افتتاح حساب ترکیه
تشخیص بادمجان بی دانه

تشخیص بادمجان بی دانه و شیرین کار بسیار ساده ای است. همه ی خانم های خانه دار برای آشپزی به دنبال بادمجان های بی دانه و شیرین می گردند. با ترفند هایی که شادمگ یادتان می دهد بادمجان شیرین از تلخ را تشخیص دهید.

روش تشخیص بادمجان بی دانه و شیرین

بادمجان قلمی - تشخیص بادمجان بی دانه

برای تشخیص بادمجان بی دانه رنگ بادمجان را چک کنید

فارغ از اینکه بادمجان چه رنگ و شکلی داشته باشد، باید تمام قسمت های آن به یک رنگ باشد. هنگام انتخاب بادمجان ها، به رنگ آن توجه کنید. چنانچه بخش هایی از بادمجان سفید یا سبز باشد، نشانه این امر است که آن بادمجان نرسیده است.در طرز تهیه ماست بورانی بادمجان باید از بادمجان های بی دانه استفاده شود.

پوست بادمجان را چک کنید

بادمجان تازه، پوست براق و شفافی دارد. هرچه بادمجان کهنه تر باشد، رنگ آن بیشترکدر و مات می شود. احتمال تلخ بودن بادمجان های کهنه بیشتر است. در نظر داشته باشید که نباید روی پوست بادمجان، اثری از پوسیدگی یا خراش و سوراخ باشد. این بادمجان های آسیب دیده، معمولا تلخ هستند حتی اگر قسمت های به ظاهر لکه دار و خراب آن را دور بریزید، باز هم ممکن است باقی مانده بادمجان تلخ باشد.

برای تشخیص بادمجان بی دانه بادمجان را فشار دهید

بادمجان مثل بسیاری دیگر از میوه ها، حتی بعد از چیده شدن می تواند مراحل رسیده شدن را طی کند. شما هنگام خرید بهتر است بادمجان های کاملا رسیده را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که با فشار دادن بادمجان، می توانید تا حدودی متوجه کال یا رسیده بودن ان بشوید. بادمجانی که خیلی و نرم و وارفته باشد، بادمجان مرغوبی نیست. همین طور اگر دیدید که بادمجان خیلی بیش از حد سفت است و نمی توانید با انگشت کمی به داخل فشار بدهید، مطمئن باشید که آن بادمجان نرسیده است. باید میزان سفتی آن متوسط باشد.

کاشت سبزه عید و بهترین زمان کاشت انواع سبزه | از سبز کردن سبزه مورد علاقت جا نمونی

بادمجان بی دانه - تشخیص بادمجان بی دانه

بادمجان آبدار بخرید

می دانید که بافت بادمجان اسفنجی است، به همین دلیل هنگام نمک زدن آب می افتد. اگر می بینید که بادمجان به نسبت ظاهرش وزن کمی دارد، احتمالا آن بادمجان خشک است. بادمجان باید کمی سنگین باشد، به ویژه بادمجان دلمه ای.

تلخی احتمالی بادمجان را بگیرید

به غیر از حالت کبابی، برای پختن و سرخ کردن بادمجان، باید از قبل آن را با کمی نمک استراحت دهید تا آب بیفتد و تلخی اش خارج شود. با این روش هنگام پختن یا سرخ شدن بادمجان، روغن کمتری مصرف می شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مطلب روش های گرفتن تلخی بادمجان را مطالعه نمایید.

تشخیص بادمجان تلخ

بادمجانی که مشخصات زیر را داشته باشد، به احتمال زیاد تلخ خواهد بود.

  • بادمجان تلخ بزرگ تر بوده و دانه بیشتری دارد.
  • پوست بادمجان تلخ کدر و چروکیده است.
  • بادمجان تلخ بافت نرمی دارد.
  • ساقه بادمجان تلخ سالم و سبز رنگ نیست.
  • بادمجان تلخ وزن کمتری دارند زیرا آب خود را از دست داده و تازه نیستند.

بادمجان شیرین - تشخیص بادمجان بی دانه

شیوه هایی برای گرفتن تلخی بادمجان

اگر بادمجان‌های خریداری شده شما مزه تلخی دارند، به چند روش گوناگون می‌توانید تلخی آن‌ها را برطرف کنید.

فریز کردن

بادمجان‌ها را پوست بکنید و آن‌ها را به مدت ۴ تا ۵ ساعت داخل فریزر بگذارید تا یخ بزنند. آنگاه بادمجان‌های یخ زده را بیرون آورده و پس از اینکه یخشان آب شد، فشارشان دهید تا تلخی بادمجان‌ها همراه با آب اضافی درون آن بیرون بیاید.

بیرون آوردن دانه‌ها

یکی از آسان ترین و سریع‌ترین شیوه ها برای گرفتن تلخی بادمجان، خارج کردن دانه‌های داخل گوشت آن است.

تميز كردن پنجره دوجداره با این ترفند خیلی راحته !

استفاده از نمک

برای این کار، نخست بادمجان‌ها را پوست بکنید سپس آن‌ها را به طور کامل یا برش زده به نمک آغشته کنید. پس از نیم ساعت بادمجان‌ها را آبکشی کنید تا از این روش تلخی آن‌ها بیرون بیاید. آنگاه بادمجان‌ها را خشک کرده و برای تهیه غذا استفاده کنید.

بادمجان ریز - تشخیص بادمجان بی دانه

گذاشتن داخل آبلیمو

داخل یک کاسه بزرگ آب بریزید، آنگاه بادمجان‌هایی را که از قبل پوست گرفتید درون آن بگذارید. در قسمت بعد، ۲ تا ۳ قاشق چای‌خوری آبلیمو درون کاسه بریزید و بگذارید بادمجان‌ها حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون محلول آب و آبلیمو باقی بمانند. آنگاه بادمجان‌های را بیرون آورده و فشار دهید تا آب اضافی آن‌ها بیرون رود و هم‌زمان تلخی‌شان برطرف شود.

نمک و آفتاب

در این روش ابتدا بادمجان‌ها را پوست بکنید، از وسط برش داده و دو نیم ‌کنید. اگر بادمجان‌ها دانه‌های زیادی داشتند، آن‌ها را خارج کنید. آنگاه داخل یک سینی یک لایه دستمال کاغذی بگذارید و بادمجان‌ها را روی آن بچینید. سینی را به مدت دو ساعت زیر نور آفتاب بگذارید و سپس بادمجان‌ها را آبکشی کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

18 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *