روش شستن توالت فرنگی

روش شستن توالت فرنگی به شما کمک میکند که اینکار ضروری را به تعویق نندازید و برایتان راحت باشد. با شادمگ همراه باشید تا اصول صحیح تمیز کردن توالت را یاد بگیرد.

راهنمای شستن توالت فرنگی

صحیح ترین روش شستن توالت فرنگی یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای تبدیل کردن هر خانه به مکانی سالم‌تر و تمیزتر است. برای خلاص شدن از شر باکتری‌ها و ویروس‌ها باید حداقل هفته‌ای یک‌ بار توالت فرنگی خود را با محلول ضدعفونی کننده تمیز کنید.

روش شستن توالت فرنگی

دانستن اینکه چگونه توالت فرنگی را به روش صحیح و با مناسب‌ترین جرم‌گیرها تمیز کند، فرایند تمیزکاری را آسان‌تر و موثرتر خواهد کرد. هوم پلاس در این راهنما به شما دستورالعملی گام به گام برای تمیز کردن توالت فرنگی ارائه می‌کند. تمیز نگه داشتن توالت و برق انداختن سرامیک دستشویی باعث رفع بوی بد توالت نیز می شود.

وسایل مورد نیاز برای شستن توالت فرنگی

برای روش شستن توالت فرنگی به شیوه صحیح احتیاج به لوازم مخصوصی دارید که در ادامه مطلب به آن ها اشاره شده است:

1- دستکش:

به دلیل رعایت بهداشت فردی و جلوگیری از انتقال آلودگی ها به دست، پوشیدن دستکش هنگام شستشوی توالت فرنگی ضرورت دارد. همچنین برخی از مواد ضد عفونی کننده دارای ترکیبات شیمیایی هستند که برای سلامت انسان مضر است، جهت جلوگیری از برخورد این مواد با دست و پوست، استفاده از دستکش برای تمیزکاری سرویس بهداشتی اهمیت دارد.

2- برس دستشویی:

برس دستشویی و یا فرچه توالت، وسیله بعدی است که شما برای شست و شوی توالت فرنگی به آن احتیاج خواهید داشت. از برس دستشویی برای شستشوی کاسه توالت فرنگی استفاده خواهیم کرد. توجه داشته باشید پس از هربار استفاده از فرچه های دستشویی، لازم آن را شسته و ضد عفونی کنید.

روش شستن توالت فرنگی

3- تمیز کننده توالت:

انتخاب یک تمیز کننده مناسب می تواند تاثیر بسیاری در شست شوی توالت فرنگی شما داشته باشد. تمیز کننده ها می توانند شیمیایی مثل مایع های پاک کننده، و یا طبیعی و خانگی مانند جوش شیرین باشند. انتخاب نوع تمیز کننده بستگی به سلیقه شخصی شما دارد، اما توجه داشته باشید استفاده از مواد تمیز کننده شیمیایی، به مرور زمان ممکن است به سلامت شما صدمه بزند.

4- ضد عفونی کننده توالت فرنگی:

برای صحیح ترین روش شستن توالت فرنگی راه های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از اسپری های ضد عفونی کننده است. روش دیگر استفاده از قرص های ضد عفونی کننده و خوشبو کننده توالت فرنگی است. برخی از انواع این قرص ها به نحوی درون کاسه توالت فرنگی قرار می گیرند که با هر بار استفاده از سیفون، آب روی آن ها ریخته و قرص ها فعال می شود. به این ترتیب سرویس بهداشتی برای مدت طولانی پاکیزه، ضد عفونی و خوشبو باقی می ماند.

ایده های ناب برای هدیه روز مادر که هیچ به فکرتون هم خطور نمی کرد !

5- اسفنج و دستمال:

برای ضدعفونی کردن کاسه توالت فرنگی و شست شوی قسمت های بیرونی دستشویی فرنگی، مانند سیفون، از اسفنج استفاده می کنیم. همچنین به یک دستمال بزرگ که قابلیت جذب آب بالا داشته باشد، برای خشک کردن بعضی از قسمت های توالت فرنگی نیاز خواهیم داشت.

مراحل کلی تمیز کردن توالت فرنگی

تمیز کردن کاسه توالت فرنگی

تمیز کردن کاسه را از بالا شروع کرده و به سمت پایین بروید. همیشه از سابیدن زیر لبه آغاز کنید. پس از شستشو، زیر لبه را نگاه کنید تا از پاک شدن تمام لکه‌ها و آلودگی‌ها مطمئن شوید. سپس کاسه را با برس توالت تمیز کرده و در آخر، دهانه سوراخ تخلیه در پایین کاسه توالت را بشویید. پ

س از پایان شستشو، درپوش توالت را بسته و سیفون را بکشید. اگر کاسه توالت زنگ قهوه‌ای یا مایل به قرمز یا لکه‌های ناشی از رسوب مواد معدنی دارد، سطح سرامیکی کاسه را با استفاده از جوش شیرین و یا پاک کننده چند منظوره استفاده کنید. یک روش جالب دیگر این است که یک قوطی نوشابه را درون کاسه توالت ریخته، آن را سابیده و آبکشی کنید.

روش شستن توالت فرنگی

سپس مقداری سرکه در کاسه توالت بریزید تا لکه‌های باقی‌مانده تمیز شوند. قبل از سابیدن لکه‌های زنگ‌ زدگی مطمئن شوید که سیفون را کشیده‌اید، چرا که محصولات پاک کننده زنگ‌زدگی ممکن است در ترکیب با مواد شیمیایی موجود در پاک کننده‌های عمومی واکنش نشان دهند. بعد از تمیز شدن لکه‌های زنگ‌ زدگی درپوش توالت را بسته و مجددا سیفون را بکشید. برای پایان کار، قطره‌های پاک کننده یا آب را از روی سطح کاسه توالت پاک کرده، وسایل شستشو و سطل زباله را کنار گذاشته و به سراغ تمیز کردن اطراف توالت فرنگی بروید.

برای از بین بردن زردی کاسه توالت آن هم بعد از مدت طولانی هم می توانید با استفاده از برخی ترفند ها و برخی مواد طبیعی در دسترس به جنگ این لکه ها بروید .

تمیز کردن درپوش

هرگز نباید از درپوش توالت فرنگی غافل شد. درپوش و نشیمن‌گاه تنها بخش‌های توالت فرنگی هستند که با بدن افراد تماس پیدا می‌کنند و باید کاملا تمیز شوند. درپوش بیرونی را بالا بیاورید. نشیمن‌گاه، داخل درپوش و لبه توالت را با تمیز کننده بپوشانید. اطراف درپوش و لولاهای پشت نشیمن‌گاه توالت را پاک کنید.

بعضی از توالت‌ها لولایی دارند که پس از باز شدن، امکان دسترسی بهتر برای تمیز کردن را فراهم می‌کند. تمام نشیمن‌گاه و سطح داخلی و خارجی درپوش توالت را با پارچه‌ و آب تمیز پاک کنید تا آثار مایع سفید کننده یا مواد شیمیایی ازبین برود.

تمیز کردن بدنه

در حالی که درون کاسه توالت با محلول پاک کننده خیس می‌خورد، بدنه خارجی توالت را با اسپری پاک کننده چند منظوره تمیز کنید. از بالا شروع کنید تا از چکیدن آلودگی روی سطوح تمیزشده جلوگیری شود. سپس، به سراغ درب خارجی توالت رفته و آن را تمیز کنید. در پایان، کل قسمت خارجی کاسه توالت را پاک کنید.

قبل از تمیز کردن لبه‌های پایینی توالت، جایی که به زمین متصل می‌شود، کناره‌ها و جلوی بدنه را بشویید. ضمنا، حالا زمان خوبی است که در صورت امکان کف اطراف توالت فرنگی را نیز تمیز کنید.

چطور وام ودیعه مسکن ثبت نام کنیم + صفر تا صد شرایط و نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران

روش شستن توالت فرنگی

جرم‌گیرهای مناسب توالت فرنگی

اگر زمان خرید توالت فرنگی جنس مناسبی تهیه نمایید به سادگی با روش های خانگی می توانید آن را تمیز کنید.

استفاده از سرکه و جوش شیرین به عنوان تمیزکننده

جوش شیرین و سرکه دو تا از مفیدترین محصولات خانگی هستند که می‌توانند برای تمیز کردن بسیاری از سطوح، از جمله لکه‌های آب سخت در توالت فرنگی استفاده شوند.

حدود ۱ فنجان سرکه سفید را درون کاسه توالت بریزید و آن را با برس توالت به سطح داخلی کاسه توالت مالش دهید. اجازه دهید سرکه حدود ۱ دقیقه روی سطح کاسه باقی بماند.
حدود ۱ فنجان جوش شیرین به کاسه توالت اضافه کنید، سپس ۱ تا ۲ فنجان دیگر سرکه داخل کاسه توالت بریزید. این عمل یک محلول گازدار ایجاد می‌کند. اجازه دهید محلول حدود ۱۰ دقیقه داخل کاسه توالت باقی بماند.

با استفاده از برس توالت، اطراف کاسه را با محلول سرکه و جوش شیرین تمیز کنید. مطمئن شوید که محلول روی تمام لکه‌هایی که بالاتر از خط آب هستند، قرار بگیرد. سیفون را نکشید.
بگذارید محلول سرکه و جوش شیرین تا ۳۰ دقیقه درون کاسه توالت باقی بماند. یکی دو بار دیگر به سراغ لکه‌ها بروید تا اثری از آن‌ها باقی نماند. در پایان سیفون را بکشید تا کاسه توالت آبکشی شود.

استفاده از نوشابه برای تمیز کردن توالت فرنگی

هرچند عجیب به نظر می‌رسد، اما در بسیاری از مواقع صحیح ترین روش شستن توالت فرنگی تنها نوشابه می‌تواند توالت فرنگی شما را از شر لکه‌های زنگ زدگی خلاص کند. نحوه کار به این صورت است: یک قوطی کامل نوشابه را دور لبه توالت بریزید تا تمام سطح داخلی کاسه توالت را بپوشاند. سپس بگذارید برای ۱ ساعت روی سطح داخلی کاسه توالت باقی بماند تا اسیدهای نوشابه لکه‌ها را سست کنند. سپس لکه‌ها را با استفاده از برس توالت تمیز کرده و سیفون را بکشید.

استفاده از چندمنظوره ضدعفونی کننده

پاک کننده چند منظوره ماده‌ای است که به اندازه کافی ملایم است تا به سطح سرامیکی توالت فرنگی آسیبی وارد نکند، اما در عین حال آنقدر قدرتمند و موثر است که لکه‌ها، آلودگی‌ها و زنگ زدگی‌ها را ازبین ببرد.  این پاک کننده می‌تواند تنها ابزاری باشد که برای پاک کردن ویروس‌ها و میکروب‌ها از روی توالت فرنگی نیاز دارید.

نکات مهم در تمیز کردن توالت فرنگی

استفاده از دستکش های ضد آب و پیشبند پلاستیکی:

توالت ها جایی عالی برای باکتری ها هستند– هنگام تمیز نمودن توالت، دست ها و لباس های خویش را باید حدالامکان تمیز و خشک نگه دارید- تا از رشد آنها جلوگیری کرده باشید.

از تمیزکننده توالت برای داخل کاسه استفاده نمایید:

پاک کننده های مخصوص توالت برای تمیز نمودن لکه ها، حلقه های زنگ زدگی و ته نشین های معدنی توالت قابل استفاده می باشند.پاک کننده را از لبه کاسه آرام لبریز نمایید و اجازه دهید تا این تمیزکننده از دو طرف کاسه وارد آب توالت گردد.

استفاده از تمیزکننده در داخل محفظه کاسه توالت :

این بخش اغلب اوقات نادیده گرفته می گردد که این امر منجر به ایجاد کانی های قهوه ای رنگ در اطراف لبه می شود -امری بسیار مهم می باشد.دستورالعمل های ارائه شده برروی تمیزکننده مورد استفاده خویش را مطالعه نمایید.بسیاری از پاک کننده ها درصورتیکه پیش از استفاده در آب کاسه توالت قرار بگیرند، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند بنابراین، پیش از اجرای قدم بعدی در تمیز نمودن توالت، استراحتی کوتاه نمایید.

تمیز کردن چربی هود آشپزخانه با چند ترفند ساده و بدون دردسر

روش شستن توالت فرنگی

کاسه را با برس توالت، پاک نمایید:

با استفاده از برس زبر توالت سر تا سر توالت را به صورتی کامل با دقت بر تمیز نمودن هرگونه لکه کانی موجود در امتداد سطح آب و همچنین پشت کاسه توالت، تمیز نمایید.هرچقدر کاسه توالت را کامل تر (و محکم تر) برس نمایید، تمیزتر می شود.

از پاک کننده توالت خویش حداکثر استفاده را نمایید :

از آنجاییکه این مواد در آب سطحی کاسه توالت جمع می شوند، برس را چندبار در این آب شستشو دهید تا بدین ترتیب پاک کننده ای بیشتر برای تمیز نمودن توالت خویش داشته باشید.

کشیدن سیفون:

کشیدن سیفون منجر به تمیزشدن کاسه توالت و برس می گردد.همراه با جریان آب سیفون، برس کشیدن توالت خویش را ادامه دهید، چرا که این جریان آب برای تمیز نمودن کل کثیفی توالت کافی نمی باشد.

در صورت وجود لکه های سرسخت و ماندگار، این چرخه را با استفاده از مواد پاک کننده توالت تکرار نمایید، و بدین ترتیب، برس کشیدن و کشیدن سیفون را تا از بین رفتن لکه باید ادامه دهید.

توصیه هایی برای در تمیز کردن توالت فرنگی

هنگام استفاده از صحیح ترین روش شستن توالت فرنگی از دستکش ضد آب و عینک محافظ چشم استفاده کنید. اکثر محصولات تمیز کننده دارای مواد سفید کننده و دیگر ترکیبات شیمیایی هستند که می‌تواند به چشمان شما صدمه زده یا آن‌ها را تحریک کنند. محافظ چشم از شما در برابر پاشیده شدن آب توالت و مواد پاک کننده محافظت می‌کند.

همچنین بهتر است از دستکش‌های لاستیکی یا لاتکس محافظ برای جلوگیری از تماس مواد مواد شیمیایی با دست استفاده کنید. هر بار که سیفون توالت را می‌کشید، درپوش را پایین نگه دارید تا از پاشیده شدن آب و مواد شیمیایی به اطراف جلوگیری شود.

برای سابیدن کاسه توالت از اسفنج استفاده نکنید. اسفنج مرطوب محیطی مناسب برای رشد باکتری است. برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که اسفنج مرطوب را با قرار دادن درون مایکروویو به مدت ۳۰ ثانیه، ضدعفونی کنید. گرما به طور کلی تمام عوامل بیماری‌زا را ازبین می‌برد.

حوله‌های کاغذی جایگزینی مناسب برای اسفنج هستند، زیرا می‌توان پس از استفاده آن‌ها را دور انداخت. اگر از پارچه‌های چندبار مصرف استفاده می‌کنید، بلافاصله پس از تمیزکاری آن‌ها را در محلول آب داغ و سفید کننده بشویید.

روش شستن توالت فرنگی
از قرص‌ها یا دیسک‌های تمیزکننده کاسه توالت، که در داخل کاسه توالت انداخته شده یا از لبه توالت آویزان می‌شوند، استفاده نکنید. این محصولات معمولا حاوی مواد شیمیایی قدرتمندی هستند که به سطح سرامیکی کاسه توالت آسیب می‌رسانند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *