روش شستن تشک تخت

روش شستن تشک تخت يكي از روش هاي كاربردي براي حفظ سلامت خانواده است. چرا كه تشک تخت یکی از وسایلی است که تمیز بودن یا نبودن آن بر سلامتی تاثیر می گذارد . اين مطلب از گروه سبك زندگي شادمگ در اين خصوص به شما كمك مي كند تا راحت ترين روش ها را براي اينكار انتخاب كنيد.

روش شستن تشک تخت خواب

انسان در طول روز بخشی از زمان خود را روی تشک تختخواب در خواب و رویا است. اگرچه یک ملحفه یا کاور روی تشک قرار دارد و ما معمولا به تشک توجه نمی‌کنیم، اما به مرور زمان تشک تخت نیز کثیف می‌شود و شستن و تمیز کردن آن سخت‌تر می‌گردد.

روش شستن تشک تخت

ممکن است یک تشک گرد و غبار و ذرات ریز را به خود جذب کنند و باعث حساسیت پوستی و حتی تنفسی شود. در بسیاری از موارد نیز ممکن است افراد دچار خارش، التهاب یا قرمزی پوست شوند و ندانند که دلیل آن ممکن است یک تشک کثیف باشد. در این صورت ما در این مقاله ساده‌ترین روش شستشوی تشک تختخواب در خانه را به شما معرفی می‌کنیم.

 کاور تشک را به موقع بشویید

کاور تشک ارتباط مستقیمی با تشک تخت دارد در صورتی که به تمیزی و شستشوی کاور تشک اهمیت ندهید، تشک تختخواب نیز کثیف‌تر می‌شود و شستشوی آن سخت‌تر می‌گردد. معمولا تمیز کردن تشک تخت را می‌توانید در فاصله ۶ ماه یک بار تمیز کنید، اما برای تمیزتر ماندن کاور و تشک باید کاور تشک را هر دو هفته یا هر ماه یک بار بشویید.

روش شستن تشک تخت

شستشوی به موقع کاور تشک کمک می‌کند تا گرد و غبار کمتری وارد تشک شود، تشک بو نگیرد و تمیز و سالم‌تر باقی بماند. توصیه می‌کنیم اگر روی کاور تشک چای یا قهوه ریخت یا لکه‌ای روی کاور ایجاد شد، به سرعت آن را بردارید و لکه‌گیری کنید تا لکه به تشک نفوذ نکند.

 تشک تخت را جاروبرقی بکشید

شستشو و تمیز کردن تشک تخت با شستشوی ملحفه، کاور و حتی روتختی متفاوت است. شما نمی‌توانید تشک تخت را داخل ماشین لباسشویی یا حتی داخل تشت آب قرار دهید. در این صورت در اولین مرحله تمیز کردن تشک تخت باید آن را جاروبرقی بکشید.

تشت را از روی تختخواب بردارید و آن را کاملا با جاروبرقی تمیز کنید تا ذرات آلودگی و گرد و غبار داخل آن باقی نماند. جاروبرقی کشیدن تشک کمک می‌کند تا نه تنها سطح رویی، بلکه کمی از لایه میانی تشک تمیز شود. در مقاله های قبلی برای افزایش مکش جاروبرقی راهکارهایی پیش رویتان گذاشته ایم.

روش شستن تشک تخت

تشک تخت را با جوش شیرین و روغن اسطوخودوس تمیز کنید

جوش شیرین یکی از پاک‌کننده‌های قدیمی و موثر محسوب می‌شود. از آن‌جایی که شما نمی‌توانید تشک را آبکشی کنید و کاملا آن را بشویید، ترکیب جوش شیرین و روغن اسطوخودوس، ترکیبی موثر واقع می‌شود. در این صورت مقداری جوش شیرین را با یک یا دو قطره روغن اسطوخودوس ترکیب کنید.

سپس این ترکیب را با یک الک روی تشک بریزید. پس از آن چند دقیقه صبر کنید تا تشک خشک شود. سپس جوش شیرین را با کمک جاروبرقی از سطح تشک تخت کاملا پاک کنید تا اثری از آن ترکیب باقی نماند.

 تشک تختخواب را لکه‌بری کنید

لکه‌بری تشک تختخواب با لکه‌بری لباس و پارچه متفاوت است، چرا که پارچه سطح تشک را نمی‌توانید باز کنید و تنها می‌توانید قسمت رویه تشک را لکه‌بری کنید. به منظور از بین بردن لکه تشک تختخواب مقداری جوش شیرین، نمک و کمی آب را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر جوش شیرین حاصل شود.

ترفند های جالب و خلاقانه برای ترمیم سوراخ روی لباس | پارگی لباس ها را با نخ و سوزن زیبا کنید

خمیر جوش شیرین را روی لکه تشک تختخواب قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه کاملا خشک شود. سپس خمیر خشک شده را با یک دستمال نخی، تمیز و مرطوب از سطح تشک تختخواب به آرامی پاک کنید.

 لکه زرد عرق را از تشک تخت پاک کنید

بسیاری از افراد هنگام خواب دچار تعریق می‌شوند و این تعریق به مرور زمان باعث ایجاد لکه زرد عرق روی تشک تخت می‌شود. به منظور پاک کردن لکه تعریق، یک یا دو قطره مایع ظرفشویی را داخل یک اسپری متوسط آب بریزید و آن را روی لکه بپاشید. پس از چند دقیقه با یک دستمال، رطوبت تشک را خشک کنید.

برای از بین بردن چرک مردگی لباس و ملحفه این راهکار بسیار موثر خواهد بود.

لکه خون را از تشک تختخواب پاک کنید ؛ روش شستن تشک تخت

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که لکه خون را باید به سرعت پاک کنید، زیرا در صورتی که لکه خون خشک شود، پاک کردنش سخت‌تر می‌شود. به منظور پاک کردن لکه خون از تشک تختخواب مقداری سرکه سفید را با مقداری آب مخلوط کنید و آن را روی لکه بریزید. ۵به مدت تا ۱۰ دقیقه صبر کنید و در پایان ترکیب سرکه و آب را با یک حوله تمیز پاک کنید تا لکه خون نیز پاک شود. برای شستن مبل با سرکه نیز از همین روش می توانید استفاده کنید.

روش شستن تشک تخت

پاک کردن و گندزدایی تشک تخت

گام بعدی برای تمیزی جاروبرقی است این کار تخت را گردگیری می کند از لوله جاروبرقی برای مکش گوشه های تخت استفاده کنید سپس جوش شیرین را بر روی تخت پاشیده تا لکه ها را پاک کند. برای آنکه بوی طراوت و تازگی بگیرد 5 قطره از روغن خوشبو کننده را درون جوش شیرین ریخته تا بوی عطر را به خود جذب کرده و لکه ها را دفع کند.

بگذارید جوش شیرین 30 دقیقه روی تخت بماند سپس دوباره تخت را جارو بکشید تا جوش شیرین ها کاملا پاک شوند سپس آن را در بیرون و در هوای آزاد قرار بدهید تا رطوبت آن گرفته شود و خشک شود اما در فصل گرما فقط کافیست که پنجره را باز گذاشته، پرده ها را کنار بزنید تا نورخورشید بر روی تخت بتابد و آن را خشک کند.

برای میکروب زدایی تشک تخت روی آن جوش شیرین بپاشید

برای شستشوی تشک ها، یکی از راه های خوب شستشوی روکش تشک است. ابتدا روکش ها و روتختی ها را بشویید، با این کار بخش بزرگی از آلودگی ها برطرف می شود اما اگر تشک و تخت شما همچنان بو می دهد بهتر است به قسمت های عمیق تر بروید و تشک را بشویید.

به مواد و وسایل زیر نیاز دارید:

  • مسواک قدیمی یا اسفنج زبر
  • آب گرم ( دمای بالا)
  • مواد شوینده ضدعفونی کننده آماده
  • الکل سفید
  • اسپری
  • مایع شستشوی فرش آنزیم دار

تمیز کردن روکش ها

برای شروع بهتر است بررسی کنید که تشک شما فنر دار است یا معمولی، استفاده از آب داغ به خوبی می تواند قارچ ها و باکتری ها را از بین ببرد اما، آب داغ به شدت به قسمت های فلزی و فنر ها آسیب می زند و موجب زنگ زدگی و پوسیدگی آنها می شود. بنابراین بهتر است برای شستشوی تشک های فنری به قالیشویی مراجعه کنید و از خدمات شستشوی تشک یا خشکشویی تشک استفاده کنید.

نحوه درست اتو زدن اینطوریه ! دیگه اشتباه اتو نزن

روش شستن تشک تخت

تشک را با مواد طبیعی بشویید

شستشوی تشک های فنر دار:

در صورتی که تشک شما فنر داری نیست می توانید آن را در منزل بشویید.

برای این منظور تشک را در تراس یا حیاط یا حمام قرار دهید و روی تشک آب داغ بریزید.

و بلا فاصله روی تشک ماده شوینده ضدعفونی کننده اسپری کنید و با اسفنج زبر کاملا تشک را بشویید و دوبار روی آن آب داغ بریزید.

می توانید این مرحله را دوبار تکرار کنید.

روش شستن تشک تخت

همچنین می توانید به جای شوینده ضد عفونی کننده آماده از سرکه سفید استفاده کنید.

شستشوی تشک خوشخواب با مایع شوینده آنزیم دار:

سپس مانند مرحله شستشو با مواد شوینده ضدعفونی کننده، روی تشک مایع شوینده رقیق شده با آب بریزید و با اسفنج زبر کاملا تشک را بشویید.

خشک کردن تشک خوشخواب

سپس تشک را با آب گرم آب بکشید.

روش شستن تشک تخت

دقت نمایید آبکشی باید به صورت اسپری کردن آن و خشک کردن آن با حوله است.

به هیچ عنوان تشک را زیر آب قرار ندهید زیرا تشک دچار پوسیدگی و فنرهای آن دچار زنگ زدگی می شود.

سپس در محیط باز و در معرض نور خورشید قرار دهید (نور خورشید نیز توانایی از بین بردن قارچ ها و میکروب ها را دارد.)

پس از خشک شدن کاملا تشک می توانید از آن استفاده کنید.

روش شستن تشک تخت با دستگاه

در صورتی که تمایل دارید خوشخواب های یک و دونفره تان با سرعت بیشتر شسته و خشک شود؛ بهتر است از خدمات خشکشویی و شستشوی خوشخواب با دستگاه و راهنمای خرید تشک تخت استفاده کنید.

برای شستن تشک های طبی فنری آن را زیر آب نگیرید زیرا باعث زنگ زدن فنرهای آن می شود.

روش شستن تشک تخت

شستن لکه ادرار از تشک

بچه ها و یا حیوانات خانگی مثل سگ یا گربه، گاهی ممکن است روی تشک اثر هنری از خود به جا بگذارند. به هیچ وجه محل ادرار را با آب معمولی نشویید و زیادی مرطوب نکنید. استفاده از سرکه سیب رقیق شده با آب میتواند در از بین بردن لکه ادرار از روی تشک موثر باشد. همچنین آبلیمو و ترکیب آب اکسیژنه با کمی آب نیز در این زمینه موثر هستند. ضدعفونی کننده های موجود در داروخانه ها نیز به شما کمک می کنند تا از بوی بد ادرار خلاص شوید. معمولا ادرار کودکان بو و غلظت کمتری دارد.

این 3 روش به شما کمک می کند تا زمانی که بچه هایتان کوچک هستند تشکشان را تمیز نگه دارید. مواد تشکیل دهنده: 3قاشق غذاخوری جوش شیرین، 3 درصد آب اکسیژنه و میزان کمی مایع ظرفشویی.

روش دوم شستن تشک تخت

مواد را ترکیب کرده و روی تخت بریزید اگر مشکل حل نشد روش دوم را به کار گیرید: 3 قاشق غذاخوری پودر ماشین لباسشویی، یک قاشق آب اضافه کرده و با هم مخلوط کنید تا فوم بدست بیاد آن را نیم ساعت روی لکه بگذارید سپس آب اکسیژنه افزوده و جارو بکشید.

روش شستن تشک تخت

روش سوم شستن تشک تخت

برای تمیز کردن ادرار از روی تشک با شوینده های خانگی، ابتدا با یک حوله کاغذی از رطوبت تشک کم کنید تا جایی که دیگری چیزی جذب حوله ی جدید نشود. و سپس با اسفنج و محلول آب و صابون و جوش شیرین محل را بشویید. این مرحله را چندبار تکرار کرده و هربار سریعا با یک حوله کاغذی محل را خشک کنید تا از غلظت ادرار کم شود. پس از آن تشک را در معرض افتاب قرار دهید تا بو و میکروب های باقیمانده از بین بروند.

فواید دمپایی روفرشی و روش های نگهداری از آن

برای از بین بردن لکه ادرار بزرگسالان از روی تشک نیاز به مواد شیمیایی قوی دارید. ترکیب نمک و ابلیمو و همچنین سرکه می تواند موثر باشد. علاوه بر تمام روش های گفته شده، ترکیب جوش شیرین و هیدروژن پراکسید ۳% و مایع ظرفشویی نیز می تواند لکه ها و بوی بد را از بین ببرد.

روش شستن تشک تخت

تا جای ممکن از مواد شیمیایی و سفیدکننده ها، به ویژه در شستن تشک افراد بیمار کمتر استفاده کنید. اما در صورت لزوم، محلولی قوی از ترکیب یک قسمت آمونیاک با یک قسمت هیدروژن پراکسید و چهار قسمت آب تهیه کرده و با یک اسفنج محل آلوده را تمیز کنید. حتما از دستکش استفاده کنید. اگر گربه دارید بهتر است بدانید که استفاده از آمونیاک ممکن است گربه ها را تحریک کند تا دوباره در همان نقطه ادرار کنند.

پس از تمامی مراحل، تشک را با کمی شامپو فرش بشویید تا بوی بهتری بگیرد. سپس با بخارشو یا هر روش دیگری از رطوبت آن کم کرده و در معرض آفتاب قرار دهید.

نحوه خشک کردن تشک خواب در خانه

خشک کردن تشک تخت امری حیاتی است و با این حال، بسیاری از افراد برای صرفه‌جویی در وقت از آن صرف نظر می‌کنند. هوا دادن منظم به تشک تخت، به جلوگیری از تجمع مواد آلرژی‌زا و میکروب‌ها کمک می‌کند. خشک کردن تشک تخت کار بسیار ساده‌ای است و می‌توان آن را در داخل و خارج از خانه (حتی در ماه‌های سرد) انجام داد.

با دنبال کردن مراحل زیر، تشک تخت خود را به‌طور کامل خشک کنید:

با بیرون کشیدن همه ملحفه‌ها، بالشت‌ها، روکش و .. شروع کنید. اگر اتاق خواب شما پنجره دارد، آن‌ها را باز کنید تا هوای تازه وارد شده و تشک تخت در معرض نور آفتاب قرار بگیرد. نور خورشید به‌طور طبیعی بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد.
با استفاده از جاروبرقی تشک خود را تمیز کنید. این مرحله را تنها در صورتی انجام دهید که قصد شما صرفا هوا دادن به تشک است، نه شستن آن. با استفاده از سری برس‌دار جاروبرقی هرگونه گرد و غبار و بقایای جمع‌شده بر روی تشک را جمع‌آوری کنید. هنگامی که تشک تخت خود را جارو می‌کشید، هوا از درون تشک عبور کرده و زمان لازم برای خشک شدن تشک به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
تشک را بلند کرده و آن را تکان دهید. اگر به‌تنهایی قادر به این کار نیستید، از کسی بخواهید تا در انجام این کار به شما کمک کند. در صورت امکان تشک را به بیرون از خانه منتقل کرده و آن را تکان دهید. حداقل یک بار یا دو بار در سال این فرآیند را تکرار کنید. برای هوا دادن به تشک تخت، فارغ از اینکه در چه فصلی قرار دارید، به یک روز آفتابی نیاز دارید.

روش شستن تشک تخت
بگذارید تشک برای 3 تا 4 ساعت در هوای آزاد بماند. هر چه تشک زمان بیشتری را زیر نور آفتاب بگذراند، بهتر است. با این حال، از بیرون گذاشتن تشک خود در هنگام عصر خودداری کنید، زیرا سطح رطوبت بالا رفته و تشک شما مرطوب می‌شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *