تشخیص روغن زیتون اصل

تشخیص روغن زیتون اصل و تقلبی شاید فکر کنید کار ساده ای نیست، اما نکات ریزی وجود دارد که با دقت و توجه به آن ها می توانید روغن زیتون اصل را تشخیص دهید. با شادمگ همراه باشید تا روش تشخیص روغن زیتون اصل را یادتان دهیم.

انواع روغن زیتون

برای اینکه بتوانید روغن زیتون اصل را از نوع تقلبی تشخیص دهید باید انواع این محصول را بشناسید. به این ترتیب دسته‌بندی زیر برای این محصول تعریف می‌شود:

روغن زیتون - تشخیص روغن زیتون اصل

روغن زیتون بکر

این محصول نوعی روغن تصفیه‌نشده است که با استفاده از روش پرس سرد استخراج می‌شود. میزان اسیدیته این روغن کمی بالاتر از دیگر انواع و بین ۱ تا ۴ درصد متغیر است. یکی دیگر از ویژگی‌های این روغن مقاومت در برابر دما است. این محصول طعم ملایمی داشته و برای پخت‌و‌پز با حرارت کم مناسب است. همچنین  در تهیه سالاد از این محصول استفاده می‌کنند.

روغن زیتون خالص

این محصول از مخلوط کردن روغن بکر با روغن تصفیه‌شده تهیه می‌شود. روغن زیتون خالص سرشار از ویتامین E است و فقط برای پخت و پز یا ماساژ بدن و درمان استفاده می‌شود.

روش گرفتن تلخی زیتون را در شادمگ بخوانید.

روغن زیتون تصفیه شده

این محصول روغنی با کیفیت متوسط ​​است که در درجه اول فقط برای پخت‌و‌پز استفاده می‌شود. این روغن برای همه روش‌های پخت‌و‌پز در دمای پایین مناسب است.

روغن زیتون پومیس

نوع پومیس بی‌کیفیت‌ترین نوع روغن زیتون موجود در بازار است. برای تهیه این محصول تفاله و بقایای زیتون پس از استخراج روغن را فشرده می‌کنند. هنگامیکه روغن را فشرده می‌کنند، هنوز مقداری روغن و آب باقی می‌ماند. این روغن باقیمانده استخراج و با روغن‌های مرغوب مخلوط می‌شود تا کیفیت آن بهبود یابد. اما این روغن فقط برای گرما و پخت و پز یا ماساژ و سایر درمان‌ها مناسب است.

روغن زیتون اصل - تشخیص روغن زیتون اصل

رنگ روغن زیتون اصل

رنگ روغن زیتون خالص بسته به نوع آن و فرایندی که طی می‌کند، فرق دارد. این رنگ می‌تواند از سبز روشن تا کاهی متفاوت باشد.

بوی روغن زیتون اصل

روغن زیتون اصل باید بوی تازگی داشته باشد، مانند علف یا میوه. از خریدن روغنی که بوی کپک یا ترشی بدهد و یا حتی بی‌بو باشد، اجتناب کنید.

کاشت سبزه فوری عید ویژه فراموشکارها ؛ این دفعه رو دیگه جا نمونید وقت ندارید !

طعم روغن زیتون اصل

هنگامی‌که در حال چشیدن روغن زیتون هستید، باید ترکیبی از مزه‌های علف، میوه و بادام را احساس کنید. به‌علاوه، اگر طعم روغن کمی تلخ بوده و همچنین طعم فلفلی در انتهای گلوی خود احساس کردید، به احتمال زیاد با محصول خالص طرفید.

روش تشخیص روغن زیتون اصل

روغن زیتون خالص صرفاً روغن استخراج شده از زیتون تازه است که بدون افزودن مواد شیمیایی و استفاده از حرارت یا فرآوری بیشتر تولید می‌شود. نمونه تقلبی این محصول، از ترکیب با روغن دانه‌های ارزان یا با روغن زیتون درجه پایین‌تر که از نظر شیمیایی تصفیه شده است، تهیه می‌شود. یا خیلی اوقات محصول تقلبی از ترکیب روغن تازه با روغنی که حاصل برداشت‌های سال قبل است تهیه می‌شود.

روغن زیتون طبیعی - تشخیص روغن زیتون اصل

برای اینکه بتوانید خرید رضایت‌بخشی داشته باشید، کافی است به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • این یک افسانه است که هر چه روغن تیره‌تر و سبزتر باشد، کیفیت آن بالاتر است. هر چند که، شما نباید بتوانید رنگ روغن را از بطری تشخیص دهید. با این وجود نمونه اصل این محصول دارای طیف رنگی زرد متمایل به سبز تا کاهی است.
 • محصول اصل و خالص را از طریق خوردن یک قاشق از آن هم می‌توان تشخیص داد. اگر نمونه اصل این روغن را بخورید در ابتدای زبان طعم شیرینی و در انتهای آن طعم تندی و تلخی را احساس می‌کنید. در ضمن این تجربه نباید به شما احساس وجود چربی بر روی زبانتان را بدهد.
 • یک روش تشخیص نمونه اصل این محصول از طریق استشمام است. برای این کار باید یک تا دو قاشق از محصول را درون یک لیوان ریخته و اجازه بدهید با دمای دستتان یک تا دو دقیقه گرم شود. حالا دماغتان را به روغن نزدیک کنید. در این حالت باید بوی زیتون تازه، برگ زیتون و سبزیجات به مشامتان برسد.
 • روغن زیتون اصل باید در مکانی تاریک و خنک نگهداری شود، بنابراین اگر بطری محصول مورد نظر شفاف است، بهتر است از آن برند خریداری نکنید. بطری روغن باید مات باشد، یا از شیشه تیره یا فلز ساخته شده باشد. بر خلاف تصور اکثر مردم، روغن زیتون به سرعت خراب می‌شود و قرار گرفتن در معرض نور و گرما باعث می‌شود که کیفیت آن خیلی زود تحت تأثیر قرار بگیرد. تولید‌کننده‌ای که به کیفیت محصول خود اهمیت می‌دهد، هرگز روغن زیتون را در یک بطری شیشه‌ای شفاف قرار نمی‌دهد.
 • فقط به این دلیل که محصول در یک مکان خاص بسته‌بندی شده است، به این معنی نیست که زیتون در همان مکان تولید شده باشد. روغن زیتون را می‌توان در کشور دیگری تهیه کرد و سپس برای بسته‌بندی به ایتالیا یا یونان فرستاد. بنابراین لازم است که به برچسب محصول دقت کنید تا متوجه شوید روغن زیتون دقیقاً کجا تولید شده است.
باید ها و نباید های روش شستن لباس زير ؛ یه عمر اشتباه لباس شستی !

روغن زیتون اصل - تشخیص روغن زیتون اصل

 • روغن زیتون اصل و بکر باید به اندازه‌ ای قابل اشتعال باشد که یک چراغ را روشن نگه دارد. همچنین بدون ایجاد دود قابل توجهی می‌سوزد. بنابراین، اگر روغن زیتون شما یک فتیله را روشن نمی‌کند یا دود زیادی تولید می‌کند، می‌توانید مطمئن شوید که روغن زیتون شما تقلبی است. روغن‌های زیتون محلی همیشه در تمام آزمون‌های علمی سربلند بیرون آمدند. بنابراین، بد نیست به صورت محلی خرید کنید.
 • روغن زیتون اصل و خالص دارای بالاترین سطح پلی‌فنول‌های سالم است. این روغن قبل از رسیدن زیتون از روش فشرده‌سازی تهیه می‌شود. از طرفی زیتون نارس روغن بسیار کمتری تولید می‌کند که البته بسیار با کیفیت است. طبیعی است که قیمت این روغن نسبت به نوع بی‌کیفیت و غیراصل آن بالاتر است. بنابراین اگر محصولی ارزان‌قیمت باشد، نباید به آن اعتماد کرد.
 • فریب بسته‌بندی شیک و قیمت‌های خیلی بالا را نخورید. ارزان بودن این محصول یک پرچم قرمز است، اما گرانی هم همیشه به معنای کیفیت بالا نیست. پس بهتر است قیمت محصولات مختلف را بررسی کنید تا به یک عدد قابل قبول برسید.
 • محصولی اصالت دارد که پس از باز شدن درب بطری آن، ۳۰ تا ۶۰ روز مهلت استفاده داشته باشد. محصولاتی که تاریخ مصرف طولانی ‌مدت دارند، معمولاً در دسته روغن‌های تصفیه شده قرار می‌گیرند.
 • برای تشخیص روغن زیتون اصل ابتدا مقداری از اون رو داخل لیوان کوچک و استوانه‌ای بریزین. لیوان رو با یک‌دست بگیرین و دست دیگه رو روی دهانه بازش بذارین. در این حالت لیوان رو بچرخونین و سعی کنین که با حرارت بدن و حرکت دورانی مقداری گرما به روغن بدین. حالا دستتون رو از دهانه لیوان بردارین و سریع مقابل بینی‌تان بگیرین. اگه بوی تازه مثل علف، سبزیجات، میوه به مشامتون رسید، به‌احتمال زیادی روغن شما اصله اما اگه عطر و بوی تازگی نداشت، بکر و خالص نیست. در مرحله بعد لیوان رو بچرخونین و مقداری از روغن رو وارد دهانتون کنین ولی قورت ندین. با دندان‌های فشرده اما لب‌های باز مقداری هوا رو به دهانتون بفرستین. بعد روغن رو قورت بدین. روغن زیتون واقعی زمانی که به دور دهان می‌چرخه، مزه میوه و سبزیجات رو برای شما تداعی می‌کنه. علاوه بر این موقع قورت دادن طعم فلفلی و تلخی داره که باعث می‌شه سرفه کنین. سرفه بیشتر هم حاکی از پلی فنول بیشتر و کیفیت بهتر روغن هست
آموزش شستشوی صحیح لباس های بافتنی ؛ در ماشین لباسشویی ؛ با دست

روغن زیتون طبیعی - تشخیص روغن زیتون اصل

چرا روغن زیتون ها رنگ‌های مختلفی دارند ؟

واقعیت این است که روغن زیتون خالص باید رنگ سبز مایل به زرد داشته باشد و روغن‌های کم‌رنگ‌تر معمولاً تصفیه شده (Purified) است یا روغن کم کیفیتی است. روغن زیتونی که بسیار پررنگ بوده و رنگی شبیه به سیاه دارد نیز از کیفیت خوراکی پایینی برخوردار است و نمی‌توان آن را از روغن‌های با کیفیت رودبار دانست. اغلب موارد رنگ روغن زیتون به زمان برداشت میوه زیتون و زمان روغنگیری آن بستگی دارد.

روغن زیتون باید رنگ شفافی داشته باشد و کدر نباشد. معمولاً بعد از روغن گیری زیتون مدتی صبر می‌کنند تا روغن ته‌نشین شده و بسیار شفاف شود تا هم در نگاه افراد زیبا جلوه کند و همچنین همه پسند باشد. روغن زیتون رودبار یکی از بهترین روغن‌های جهان است که می‌توانید به راحتی با مراجعه به فروشگاه (shop) این سایت، سفارش خود را ثبت کرده و محصول را درب منزل دریافت کنید. خدا را شاکریم که با وجود بسیاری از مواد غذایی مضر و غیر اصل در بازار (Market)، روغن زیتون خالص و اصل را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می‌دهیم. برای اطمینان خاطر، قبل از خرید از این فروشگاه از طریق را ه های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

روغن زیتون بدون بو - تشخیص روغن زیتون اصل

خواص روغن زیتون

 • بهبود بیماری های قلبی و عروقی
 • یک ضد التهاب قوی
 • منبعی بسیار مناسب از انتی اکسیدان
 • مناسب برای پوکی استخوان
 • یک گزینه ی مناسب در درمان برخی از انواع سرطان ها
 • درمان کننده ی افسردگی
 • کنترل کننده ی دیابت نوع 2
 • از سکته ی مغزی جلوگیری می کند
 • سرشار از ویتامین ها مورد نیاز یرای پوست و مو
 • یک گزینه ی عالی برای استفاده در پخت و پز
 • برطرف کننده ی یبوست
 • دارای خواص ضد باکتریایی
 • جلوگیری از بروز سکته ی مغزی
 • مناسب برای جلوگیری از پیری زود رس و چین و چروک

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

17 آذر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *