراقب همه چیز باشید زیرا یخ زدایی می‌تواند به سرعت به مرحله به پخت و پز گوشت برسد. ممکن است لازم باشد چرخه را قطع کنید تا گوشت را تغییر دهید تا یکنواخت‌تر یخ زدایی شود.

پختن گوشت بدون آب شدن

اگر یک بوقلمون کامل، مرغ یا کباب دارید که باید به سرعت آماده کنید، بهترین گزینه این است که آن را در حالت یخ زده بپزید . پختن گوشت منجمد کاملاً بی خطر است، اما حدود 50 درصد بیشتر از پختن گوشت در حالت عادی طول می‌کشد. این زمان در مقابل زمانی دو روز که باید در یخچال ذوب شود منطقی به نظر می‌رسد.

برای تعیین اینکه چه زمانی گوشت به دمای داخلی ایمن رسیده است از دماسنج گوشت استفاده کنید:

گوشت مرغ و بوقلمون : 74 درجه سانتی گراد.
گاو، گوساله، بره و گوسفند: 62 درجه سانتی گراد.
گوشت چرخ کرده: 71 درجه سانتی گراد.
گوشت منجمد را در آرام پز نپزید؛ چون گوشت را خیلی آهسته ذوب می‌کند و احتمال ورود باکتری را افزایش می‌دهد و خوردن آن را ناامن می‌کند.

گوشت یخ زده در کیشه فریزر - یخ زدایی سریع گوشت

یخ زدایی کالا های پخته شده در فر

1- فر خود را با دمای 325 درجه فارنهایت (163 درجه سانتیگراد) گرم کنید و یک صفحه پخت تهیه کنید:

در انبار خانه خود به دنبال یک صفحه پخت لبه دار باشید. آن را بیرون آورده و در دمای 325 درجه فارنهایت (163 درجه سانتیگراد) گرم کنید. برای انواع مختلف نان از درجه حرارت دیگری استفاده نکنید. مطمئناً می توانید نان را به طور کامل در مایکروویو یخ زدایی کنید، اما ممکن است با ذوب شدن بلورهای یخ در نان، نان شما تر شود. این روش ممکن است با کالاهای پخته شده که با چیزی پر شده اند، مانند پای یا دونات با خامه کار نکند.

نکته

لازم نیست از ورق آلومینیوم برای صفحات پخت استفاده کنید، اما اگر بخواهید می توانید. اقلام نان دار اگر قبلاً پخته شده اند نباید به ورقه آلومینیوم بچسبند، اما اگر می خواهید بی خطر باشد می توانید آن را به اسپری پخت و پز آغشته کنید.

موارد بدون دکمه های اختصاصی را 1-3 دقیقه دیگر با 30 درصد قدرت گرم کنید

2- نان های کامل را بر اساس اندازه آنها به مدت 15-30 دقیقه گرم کنید:

قرص نان یخ زده خود را روی صفحه پخت قرار دهید. اگر یک قرص نان عظیم دارید، آن را به مدت 25-30 دقیقه در فر بپزید. برای نان های ریز و نازک تر، آنها را به مدت 15-20 دقیقه گرم کنید. نان خود را با استفاده از دستکش فر از اجاق بیرون آورید و آن را مطابق میل خود برش دهید.

9 ترفند طلایی برای پخت فوری گوشت | سه سوته غذای گوشتی بار کن !

نکته

نیازی نیست کل نان ها را قبل از قرار دادن در اجاق در مایکروویو نیز قرار دهید. اگر می خواهید نرم باشد، ابتدا باید نان های پخته شده کوچکتر و قطعه قطعه شده را مایکروویو کنید.

3- کالاهای پخته شده را به مدت 15-25 ثانیه قبل از پخت، برش دهید:

ظرف مخصوص مایکروویو مانند شیشه یا سرامیک بدون رنگ را بگیرید و نان یا سایر محصولات پخته شده را روی آن قرار دهید. بر اساس تعداد برشهایی که می خواهید ذوب کنید، آنها را به مدت 15-25 ثانیه مایکروویو کنید.

گوشت یخی - یخ زدایی سریع گوشت

نکته

اگر نان تست شده می خواهید، می توانید این مرحله را نادیده بگیرید و نان خود را در فر به صورت یخ زده گرم کنید.

نکته: مایکروفر کردن کالاهای پخته شده تضمین می کند که مقداری از یخ حاصل از یخ زدگی در نان جذب شده و باعث نرم شدن آن می شود. قبل از گرم کردن در اجاق نیازی به مایکروویو نیست.

4- نان ورقه ای را در فر بپزید:

نان ورقه ای و کالاهای پخته شده کوچکتر خود را به مدت 5 دقیقه در دمای 325 درجه فارنهایت (163 درجه سانتیگراد) بپزید. هنگامی که کالاهای پخته شده را در مایکروویو قرار دادید، نان یا کالاهای پخته شده را به صفحه پخت خود منتقل کنید. ورقه ها یا تکه های جداگانه خود را برای تهیه یک نان ترد به صورت رو به پایین پهن کنید، یا برش ها را به یکدیگر تکیه دهید. قبل از اینکه آنها را از اجاق بردارید، برش ها یا تکه های خود را به مدت 5 دقیقه بپزید.

نکته

حتی اگر آنها را تکه تکه نکنید، این روش برای کالاهای پخته شده کوچکتر، مانند کیک های فنجانی منفرد، کلوچه یا کروسان استفاده می شود.

نکته: از دستکش فر استفاده کنید تا تابه را با اطمینان از فر خارج کنید.

ذوب گوشت در حمام آب گرم

چهارمین بخش و اخرین بخش از این مطلب به یخ زدایی گوشت رد آب گرم می پردازد.

1-یک کاسه بزرگ را با آب گرم پر کنید:

یک کاسه بزرگ شیشه ای یا سرامیکی را از کابینت خارج کنید. شیر آب را روی داغترین شرایط آب بچرخانید و 1-2 دقیقه به آن فرصت دهید تا گرم شود. کاسه را با آب پر کنید و از دماسنج استفاده کنید تا ببینید گرمتر از 125 درجه فارنهایت است (52 درجه سانتیگراد)، اگر اینگونه باشد، خوب است. اگر اینگونه نیست، قبل از قرار دادن مجدد آن در ظرف، آب را در قابلمه بریزید و آن را روی اجاق گاز خود گرم کنید تا از 125 درجه فارنهایت گرمتر شود.

این روش خطرناک ترین گزینه ممکن است، زیرا با خنک شدن آب باکتری ها می توانند در سطوح خارجی گوشت رشد کنند. اگر به درستی انجام شود، کاملاً ایمن است. برای سالم نگه داشتن گوشت، آب باید بیش از 38 درجه سانتیگراد باقی بماند، بنابراین باید آب را هم بزنید تا از خنک تر شدن آن جلوگیری کنید و با خنک شدن، آب را جایگزین کنید.

هشدار: این روش فقط با برشهای نازک گوشت کار می کند که کمتر از 2/3 پوند (0.91–1.36 کیلوگرم) هستند و ذوب شدن آنها 15 دقیقه یا کمتر طول می کشد. با استفاده از این روش آب شدن گوشت های زخیم خیلی طولانی خواهد شد و ممکن است در نهایت به باکتری ها فرصت دهید تا در لایه های خارجی گوشت رشد کنند.

فریزر و مرغ و گوشت یخ زده - یخ زدایی سریع گوشت

2-گوشت خود را در یک کیسه پلاستیکی ضد نشت قرار دهید:

اگر گوشت خود را در یک کیسه پلاستیکی ضد نشت ذخیره کرده اید، لازم نیست نگران تغییر بسته بندی آن باشید تا زمانی که آن محفوظ از هوا است. اگر در فویل یا کاغذ موم ذخیره کرده اید، یک کیسه پلاستیکی بزرگ را به فریزر خود برده و در را باز کنید. در فریزر، گوشت خود را در کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را ببندید.

راز تهیه خورش مرغ و قارچ خوشمزه و غلیظ ؛ گزینه ایده آل رژیمی ها

نکته: قرار دادن گوشت در کیسه در حالی که هنوز در فریزر است، اطمینان حاصل می کند که هیچ هوای دمای اتاق داخل کیسه نمی شود.

نکته: قبل از پلمب کردن سعی کنید هوا را تا حد ممکن خارج کنید. شما باید گوشت را زیر آب کنید و اگر یک توده هوا در داخل آن بگذارید، گوشت به سمت بالا شناور می شود.

3- گوشت خود را در آب غوطه ور کرده و با قاشق شکاف دار آن را وزن دار کنید تا به پایین برود:

کیسه پلاستیکی خود را در آب قرار دهید. با یک قاشق شکاف دار آن را به پایین کاسه فشار دهید. اگر کیسه روی سطح آب شناور است، کیسه را در قسمت بالا کمی باز کنید. پایین کیسه را فشار دهید تا هوای اضافی آن به زور خارج شود و سپس کیسه را مهر و موم کنید.

4- آب را با قاشق هم بزنید و دمای آب را کنترل کنید:

با استفاده از قاشق شکاف دار، آب را درست بالای گوشت خود به هم بزنید. برش سرد گوشت باعث می شود آب اطراف آن از آب قسمتهای دیگر کاسه سردتر باشد، بنابراین با کمی هم زدن، آب داغ در اطراف گوشت در گردش است. از دماسنج خود برای بررسی دمای آب هر 1-2 دقیقه یکبار استفاده کنید.

نکته: هم زدن همچنین روند ذوب را تسریع می کند، این کار مهم است زیرا گوشت را گرم می کنید تا آن را آب کنید.

5- آب را در صورت لزوم دوباره پر کنید تا در دمای بالاتر از 38 درجه سانتیگراد قرار گیرد:

هنگام هم زدن، نظارت بر دما را ادامه دهید. اگر آب به زیر 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) رسید، آب گرم بیشتری را بعد از قرار دادن در ظرف، به ظرف اضافه کنید. پر کردن کاسه را ادامه دهید تا جایی که بیشتر آب را تعویض کرده و درجه حرارت را از 125 درجه فارنهایت (52 درجه سانتیگراد) به بالا ببرید. این اطمینان می دهد که آب به اندازه کافی خنک نمی شود تا رشد باکتری را تقویت کند.

نکته: ممکن است لازم باشد بسته به ضخامت گوشت و میزان گرم بودن آب شیر، 2-3 بار آب را تعویض کنید.

6- گوشت خود را پس از 10-15 دقیقه برداشته و بلافاصله آن را بپزید:

به محض اینکه گوشت شما ذوب شد، آن را از ظرف خارج کنید. قبل از شروع رشد باکتری، سریع کار کنید تا آن را در مایکروویو یا اجاق گاز قرار دهید. برای اکثر بریدگی های فیله، بال یا سینه، گوشت شما باید پس از 10-15 دقیقه ذوب شود.

نکته: می توانید گوشت را لمس کنید و آن را با قاشق چاک دار از کاسه بلند کنید و کمی فشار دهید. اگر نرم باشد و به نظر برسد دیگر یخ زده نیست، آماده پخت است.

از این روش های ذوب استفاده نکنید

هرگز گوشت خود را در دمای اتاق یا در یک مکان خنک مانند فضای باز، از آب داغ برای آب کردن گوشت استفاده نکنید یا گوشت یخ‌زدایی شده را بیش از دو ساعت در دمای اتاق نگذارید و فوراً آن را در یخچال بگذارید.

باکتری‌هایی که می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شوند در گوشت‌ هایی که دمای آن بالاتر از یخچال است شروع به تکثیر می‌کنند. ممکن است نمای بیرونی به منطقه خطر برسد در حالی که فضای داخلی یخ زده باقی بماند. بنابراین همیشه بهترین کار این است که روش‌های ایمن ذوب را استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *