افتتاح حساب ترکیه
روش شستن پرده حریر

روش شستن پرده حریر از سخت ترین بخش کار نظافت خانه است. با توجه به هزینه نسبتا بالای خشکشویی برای پرده بهترین کار این است که این بخش آموزشی شادمگ را خوب بخاطر بسپاريد و استفاده كنيد.

روش شستن پرده حریر و توری

پرده توری و حریر آن هم از نوع سفید، کرم و یا رنگ های روشن مورد علاقه خانم های ایرانی است چرا که ضمن انتقال نور به خانه، جلوه زیبایی به اتاق نشیمن یا اتاق خواب می دهد. برای همین روش شستن پرده های توری و حریر برای از بین بردن گرد و خاک و دوده اهمیت زیادی پیدا می کند.

روش شستن پرده حریر

فرقی نمی کند اگر از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید شستن پرده توری یا پرده حریر را در خانه با دست انجام دهید یا اینکه ترجیح می دهید شستن پرده حریر در ماشین لباسشویی انجام شود ، باید چند نکته را رعایت کنید، زیرا ممکن پرده چرک مرده شده و تغییر رنگ دهد و به هدفتان یعنی درخشان و سفید کردن پرده ها نرسید و فقط یک پرده چرک مرده و کدر روی دستتان باقی بماند.

هیچ‌گاه اجازه ندهید پرده توری یا حریر آنقدر کثیف شود که نیاز به شستشوی اساسی داشته باشید. چراکه اگر بخواهید یک پرده را به نیت سفیدی و تمیزی بارها در یک مرتبه بشویید، به ریزبافت آن آسیب جدی وارد می‌شود. از آنجایی که این گونه پرده‌ها چرک تاب هستند توصیه می شود هر چند وقت یک بار پرده‌های خانه، به خصوص پرده توری یا حریر را بشویید. همچنین اگر پرده را در فواصل کوتاهی بشویید، پارچه چرک مرده نمی‌شود، گرد و خاک از بین می‌رود و میزان ذرات آلرژی‌زا و عوامل بیماری در خانه کم‌تر می‌شود.

اما از ضرورت شستن پرده که بگذریم، توصیه می‌کنیم حتما پیش از شستن پرده توری یا حریر، گوشه پرده را بشویید. اگر رنگ پرده تغییر نکرد یا بافت حریر یا تور آسیب ندید، کل پرده را با دمای مناسب بشویید.

شادمگ برای سهولت در کارتان روش شستشوی والان پرده با لباسشویی را یادتان داده است.

شستن پرده حریر

پرده های حریر و شفاف را به طور منظم بشویید، حتی اگر هنوز آثار کثیفی و آلودگی روی آن ها دیده نمی شود. چرا که این پرده ها تنها زمانی وجود آلودگی ها را نشان می دهند که به طور کامل به بافت آن ها نفوذ کرده و موجب کدر شدن پارچه شده باشد.

برای شستن این پرده های شکننده، بهتر است از ماشین های لباسشویی با ظرفیت بالا استفاده کنید، به گونه ای که با قرارگیری پرده در ماشین، تقریبا نیمی از ظرفیت آن خالی مانده باشد. حداقل پنج دقیقه پیش از شروع شست و شو، پرده را در آب سرد قرار داده و تنها از شوینده های ملایم و یا در صورت تمایل از سفیدکننده ها استفاده نمایید. سپس ماشین را برای ۲ الی ۳ دقیقه در حالت شست و شوی ملایم روشن کنید.

شستن پرده توری

پرده های حریر و توری با رنگ روشن، نور بیشتری را از خود عبور داده و در نتیجه فضا را بزرگتر از آن چه که هست نشان می دهند. همین نکته موجب افزایش محبوبیت آن ها میان خانم ها شده است؛ به گونه ای که اغلب افراد ترجیح می دهند از این نوع پرده ها در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده نمایند. در کنار جذابیت ظاهری بالای این پرده ها، نکاتی وجود دارد که برای شست و شوی آن ها باید به آن ها توجه شود تا از طول عمر و زیبایی آن ها کاسته نشود. در غیر این صورت، به مرور زمان پرده منزل شما درخشش و زیبایی خود را از دست داده و رنگ آن کدر و به اصطلاح چرک مرده خواهد شد.

شستن پرده توری با دست

برای شستن پرده های توری با دست ابتدا باید تمامی اجزای جانبی همانند گیره ها، قلاب ها و … را از پرده جدا نموده و روی یک صندلی یا میز پهن کنید. یک سطل آب گرم آماده کرده و به میزان کافی از پودر دستی برف به آن اضافه کنید. حال پرده را داخل این محلول قرار دهید و صبر کنید تا به تمامی بخش های آن برسد. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، پرده را از سطل آب خارج کرده و چند دقیقه زیر شیر آب نگه دارید تا کف از آن جدا شود.

برای استپ وزنی چه کنیم ؟ رژیم شوک برای استپ وزنی

توجه داشته باشید کشیدن بیش از حد پارچه روی هم یا وارد کردن فشار می تواند به بافت پارچه آسیب بزند. در پایان حوله را بین دو حوله قرار داده و به آرامی فشار دهید تا رطوبت اضافی از آن خارج شود. سپس آن را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب پهن کنید تا کاملا خشک شود.

شستن پرده های توری در لباسشویی

پس از شستن پرده توری با دست می توانید یک دور هم آن را با ماشین لباسشویی بشویید تا از تمیزی کامل آن مطمئن شوید. توجه داشته باشید که شوینده مورد استفاده شما نباید قدرت بسیار بالایی داشته باشد و شوینده های ملایم بهترین انتخاب برای انجام این کار هستند. پس از تکمیل فرایند شستشوی پرده توری با ماشین لباسشویی می توانید طبق روش گفته شده در بخش قبل، با استفاده از حوله رطوبت اضافی آن را بگیرید.

روش شستن پرده حریر

با این حال جنس پرده‌های توری و پرده‌های حریر بسیار نازک است و با کوچک‌ترین اشتباه امکان پارگی و آسیب دیدن به پارچه وجود دارد. اگر می‌خواهید شستن پرده توری یا شستن پرده حریر سفید را شروع کنید، به اقدامات زیر توجه کنید:

مراحل شستن پرده توری و حریر سفید

پرده حریر یا توری را از چوب پرده خارج کنید

برای شستشوی پرده توری و پرده حریر را به آرامی از چوب پرده جدا کنید. توجه داشته باشید که اولین قدم بسیار اهمیت دارد چرا که بافت پرده توری یا حریر بسیار لطیف و آسیب پذیر است و با یک فشار یا اشتباه کوچک امکان پارگی وجود دارد.

پرده را در آب ولرم قرار دهید

ابتدا پرده را در یک لگن یا وان بزرگ قرار دهید و ظرف را از آب ولرم رو به سرد پر کنید. توجه کنید که بهتر است پیش از اضافه کردن هرگونه مایع یا پودر شستشو پرده باید چند دقیقه در آب خیس بخورد تا گرد و خاک ها خالی شود .پیشنهاد می کنم اول یکبار پرده را خیس کنید و آب گل آلود را خالی کنید و مجدد لگن یا وان را پر از آب کنید . این کار به خصوص در شستن پرده های چرک مرده توصیه می شود.

پاک‌کننده اضافه کنید

هنگامی که پرده کاملا خیس شد، مقداری مایع یا پودر پاک کننده معمولی به پرده اضافه کنید. پاک کننده شما نباید آنقدر قوی باشد که به بافت لطیف تور یا حریر آسیب برساند و نباید آنقدر ضعیف باشد که پرده توری یا حریر را پاک نکند. پیشنهاد می کنم از پودر صابون یا صابون بچه که در عطاری ها و مغازه های به فروش می رسد استفاده کنید. صابون بچه های قدیمی که همگی با آن آشنا هستیم پرده ها را درخشان می کند.

روش شستن پرده حریر

هیچ‌گاه پرده حریر یا توری را با چنگ و فشار نشویید. پرده توری یا حریر بافت ظریفی دارد و حتی ناخن بلند شما می‌توانند باعث نخ‌کش شدن یا پاره شدن پرده بشود. بنابراین تا جایی که ممکن است این جنس پرده را به آرامی بشویید.

دوباره آبکشی کنید

پس از آنکه به آرامی و ملایمت شستشوی پرده توری و حریر را بدون چنگ زدن انجام دادید، آب چرک اولیه را دور بریزد و دوباره آب سرد روی پرده بریزید تا مایع یا پودر پاک کننده از روی پرده پاک شود. مرحله آبکشی را چند بار تکرار کنید تا پرده توری یا حریر فاقد هرگونه مواد پاک‌کننده شود.

برای روش شستن پرده حریر سرکه اضافه کنید

هنگامی که مواد پاک‌کننده را از پرده حریر یا توری پاک کردید، داخل لگن یا ظرفتان، آب سرد بریزید و مقدار بسیاری کمی سرکه به آب اضافه کنید. سرکه کمک می‌کند تا رنگ پارچه در شستشو حفظ شود و سفید کردن پرده های توری با موفقیت انجام شود.

با این حال توجه کنید، هیچ‌گاه پرده توری یا حریر سفید را برای مدت طولانی درون ظرف آبی که دارای سرکه است رها نکنید. چرا که ممکن است اثر منفی بگذارد و رنگ پرده را تغییر دهد.

می توانید از نمک و جوش شیرین هم برای سفید کنندگی بیشتر و درخشان کردن پرده هایتان استفاده کنید و در همین مرحله ای که سرکه اضافه کردید به جای آن نمک یا جوش شیرین بریزید. از این روش برای پاک کردن لکه روی لباس هم می توانید استفاده کنید.

مرحله به مرحله آموزش دوخت 3 مدل توربان زیبا و مجلسی

پرده را از لگن خارج کنید

پس از آنکه برای آخرین بار پرده را آبکشی کردید و سرکه را از پرده توری یا حریر پاک کردید، پرده را از آب خارج کنید. پرده توری یا حریر به هیچ عنوان نباید برای مدت طولانی در آب قرار گیرد، زیرا بافت پارچه آسیب می‌بیند.

هنگامی که پرده را از لگن یا ظرف خارج کردید، روی یک حوله یا پارچه تمیز قرار دهید. توجه کنید که پرده صاف روی پارچه قرارگیرد تا جمع و چروک نشود. این روش کمک می‌کند تا آب اضافه از پرده توری یا حریر گرفته شود.

پرده را از چوب پرده آویزان کنید

اگر می‌خواهید پرده‌تان چروک نشود، هنگامی که پرده توری یا پرده حریر کمی نم دارد، از چوب پرده آویزان کنید. اگر هم به طور ناخواسته این اتفاق افتاد می توانید اتوشویی پرده را به یک خشکشویی بسپارید تا صاف و مرتب شود.

روش شستن پرده حریر

هیچ‌گاه پرده توری یا پرده حریر را در خشک‌کن ماشین لباسشویی قرار ندهید، زیرا به بافت پارچه توری و حریر آسیب جدی وارد می‌کند. بنابراین بهترین روش خشک کردن پرده، آویزان کردن از چوب پرده است تا در حالت خودش خشک شود.

توجه کنید، پیش از آویزان کردن پرده، چوب پرده و پنجره را تمیز کنید. زیرا پرده نم‌دار گرد و خاک و کثیفی را به سرعت به خود جذب می‌کند و پرده تمیز را دوباره چرک می‌کند.

درباره شستشوی پرده توری و حریر

شستشوی پرده توری و پرده حریر به توجه و ملایمت بسیاری نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید به بافت پرده حریر یا توری خانه آسیب نرسانید، به نکات زیر توجه کنید:

آب سرد در شستن پرده توری و حریر چقدر مهم است؟

اگر میخواهید شستن پرده توری حریر در لباسشویی انجام شود، از سیستم آب سرد استفاده کنید. زیرا ممکن است آب گرم به بافت پارچه آسیب برساند.

مواد پاک‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید باید معمولی باشد. زیرا ماده‌ پاک‌کننده قوی به ریزبافت حریر و تور آسیب میرساند.

علاوه‌ بر این، هیچ‌گاه از خشک‌کن ماشین‌لباسشویی استفاده نکنید. خشک‌کن ماشین‌لباسشویی با سرعت بالایی حرکت می‌کند وممکن است باعث پارگی یا نخ‌کش شدن پارچه بشود.

اتوشویی پرده حریر

تا جایی که ممکن است از اتو برای اتوکشی پرده حریر یا توری استفاده نکنید. بخار اتو به بافت پرده آسیب می‌رساند. درصورتی که می‌خواهید پرده حریر یا توری را اتوکشی کنید، از اتوبخار استفاده نکنید و آن را به خشکشویی پرده تخصصی واگذار کنید.

روش شستن پرده حریر

لکه بری پرده حریر و توری

اگر روی پرده حریر یا پرده توری خانه‌تان یک لکه ایجاد شد و شما نمی‌خواستید کل پرده را بشویید، روی همان قسمت از پرده مقداری ماده پاک‌کننده یا سرکه به همراه آب سرد بریزید تا لکه بری پرده حریر انجام شود.. در صورت نیاز میتوانید این روش را چند بار تکرار کنید تا لکه کاملا پاک شود.

پاک کردن لکه از پرده توری یا حریر کمی دشوار است، با این حال نیاز نیست نگران این موضوع باشید. لکه بری پرده‌ی توری یا حریر نیاز به کمی صبر و حوصله دارد.

پرده حریر یا توری نباید در معرض گرمای شدید آب قرار گیرد و گاهی به مواد پاک‌کننده خاصی نیاز دارید.

روش شستن پرده حریر

اگرچه پرده کنار پنجره‌تان تمیز و خوش‌رنگ به نظر می‌رسد، اما تمام آلودگی هوای خارجی و داخلی وارد بافت پرده می‌شود و پرده خانه به مرور چرک مرده و سیاه می‌گردد. از این رو برای جلوگیری از آلرژی و حساسیت، توصیه می‌کنیم به شستشوی پرده اهمیت بیشتری بدهید. اما پیش از شستشو، به نوع آن توجه کنید.

در صورتی که پرده خانه‌تان گران قیمت است یا بافت ظریفی دارد یا در شستشوی آن تردید دارید، به یک خشکشویی قابل اعتماد مراجعه کنید. این روزها خشکشویی آنلاین باعث می‌شود تا در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی کنید و لباس‌ و پرده خانه‌تان را تمیز و اتوکشیده تحویل بگیرید.

با این حال به نظر می‌رسد باز و نصب پرده از شستشوی آن سخت‌تر باشد. از این رو خشکشویی آنلاین دیجی واش از صفر تا صد شستشوی پرده به شما کمک می‌کند. کارشناسان خشکشویی لکه و نوع پرده را شناسایی می‌کنند، پرده را باز و به خشکشویی می‌برند. سپس پرده تمیز را درب منزل تحویل می‌دهند و خودشان برای‌تان نصب می‌کنند.

گام به گام روش شستن پرده حریر در خانه

درآوردن پرده از چوب پرده

در قدم اول، هنگام درآوردن پرده از چوب پرده، حتماً آن را به‌آرامی و با احتیاط کامل خارج کنید. زیرا بافت پرده حریر بسیار ظریف است و در صورتی که آن را بدون دقت لازم خارج کنید، ممکن است دچار پارگی شود یا به بافت آن آسیب برسد.

روش های اضطراری مسدود کردن کارت بانکی با 7 روش

روش شستن پرده حریر

بعد از درآوردن پرده از روی چوب پرده، حتماً گیره‌ها را از روی آن خارج کنید. زیرا این گیره‌ها از جنس آهن درست شده‌اند و در صورتی که همراه با پرده شسته شوند، اکسیده می‌شوند و پرده شما رنگ می‌گیرد. همچنین‌ ممکن است در حین شستشو، گیره‌ها از روی نوار پرده جدا شوند و پرده شما را نخ‌کش کنند یا در صورت استفاده از ماشین لباس‌شویی، به آن آسیب بزنند.
برای شستن پرده حریر، آن را داخل تشت یا وان بگذارید و با آب ولرم رو به سرد، تشت یا وان را پر کنید. اجازه دهید پرده برای چند دقیقه خیس بخورد، سپس مواد شوینده اضافه کنید. اگر پرده شما چرک گرفته و دارای گرد و غبار است، آب تشت را بک‌بار خالی کنید و دوباره پر کنید و از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

استفاده از شوینده

برای شوینده، می‌توانید از پاک‌کننده‌های معمولی استفاده کنید. شوینده شما نه باید آنقدر قوی باشد که به بافت پرده شما آسیب بزند، نه باید آنقدر ضعیف باشد که لکه و چرک روی آن را از بین نبرد.ترجیحاً از صابون بچه که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد استفاده کنید تا پرده‌تان درخشان‌تر شود.
هنگام شستن پارچه پرده حریر با دست، به هیچ وجه به آن فشار وارد نکنید یا اصطلاحاً چنگ نزنید. این فشار می‌تواند به بافت پرده حریر آسیب بزند. همچنین اگر ناخن‌های بلندی دارید، در هنگام شستشو بیش‌تر دقت کنید.
بعد از شستن کامل پرده، آب کثیف‌ را دور بریزید و این‌بار روی پرده آب سرد بریزید. عمل آبکشی را آنقدر تکرار کنید تا هیچ‌گونه مواد شوینده‌ای روی پرده و بین بافت‌های آن باقی نمانده باشد. انواع مدل جدید پرده آشپزخانه را به این روش می توانید بشویید.

روش شستشوی پرده حریر

می‌توانید در این مرحله، پرده را داخل آب سرد بگذارید و برای درخشان‌تر شدن به آن سرکه، نمک یا جوش‌شیرین اضافه کنید. البته نباید پرده را در آب دارای سرکه به حال خود رها کنید. ممکن روی پرده اثر معکوس بگذارد و به‌ جای درخشان‌تر شدن رنگ آن را تحت تأثیر قرار دهد.
بعد از آبکشی نهایی و پاک کردن سرکه، سریعاً پرده را از آب خارج کنید. زیرا در صورتی که پرده به مدت طولانی در آب قرار بگیرد، آسیب می‌بیند.زمان‌که پرده را از آب خارج کردید، آن را روی یک پارچه یا حوله تمیز قرار دهید. این کار هم کمک می‌کند که آب پرده سریع‌تر گرفته شود و هم از چروک شدن آن جلوگیری می‌کند.

روش شستن پرده حریر

خشک کردن پرده

بهترین راه برای خشک کردن پرده، آویزان کردن آن از چوب پرده است. زیرا خشک‌کن ماشین لباسشویی، به بافت پرده حریر آسیب می‌زند. دقت کنید قبل از آویزان کردن پرده، حتماً پنجره را تمیز کنید. زیرا پارچه خیس سریعاً آلودگی و گرد و غبار را به خود جذب می‌کند.

نکته مهم روش شستن پرده حریر

هنگام شستن پرده ، حتماً آن را از سایر البسه جدا کنید.
قبل از شستشو، سرب‌ها را از پایین پرده خارج کنید. وجود سرب‌ها هم باعث سنگینی پرده و هم آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی شما می‌شود.
اگر می‌خواهید پرده خود را با ماشین لباسشویی بشویید، یک تا دو ساعت قبل آن را به خوبی داخل یک تشت خیس کنید تا خاک روی آن از بین برود. در غیر این صورت، گرد و غبار موجود روی بافت پرده به در لباسشویی به خود پرده نفوذ می‌کند و پرده شما تیره و بی‌کیفیت به نظر خواهد رسید.

برای شستن پرده حریر در ماشین لباسشویی، حتماً از آب سرد استفاده کنید. آب گرم به بافت پرده شما آسیب خواهد زد.
از مواد شوینده معمولی استفاده کنید تا به بافت پرده آسیبی نرسد.
همان‌طور که اشاره شد، از خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید. خشک‌کن‌ها با سرعت بالایی حرکت می‌کنند و ممکن است باعث پارگی و در نهایت صدمه دیدن پرده شما شوند.
در صورتی که لکه‌ای ایجاد شده‌ و با وجود شستشو به صورت کامل از بین نرفته‌است، روی همان قسمت مقداری آب سرد همراه با سرکه یا مایع شوینده بریزید تا پاک شود. پاک کردن لکه پرده حریر نیاز به حوصله شما دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

21 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *