روش تمیز کردن کله پاچه

روش تمیز کردن کله پاچه نکاتی دارد که اگر به آن توجه شود، به راحتی می‌توان آن را در خانه پاک کرد. از طرفی عدم توجه به این نکات، باعث می‌شود کله پاچه به خوبی تمیز نشود و در نهایت بعد از طبخ، یک کله پاچه بد مزه خواهید داشت. با شادمگ همراه باشید.

چرا پاک کردن کله پاچه مهم است؟

کله پاچه، غذای محبوبی در میان ایرانیان است که از جمله ویژگی‌های برجسته‌ی فرهنگ غذایی ما به شمار می‌رود. از بین بردن موها و پاک کردن مواد زائد کله پاچه، گام اول برای اطمینان از بهداشت آن است.

روش تمیز کردن کله پاچه

هر چند ممکن است بسیاری از افراد بگویند با وجود کله پزی‌های مختلف در سطح شهر، دیگر نیازی به پاک کردن کله پاچه در خانه نیست. با این حال بعضی از افراد نیز علاقه ای به خوردن کله پاچه در کله پزی ندارند چرا که معتقدند بهترین راه اطمینان یافتن از سلامت کله پاچه، تمیز کردن و پختن آن در خانه است.

بنابراین اگر شما هم از دسته افرادی هستید که با پاک کردن کله پاچه در خانه مشکل دارید، پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب همراه ما باشید. برای تهیه کله پاچه خانگی حتما از شادمگ کمک بگیرید.

روش های مختلف تمیز کردن کله پاچه

پاک کردن کله پاچه با جوش شیرین

به دلیل زیان برای سلامتی توصیه نمی‌شود: یکی از روش‌های پاک‌سازی کله پاچه که برای سلامتی مضر است، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین دارای ترکیباتی است که می‌تواند کله پاچه را عمقی تمیز کند.

برای این کار، کافی است کله پاچه را درون یک ظرف بزرگ با جوش شیرین قرار دهید و بگذارید برای مدتی در آن بماند. پس از آن، با استفاده از یک برس نرم، می‌توانید کله پاچه را بشویید و از بین بردن کرم‌های احتمالی اطمینان حاصل کنید.

موزدایی دایی کله پاچه با آتش

روش دیگر که معمولا برای از بین بردن موها استفاده می‌شود، استفاده از آتش است. این روش برای حذف موهای کوچک که با چاقو قابل برداشت نیست، بسیار موثر است. با استفاده از یک برنده آتش (torch)، می‌توانید کله پاچه را بر روی آتش قرار دهید و به آرامی موهای کوچک را بسوزانید. این روش باید با دقت انجام شود تا به کله پاچه آسیبی نرسد.

طرز تهیه دوغ خانگی به سبک محلی با 5 طعم مختلف

روش تمیز کردن کله پاچه

استفاده از قرص استامینوفن

به دلیل زیان برای سلامتی توصیه نمی‌شود: روشی دیگر برای پاک کردن کله پاچه استفاده از قرص استامینوفن است که به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این قرص در واقع می‌تواند به عنوان یک جایگزین برای جوش شیرین عمل کند. کافی است قرص استامینوفن را در آب حل کنید و کله پاچه را در این محلول قرار دهید. پس از چند ساعت، با استفاده از یک برس، می‌توانید کله پاچه را بشویید.

پاک کردن موهای کله پاچه با آهک

یکی از روش‌های دیگر جهت تمیز کردن کله پاچه در خانه و از بین بردن موهای آن، استفاده از آهک است. روش استفاده از آهک مانند جوش شیرین است. به این صورت که مقداری آهک درون آب بریزید و بعد از به جوش آمدن آن، کله و پاچه‌ها را داخل آن بیندازید‌. بعد از چند دقیقه نسبت به جدا کردن موها از سطح کله پاچه اقدام کنید.

البته در این روش ممکن است لازم باشد جهت از بین بردن موهای باقی مانده از سطح کله پاچه، از روش مو زدایی به کمک آتش نیز استفاده کنید.

از بین بردن موهای کله پاچه با چاقو

موهای کله پاچه اغلب می‌توانند سخت‌ترین بخش برای تمیز کردن باشند. روشی که می‌توانید برای حذف این موها استفاده کنید، استفاده از چاقو است. با دقت و حوصله، می‌توانید موها را با چاقو بردارید. این کار باید به آرامی انجام شود تا به سطح کله پاچه آسیب نرسد.

روش تمیز کردن کله پاچه

استفاده از واجبی

به دلیل زیان برای سلامتی توصیه نمی‌شود: روش آخر، استفاده از واجبی است. واجبی یا نوره یکی از مواد طبیعی است که می‌تواند به عنوان یک ماده شوینده عمل کند. برای این کار، کله پاچه را در محلولی از آب و واجبی قرار دهید و برای چند ساعت در آن بگذارید.

پس از آن، با استفاده از یک برس، می‌توانید کله پاچه را بشویید. البته این کار به دلایل بهداشتی و مضرات آن برای سلامتی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و فقط برای آگاهی شما عزیزان نوشته شده است.

تفاله لیمو ترش رو بخاطر کاربردهای بی نظیرش دور ننداز ؛ روش نگهداری از تفاله لیمو

تمیز کردن دیگر بخش های کله پاچه

تمیز کردن بینی

بعد از اینکه کله را به خوبی روسوز کردید، باید یک نایلون روی زمین پهن کرده و سپس کله را از سمت بینی، محکم به زمین بکوبید. با این کار مجرای بینی تمیز می شود. برای تمیز شدن داخل مجرای نای و بینی حتما به کمک یک شلنگ تمیز و مناسب، از پشت کله آب را وارد مجرای نای کنید تا به فشار از بینی خارج شده و آن را کاملا تمیز کند.

طرز تهیه سیرابی خانگی را در این مطلب آموزش ببینید.

تمیز کردن دهان

با یک چاقوی خیلی تیز، دو طرف صورت را از کنار لب ها برش بدهید. باید با قدرت فک بالا و پایین را از هم جدا کنید. در واقع باید کله به دو قسمت جدا تقسیم شود. دندان ها را یا با انبردست بکشید و یا حتما به خوبی با مسواک تمیز کنید.

بریدن گوش کله گوسفند

گوش گوسفند جزء اجزایی است که خوردنی نیست و لازم است به طور کامل جدا شود. بنابراین بعد از تمیز کردن موهای گوسفند فراموش نکنید که گوش‌ها را جدا کنید. این کار را می‌توان به راحتی با استفاده از یک چاقوی تیز انجام داد.

روش تمیز کردن کله پاچه

تمیز کردن پاچه

برای تمیز کردن پاچه نیز مانند کله عمل کنید. برای جدا کردن سم از پاچه کافی است چاقو را داخل سم بیندازید و فشار دهید. حتما کیسه مویی بین شیار کف پاچه را خارج کنید. پس از طی مراحل بالا برای پاک کردن کله پاچه، در یک قابلمه بزرگ آب سرد بریزید و کله پاچه را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید. سپس با چاقو به آرامی روی سطح کله و پاچه ها بکشید تا اگر آثار سوختگی روی آن است از بین برود. حالا می توانید با خیال راحت کله پاچه را بار بگذارید.

نحوه تمیز کردن نهایی کله پاچه

تمیز کردن نهایی کله پاچه، آخرین مرحله از تمیز کردن کله پاچه است. برای انجام آن کله پاچه را داخل یک قابلمه آب سرد قرار دهید و زیر شعله را روشن کنید. اجازه دهید حدود نیم ساعت داخل آب باشد. سپس به کمک یک چاقو کل سطح آن را بتراشید تا هرگونه سوختگی برطرف شود. در پایان همه اجزای کله پاچه را زیر آب سرد بشویید و برای پختن آماده کنید.

دستور تهیه 18 نوع بورانی با طعم های متفاوت و جذاب ؛ خوشمزه ترین و زیباترین دسر سفره

چگونه کرم کله پاچه را تمیز کنیم

از بین بردن کرم کله پاچه یکی از مهم‌ترین بخش‌های پاک کردن کله پاچه است. برای این کار، ابتدا باید کله پاچه را در آب گرم قرار دهید. آب گرم به کشتن کرم‌ها کمک می‌کند. پس از آن، با استفاده از یک برس نرم و با فشار خفیف، می‌توانید کرم‌ها را از روی کله پاچه بردارید.

نکات مربوط به تمیز کردن کله پاچه در خانه

همانطور که گفته شد، جهت پاک کردن اصولی کله پاچه لازم است مراحل تمیز کردن آن را به خوبی رعایت کنید. توجه به نکات زیر نیز کمک می‌کند که بتوانید در پایان یک کله پاچه تمیز و خوشمزه را تهیه کنید.

هنگام تمیز کردن کله پاچه حتماً به سالم و تازه بودن آن توجه کنید.

روش تمیز کردن کله پاچه
هنگام خرد کردن کله پاچه، قسمت بینی آن را برش داده و جدا کنید تا هرگونه کرم یا مواد مضر از داخل آن خارج شود.
استشمام هرگونه بوی نامطبوع یا مشاهده رنگ تیره نشان دهنده فاسد بودن آن است‌. بنابراین به این نکته توجه ویژه داشته باشید.
جهت پاک کردن موهای کله پاچه، بهتر است به جای استفاده از جوش شیرین، آهک یا قرص، از روش‌های طبیعی همچون شعله آتش و آب جوش استفاده کنید.
به هیچ وجه برای پاک کردن کله پاچه از پودر موبر یا واجبی استفاده نکنید، چرا که مواد مضر موجود در آن برای سلامتی بدن ضرر خواهند داشت.
سعی کنید برای خرید کله پاچه حتماً به فروشگاه‌ و مراکز خرید معتبر مراجعه کنید.

سخن پایانی

پاک‌سازی کله پاچه گام مهمی در آماده‌سازی این غذای محبوب است. با استفاده از روش‌های بالا، می‌توانید بهداشت کله پاچه خود اطمینان حاصل کنید و آن‌را با خیال راحت میل کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *