افتتاح حساب ترکیه
والان قشنگ - شستشوی والان پرده با لباسشویی

شستشوی والان پرده با لباسشویی غیر ممکن نیست . کافیست شما نکات لازم برای شستشوی والان پرده با لباسشویی را بدانید تا اینکار را بهترین نحو انجام داده و به بافت والان آسیبی وارد نکنید. با شادمگ همراه شوید. نکات خوبی را در خصوص شستشوی والان پرده با لباسشویی با شما به اشتراک گذاشته است.

پرده والان دار چیست ؟

پیش از پرداختن به روش شستشوی والان پرده با لباسشویی بهتر است با جنس و ویژگی های آن آشنا شویم. به احتمال زیاد این نوع از پرده همان پرده ای است که هم اکنون در منزل جلوی چشمان شما می باشد. به پرده خود نگاه کنید. اگر از نوع زبرا هست که قبلا در مورد روش شستن پرده زبرا به شما راهنمایی کردیم. اما اگر پرده نوع دیگری دارید ، آیا در قسمت های کناری و بالای آن از پارچه ای برای تزئینات استفاده شده؟ اگر پاسخ شما بله است پس شما در منزل خود پرده والان دار دارید.چ

والان حریر - شستشوی والان پرده با لباسشویی

والان ها در واقع بیشتر جنبه تزئینی دارند و باعث زیبایی پرده های توری و قاب پنجره می شوند. این تزئینات در رنگ ها و انواع مختلف عرضه می شوند. مهم ترین عامل تاثیر گذار در انتخاب والان مناسب، نوع دکوراسیون منزل شما است. افراد با توجه به مدرن و یا کلاسیک بودن دکوراسیون منزل خود می توانند انواع مختلفی از والان ها از جمله والان یک طرفه، والان دو طرفه، والان گیپور و … انتخاب کنند.

روش شستن پرده حریر را در شادمگ بخوانید.

آیا می توان والان را برای همه پرده ها به کار برد ؟

این مسئله کاملا به سلیقه شما بستگی دارد، اما از والان بیشتر برای پنجره های بزرگتر و قدی استفاده می شود. برای مثال می توان به پرده اتاق پذیرایی، رستوران و سالن های مجلل اشاره کرد. در واقع هیچ محدودیتی برای استفاده از آن در اتاق خواب و یا سایر اتاق ها وجود ندارد اما بهتر است شرایط محیط نصب پرده را نیز در نظر بگیرید. مثلا در آشپزخانه پرده والان دار نه تنها جلوه چندانی نخواهد داشت بلکه زود به زود نیز آلوده خواهد شد.

بهترین روش شستشوی والان پرده با لباسشویی خانه چیست ؟

اگر والان پرده شما یک تکه کوچک و سبک باشد، شاید بتوانید آن را در منزل شستشو دهید. توجه داشته باشید که هر یک از روش های شستن والان پرده حتی اگر به درستی نیز انجام شوند، ممکن است به بافت پرده آسیب برسانند. پس اگر در مورد نحوه شستشو والان و جنس آن مطمئن نیستید، همین الان از متخصص پرده شویی کمک بگیرید یا ادامه این مطلب را بخوانید.

نکات مهم نظافت پرده

زمان شستن پرده های خانه به جایی که در آن زندگی می کنید نیز بستگی دارد. مثلا اگر شما در شهرهای آلوده زندگی می کنید باید در فواصل زمانی کمی آنها را شستشو دهید وگرنه پرده ها در بلند مدت کدر خواهند شد و دیگر شستشو اثربخش نخواهد بود.

برای شستن پرده در خانه تکانی عید بهتر است از صابون و یا پودرهای صابون مخصوص ماشین لباسشویی استفاده شود.

بهتر است به شستن پرده های پوسیده فکر هم نکنید. این پرده ها جلوه خانه تان را به هم می زنند.

پرده ساده - شستشوی والان پرده با لباسشویی

پرده هایی که دارای آستر نیستند را در ماشین لباسشویی شسته، و پرده هایی که دارای آستر هستند را به خشکشویی بدهید.

پرده های نازک و بدون آستر را دمای پایین بشویید تا دمای بالای آب به آنها آسیبی وارد نکند.

اگر پرده هایتان بزرگ و بسیار کثیف هستند، آنها را در وان آبی با مواد شوینده خیس کنید سپس بشویید.

چیدمان سفره هفت سین با ایده های جذاب و مدرن | متفاوت تر از هر سال بچین

نکته مهم در شستشوی پرده

اگر پرده شما دارای حلقه های زنگ زده است، می توانید حلقه ها را داخل سرکه جوشانده و مجددا نصب کنید، اینکار زنگ آهن را از بین می برد.

بر روی چوب پرده های قدیمی خود کمی صابون بزنید تا به این شکل حرکت گیره ها ساده تر انجام شود.

زمانی که پرده ها را می شویید بلا فاصله آنها را نصب کنید، اینکار از ایجاد چروک بر روی پرده ها می کاهد.

هر از چند گاهی غبار روبی پرده ها را انجام دهید، اینکار باعث می شود گرد و غبار کمتری بر روی پرده ها نشسته و مدت زمان بیشتری تمیز بمانند. می توانید برای تمیز ماندن پرده ها هر چند وقت یکبار روی پرده‌ها جاروبرقی بکشید یا با دستگاه بخارشوی روی آن را بخار دهید. برای جلوگیری از مکش پرده به داخل جاروبرقی درجه را کم کنید، بهتر است بین پرده و جاروبرقی از یک صفحه پلاستیکی مشبک استفاده کنید.

والان یه طرفه - شستشوی والان پرده با لباسشویی

2 روش شستشوی والان پرده با لباسشویی خانه

اکنون بیایید به ۲ روش از روش‌های گوناگون شستشوی انواع مدل جدید پرده 2023 در منزل بپردازیم:

شستشوی والان پرده با روش دستی

پیش از بررسی مراحل، توجه داشته باشید که مهم ترین مسئله در شستشوی دستی والان حفظ یکپارچگی و بافت پرده است. اگر والان شما از جنس پارچه مخمل باشد، اهمیت این موضوع بیشتر می شود. بیایید به بررسی مراحل شستشوی دستی بپردازیم:

والان زبرا - شستشوی والان پرده با لباسشویی

ابتدا محلول شستشو را درون تشت بزرگی بریزید. سپس آن را با آب رقیق کنید.
پرده را درون محلول قرار دهید. ۱ الی ۲ ساعت زمان برای خیس خوردن پرده نیاز است.
پس از طی شدن این زمان، به آرامی به قسمت های مختلف پارچه فشار وارد کنید. این کار به شستشوی چرک ها کمک می کند. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید پارچه را چنگ بزنید.
با انجام مرحله قبل چندین بار آب تشت را عوض کرده و مجدد آب تمیز درون آن پر کنید.
پس از شستشو کف و آلودگی ها، پرده را به آرامی از آب درون تشت بیرون بیاورید و اجازه دهید تا خشک شود.

شستشوی والان پرده با لباسشویی

روش شستن پرده والان دار با استفاده از لباسشویی، راحت تر از روش دستی است. اما در این روش نیز باید به تعدادی از نکات مهم توجه لازم را داشته باشید. مهم ترین نکته میزان گنجایش ماشین لباسشویی شما است. به طور معمول لباسشویی های خانگی برخلاف نمونه های صنعتی حجم کمی دارند و قادر به تحمل سنگینی پرده های والان درا نیستند. دراین صورت بهتر است از متخصصان پرده شویی کمک بگیرید. اگر والان شما فقط تکه ی کوچکی باشد، می توانید از لباسشویی خانگی خود استفاده کنید. مراحل شستشوی آن عبارت اند از:

والان جمع شو - شستشوی والان پرده با لباسشویی

ابتدا محلول شستشوی مناسبی را بر اساس جنس والان پرده خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از محلول های اسیدی و بسیار غلیظ استفاده کنید.
برای حفظ بافت پارچه والان پرده، دور ماشین لباسشویی را تنظیم کنید. بهتر است آن را در کمترین حالت دور لباسشویی قرار دهید.
پس از اتمام شستشو، والان را در حالت خیس از ماشین لباسشویی خارج کنید. به هیچ عنوان اجازه ندهید والان در لباسشویی خشک شود.

بهترین روش شستشوی پرده والان دار چیست ؟

خب! به مهم ترین بخش این مقاله رسیدیم. همان طور که در قسمت پیشین بررسی کردیم، شستن والان ها کوچک با روش دستی و با لباسشویی امکان پذیر می باشد اما با چالش هایی روبرو است. برای مثال تعیین بهترین درجه حرارت و شوینده مناسب بر اساس جنس پارچه کار دشواری می باشد.

علاوه بر این والان پرده ها به علت نصب شدن در پنجره های قدی و بزرگ، معمولا ابعاد و حجم زیادی دارند. در این صورت چطور باید آن ها را شست؟ اصلا جای نگرانی نیست! خدمات شستشوی پرده مکانیزه برای شما بهترین گزینه است. با این روش دیگر نیاز نیست نگران نوع شوینده و دور ماشین لباسشویی باشید!

نحوه درست اتو کشیدن مو ؛ موهاتون جوری با اتو شلاقی کن انگار کراتینه کردی

والان زیبا - شستشوی والان پرده با لباسشویی

نحوه شستشوی انواع والان پرده با لباسشویی

نحوه شستشوی والان پرده توری و حریر

پرده تور و حریر به دلیل رنگ و بافت ظریف و زیبایی منحصر به فردی که دارند، سال هاست که پرده مورد علاقه خانواده های ایرانی به شمار می رود اما در شستن این مدل پرده باید نهایت دقت را داشته باشید زیرا یک اشتباه کوچک در انتخاب ماده شوینده یا نحوه شستشو می تواند رنگ پرده را تغییر دهد و یا اینکه حتی آن را پاره کند. مراحل روش شستن پرده حریر و  تور مشابه همدیگر است.

پرده حریر - شستشوی والان پرده با لباسشویی

شستشوی پرده حریر و توری به صورت دستی

یک تشت بزرگ یا وان را از آب ولرمی که نسبتا سرد است پر کنید و پرده را داخل آن بیندازید تا گرد و غبارهای آن از بین برود. بهتر است عمل آبکشی را چند بار تکرار کنید تا گرد و غبار و چرک مردگی ها تا حد ممکن از بین بروند.

مقداری ماده شوینده ملایم به همراه 2 قاشق جوش شیرین در آن بریزید. سپس وقتی این مواد با آب حل شدند پرده تور یا حریر را داخل وان یا تشت بیندازید به طوری که مواد شوینده به تمام قسمت های آن نفوذ کند. توجه داشته باشید که اگر ماده شوینده شما قوی باشد ممکن است به بافت های ظریف تور صدمه بزند.

10 تا 15 دقیق صبر کنید تا گرد و غبار و آلودگی ها از روی پرده پاک شوند. اگر پرده تور تمیز شد که می توانید آن را خارج کنید اما اگر هنوز آثاری از کثیفی و چرک مردگی در آن وجود داشت آب چرک را دور بریزید و دوباره تشت را پر از آب ولرم کنید و مراحل بالا را تکرار کنید.

پرده تور و حریر - شستشوی والان پرده با لباسشویی

نکته مهم

برای سفیدتر شدن پرده بعد از شستشوی پرده تور و حریر، از سرکه استفاده کنید. بعد از اینکه مواد شوینده را از روی پرده پاک کردید، آن را در یک تشت یا وان آب سرد بیندازید و مقدار بسیار کمی سرکه درون آب بریزید، سپس بعد از چند دقیقه پرده را آبکشی کنید. هرگز برای مدت طولانی پرده تور یا حریر را درون سرکه نیندازید چون ممکن است رنگ پارچه را تغییر دهد.

بعد از آبکشی، پرده را به صورت کاملا صاف روی یک پارچه تمیز قرار دهید یا اینکه دو حوله در زیر و روی آن قرار دهید تا خشک شود.

برای جلوگیری از چروک شدن پرده، بعد از اینکه نم دار شد آن را آویزان کنید. بهتر است برای پرده های تور و حریر از اتو استفاده نکنید چون بافت این مدل پرده ها بسیار نازک و لطیف است و در صورت استفاده از اتو ممکن است پرده پاره شود یا بسوزد.

شستشوی پرده تور و حریر با لباسشویی

اگر قصد شستشوی پرده تور و حریر را در لباسشویی دارید، تنظیمات لباسشویی را روی الیاف نازک یا در صورت امکان حریر و سات بگذارید.

پرده پشت پنجره - شستشوی والان پرده با لباسشویی

در صورت استفاده از لباسشویی هرگز از خشک کن استفاده نکنید یا حداقل خشک کن را در درجه پایینی تنظیم کنید چون حرارت خشک کن به بافت ها و تار و پود پرده تور و حریر صدمه جدی وارد می کند.

مایعی که برای شستشو در لباسشویی میریزید باید با غلظت متوسط باشد زیرا مواد شوینده با غلظت بالا به بافت پارچه آسیب می رسانند.

در شستشوی پرده حریر و تور به صورت دستی، هرگز آن را چنگ نزنید. همان طور که گفتیم بافت این پرده ها بسیار لطیف است و با چنگ زدن ممکن است ناخن های شما پرده را پاره کند.

نحوه شستشوی والان پرده  ساتن

ساتن پارچه ای نرم، لطیف و همینطور گران قیمت است که خانواده های ایرانی علاقه زیادی دارند از ساتن برای پرده پذیرایی استفاده کنند.

والان و پرده حریر - شستشوی والان پرده با لباسشویی

ساتن مانند تور و حریر گرد و غبار و آلودگی های محیط را خیلی سریع و راحت به خود جذب می کند و خیلی سریع کثیف می شود. برای شستشوی پرده ساتن باید مراحل زیر را انجام دهید:

راز کاهش وزن در یک هفته ؛ تا عید خودتو خوش اندام کن

شستشوی والان پرده  ساتن به صورت دستی

پرده ساتن را در یک تشت آب ولرم رو به گرم قرار دهید و اجازه دهید که دو الی سه ساعت در آب بماند تا چرک مردگی ها ازبین بروند. برای ثابت ماند رنگ پرده از صابون به عنوان ماده شوینده استفاده کنید. سپس مشابه پرده تور و حریر، پس از شستشو پرده را بیرون بیاورید و وقتی نم دار است آن را آویزان کنید.

والان قرمز - شستشوی والان پرده با لباسشویی

شستشوی والان پرده  ساتن به صورت لباسشویی

اولین نکته ای که باید در شستشوی پرده ساتن در لباسشویی دقت کنید، این است که در کنار پرده هیچ لباس دیگری نباید در لباسشویی بیندازید. درجه لباسشویی را روی الیاف نازک یا gentle قرار دهید و آب سرد را تنظیم کنید تا به بافت پارچه صدمه نزند.

نحوه شستشوی والان پرده  مخمل

پارچه مخمل از ابریشم پنبه و کتان تولید می شود و بافت بسیار حساسی دارد. اگر شما قصد شستشوی پرده مخمل را دارید بهتر است به صورت دستی این کار را انجام دهید تا بافت های مخمل حفظ شود. نحوه شستشوی دستی پرده مخمل به صورت زیر است:

نحوه شستشوی دستی پرده مخمل

مشابه پرده های تور و حریر، در شستشوی پرده مخمل نیز اول سعی می کنیم گرد و غبار و آلودگی های آن را بزداییم. با کمک جارو برقی های دستی می توانید گرد و غبارهای انباشته شده را در جهت خواب مخمل پاک کنید.

والان رو رنگ - شستشوی والان پرده با لباسشویی

یک تشت یا وان را از آب سرد پر کنید و پرده را به داخل بیندازید تا در اصطلاح خیس بخورد. مواد شوینده ملایم را به داخل آب اضافه کنید به طوری که ماده شوینده به طور کامل با آب حل شود و اجازه دهید حداقل یک یا دو ساعت پرده درون آب خیس بخورد.

در صورت نیاز چند بار پرده را آبکشی کنید تا لکه ها و چرک مردگی آن کاملا پاک شود.

پارچه مخمل به دلیل جنسی که دارد ضد چروک است پس نیازی به اتو زدن پرده مخمل نیست. در صورت چروک شدن به هیچ وجه آن را اتو نزنید و در همان حالتی که مرطوب است آویزان کنید.

نحوه شستشوی پرده مخمل در لباسشویی

از آنجایی که پرده مخمل بسیار سنگین است و وقتی که خیس شود وزن آن هم افزایش میابد، اکثر افراد مایل هستند که شستشوی این پرده را به لباسشویی یا خشکشویی ها بسپارند. اگر قصد شستشوی پرده مخمل را در لباسشویی دارید، به نکات زیر توجه نمایید:

اول به راهنمایی که در تمام پرده های مخمل وجود دارد توجه نمایید. اگر پرده قابل شستشو با لباسشویی بود آن وقت اقدام به شستن آن بکنید.

دور لباسشویی را در دور ملایم تنظیم کنید تا به بافت های مخمل آسیبی وارد نشود.

از یک ماده شوینده با غلظت متوسط برای شستشو استفاده نمایید.

هرگز از خشک کن استفاده نکنید و پس از اتمام فرآیند شستشو آن را از لباسشویی خارج کنید.

والان مخمل - شستشوی والان پرده با لباسشویی

چطور چروک پرده مخمل را از بین ببریم؟

این واقعیت که شما هرگز نباید پرده مخملی را اتو بزنید، از بین بردن چین و چروک آن را مشکل می‌کند. اتو کردن پارچه مخمل می‌تواند آسیبی دائمی ‌به آن وارد کند، اما در عوض چه کاری برای صاف کردن پرده مخمل باید انجام دهید؟

برای صاف کردن چروک پرده‌های مخملی، از یک اتوی بخار دستی استفاده کنید و پشت پرده‌ها را به آرامی ‌بخار دهید تا چین و چروک‌های عمیق آن از بین بروند.

شستن پرده مخملی، دقیقا به همین سادگی است، کافی ست مراحل بالا را انجام دهید و فراموش نکنید که از اتو برای پرده مخمل استفاده نکنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

21 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *