اتوی مو یا سشوار

اتوی مو یا سشوار هر دو برای حالت دادن به مو مناسب هستند ولی هر دوی اینها مزایا و معایبی دارند که بهتر است در موردشان بدانید. شادمگ را خوب مطالعه کنید.

تفاوت های اتوی مو و سشوار

راه‌های مختلفی برای زیباتر جلوه دادن موهای ما وجود دارند، که از قضا این روزها سشوار و اتو مو از رایج‌ترین ابزارها برای استفاده هستند. مدل دادن به موها چیزی نیست که اخیرا مد شده باشد. زنان از زمان‌های قدیم موی خود را مدل به مدل درست می‌کردند و برای حالت دادن موها، نیازمند ابزار خاصی بودند.

اتوی مو یا سشوار

امروزه اتو مو و سشوار، متداول‌ترین ابزارهای مو هستند. این وسایل می‌توانند در عرض چند دقیقه‌، موی شما را به مدل دلخواه‌تان در بیاورند. اما صرف نظر از مفید بودن این دو، استفاده مکرر از آن‌ها به تدریج باعث آسیب زدن به موهایتان خواهد شد.

اساس کار این لوازم اکثرا گرما و حرارت است و همه‌ی ما می‌دانیم که گرما و حرارت‌، بزرگ‌ترین دشمن موی انسان است. گرما همه‌ی رطوبت را از مو می‌گیرد و آن را خشک، آسیب‌دیده و مجعد می‌کند. بیشتر هم به موهای ضخیم و زبر آسیب می‌زند، چون برای مدل دادن و درست کردن این نوع موها، باید زمان بیش‌تری صرف کرد. با این حال، اتو مو و سشوار، حالا یکی بیش‌تر و یکی کم‌تر‌، هر دو به مو آسیب می‌زنند. پس سوال این است که اتو مو بهتر است یا سشوار؟

اگر شما هم نمی‌دانید که کدام‌یک از این دو برای بافت موی شما مناسب‌تر است، این مقاله را تا انتها بخوانید.

تاثیر حرارت بر روی مو

حرارت می‌تواند تاثیر چشمگیری بر سلامت موها داشته باشد. به ویژه استفاده از ابزارهای حرارتی مانند سشوار، اتوهای صاف و فرکننده‌ها، باعث تغییرات جدید در ترکیب موها می‌گردد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که موخوره با ۶۳ درصد شکایت شایع‌ترین مشکل مو ناشی از حرارت محسوب می‌شود. این وضعیت به معنای ایجاد چین و گره در موها می‌باشد.

اتوی مو یا سشوار

مشکلات اصلی موهای آسیب دیده از حرارت شامل شکستگی یا شکافتن انتهایی مو و در واقع موخوره(۶3٪) و خشکی (۵۵٪) هستند. موهای که به وز و کدری دچار شده و به راحتی جدا می‌شوند نیز علائم دیگری از آسیب دیدگی حرارتی هستند، که بیشترین مقصر این وضعیت اغلب حاصل از تأثیرات گرمایی است.

ساختار هر تار مو از سه پیوند تشکیل شده است: چربی‌ها و روغن‌ها (۴٪) که به‌عنوان چسب عمل می‌کنند تا ساختار را در کنار هم نگه دارند و آن را آب‌گریز می‌کنند، آب (۱۷٪) و پروتئین (۷۹٪) که به مو شکل و ساختار می‌دهد. حالت دادن به مو با حرارت، این پیوندها را فعال می‌کند و آنها را کشیده، متشنج و اصلاح می‌کند. این وضعیت ممکن است منجر به تغییرات ناخواسته در ساختار مو شود که از جمله موخوره، شکستگی، و خشکی می‌باشد.

آشنایی با سشوار و کاربردهای آن

سشوار یک وسیله برقی است که برای خشک کردن و حالت دادن به مو استفاده می شود. این وسیله دارای یک موتور الکتریکی است که جریان هوا را از طریق یک المنت حرارتی گرم می کند و از طریق یک لوله به بیرون هدایت می کند. کاربردهای سشوار عبارتند از:

خشک کردن موهای خیس
حالت دادن به موها
ایجاد حجم در موها
فر کردن موها
صاف کردن موها

اتوی مو یا سشوار

مزایا و معایب سشوار

مزایای سشوار

استفاده از یک سشوار، نسبتا امن است. یعنی اگر درجه‌‌ی حرارت را به درستی تنظیم کنید، موجب آسیب‌دیدگی و سوختگی نمی‌شود. شما هم می‌توانید بلافاصله پس از شستن و کمی خشک کردن موهای خود، آن را سشوار کنید.

بعد از این که موهای خود را خوب خشک کردید، متوجه می‌شوید که موهای شما حجیم‌تر و طبیعی‌تر شده است. از همه مهم‌تر، شما باید در آخر کار موهای خود را با هوای سرد، سریع سشوار بکشید. این‌گونه مو پف نمی‌کند و مدلش هم به این زودی‌ها خراب نمی‌شود.

راهکارهای ساده برای جوان سازی پوست دست در خانه

علاوه بر مدل موی صاف‌‌، سشواری که همراه با برس و جریان درست باد باشد، می‌تواند برای فر یا مجعد کردن مو نیز استفاده شود. ما در مقاله‌ی صفر تا صد سشوار، انواع سشوارهای مختص جنس موهای مختلف را بررسی کردیم تا شما بتوانید بهترین مدل سشوار متناسب با جنس موهایتان را انتخاب کنید.

معایب سشوار

احتمالا باید چند بار تمرین کنید تا کار کردن همزمان با سشوار و برس را به خوبی یاد بگیرید. در استفاده از سشوار کنترل جریان هوا کمی سخت است‌. یعنی اگر نتوانید به خوبی کنترلش کنید، موهای‌تان به هر طرف رفته و نامیزان خشک می‌شود.

هم‌چنین مدل مویی که با سشوار درست شده باشد، مدت زیادی دوام نمی‌آورد. یعنی اگر روی موهای خود اسپری‌های نگهدارنده نزده باشید‌، ظرف چند ساعت به حالت اولیه باز می‌گردد.

براشینگ مو در خانه  را در شادمگ آموزش ببینید.

 روش صحیح سشوار کردن مو

استفاده دائمی و مکرر از سشوار برای خشک کردن مو یا حالت دادن به موها می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی به موها وارد کند. از همین رو بهتر است قبل از استفاده، شیوه صحیح سشوار کردن موها را یاد بگیرید تا کمترین آسیب به موهایتان وارد شود.

در هنگام سشوار کشیدن مو از شدت پایین حرارت استفاده کنید و در پایان نیز حتما از باد سرد سشوار برای خنک کردن موها کمک بگیرید. باد سرد سشوار، باعث تثبیت روغن‌ها و ژل‌های حالت‌دهنده، روی موهایتان می‌شود و به حفظ حالت موها کمک بسیاری می‌کند.
تا جایی که امکان دارد برای خشک کردن موها از سشوار استفاده نکنید و فقط (گاهی) برای حالت دادن موها را سشوار بکشید.
قبل از سشوار کشیدن حتما موهای خود را خشک کنید. همانطور که در مقاله ساختمان مو گفته شد لایه کوتیکول موها در حالت خیس به شدت آسیب‌پذیر است. این لایه در صورت آسیب ممکن است عوارضی چون الکتریسیته ساکن، موخره و کدر شدن موها را به دنبال داشته باشد.
هنگام سشوار کشیدن اجازه ندهید موها کاملا خشک شوند، چون موها همیشه به مقداری رطوبت نیاز دارند.

اتوی مو یا سشوار
در هنگام حالت دادن به موها، سشوار را زیاد به موهای خود نزدیک نکنید. فاصله سشوار از موها باید 12 تا 30 سانتی‌متر باشد.
هر دسته مو را بیشتر از چند ثانیه در معرض باد گرم سشوار قرار ندهید و مرتبا جای سشوار را تغییر دهید.
برای حفظ سلامت مو ها حتما از ماسک مو استفاده کنید و موهای خود را تقویت کنید.

نکته

برای حالت دهی و خشک‌کردن موها با سشوار از یک برس کمک بگیرید تا موها سریع‌تر خشک شده و حالت گیرند.
برای جلوگیری از آسیب به ریشه مو، سشوار را با فاصله و زاویه 90 درجه نسبت به موها بگیرید.

اتوی مو یا سشوار
قبل و بعد از سشوار کشیدن از سرم‌های کریستال مخصوص استفاده کنید.
برای اینکه آسیب کمتری به موها وارد شدن از سری مخصوص سشوار برای پخش حرارت و باد استفاده کنید.
بعد از رنگ ‌کردن موها از سشوار استفاده نکنید چرا که موها بعد از رنگ، مش یا دکلره شکننده‌تر و آسیب پذیرتر از موهای معمولی هستند. این موها به تقویت نیاز دارند و بهتر است برا تقویت موهای رنگ شده از ماسک‌های تغذیه‌کننده مو استفاده کنید.

نکاتی که بهتر است قبل از خرید سشوار بدانید

معمولی: برای خشک کردن و حالت دادن موها کاربرد دارد.
یونی: این سشوار مولکول های آب موجود بر روی سطح موها را شکسته و موجب می‌شود که موها با حفظ رطوبتشان سریع‌تر خشک شوند. یون‌ها بار مثبت موجود در مو را خنثی می‌کنند و به درخشش و نرمی موهای شما کمک می‌کنند.
تورمالین: این نوع سشوار با داشتن پوششی سنگی که حاوی مواد معدنی است و به طور طبیعی یون‌های منفی را منتشر کرده و موها را براق تر می‌کند.
سرامیک: حرارت این سشوارها بسیار کم است و به مو آسیبی نمی‌رسانند. سشوارهای سرامیکی دارای نوعی تکنولوژی هستند که به خشک کردن موها از درون و بیرون کمک می‌کنند.

اتوی مو یا سشوار
چرخشی: برای حالت دادن موها در کمترین زمان مناسب است و دارای برس می‌باشد.
نوع موتور سشوار: سشوارهای حرفه‌ای برای آرایشگاه‌ها موتور AC و سشوارهای خانگی موتورشان از نوع DC است. پس هنگام خرید حواستان به نوع موتور سشوار باشد.
برای مصارف خانگی بهتر است از سشوارهایی با قدرت متوسط و امکان تنظیم درجه حرارت و سرعت باد استفاده کنید.
فروشندگان معمولا به افرادی که مشکل الکتریسیته ساکن در موهایشان دارند استفاده از سشوارهای UV (فرابنفش) را توصیه می‌کنند. در صورتی که اشعه UV همانطور که برای پوست ضررهای بسیار زیادی دارد، برای موها نیز چندان مناسب نیست. افرادی که مشکل الکتریسیته ساکن در موهایشان دارند بهتر است به جای استفاده از سشوارهای UV از سرم‌ها و اسپری‌های مخصوص استفاده کنند.

استفاده از گچ مو با چند ترفند حرفه ای ؛ راز ماندگاری بیشتر رنگ گچ روی مو

مزایا و معایب اتوی مو

مزایای اتو مو

اتو مو، یک ابزار پرقدرت برای مدل دادن به موهاست. گرما را به طور مستقیم به موهای شما می‌رساند و در چشم به هم زدنی مدل موی شما را تغییر می‌دهد. از آن‌جایی که اتو مو بدنه‌ای از جنس سرامیک تورمالین (Tourmaline) دارد، موی شما پس از استفاده از آن براق، نرم و ابریشمی خواهد شد.

علاوه بر این‌، اگر می‌خواهید مدل موی شما در طول شبانه‌روز دوام بیاورد و نگران برگشتن آن به حالت اول نباشید، برای شما اتو مو بهترین گزینه است. در مقاله چگونه از اتو مو استفاده کنیم؟، تمام نکات کاربردی برای استفاده مناسب از اتو مو بررسی شده است. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را در استفاده از اتو مو بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم که این بخش را نیز مطالعه کنید.

معایب اتو مو

افراد تازه‌کار باید حواس‌شان خیلی به دما باشد. بر خلاف یک سشوار که حرارت در آن مستقیم به موها نمی‌خورد، اگر درجه حرارت اتو مو به درستی تنظیم نشده باشد، موهای شما حتی با یک دور استفاده هم ممکن است بسوزد و دیگر هم مثل روز اولش نشود. در نتیجه، در زمان کار کردن با اتو مو، درجه حرارت آن را روی دمای پایین‌تری تنظیم کنید.

اتوی مو یا سشوار

مشکل دیگر اتو مو، این است که خیلی قدرتمند است. به طوری که ممکن است بعد از استفاده، موی شما برای مدتی خشک و غیرطبیعی به نظر برسد. اما خب‌، اگر می‌خواهید مدل مویتان خراب نشود‌، چاره‌ای به جز استفاده از اتو مو ندارید.

نحوه اتو کشیدن مو

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اتوی مو را به سشوار ترجیح می‌دهید، بهتر است روش استاندارد و صحیح اتو کشیدن مو را بدانید. اتو کشیدن مو به روش صحیح با شما کمک می‌کند در کنار داشتن موهای صاف و براق بتوانید سلامت موهایتان را نیز حفظ کنید.

نکاتی که بهتر است در هنگام استفاده از اتوی مو رعایت کنید:

بهتر است هنگامی‌که موهایتان کاملا تمیز هستند از اتوی مو استفاده کنید. اگر موهایتان چرب باشد و از اتوی مو استفاده کنید، چربی و آلودگی با حرارت اتو به خورد موها رفته و موجب آسیب به موها می شود.

از اتو کشیدن روی موهای نم‌دار جدا خودداری کنید و حتما قبل از آن موها را با سشوار خشک کنید.
قبل از اتو کردن حتما موهایتان را شانه کنید. اتو کردن و صاف شدن موهای مرتب بسیار راحت‌تر از موهای نامنظم است و باعث می‌شود برای هر دسته مو دفعات کمتری از اتوی مو استفاده کنید.
موها را به دسته‌های کوچک تقسیم کنید و آن‌ها را با حوصله اتو کنید.
اگر حالت موهایتان فر است، برای اتو کردن لایه‌های باریک و نازکی از موها را بردارید.
اگر موهای صافی دارید یا موج خیلی کمی در موهایتان وجود دارد قبل از اتو کشیدن مقدار کمی واکس مو یا کرم مو به همه جای موهایتان بمالید. این موارد مثل یک پوشش بین مو و اتو قرار می گیرند و از سوختن مو جلوگیری می کنند. اما اگر موهایتان فرفری است قبل از اتوی مو فقط کافی است از مواد براق‌کننده استفاده کنید. چرا که استفاده از واکس و کرم مو قبل از اتو کردن صاف شدن موها را با مشکل روبرو می‌کند. بعد از اتو کشیدن برای گرفتن موهای ریز روی سر و موخوره‌ها، می‌توانید به مقدار خیلی کم از واکس یا کرم مو استفاده کنید. استفاده زیاد از این مواد باعث وز شدن موهای فر می‌شود.

اتوی مو یا سشوار

نکته مهم

اتو کشیدن موها از ریشه، باعث ریزش مو می‌شود. پس بهتر است با فاصله از ریشه موها اتو بکشید.
استفاده از اتوی مو را به موارد خیلی خاص محدود کنید و تا حد امکان از آن استفاده نکنید.
موهای رنگ شده یا دکلره را حتما قبل از اتو کردن، واکس مو یا کرم مو بمالید. چرا که رنگ و دکلره مقاومت موها را در مقابل حرارت کم می‌کند و موها در اثر گرما به راحتی می‌شکنند و می‌ریزند.
بیش از پنج دقیقا اتوی مو را روی موهایتان نگه ندارید.
از اتوی مناسب با اندازه موهایتان استفاده کنید. برای موهای کوتاه از اتو با سایز کوچک‌ و برای موهای بلند حتما از اتوهای پهن استفاده کنید در صورت استفاده از اتوی نازک بر روی موی بلند، موها تاب می خورند و کار صاف کردن را سخت‌تر می کنند.
بعد از صاف و یک دست شدن موها با اتوی مو، بهتر است برای براق‌تر شدن موها روی آن‌ها سشوار با باد سرد و متوسط بکشید.

آشنایی با مزایای بالم لب که نمی دانستید ! لب نرم ، درخشان و جذابی داشته باش

نکاتی که لازم است هنگام خرید اتوی موی مناسب به آن توجه کنید

انتخاب اتوی مو با توجه به نوع مو: برای انتخاب اتوی موی مناسب بهتر است نوع موهایتان را در نظر بگیرید.

به طور کلی انواع مو به ۴ دسته تقسیم می­شود:

موهای صاف و معمولی: برای این نوع موها اتویی که حرارت بالایی داشته باشد می‌تواند استفاده شود. مدل‌هایی که کفی سرامیک دارند بهترین انتخاب برای این نوع از موها هستند.
موهای فر و نازک: برای موهای فر بهتر است از اتوی مویی با امکان تنظیم درجه دما استفاده شود تا بتوانید با توجه به حجم و ضخامت مو، درجه حرارت اتو را تنظیم کنید. کفی این اتوها معمولا تیتانیوم یا تورمالین است.
موهای ضخیم و صاف (کمی حالت‌دار): برای این نوع موها بهتر است از اتوهایی استفاده شود که کفی پهنی و امکان تنظیم درجه حرارت دارند. کفی پهن کمک می‌کند در هر بار حجم بیشتری از مو را ضاف کنید.
موهای فر و ضخیم: برای این نوع موها بهتر است علاوه بر سری پهن و امکان تنظیم درجه دما، قابلیت یونیزاسیون نیز وجود داشته باشد. این اتوها کمک می‌کنند رطوبت موها از دست نرود.
عرض اتو: اتوهای بلند و باریک برای صاف کردن و حالت دادن موهای کاربرد دارند در صورتی که اتوهای بلند و پهن برای صاف کردن موهای بسیار بلند است.

اتوی مو یا سشوار

کفی اتو

کفی‌های معمولی: جنس این کفی‌ها فلزی است و اکثر قابلیت تنظیم حرارت ندارند و بیشترین قابلیت تنظیم آن‌ها، کم، زیاد و متوسط است. این اتوها برای افرادی که فقط گاهی اوقات از اتوی مو استفاده می‌کنند و یا بخشی از موهایشان را صاف می‌کنند مناسب است.
کفی‌های سرامیک: در این نوع اتوها قابلیت تنظیم حرارت وجود دارد و به دلیل قیمت مناسب هم طرفداران زیادی دارد.
کفی‌های یونیک: این مدل اتو از سایر مدل ها گرانتر است. اگر موهای خشکی دارید استفاده از این اتوی مو توصیه می‌شود چرا که رطوبت را به موهای شما بر می‌گرداند و اجازه نمی‌دهد موهایتان خشک شود.

اتو مو بهتر است یا سشوار؟ کدام یک را انتخاب کنم؟

همه‌ی این‌ها به نوع مو و مدلی که می‌خواهید داشته باشید، بستگی دارد. اگر موهای طبیعی و حجیمی دارید، یک سشوار نمی‌تواند مدل موی آن‌چنان خوبی به شما بدهد. هم‌چنین اگر می‌خواهید در طول روز مدل موی خود را حفظ کنید، تنها راه شما استفاده از اتو مو است. با این حال، اگر موهای خیلی ضخیمی ندارید و می‌خواهید با صرفه‌جویی در وقت خود یک مدل موی روزانه و طبیعی داشته باشید‌، بهتر است به جای اتو مو، سراغ سشوار بروید.

اتوی مو یا سشوار

نکته‌ی آخر این است که فراموش نکنید حرارت و گرما، هر چه قدر هم که باشد، برای مو مضر است. پس تا جایی که می‌توانید از حرارت دادن به موها خودداری کنید. بهترین کار این است که فقط هنگام نیاز به سراغ اتو مو و سشوار بروید. فرقی نمی‌کند از کدام‌شان استفاده می‌کنید‌. اگر از آن‌ها به درستی استفاده نکنید، در نهایت موهایی آسیب ‌دیده و سوخته خواهید داشت.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *