افتتاح حساب ترکیه
روش شستن پرده

روش شستن پرده از آن کارهایی است که باید راه و چاهش را به‌ طور کامل بلد باشید تا ضمن محافظت ار بافت پرده ، سیاهی و کثیفی راحت از پرده پاک شود. روش شستن انواع پرده با هم متفاوت است. به همین دلیل ما شستن انواع پرده را به شما آموزش خواهیم داد.

چگونه پرده ها را در منزل بشوییم؟

با نزدیک شدن به فصل بهار، زمان خانه تکانی و نظافت اساسی منزل فرا می رسد. شستن پرده ها یکی از اصلی ترین اقداماتی است که در لیست کارهای خانه قرار دارد و انجام آن به طور چشمگیری بر نظم و زیبایی ظاهری خانه تاثیرگذار است.

اغلب خانم ها برای شستن پرده های خود از خشکشویی ها کمک می گیرند؛ اما این کار نیازمند صرف هزینه نسبتا زیادی است. ما حتی برای شستشوی والان پرده با لباسشویی هم به شما راهکار ارائه میکنیم. با ما همراه شوید تا این کار به ظاهر سخت را به راحتی انجام دهید.

روش شستن پرده

نکاتی که باید درباره شستشوی پرده بدانید

پیش از آنکه روش شستن انواع پرده را بررسی کنیم بهتر است یکسری نکات کلی را که باید در مورد شستشوی پرده بدانید با شما در میان بگذاریم:

بهتر است ماهی یکبار با جاروبرقی پرده‌ها را گردگیری کنید.
هر از گاهی با یک برس مخصوص و نرم گرد و غبار، مو و ذرات چسبیده به پرده را تمیز کنید.
پرده‌های سبک را می‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید.
پرده‌ های ظریف را با دست بشویید تا آسیبی به بافتشان وارد نشود.
پرده‌های ضخیم و سنگین را با بخارشوی تمیز کنید چون شستن و خشک شدنشان بسیار زمان‌بر است.
انتخاب روش شستشوی پرده بستگی به جنس آن دارد، پس قبل از اینکه برای شستن دست به کار شوید حواستان به جنس پرده‌ باشد.

نظافت هفتگی پرده

برای تمیز کردن هفتگی پرده‌ها، اول از همه پرده را خوب تکان بدهید تا گرد و غبار از آن جدا شود، بعد از ده دقیقه که غبارها روی زمین نشست با جاروبرقی غبارها را جارو کنید.
اگر نگرانید که استفاده از جاروبرقی به پرده‌تان آسیب بزند، پس می‌توانید ماهی یکبار از روش خشکشویی استفاده کنید، فقط باید پرده را توی لباسشویی بیاندازید و ۵ دقیقه در حالت خشک‌کن بگذارید، سپس آن را خارج کنید و قبل از چروک شدن دوباره آویزانش کنید.
برای شتشوی پرده با لباسشویی، دستگاه را روی دور کند و دمای پایین تنظیم کنید و در هر با سشتشو، تنها دو پنل پرده را در لباسشویی بیندازید.

مراحل کلی برای شستن انواع پرده

پرده را از میله جدا کنید

اولین قدم برای شستن پرده، جدا کردن آن از چوب پرده می باشد. پرده ها بسیار لطیف تر و به تبع آن آسیب پذیرتر از سایر منسوجات پارچه ای هستند؛ به همین علت دقت در انجام این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. همچنین توجه داشته باشید که حتما تمام گیره ها و قلاب ها را از پرده جدا کرده باشید تا در حین شست و شو به بافت آن آسیبی وارد نکند.

روش شستن پرده

پرده را در آب سرد یا ولرم قرار دهید

پیش از اضافه کردن هر گونه ماده شوینده و آغاز فرایند شست و شو، بهتر است ابتدا با استفاده از یک جارو برقی گرد و غبار نشسته روی پرده را تمیز نموده و سپس چند دقیقه آن را در یک تشت آب قرار دهید. این کار باعث می شود تا غبار نشسته روی پرده به طور کامل از آن جدا شده و به صورت عمیق تری تمیز شود. در صورتی که لکه ای روی پرده منزل شما وجود داشته باشد، باید در همین مرحله و پیش از آغاز مراحل اصلی شست و شو از بین برود. لکه بر اکسیژنه سپید بدون ایجاد کوچکترین آسیب در بافت پارچه، تمام لکه های روی آن را از بین می برد.

پرده ها را با آب سرد و دور آرام بشویید

بهترین دمای آب برای شستن پرده، آب سرد می باشد؛ مگر این که در برچسب متصل به آن خلاف این نکته نوشته و دستورالعمل خاصی ارائه شده باشد. در غیر این صورت، مقدار معینی از پودر لباسشویی سپید در محفظه شوینده ماشین لباسشویی خود ریخته و دستگاه را با دور آرام روشن کنید. توجه داشته باشید که حداقل نیمی از ظرفیت ماشین لباسشویی باید خالی بماند تا پرده ها به طور کامل تمیز شوند.

چطور صدای لولای در و کابینت رو از بین ببریم ؟ روش های راحتی که صدای جیرجیر درو قطع میکنه

پرده ها را خشک کنید

فراموش نکنید که خشک کردن پرده ها باعث افزایش طول عمر مفید آن ها شده و از پوسیده شدن بافت آن ها جلوگیری می نماید. در صورتی که در کارت پرده منزل شما به نکته خاصی در این باره اشاره نشده باشد، توصیه می شود حتما پس از شست و شو آن ها را با حرارت کم در خشک کن قرار دهید. این کار قطرات اضافی آب را از پرده جدا می کند. پس از خشک کردن پرده ها، آن ها را تکان داده و آویزان کنید تا کاملا خشک شده و ظاهری صاف و مرتب داشته باشند.

از اتو کردن پرده ها غافل نشوید

این که پرده منزل شما به اتو کردن نیاز دارد یا نه، به طور کامل به جنس آن بستگی دارد. جنس برخی از پارچه ها به گونه ای است که نیازی به اتوکشی نداشته و در صورتی که بلافاصله پس از شست و شو آویزان شوند، ظاهری صاف و مرتب به خود می گیرند.

این در حالی است که برخی از پرده ها این گونه نیستند و حتما باید پیش از خشک شدن کامل، آن ها را یک دور با حرارت متوسط اتو نموده و سپس نصب کنید. در غیر این صورت ظاهری چروک و مچاله شده به خود می گیرند. در این مرحله نیز درست همانند موارد قبلی پیش از هر اقدامی باید به نکات درج شده در کارت پرده منزل خود توجه نمایید.

روش شستن پرده

روش شستن 9 نوع پرده

بعد از آشنایی با نکات کلی مربوط به شستشوی پرده وقت آن رسیده که روش شستن انواع پرده را با جزییات بررسی کنیم. همان‌طور که گفتیم روش شستشوی پرده بستگی به جنس آن دارد، بنابراین در ادامه روش‌های مختلف شستشو را با توجه به جنس پرده بررسی می‌کنیم.

روش شستن پرده حریر

پرده حریر یا توری را از چوب پرده خارج کنید

برای شستشوی پرده توری و پرده حریر را به آرامی از چوب پرده جدا کنید. توجه داشته باشید که اولین قدم بسیار اهمیت دارد چرا که بافت پرده توری یا حریر بسیار لطیف و آسیب پذیر است و با یک فشار یا اشتباه کوچک امکان پارگی وجود دارد.

پرده را در آب ولرم قرار دهید

ابتدا پرده را در یک لگن یا وان بزرگ قرار دهید و ظرف را از آب ولرم رو به سرد پر کنید. توجه کنید که بهتر است پیش از اضافه کردن هرگونه مایع یا پودر شستشو پرده باید چند دقیقه در آب خیس بخورد تا گرد و خاک ها خالی شود .پیشنهاد می کنم اول یکبار پرده را خیس کنید و آب گل آلود را خالی کنید و مجدد لگن یا وان را پر از آب کنید . این کار به خصوص در شستن پرده های چرک مرده توصیه می شود.

روش شستن پرده

پاک‌کننده اضافه کنید

هنگامی که پرده کاملا خیس شد، مقداری مایع یا پودر پاک کننده معمولی به پرده اضافه کنید. پاک کننده شما نباید آنقدر قوی باشد که به بافت لطیف تور یا حریر آسیب برساند و نباید آنقدر ضعیف باشد که پرده توری یا حریر را پاک نکند. پیشنهاد می کنم از پودر صابون یا صابون بچه که در عطاری ها و مغازه های به فروش می رسد استفاده کنید. صابون بچه های قدیمی که همگی با آن آشنا هستیم پرده ها را درخشان می کند.

هیچ‌گاه پرده حریر یا توری را با چنگ و فشار نشویید. پرده توری یا حریر بافت ظریفی دارد و حتی ناخن بلند شما می‌توانند باعث نخ‌کش شدن یا پاره شدن پرده بشود. بنابراین تا جایی که ممکن است این جنس پرده را به آرامی بشویید.

دوباره آبکشی کنید

پس از آنکه به آرامی و ملایمت شستشوی پرده توری و حریر را بدون چنگ زدن انجام دادید، آب چرک اولیه را دور بریزد و دوباره آب سرد روی پرده بریزید تا مایع یا پودر پاک کننده از روی پرده پاک شود. مرحله آبکشی را چند بار تکرار کنید تا پرده توری یا حریر فاقد هرگونه مواد پاک‌کننده شود.

ساده ترین روش کاشت انواع سبزی خوردن در گلدان ؛ سبزی تازه و ارگانیک خونگی رو تست کنید

سرکه اضافه کنید

هنگامی که مواد پاک‌کننده را از پرده حریر یا توری پاک کردید، داخل لگن یا ظرفتان، آب سرد بریزید و مقدار بسیاری کمی سرکه به آب اضافه کنید. سرکه کمک می‌کند تا رنگ پارچه در شستشو حفظ شود و سفید کردن پرده های توری با موفقیت انجام شود.

با این حال توجه کنید، هیچ‌گاه پرده توری یا حریر سفید را برای مدت طولانی درون ظرف آبی که دارای سرکه است رها نکنید. چرا که ممکن است اثر منفی بگذارد و رنگ پرده را تغییر دهد.

روش شستن پرده

می توانید از نمک و جوش شیرین هم برای سفید کنندگی بیشتر و درخشان کردن پرده هایتان استفاده کنید و در همین مرحله ای که سرکه اضافه کردید به جای آن نمک یا جوش شیرین بریزید.

پرده را از لگن خارج کنید

پس از آنکه برای آخرین بار پرده را آبکشی کردید و سرکه را از پرده توری یا حریر پاک کردید، پرده را از آب خارج کنید. پرده توری یا حریر به هیچ عنوان نباید برای مدت طولانی در آب قرار گیرد، زیرا بافت پارچه آسیب می‌بیند.

هنگامی که پرده را از لگن یا ظرف خارج کردید، روی یک حوله یا پارچه تمیز قرار دهید. توجه کنید که پرده صاف روی پارچه قرارگیرد تا جمع و چروک نشود. این روش کمک می‌کند تا آب اضافه از پرده توری یا حریر گرفته شود.

پرده را از چوب پرده آویزان کنید

اگر می‌خواهید پرده‌تان چروک نشود، هنگامی که پرده توری یا پرده حریر کمی نم دارد، از چوب پرده آویزان کنید. اگر هم به طور ناخواسته این اتفاق افتاد می توانید اتوشویی پرده را به یک خشکشویی بسپارید تا صاف و مرتب شود.

هیچ‌گاه پرده توری یا پرده حریر را در خشک‌کن ماشین لباسشویی قرار ندهید، زیرا به بافت پارچه توری و حریر آسیب جدی وارد می‌کند ولی در صورت نیاز مطلب شستن پرده حریر در لباسشویی را بخوانید.. بنابراین بهترین روش خشک کردن پرده، آویزان کردن از چوب پرده است تا در حالت خودش خشک شود.

توجه کنید، پیش از آویزان کردن پرده، چوب پرده و پنجره را تمیز کنید. زیرا پرده نم‌دار گرد و خاک و کثیفی را به سرعت به خود جذب می‌کند و پرده تمیز را دوباره چرک می‌کند.

روش شستن پرده زبرا

پرده‌های مدرن زبرا که چند سالی است طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، دقت خاصی برای شستشو می‌طلبد! این نوع پرده‌ها را به دو روش می‌توانید بشویید:

روش شستن پرده

اولین روش که یک روش اساسی است، باز کردن کامل پرده از قسمت رول یا کرکره است.
اگرچه با این روش پرده‌تان به‌طور کامل تمیز می‌شود اما برای باز کردن یا بستن آن ممکن است به یک نیروی متخصص نیاز پیدا کنید.

در این روش باید به ترتیب زیر عمل کنید:

پرده را از کرکره جدا کنید و آن را روی سطح صاف بگذارید.
با کمک یک فرچه یا اسفنج نرم به همراه یک ظرف آب و مواد شوینده، پرده را تمیز کنید.
در آخر آن را جایی آویزان کنید تا خشک شود.

روش دیگر شستشوی پرده زبرا ، تمیز کردن آن بدون باز کردن پرده است.
شما می‌توانید با استفاده از بخارشوی یا شامپو فرش، بدون جدا کردن پرده‌ زبرا از کرکره، به‌صورت سطحی آن را تمیز کنید.

حواستان باشد از هر روشی که برای شستشوی پرده زبرا استفاده می‌کنید، به این نکات توجه داشته باشید:

شوینده‌تان اسیدی و یا آنزیم‌دار نباشد.
حتماً از اسفنج نرم استفاده کنید.
فشار آب کم باشد.
پرده را بعد اینکه به‌طور کامل خشک شد، نصب کنید.
بیشتر بخوانید:برای مبارزه با آب رفتن لباس‌ها شمشیرتان را از رو ببندید

شستن پرده پلیسه

سطح پرده های پلیسه پر از چین های متعدد می باشد و به همین علت قرار گیری آن ها در تشت آب می تواند باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری آن ها شود. به همین علت توصیه می شود که حتی الامکان این پرده ها در تماس مستقیم با آب و محلول شوینده قرار ندهید.

برای نظافت این پرده ها باید در ابتدا خاک سطح آن ها را جارو برقی گرفته و سپس از یک اسفنج آغشته به آب و محلول شستشو استفاده نمایید. تنها کافی است که اسفنج را به آرامی روی پرده بکشید تا آلودگی ها از سطح آن جدا شود. تمیز کردن چوب پرده ها را از یاد نبرید! با یک اسفنج یا برس مرطوب این بخش ها نیز به راحتی تمیز می شوند.

روش تشخیص روغن زیتون اصل با استفاده از 5 ترفند ساده

روش شستشوی پرده مخمل

پرده مخمل انواع مختلفی دارد، برخی از انواع آن را می‌توان با لباسشویی بشویید و بعضی دیگر را حتماً باید به‌صورت خشک‌شویی تمیز شوند. البته اگر از ما می‌پرسید باید بگوییم فرقی نمی‌کند پرده مخملتان از چه جنسی است در هر صورت برای اطمینان بهتر است خشکشویی شود!

نکته مهمی که قبل از شستشوی پرده مخمل باید به آن توجه کنید ثبات رنگ پرده است. شما می‌توانید یک پارچه نمدار را به گوشه‌ای پرده بکشید، اگر پارچه رنگی شد، این یعنی لازم است کار را به خشک‌شویی بسپارید!

روش شستن پرده

فراموش نکنید که پرده مخمل را هیچ وقت با خشک‌کن ماشین لباسشویی خشک نکنید بلکه بهتر است آن را روی یک پارچه کتانی پهن کنید تا کاملاً خشک شود.

روش شستشوی پرده آکریلیک

از آنجایی که پرده‌های آکریلیک سرشان درد می‌کند برای چروک شدن! پس بهتر است از محل نصبشان جدا نشوند و همان‌طور که آویزانند عملیات شستشو را انجام دهید، به این ترتیب که:

پشت پرده‌تان یک ملافه بزرگ وصل کنید.
روی زمین و زیر پرده چند حوله پهن کنید.
در یک بطریِ اسپری، مقداری آب گرم و چند مایع پاک‌کننده بریزید.
پرده اکریلیکتان را از بالا تا پایین اسپری بزنید.
پرده را با یک دستمال کتان سفید رنگ و تمیز پاک کنید.
ملافه و حوله‌ها را جمع کنید و اجازه دهید تا پرده به آرامی خشک شود.

نحوه شستشوی پرده ساتن

پرده ساتن یک نوع پرده لوکس و گران قیمت است که اتاق پذایرایی را باشکوه می‌کند. با این حال این پرده زیبا، گرد و غبار را به خود جذب می‌کند. از این رو توصیه می‌کنیم هفته‌ای یک بار با جارو شارژی یا جاروبرقی با قدرت پایین، بکشید. از این رو اجازه ندهید که پرده ساتن کثیف و سیاه شود.

به منظور شستشوی پرده ساتن می‌توانید آن را داخل ظرف پر از آب ولرم قرار دهید. اگر می‌خواهید رنگ پرده ثابت بماند، می‌توانید از یک صابون بهره‌مند شوید. همچنین سرکه سفید نه تنها رنگ پرده را ثابت نگه‌می‌دارد، بلکه تاثیر بسیاری در تمیز شدن پرده دارد.

روش شستن پرده

اگر می‌خواهید پرده ساتن را در ماشین لباسشویی قرار دهید، هیچ لباسی را همراه با پرده نشویید. همچنین ماشین لباسشویی را روی درجه کم یا Gentle و آب سرد تنظیم کنید و از ماده شوینده ملایم استفاده کنید.

روش شستشوی پرده نخی

اگر به فکر دوخت پرده با پارچه نخی هستید، باید بدانید که ممکن است با اولین شستشو پارچه نخی‌تان آب برود، پس بهتر است قبل از دوختن پرده، پارچه را در محلول آب و نمک بخسانید.

این کار هم به تثبت رنگ پارچه کمک می‌کند و هم اینکه از آب رفتن یا نرفتن پارچه مطمئن می‌شوید. بعد از خشک شدن پارچه می‌توانید پرده‌هایتان را بدوزید و در شستشوهای بعدی نگران کوتاه شدن پرده و یا رنگ پس دادن آن نباشید.

تمیز کردن پرده های چوبی

همان طور که می دانید تماس رطوبت با سطوح چوبی می تواند آسیب جدی به آن ها وارد نماید؛ از این رو برای تمیز کردن سطوح چوبی باید از کمترین میزان آب و رطوبت استفاده نمایید. بهترین راه برای انجام این کار، استفاده از یک برس بسیار نرم و مقدار کمی آب می باشد. این کار را با سرعت بالا و بسیار دقیق انجام دهید تا براقیت و درخشش سطح رویی چوب از بین نرود.

تمیز کردن پرده های آلومینیومی

تمام قسمت های پرده آلومینیومی را با مواد شوینده اسپری کنید. سپس با یک دستمال تمیز به آرامی روی پرده بکشید.

روش شستن پرده

پس از چند دقیقه، این کار را مجدد انجام دهید تا تمام بخش های آن کاملا تمیز شود. توجه داشته باشید استفاده از اسکاچ و برس های زبر باعث خشدار شدن سطح پرده آلومینیومی شما خواهد شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *