پودر نارگیل خانگی

پودر نارگیل خانگی را شما می توانید به سادگی و بدون نیاز به ابزار خاصی تهیه نمایید. روش شکستن نارگیل و تهیه پودر نارگیل خانگی را در شادمگ مرحله به مرحله یادتان داده ایم.

روش تهیه پودر نارگیل خانگی از میوه نارگیل

پودر نارگیل دارای طبع گرم و خشک است و می توانید آن را با نارگیل تازه به روش زیر تهیه کرده و کیک ها و دسر های خود را با این پودر نارگیل خوشمزه تر کنید.

شکستن نارگیل - پودر نارگیل خانگی

مواد تهیه پودر نارگیل در منزل

نارگیل به تعداد دلخواه

دستور تهیه پودر نارگیل

زمان مورد نیاز: 1 ساعت

 1. آماده کردن نارگیل

  پوست سخت نارگیل را شکسته و آب درون نارگیل را در ظرفی می ریزیم.

 2. پوست کردن نارگیل

  برای تهیه پودر نارگیل از نارگیل تازه، تمام نارگیل ها را از پوست سفت آن جدا می کنیم و پوست قهوه ای نارگیل را با چاقو جدا می کنیم.

 3. خشک کردن نارگیل

  نارگیل را روی شومینه، بخاری یا رادیاتور می گذاریم تا خشک شود و آب اضافی آن کشیده شود و برای تهیه پودر نارگیل با نارگیل تازه آماده شود.

 4. خرد کردن نارگیل برای تهیه پودر نارگیل خانگی

  در این مرحله از طرز تهیه پودر نارگیل، نارگیل های بالا را در خرد کن ریخته و یا با رنده ریز رنده می کنیم و در سینی ای می ریزیم.

 5. تهیه پودر نارگیل با نارگیل تازه

  پودر نارگیل را در سینی ریخته و روی بخاری، رادیاتور یا شومینه می گذاریم تا خشک شود.

پودر نارگیل - پودر نارگیل خانگی

نحوه پوست کندن نارگیل

 1. ابتدا الیاف روی نارگیل را جدا می‌کنیم تا به پوسته سخت آن برسیم.
 2. برای شکستن نارگیل یک کاسه بزرگ زیر دست خود می‌گذاریم تا آب نارگیل هدر نرود. با پشت ساتور یا هر ابزار مناسب دیگر، به نارگیل ضربه می‌زنیم تا شکسته و آب آن خارج شود.
  برای تهیه شیر نارگیل به این آب نیازی نیست و می‌توانید آن را جداگانه میل کنید.
 3. سپس با یک چاقو، پوست چوبی را از تکه های نارگیل جدا می‌کنیم. (مراقب حرکت نوک چاقو به سمت دست خود باشید. بهتر است از دستکش ضخیم استفاده کنید)
8 غذای مناسب ماهی قرمز برای طول عمر بیشتر آن

نکات مهم در تهیه پودر نارگیل

 • می توانید پودر نارگیل را در تابه ای ریخته و روی حرارت ملایم هم بزنید تا خشک شود و در این رسپی می توانید زیر تابه، شعله پخش کن قرار دهید.
 • همچنین می توان پودر نارگیل را در سینی فر ریخته و درون فر بگذاریم تا خشک شود.
 • اگر می خواهید پودر نارگیل کم چرب تهیه کنید، زمانی که نارگیل را در میکسر می ریزید، کمی آب نارگیل و کمی آب بریزید و بعد از ترکیب شدن از صافی رد کنید و نارگیل هایی که در صافی ماند را به صورتی که در مرحله آخر این دستور آموزش دادیم، خشک کنید.
 • برای تهیه پودر نارگیل رنگی کمی رنگ خوراکی را با آب ترکیب کرده و قبل از خشک کردن پودر نارگیل به آن اضافه کنید.
 • می توانید بعد از خشک شدن پودر نارگیل نیز با آسیاب کن یا میکسر ریز کنید.
 • برای تهیه پودر نارگیل زعفرانی کمی زعفرن دم کرده را به نارگیل رنده کرده اضافه کرده و بگذارید خشک شود.
 • این روشی که در بالا ارائه دادیم، همان طرز تهیه پودر نارگیل چرب است.

طرز تهیه پودر نارگیل خانگی

طریقه مصرف پودر نارگیل

نارگیل ها با ویژگی انعطاف پذیری که دارند، در بسیاری از موارد سنتی، از جمله مواد غذایی تا مواد آرایشی کاربرد دارند. پودر نارگیل به دو روش خشک و چرب تهیه می شود که طریقه مصرف پودر نارگیل را از هم متمایز می کند. در هر دو صورت، پودر نارگیل را می توان جایگزین آرد در طرز تهیه کیک، دسر، کوکی، کلوچه، پنکیک و نان کرد.

لذا پودر نارگیل بهترین جایگزین بدون گلوتن به جای آرد گندم است و با مصرف پودر نارگیل دیگر جای نگرانی برای افرادی که به گلوتن حساسیت دارند باقی نمی ماند. همچنین سایر عوارض گلوتن نیز با جایگزین کردن پودر نارگیل به جای آرد گندم از بین خواهد رفت. همچنین مصرف پودر نارگیل در پخت و پز نیز با توجه به خواص بی نظیر آن رو به افزایش است. هرچند مصرف پودر نارگیل در آشپزی و پخت و پز عملکرد متفاوتی از آرد دارد و باید به طریقه مصرف پودر نارگیل و دستور پخت آن توجه کرد.

نشانه های مرد هوسباز و شناخت آن ها در چند ثانیه

شیر نارگیل نیز از پودر نارگیل تهیه می شود. از دیگر کاربردهای پودر نارگیل می توان به استفاده از پودر نارگیل در صنایع نساجی و الیاف ساختمانی اشاره کرد. همچنین برای بهبود کیفیت آرد گندم نیز از آرد نارگیل استفاده می کنند.

پودر کردن نارگیل - پودر نارگیل خانگی

طرز تهیه شیر نارگیل خانگی

نارگیل علاوه بر پوسته چوبی، پوست قهوه ای نازکی نیز دارد. در صورتی که پس از تهیه شیر نارگیل، از تفاله باقیمانده برای تهیه پودر نارگیل استفاده می‌کنید، بهتر است پوست نازک قهوه ای را جدا کنید.

اگر نارگیل تازه دردسترس ندارید به همان میزان از پودر نارگیل استفاده کنید. البته اصلا توصیه نمیشود.

 1. با چاقو و با احتیاط، پوست نازک قهوه ای نارگیل را بکنید.
 2. نارگیل را به ورقه های باریک قطعه قطعه می‌کنیم.
 3. آب را گرم میکنیم. آب نباید بجوشد و فقط باید گرم باشد.
 4. تکه های نارگیل را به همراه آب گرم، داخل مخلوط کن می‌ریزیم. (اگر فرصت دارید اجازه بدهید 2 تا 4 ساعت در این حالت استراحت کند) سپس با سرعت متوسط مخلوط می‌کنیم تا یکدست شود. (1 تا 2 دقیقه)
 5. بعد از مخلوط کردن، باید آنرا از تنظیف یا صافی خیلی ریز رد کنیم. کمی فشار می‌دهیم تا نارگیل های پودر شده از شیر نارگیل جدا شود.
 6. شیر نارگیل آماده است و میتوانید برای 5 روز در ظرف دربسته و در یخچال نگهداری کنید.

پودر نارگیل خانگی و با کیفیت

خواص پودر نارگیل برای چاقی

بعد از دانستن طرز تهیه پودر نارگیل اشاره به خواص پودر نارگیل برای چاقی نیز ضرورت دارد. اگرچه روغن ناگیل گیاهی است، اما حاوی چربی های اشباع شده ای است که باید به آن در رژیم های غذایی برای کنترل کلسترول و تری گلیسیرید توجه کرد. شیر نارگیل نیز مانند روغن آن چربی اشباع شده ی بسیار داشته و نصف فنجان شیر نارگیل حدود 225 کالری انرژی می کند.

با اين روش ها راحت سير و پياز بخور ؛ دیگه خبری از بوی بد نيست

با وجو کالری زیاد شیر نارگیل می توان جهت مصارف مختلف از آن استفاده کرد. با توجه به ارزش غذایی پودر نارگیل و مواردی که از آن ذکر شد، استفاده از پودر نارگیل برای چاقی مناسب است. اما مصرف پودر نارگیل برای کسانی که می خواهند رژیم بگیرند توصیه نمی شود. اما می توانند نارگیل را به عنوان میان وعده به جای وعده ی غذایی استفاده کنند. لذا از آن جا که نارگیل چربی زیادی دارد مصرف پودر نارگیل برای چاقی مضر بوده و پودر نارگیل چاق کننده است.

اما قند این میوه انرژی بسیار داشته و برای کسب انرژی طولانی مدت و جلوگیری از گرسنگی گزینه ی خوبی است. همچنین اگر می خواهید از مواد غذایی کم کربوهیدرات در رژیم غذایی خود استفاده کنید، پودر نارگیل گزینه ی خوبی است. اما توجه کنید که میزان مصرف پودر نارگیل در هر وعده ی غذایی مهم است. چون همان طور که گفته شد پودر نارگیل چرب است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

3 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *