روغن تراپی مو

روغن تراپی مو يكي از روش های قديمی موثر براي حفظ سلامتی مو مخصوصا موهای آسيب ديده است. روغن تراپی مو باید به طور صحیح و اصولی انجام شود تا مشکلات متعدد مو نظیر شکنندگی و ریزش و نرمی مو را حل کند. این مطلب شادمگ راهنمایی خوبی در این خصوص به شما ارائه می کند.

روغن تراپی مو

در دل طبیعت، هر آن چه که برای سلامت و تقویت مو نیاز است، وجود دارد. استفاده از مواد طبیعی و گیاهی، از قدیم الایام رواج داشته است. اگر از افراد مسن تر هم بپرسید که چگونه موهای خود را تقویت می کردند، احتمالا درباره روغن های گیاهی و خواص آن ها با شما صحبت کنند و حتی ممکن است چند روغن برای مو را به شما پیشنهاد دهند.

انتخاب روغن برای مو - روغن تراپی مو

این روغن ها به منظور رفع مشکلاتی از قبیل: شکنندگی مو، خشکی مو و زبری مو، کنترل ریزش مو و تقویت ریشه مو و … استفاده می شود. به این فرایند، روغن تراپی مو گفته می شود. با این که روغن تراپی روش جدیدی نیست اما به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این بخش شما هم با این روش درمانی آشنا شوید.

روغن تراپی مو چیست ؟

روغن تراپی مو، یک روش درمانی جایگزین برای درمان های شیمیایی همچون مزوتراپی، ویتامینه و پی آر پی و … است. با انجام این روش شاهد ترمیم؛ تقویت و افزایش رشد موها خواهیم بود. در درمان موها با این روش، از روغن های گیاهی جوجوبا، روغن نارگیل، روغن آرگان و … استفاده می شود. از آن جایی که این روغن ها جزو روغن های طبیعی هستند و پایه گیاهی دارند، سازگاری و اثرگذاری طولانی مدت تری نسبت به روش های درمانی دیگر دارند.

با انتخاب مناسب ترین روغن برای مو و انجام روغن تراپی مو، لایه های مو، عمیقا ترمیم و درمان می شوند. برخلاف تصور عموم مردم که برای روغن تراپی یک الگوی خاصی را مشخص کرده اند، این روش درمانی، الگوی خاصی ندارد و برای هر فردی، باید متناسب با نیاز او انجام شود.

برای این کار بهتر است پیش از استفاده از روغن های گیاهی، با مشاور متخصص در این زمینه، مشورت نمایید.

تاریخچه روغن تراپی مو

این عمل قرن‌هاست که دنیا به خصوص در هندوستان مورد استفاده قرار گرفته و در طب آیورودا به روغن تراپی توصیه می‌شود. آیورودا متشکل از دو کلمه آیور (Ayur) به معنای دانش و ودا (Veda) به معنی زندگی و به مفهوم دانش زندگی سالم و علم چگونه زیستن است که بر اساس توجه به قوانین طبیعت، شعور ذاتی و درونی سلول‌های بدن، کشف شده است.

از این زاویه توجه نکردن به قوانین طبیعت، باعث برهم خوردن شعور درونی سلول‌های بدن می‌شود. آیورودا اولین منبعی در جهان باستان است که بهترین توصیه‌های پزشکی مثل سزارین، روش‌های راحت‌تر زایمان، جراحی پلاستیک و اتصال استخوان‌ها با شبه پلاتین یعنی میخ‌های آهنی، پاک‌سازی خون و روغن تراپی را توصیه کرده است.

روغن تراپی مو به دلیل فواید فراوان و اصالت قرار دادن طبیعت، در فرهنگ زندگی هندیان نهادینه شده است.

روغن زدن به موهای مشکی - روغن تراپی مو

فواید روغن تراپی مو

برای انجام این درمان، باید به دو بخش مجزای مو توجه کرد. یکی بخش ریشه مو و دیگری بخش ساقه مو. روغن هایی که بر روی ساقه مو قرار می گیرند، با روغن های گیاهی که در کف سر و برای تقویت فولیکول های مو مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت اند. با استفاده از این روغن ها، در بخش ریشه و ساقه، موارد زیر را مشاهده می کنید:

1. تقویت پیازچه مو و فولیکول های مو از جمله فواید روغن تراپی ریشه مو است. با تقویت ریشه مو، استحکام موها افزایش پیدا می کند.

2. از فواید روغن درمانی مو، کمک به رفع خشکی پوست سر است. خشکی سر که بر طرف شود، شوره سر نیز، به دنبال آن، رفع می شود.

3. موهای خشک همیشه در صدد دو شاخه شدن هستند اما با کمک این روش می توان از ایجاد دو شاخه شدن مو و موخوره، پیشگیری کرد.

4. روغن های گیاهی که بر روی ریشه مو و کف سر قرار می گیرند، جریان خون در اطراف فولیکول های مو را زیاد می کنند. افزایش جریان خون نیز باعث افزایش تغذیه رسانی به ریشه مو می شود. اکسیژن و مواد غذایی که از خون دریافت می شود، باعث استحکام، افزایش رشد و حالت پذیری موها می شود.

5. روغن تراپی مو پیش از استحمام، باعث کاهش اثر مواد شیمیایی شوینده های مو می شود. همچنین می توان پیش از استحمام، برای ترمیم و احیای موهای آسیب دیده از این روش استفاده کرد.

نکاتی که قبل از روغن تراپی مو باید بدانید!

این روش برای افرادی انجام می  شود که موهایشان به دلایل مختلفی، دچار شکنندگی، موخوره، وز شدگی و آسیب دیدگی شده است. در درمان موها، ریشه و ساقه مو با روغن های گیاهی مناسب، ماساژ داده می شوند. اگر از این مواد طبیعی برای کف سر خود استفاده می کنید و به طور معمول، پوست چربی دارید، بهتر است از روغن هایی که چربی کمتری دارند و زودتر جذب می شوند، استفاده کنید.

جذاب ترین رنگ مو های پاییزی 2023 و ترند

ریختن چند قطره روغن به نوک موها - روغن تراپی مو
چنانچه پوست سر شما در کمتر از 24 ساعت پس از استحمام چرب می شود، پیش از انجام روغن درمانی مو، به پزشک متخصص مراجعه کنید.
نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، طبع سر و طبع روغن است. اگر طبع سر با طبع روغن سازگاری نداشته باشد، ممکن است برای پوست سر، بیماری ایجاد کند.
قبل از انجام هر گونه درمانی، باید مشکل موهای شما ریشه یابی شود. چنانچه این مشکلات مربوط به کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی در بدن باشد، باید تحت درمان پزشک باشید.

روش روغن تراپی مو

آیورودا هر روز به عنوان بخشی از روتین روزانه، روغن تراپی مو و روغن زدن به موها را توصیه می‌کند. اگر چه ممکن است برای همه مقدور نباشد. می‌توان حداقل هفته‌ای دو بار موها را روغن زد. اگر فرصت کافی برای یک شب استراحت روغن روی سر نبود، می‌توان یک ساعت قبل از استحمام موها را روغن زد و سر را با یک حوله داغ پیچید.

این کار در مدت کوتاه، بیشترین مواد مغذی را از روغن خارج کرده و به موها و پوست می‌رساند. زمان ماساژ و روغن زدن موها آزاد است ولی باید بدانید که این کار بسیار آرام‌بخش بوده و انرژی مثبت بسیاری برای بدن دارد. بهتر است ماساژ و روغن زدن مو را، در بیشترین زمان ممکن انجام دهید یا می‌توانید از یک حرفه‌ای بخواهید که مدت بیشتری بدون خستگی دست، موهایتان را ماساژ بدهد.

روغن تراپی مو در اصل، کاری ضروری برای موهای سالم است که از سنت‌های دارویی آیورودا نشأت می‌گیرد. روغن تراپی مو به طور منظم از آسیب‌های آلودگی هوا و مواد شیمیایی موجود در شامپو جلوگیری می‌کند. همچنین رطوبت، درخشندگی و ضخامت مو را افزایش داده و از ریزش مو نیز جلوگیری می‌کند.

روغن تراپی مو و روغن زدن منظم موها، با روغن مناسب می‌تواند عادتی نیکو و مفید باشد. روغن تراپی مو در زمان استراحت شبانه، حداکثر مزایا را دارد. هنگام خواب شبانه، فرصتی است که روغن پس از ماساژ، می‌تواند در ساقه مو نفوذ کرده و پوست سر را آبرسانی و مرطوب کند.

چگونه موهای خود را روغن بزنیم؟

تمیز کردن مو

با یک شامپوی تمیزکننده موی خود را بشوئید. یک شامپوی تمیزکننده کوتیکول‌های مو را باز می‌کند و اجازه می‌دهد تا روغن بهتر جذب شود.

جداسازی مو به 2 تا 4 بخش

آب اضافی را خشک کنید و با استفاده از گیره، مو را به چند بخش تقسیم کنید. اگر موی ضخیمی دارید، این کار آسان‌تر است. موی خود را شانه کنید و آن را به طور عمودی از وسط به دو بخش مساوی تقسیم کنید. اگر تمایل دارید می‌توانید 2 بخش دیگر را نیز جداسازی کنید تا به 4 بخش برسد. با استفاده از گیره‌ی پنجه تمامی بخش‌ها را به جز یک بخش جداسازی کنید. لازم نیست این بخش‌ها خیلی مساوی و متقارن باشند.

در روغن تراپی مو، موی خود را باید به 2 یا 4 بخش تقسیم کنید.

گرم کردن روغن

استفاده از روغن گرم به باز شدن کوتیکول مو کمک می‌کند. 2 تا 3 قاشق غذاخوری (30 تا 44 میلی‌لیتر) روغن را درون یک کاسه‌ی مقاوم به حرارت بریزید. یک قابلمه بزرگ را پر از آب کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. با قرار دادن کاسه روغن در قابلمه یک دیگ دوتایی درست کنید.

روش مالیدن روغن به موها - روغن تراپی مو

به این روش «بن ماری» (Bain Marie) اطلاق می‌شود. استفاده از دو دیگ موجب می‌شود روغن به آرامی و به طور یکنواخت گرم شود. روغن خود را در مایکروویو گرم نکنید. گرمای شدید ماکروویو موجب می‌شود روغن بشکند و ناگهان بسوزد. روغن طبیعی گیاهی را برای 2 تا 3 دقیقه گرم کنید.

روغن را تست کنید

در چهارمین مرحله از آموزش روغن تراپی مو، روش‌های تست‌کردن را توضیح می‌دهیم. روغن شما باید گرم باشد نه این‌که فوق‌العاده آن را داغ کرده باشید. مراقب دمای روغن باشید. اگر قبل از اعمال آن به پوست سر و موی خود اجازه ندهید روغن به اندازه کافی سرد شود، ریسک سوزاندن خود را بالا می‌برید. برای تست دما مقدار کمی از روغن را قبل از استفاده با انگشت خود روی مچ دست بریزید.

همچنین قبل از استفاده از روش روغن تراپی، حتماً پَچ تست (Patch test) انجام دهید. برای انجام پچ تست مقدار اندکی از روغن (گرماندیده) را به بازوی خود اعمال کنید. اگر ظرف مدت 24 ساعت خارش یا جوشی مشاهده نکردید نتیجه می‌گیرید که استفاده از روغن برای شما ایمنی دارد. پس از تست آن را در بطری اپلیکاتور بریزید. از یک بطری با یک نوک اپلیکاتور نازک برای اعمال بر روی پوست سر خود استفاده کنید.

از یک حوله استفاده کنید

یک حوله بر روی شانه‌ی خود قرار دهید. روغن تراپی ممکن است لباس‌ها و دیگر نواحی بدن شما را کثیف کند.

روغن گرمادیده را روی پوست سر اعمال کنید

با استفاده از انگشت خود روغن را بردارید و آن را به پوست سر خود اعمال کنید. این کار را از بالای مو شروع کنید و به سمت پایین بیایید. اطمینان حاصل کنید که همه نقاط پوست سر را با روغن گرمادیده پوشش داده‌اید.

زمانی‌که کناره‌ها، بالا و پایین پوست سر با روغن پوشانیده شد، پوست سر خود را به خوبی ماساژ دهید. 2 یا 4 بخش موی خود را بالا بیاورید تا زیر این بخش‌ها نیز آغشته به روغن شوند. برای بررسی پشت سر خود از یک آینه استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی تارهای موی این بخش از مو را پوشش داده‌اید.

مراقبت از پوست خشک با چند تکنیک فوق العاده کاربردی

از یک کلاه دوش استفاده کنید

در حین استفاده از روش روغن تراپی مو از یک کلاه دوش یا کیسه پلاستیکی استفاده کنید که به طور کامل موی شما را بپوشاند و به روغن اجازه دهید تا حداقل برای مدت 30 دقیقه جذب شود.

شانه چوبی کشیدن بر روی موی روغن زده - روغن تراپی مو

با یک حوله‌ی گرم پیچیده‌‌شده پیرامون کلاه دوش، تجربه بهتری خواهید داشت. اگر می‌خواهید می‌توانید روغن را یک‌شبانه‌روز بر روی مو خود نگه دارید.

سر خود را بشویید

بعد از زمان توصیه‌شده، کلاه دوش را از سر خود بردارید، سر خود را با آب گرم و یک شامپوی فاقد سولفات سر خود را بشویید و پس از این‌که روغن به طور کامل از سر شما خارج شد، از یک نرم‌کننده فاقد سیلیکون استفاده کنید تا موی شما نرم و براق شود. سپس کلیه نقاط پوست سر را ماساژ دهید. اگر موهای شما هنوز مقداری چرب است نگران نباشید و برای بار دوم از شامپو استفاده کنید. سپس با استفاده از یک تیشرت کتان، موی خود را خشک کنید.

با توجه به نوع موی خود از روغن تراپی مو استفاده کنید

استفاده بلندمدت از روش روغن تراپی می‌تواند به ترمیم موی خشک و آسیب‌دیده کمک کند. اگر موی فر و آسیب‌دیده دارید می‌توانید هر هفته برای مرطوب‌سازی و براق‌ساختن مو از این روش درمانی استفاده کنید. اگر موی شما بافت ظریف‌تری دارد بهتر است یک بار در ماه از روغن مو استفاده کنید.

بهترین روغن ها برای روغن تراپی مو

تنوع روغن هایی که در روغن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار است. پیش از انتخاب بهترین روغن برای مو باید طبع پوست سر بیمار مشخص شود. این روغن ها دارای طبع متفاوتی هستند و اگر بدون شناسایی طبع سر از آن ها استفاده شود، ممکن است، حساسیت ایجاد کند.

اگر طبع سر خود را نمی دانید، استفاده از روغن ترکیبی مو که برای تقویت ریشه مو کاربرد دارد را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین اگر می خواهید ساقه موهایتان را تقویت کنید و باز هم نوع طبع خود را نمی شناسید، از روغن تقویت موی زیما، استفاده کنید. این روغن ها اصلاح طبع شده اند تا سازگار با هر نوع مو و پوستی باشند.

در این بخش 10 روغن گیاهی پر استفاده در روغن تراپی مو را به شما معرفی می کنیم. این روغن ها می توانند به صورت روغن تراپی گرم یا سرد مورد استفاده قرار گیرند.

1. روغن ماکادمیا

در انتخاب روغن برای مو در نظر داشته باشید که یکی از روغن های درمانی که خواص شگفت انگیزی دارد، روغن ماکادمیا است. روغنی که از آجیل یا میوه ماکادمیا در استرالیا و هاوایی استخراج می شود. از خواص خوردن آجیل ماکادمیا که بگذریم، به خواص شگفت انگیز روغن ماکادمیا در ترمیم مو خواهیم رسید.

این روغن به سرعت جذب مو می شود و در درمان خشکی و آسیب دیدگی موها شگفت انگیز است. با استفاده از روغن ماکادمیا، موهای ابریشمی و براقی را خواهید داشت. حتی می توانید این روغن را با شامپوی مصرفی خود ترکیب کنید و در هر بار استحمام از آن استفاده کنید.

2. روغن شی باتر

شی باتر هم جزو روغن های پرطرفدار در زمینه روغن تراپی است. شی باتر یک روغن جامد است که از میوه نوعی درخت آفریقایی به نام شیا کاریته به دست می آید. باتر به معنای کره است و این روغن نیز، شبیه کره هایی است که در صبحانه میل می کنید. انواع ویتامین های مورد نیاز مو شامل ویتامین ای و آ، دراین باتر وجود دارد. شی باتر را می توانید به عنوان ماسک مو برای نرم کردن موهای طبیعی، درمان شوره سر و تقویت موهای خود، استفاده کنید. این روغن برای رشد مو، تغذیه و درمان خشکی مو موثر است.

3. روغن آرگان

کافی است فقط یک بار روغن آرگان را امتحان کنید تا به یک مصرف کننده دائمی آن بدل شوید. آرگان از دل میوه درختی استخراج می شود که بعد از 30 سال عمر، برای اولین بار به ثمر می نشیند. روغن آرگان با جذب فوق العاده ای که روی مو دارد، درونی ترین لایه های مو را تغذیه می کند.

روغن آرگان و دانه های آرگان - روغن تراپی مو

استفاده از روغن آرگان، یک راه حل قطعی برای شادابی ساقه مو است. زمانی که روغن تراپی مو را با روغن آرگان انجام می دهید، موهایتان حالت ابریشمی به خود می گیرد و بافت موها، کاملا از یکدیگر جدا می شود. قبلا طریقه مصرف روغن آرگان را به شما آموزش دادیم.

4. روغن رزماری

از قدیم الایام روغن رزماری را برای افزایش رشد موهای سر و ترمیم موهای آسیب دیده استفاده می کردند. با این که استشمام عطر رزماری هم، خواص شگفت انگیزی دارد و در کاهش استرس و افزایش یادگیری موثر است اما این گیاه، بیشتر در روغن تراپی به منظور درمان مشکلات مو به ویژه مشکلات ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

5. روغن جوجوبا

روغن جوجوبا هم از جمله روغن های پرکاربرد در روغن تراپی مو است. این روغن برای مو یک منبع غنی از انواع ویتامین های مورد نیاز است که از دانه های گیاه درخت جوجوبا استخراج می شود. روغن جوجوبا موها را مرطوب می کند. این روغن سرشار از ویتامین های C، B و E است که هم زمان علاوه بر تقویت ریشه مو و ضخیم تر کردن موها، باعث کاهش ریزش مو نیز می شود.

با تینت مژه چشمانی مسحور کننده و جذاب داشته باشید | این افراد سراغ تینت مژه نروند !

اگر جزو افرادی هستید که موهایتان به خاطر استفاده بیش از حد از اتو مو و سشوار، آسیب دیده است، کافی است این روغن را امتحان کنید تا شاهد ترمیم موهای آسیب دیده خود باشید. جوجوبا با پر کردن منافذ کوتیکول های مو، موها را تقویت می کند و حالت ابریشمی به موها می بخشد.

6. روغن نارگیل

روغن نارگیل سرعت رشد موها را افزایش می دهد و وز موها را از بین می برد. با استفاده از این روغن، موهایی درخشان، لطیف و بدون شوره خواهید داشت. روغن نارگیل، رطوبت موها را حفظ می کند و از تعریق کف سر، پیشگیری می کند.

7. روغن آمله

روغن آمله که با نام روغن آملا هم شناخته می شود، روغنی است که از میوه ای در هندوستان استخراج می شود. این روغن، از قدیم الایام در تمامی مراسم های مذهبی هندی ها، روی سر و صورت استفاده می شده و امروزه، خواص شگفت انگیز روغن املا باعث شده تا از سراسر جهان، از این روغن شگفت انگیز، استفاده کنند. روغن آمله، در تقویت موی سر، کاهش سفیدی موها، درخشندگی مو و از بین بردن زبری موها، بسیار کاربردی است.

8. روغن سیاه دانه

احتمالا از فواید روغن تراپی مو با روغن سیاه دانه شنیده باشید. این روغن به علت دارا بودن مقادیر بالای آنتی اکسیدان و خواص ضد باکتریایی که دارد، در درمان شوره سر و خارش پوست سر، شگفت انگیز است. روغن سیاه دانه تیموکینون بالایی دارد. با این روغن، موهای آسیب دیده، ترمیم و فولیکول مو نیز تقویت می شود.

انواع روغن از گیاه های مختلف - روغن تراپی مو

تقویت فولیکول مو، باعث کاهش و درمان ریزش مو می شود. قدیمی ترها، سیاه دانه را برای سیاه ماندن موهای خود استفاده می کردند. امروزه با توجه به مطالعاتی که انجام شده، اثر این روغن گیاهی در حفظ سلول های رنگ دانه مو، ثابت شده است.

9. روغن ترکیبی مو زیما

این روغن ترکیبی از ترکیب 23 روغن گیاهی که همگی در تقویت پیازچه و فولیکول مو نقش مهمی دارند، تولید شده است. روغن ترکیبی موی زیما، سرشار از مواد معدنی و انواع ویتامین مغذی ریشه مو است. این روغن، با توجه به اصلاح طبعی که شده است، مناسب انواع مو می باشد. تمامی مشکلات مربوط به ریشه مو را می توان با استفاده از روغن ترکیبی مو زیما، اصلاح کرد.

10. روغن تقویت مو زیما

به جای این که روغن های تقویت کننده ساقه مو را تک به تک خریداری کنید، کافی است روغن تقویت مو زیما را که شامل 12 روغن گیاهی است تهیه کنید. با این روغن می توانید، تمامی آسیب های مربوط به ساقه مو اعم از آسیب دیدگی، خشک شدگی و شکنندگی و … را به طور یکجا، برطرف کنید. با استفاده از این روغن، موها براق و درخشان می شود و حالت ابریشمی می گیرد.

عوارض روغن تراپی مو

در فرآیند پچ تست اگر بدن شما به روغن واکنش نشان داد باید پچ تست را تا یافتن بهترین روغن ادامه دهید. اگرچه بسیاری از روغن‌های گیاهی که در روغن‌ تراپی مو مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای خواصی هستند که به رطوبت و حفاظت از موهای شما کمک می‌کند، فراموش نکنید که ترمیمی موقت برای مشکلات قطعی نظیر شکستگی انتهای مو و منفذدارشدن بی‌اندازه‌ی مو به حساب می‌آید. آگاه باشید که روغن‌های طبیعی گیاهی برای هر فردی ایمن نیستند. اگر مبتلا به یک بیماری پوستی هستید یا از پوستی حساس رنج می‌برید، از دکتر پوست خود بپرسید که با توجه به وضعیت شما بهترین گزینه چیست.

توجه داشته باشید روغنی که استفاده می‌کنید با مواد مصنوعی ترکیب نشده و 100 درصد طبیعی باشد. خطر یک واکنش منفی را کاهش دهید. هر زمان که اقدام به استفاده از روغن‌های مختلف می‌کنید آن‌ها را مورد تست قرار دهید. به شما توصیه می‌کنیم که در کنار تغذیه مو با دو عنصر ضروری آب و پروتئین، روغن تراپی را در روتین مراقبت از مو بگنجانید.

سوالات متداول

روغن رزماری بیشتر چه فایده ای برای مو دارد؟

در روغن تراپی مو از روغن رزماری به منظور درمان مشکلات مو به ویژه مشکلات ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

چه مقدار باید روغن تراپی را ادامه داد؟

اگر موی فر و آسیب‌دیده دارید می‌توانید هر هفته برای مرطوب‌سازی و براق‌ساختن مو از این روش درمانی استفاده کنید. اگر موی شما بافت ظریف‌تری دارد بهتر است یک بار در ماه از روغن مو استفاده کنید.

آیا روغن تراپی عوارض دارد ؟

روغن‌های طبیعی گیاهی برای هر فردی ایمن نیستند. اگر مبتلا به یک بیماری پوستی هستید یا از پوستی حساس رنج می‌برید، ممکن است دچار عارضه پوستی شوید. پس حتما از دکتر پوست خود بپرسید که با توجه به وضعیت شما بهترین گزینه چیست.

سخن آخر

ماساژ روغن روی پوست سر و روغن تراپی مو، باعث افزایش گردش خون می‌شود که ممکن است رشد سریع مو را نیز بهبود بخشد. روغن زدن مرتب مو و چرب کردن پوست سر، همچنین ممکن است شوره سر را متوقف کند. ما چه روغنی را برای موی خود امتحان کردید. از تربیات خود برای ما بنویسید .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

31 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *