افتتاح حساب ترکیه
مصرف میوه در شب

مصرف میوه در شب یک عادت اشتباه است یا صحیح؟ آیا میوه می تواند جایگزین شام باشد؟ خوردن میوه قبل از خواب ضرر دارد؟ پاسخ این سوالات را در شادمگ بخوانید.

تاثیرات مصرف میوه در شب قبل از خواب شبانه

برخی متخصصان می گویند که خوردن در شب باعث افزایش وزن می شود و خواب را به هم می زند, در حالی که برخی دیگر یک میان وعده کوچک را قبل از خواب بد نمی دانند. متخصصی می گوید خوردن به غیر از الگوی سه وعده غذایی روزانه می تواند هورمون هایی را ناراحت کند که اشتها و جذب کالری را تنظیم می کنند با این حال اگر واقعاً به یک میان وعده نیاز دارید, میوه انتخاب خوبی است.

مصرف میوه به جای شام - مصرف میوه در شب

میوه مملو از ویتامین , مواد معدنی, مواد فتوشیمی و فیبر است. اگر شبها تمایل به شیرینی دارید, خوردن یک تکه میوه تازه یک جایگزین مغذی خوبی است و می تواند شما را از شکر و چربی های اضافه محافظت کند. اما در کل خوردن میوه های لاغر کننده هم در زمان نامناسب می تواند باعث افزایش وزن شود.

مساله افزایش وزن

بیشتر میوه ها کم کالری هستند, بنابراین یک تکه میوه قبل از خواب باعث نمی شود که شما وزن اضافه کنید البته نه به اندازه زمانی که یک کاسه بستنی را هر شب قبل از خواب بخورید. هر کالری که بیش از نیازتان است باعث افزایش وزن می شود.

اگر, درست زمانی که شامتان را تمام کنید, میزان کالری مورد نیاز خود را گرفته باشید, چه 1600 کالری باشد و چه 2400 کالری در روز، و سپس یک موز کوچک را قبل از خواب بخورید, این موز 100 کالری به شما اضافه می کند که کمی بیش از میزان نیاز کالری روزانه شما است.

اگر هر شب برای یک هفته این کار را بکنید، 750 کالری جمع می کنید. با این مقدار، هر ماه یک پوند چربی اضافه می کنید.

تمیز کردن فریزر با ترفند های سریع | دیگه تمیز کردن فریزر زحمتی نداره

مشکلات هاضمه

اگر شما مشکل گوارشی موجود مانند بیماری کرون و یا سندروم روده تحریک پذیر دارید, و یا از خوردن میوه ها درد می کشید, خوردن میوه ممکن است برای شما مشکل ساز باشد. خوردن آن قبل از خواب می تواند باعث ناراحتی معده و اختلال در خواب شود و شما را برای روز بعدتان خسته می کند.

مصرف میوه - مصرف میوه در شب

اگر از برگشت اسید معده رنج می برید, قبل از اینکه بخوابید, میوه نخورید. میوه هایی با اسید بالا مانند پرتقال و آناناس اغلب برای افرادی که برگشت اسید دارند، مشکل ساز هستند و باید از آن ها اجتناب شود.

بهترین زمان خوردن میوه از نظر طب سنتی

در برخی از منابع ذکر شده است که بهترین زمان خوردن میوه از نظر طب سنتی، خوردن آن با معده خالی ویا با فاصله از وعده‌های غذایی است. این ایده بیان می‌کند که چنانچه شما میوه را با غذا مصرف کنید، به دلیل حجم بالای فیبر میوه، غذا دیرتر از معده تخلیه می‌شود و درنتیجه مواد غذایی فاسد می‌شوند و ایجاد نفخ و گاز معده می‌کنند که می‌تواند دل‌درد، دل‌پیچه ویا ناراحتی گوارشی به همراه داشته باشد. اما آیا این نظریه صحت دارد و در طب سنتی بهترین زمان خوردن میوه به‌صورت ناشتا است؟!

در حقیقت شما می‌توانید در تمام طول روز میوه مصرف کنید و چنانچه به ناراحتی خاصی دچار نیستید که پزشک بخواهد برای شما زمان خاصی برای مصرف کردن میوه در نظر بگیرد؛ می‌توانید هر زمان از روز که خواستید، میوه‌های متفاوت را مصرف کنید. البته مصرف برخی از میوه‌ها، همچون هندوانه، طالبی و انار ممکن است همراه با غذا ایجاد دل‌درد کند. با این حال اکثر میوه‌ها تداخلی با مواد غذایی ندارند و می‌توان آن را در هر زمان از روز میل کرد. بنابراین بهترین زمان خوردن میوه از نظر طب سنتی زمانی است که شما برای خوردن میوه راحت‌تر هستید و ناراحتی کمتری برای دستگاه گوارش شما پیش می‌آید.

غذا در معده فاسد می‌شود ؟

در مورد تخمیر مواد غذایی و فاسد شدن آن‌ها در معده باید بگوییم که تخمیر توسط باکتری‌ها اتفاق می‌افتد؛ اما محیط اسیدی معده مانع از رشد اغلب باکتری‌ها است و به همین دلیل تخمیر صورت نمی‌گیرد. با اینکه نظریه دیرتر خارج شدن مواد غذایی از معده، درست است؛ اما به این معنا نیست که این فاصله زمانی می‌تواند سبب فساد مواد غذایی در معده شود. در هر حال مواد غذایی با مکانیسمی که در بدن قرار داده شده است، بر حسب شرایط ممکن است کمی دیرتر یا زودتر از معده تخلیه شوند و برای جذب وارد روده گردند؛ ولی نیازی نیست نگران فاسد شدن مواد غذایی در معده باشید.

ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند

در ارتباط با مصرف هندوانه باید بگوییم که بهتر است هندوانه به صورت ناشتا و همچنین بلافاصله پس از وعده غذایی مصرف نشود، زیرا می‌تواند به بدن آسیب برساند. بهترین زمان خوردن انار از نظر طب سنتی به صورت ناشتا است؛ همچنین می‌توانید برای کاهش نفخ انار، آن را به همراه گلپر میل نماید.

بهترین زمان مصرف میوه - مصرف میوه در شب

خوردن میوه بعد از غذا

همانطور که در بخش قبلی گفته شد، خوردن میوه بعد از غذا آسیب خاصی به بدن وارد نمی‌کند؛ مگر اینکه به میوه خاصی حساسیت داشته باشید، بیماری گوارشی خاصی داشته باشید ویا استثنای هندوانه مطرح باشد. تنها مسئله‌ای که در ارتباط با خوردن میوه بعد از غذا وجود دارد، این است که ممکن است سبب شود احساس سنگینی زیادی در معده خود بکنید.

جالب است بدانید چنانچه میوه همراه با غذا در معده شما باشد و به آهستگی به روده تخلیه شود، جذب قند آن در روده به آرامی انجام می‌شود و در نتیجه قند خون شما نیز به آرامی افزایش پیدا می‌کند؛ همچنین ممکن است در این حالت افزایش قند خون کمتری نسبت به زمانی که با معده خالی میوه مصرف می‌کنید، داشته باشید. به همین دلیل خوردن میوه بعد از غذا ویا به همراه آن برای افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و همچنین برای خانم‌های بارداری که احتمال دیابت بارداری برای آنان مطرح است، مفیدتر واقع می‌شود.

آیا هر میوه ای را می توان شب خورد ؟

قهوه و کاکائو نیز میوه هایی خوشمزه و فوق العاده پر طرفدار هستند، افراد بسیار زیادی در وعده های غذایی خود و همچنین در دسرها و خوراکی های متعدد از آن ها استفاده می کنند. اما باید توجه داشته باشیم که این میوه های محبوب و دوست داشتنی دارای مقادیر بسیار زیادی کافئین هستند و خوردن آن ها می تواند با معایب و منافع زیادی همراه باشد. اگر شب هنگام اقدام به خوردن چنین میوه هایی نمایید، قطعاً بدن تا حد زیادی کافئین را جذب خواهد کرد و هایپر خواهد شد.

تمیز کردن دستشویی و حمام با چند ترفند بی نظیر ؛ باورتون میشه توالت تمیز مثل دسته گل بشه

ممکن است تا ساعت ها بعد از نیمه شب بیدار بمانیم و بدن نتواند به روال عادی خواب بازگردد. اختلال در خواب نیز با عواقب بسیار زیادی همراه خواهد بود و به همین دلیل توصیه می شود تا هرگز در شب هنگام به بچه ها و کودکان شکلات قهوه و کاکائو داده نشود. برای خوردن میوه در شب بایستی به موارد متعددی توجه کرد، که یکی از آن ها انتخاب میوه ها خواهد بود.

بدترین زمان مصرف میوه - مصرف میوه در شب

میوه قبل از خواب ؛ توصیه هایی برای میان وعده سالم در شب

  • اگر تصمیم گرفتید قبل از خواب میوه بخورید, اینکار را سالم انجام دهید.
  • از غذاهای کنسرو شده در شیره قند دوری کنید. اگر میوه خود را با غذاهای دیگر ترکیب می کنید, مراقب انتخاب های خود باشید.
  • غذاهای پر ادویه ای و تند می توانند باعث اختلال خواب شما شوند.
  • یک کاسه بلوبری با شیر بدون چربی و یا توت فرنگی با ماست یونانی بدون چربی خیلی بهتر از خوراکی های چرب است.
  • میزان کالری خود را با یک ردیاب مواد غذایی به مدت هفت روز دنبال کنید تا مطمئن شوید که از میزان کالری روزانه خود تجاوز نمی کنید و اگر دیدید که میوه خوردن قبل از خواب, خواب شما را بر هم می زند, یک میان وعده سالم دیگر مثل کلوچه سبوس دار و کره بادام زمینی را انتخاب کنید.

بدترین زمان مصرف میوه چه زمانی است ؟

ما مصرف میوه قبل از خواب را توصیه نمی‌کنیم! زیرا باعث بالا رفتن سطح قند خون و همچنین انسولین بدن شده که این شرایط به خواب رفتن را برای بدن مشکل خواهد کرد. در نتیجه از خوردن میوه بهنگام شب خودداری کنید و همچنین تا ٣ ساعت قبل از خواب از خوردن هرگونه وعده غذایی نیز خودداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

6 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *