افتتاح حساب ترکیه
تشخیص خربزه شیرین

نحوه تشخیص خربزه شیرین و رسیده با کمک چند ترفند ساده امکان پذیر است. اگر همیشه خربزه ی انتخابی تان بی مزه از آب در می آید دیگر نگران نباشید؛ زیرا با ترفند هایی که در شادمگ یادتان می دهیم به راحتی می توانید خربزه ی رسیده را تشخیص دهید.

نحوه تشخیص خربزه شیرین

خربزه مشهدی - تشخیص خربزه شیرین

۱- به رنگ پوست خربزه دقت کنید

رنگ پوست یک خربزه شیرین و رسیده معمولاً کمی متمایل به زرد یا حتی سفید است. اگر پوست خربزه کاملاً سبز باشد، یعنی نارس است و احتمالاً شیرین نیست. در زمان خرید خربزه بهتر است با دقت همه خربزه‌ها را بررسی کنید و به سراغ آن‌هایی بروید که پوستشان کمی متمایل به زرد است.

روش تشخیص هندوانه شیرین را در شادمگ بخوانید.

۲- پوست خربزه نباید نرم باشد

مثل روش تشخیص طالبی شیرین یکی از روش‌های انتخاب خربزه شیرین این است که پوست خربزه نباید در برخی قسمت‌ها نرم و در بخش‌های دیگر سفت باشد. در زمان خرید خربزه به تمام بخش‌های آن دقت کنید. هیچ کدام از قسمت‌های خربزه نباید نرم باشد، این موضوع نشانه خرابی و ضرب دیدن خربزه است.

۳- قسمت انتهای خربزه باید فرو رفته باشد

به عنوان روش تشخیص خربزه شیرین باید در زمان خرید به قسمت انتهای خربزه دقت کنید. یک خربزه رسیده و شیرین در بخش انتهایی آن باید دارای فرو رفتگی باشد. درواقع این قسمت خربزه همان جایی است که میوه از بوته جدا شده و زمانی که خربزه رسیده باشد، به راحتی از ساقه جدا می‌شود و از همین رو باقی مانده ساقه روی بخش انتهایی خربزه وجود ندارد.

۴- در زمان خرید خربزه به بافت پوست آن دقت کنید

یک خربزه رسیده معمولاً پوستی زبر و شیاردار دارد. اگر پوست خربزه صاف باشد و شیارهای آن نامعلوم و کم رنگ باشند، یعنی این خربزه به خوبی نرسیده و احتمالاً بی‌مزه و نرسیده است.

گرمک - تشخیص خربزه شیرین

۵- به خطوط روی پوست خربزه دقت کنید

روی خربزه معمولاً شیارهایی سبز رنگ وجود دارد. هر چقدر رنگ پوست خربزه زردتر و شیارهای سبز رنگ روی آن بیشتر باشند، یعنی خربزه شیرین‌تر و خوشمزه‌تر است. اگر روی خربزه نقاط تیره و لکه‌های قهوه‌ای کم رنگ مشاهده کردید، نگران نباشید، در اکثر مواقع این موضوع به دلیل شیرین بودن خربزه ایجاد می‌شود.

رفع صدای تیغه برف پاک کن بدون نیاز به تعویض آن

در زمان خرید خربزه بهتر است مراقب لکه‌های سبز و رگه‌های سبز رنگ روی پوست خربزه باشید، زیرا این موضوع نشانه نرسیده بودن میوه است.

۶- به چسبناک بودن پوست خربزه توجه کنید

شاید برایتان پیش آمده که با دست زدن به پوست خربزه متوجه می‌شوید که حالتی چسبناک دارد. چسبناک بودن پوست خربزه نشان دهنده این است که خربزه به خوبی رسیده و طعم فوق‌العاده شیرینی دارد

۷- برای تشخصی خربزه شیرین آن را تکان دهید

یک روش تشخیص خربزه شیرین آن است که خربزه را قبل از خرید تکان دهید. زمانی که یک خربزه رسیده و شیرین را تکان می‌دهید، باید حرکت تخمه‌های آن را احساس کنید. این موضوع نشان می‌دهد خربزه رسیده و طعم شیرینی دارد.

۸- به نرم و سفت بودن بخش زیرین خربزه دقت کنید

یک راه تشخیص خربزه شیرین این است که بخش انتهای خربزه را به آرامی با دست فشار دهید. اگر خربزه رسیده باشد، معمولاً با فشار انگشت، پوست خربزه کمی به داخل متمایل می‌شود و سپس به حالت اولیه باز می‌گردد. سفت بودن این بخش از خربزه نشان می‌دهد که به طور کامل نرسیده و احتمالاً بی‌مزه است.

منظور از بخش زیرین خربزه قسمتی است که در خلاف جهتی که خربزه به بوته متصل بوده قرار دارد. اگر خربزه بخش مشخصی در انتهای خود ندارد، این موضوع می‌تواند نشانه نارس بودن میوه باشد

طالبی - تشخیص خربزه شیرین

۹- در زمان مناسبی خربزه بخرید

بهترین زمان خرید خربزه از تابستان تا پاییز است. هر چند که این میوه در سایر فصل‌های سال نیز در بازار موجود است، اما ممکن است در زمان‌های دیگر آن چنان که باید، شیرین و خوش طعم نباشد. خربزه معمولاً ۳ ماه بعد از کاشت برداشت می‌شود و قطعاً بهترین زمان برای خرید یک خربزه شیرین و رسیده همین موقع است.

دلایل رنگ دادن فرش بعد از شستشو در خانه ؛ چطور جلوی رنگ پس دادن فرش رو بگیریم ؟

۱۰- به دنبال خربزه‌های متقارن باشید

در زمان خرید خربزه بهتر است بیشتر به سراغ گزینه‌هایی بروید که ظاهری متقارن دارند. وجود برجستگی‌های نامتقارن و توده‌های عجیب روی پوست خربزه نشان می‌دهد که به درستی نرسیده و احتمالاً مزه خوبی نخواهد داشت.

۱۱- به وزن خربزه دقت کنید

یکی دیگر از روش‌های تشخصی خربزه شیرین و رسیده توجه به وزن آن است. هر چقدر خربزه رسیده‌تر باشد، آبدارتر است و از همین رو وزن بیشتری دارد. در زمان خرید خربزه حتماً به وزن آن توجه کنید. دو خربزه با اندازه یکسان را در دست بگیرید و ببینید وزن کدام بیشتر است. خربزه‌ای که سنگین‌تر است، معمول بهتر رسیده و طعم شیرین‌تری دارد.

۱۲- به بوی خربزه توجه کنید

اگر خربزه شیرین و رسیده باشد، معمولاً می‌توانید عطر شیرینی را از روی پوست آن نیز استشمام کنید. برای بررسی این موضوع خربزه را بو کنید، اگر بوی شیرینی می‌دهد، پس حتماً رسیده و طعم شیرینی دارد. مراقب باشید خربزه‌هایی که بوی عجیب و بدی می‌دهند، احتمالاً از داخل خراب هستند، به هیچ عنوان این خربزه‌ها را خریداری نکنید.

خربزه ی شیرین - تشخیص خربزه شیرین

۱۳- به صدای ضربه زدن خربزه دقت کنید

درست مثل روش تشخیص هندوانه رسیده، یک روش تشخیص خربزه شیرین هم این است که با بند انگشتتان روی آن ضربه بزنید و به صدایی که از خربزه ساطع می‌شود، دقت کنید. اگر خربزه صدای توخالی دارد، پس رسیده است و احتمالاً مزه آن نیز شیرین‌تر است.

روش نگهداری از خربزه

برای حفظ خواص خربزه باید روش نگهداری صحیح خربزه را بلد باشید. خربزه برش نخورده از ۲ تا ۳ هفته در یخچال قابل نگهداری است. برای نگهداری خربزه باید بعد از برش دادن آن یک لایه سلفون یا پلاستیک روی میوه بکشید و سپس آن را در یخچال قرار دهید تا میوه خراب نشود.

بهتر است تکه‌های خربزه را بعد از برش دادن نهایتاً بعد از ۲ تا ۳ روز مصرف کنید. برای نگهداری خربزه در یخچال بهتر است دانه‌ها را از میوه جدا نکنید. این کار از نرم شدن و رسیدن بیش از حد خربزه جلوگیری می‌کند و موجب می‌شود بافت میوه بهتر حفظ شود.

روش نگهداری گوشت و مرغ پخته در فریزر ؛ دیگه از بو فریزر و طعم بد خبری نیست

خربزه بعد از این که از بوته جدا شود، دیگر شیرین نمی‌شود و تنها بافت آن به مرور نرم‌تر خواهد شد، بنابراین بهتر است موقع خرید خربزه بیشتر دقت کنید. اگر خربزه‌ای که خریداری کرده‌اید نارس است، می‌توانید از آن برای تهیه اسموتی یا بستنی استفاده کنید و مقداری شکر به آن اضافه کنید تا خوش طعم‌تر شود.

خربزه دراز - تشخیص خربزه شیرین

نکاتی درباره خوردن خربزه

 • خربزه دارای قند بالایی است، بنابراین افراد دیابتی باید از خوردن آن بپرهیزند.
 • مصرف خربزه برای افراد گرم مزاج خوب نیست.
 • خوردن خربزه با مواد غذایی چرب و ماست توصیه نمی شود.
 • هنگام مصرف به هیچ عنوان با میوه‌های اسیدی ترکیب نکنید.
 • سعی کنید خربزه را با سبزیجات خام مصرف نکنید.
 • بعد از خربزه خوردن آب مضر است.
 • از خوردن خربزه در هنگام ناشتا بپرهیزید.
 • بهترین زمان مصرف خربزه بین وعده‌های غذایی است و بهتر است که بعد از غذا، از خوردن آن اجتناب کنید.
 • هیچ گاه خربزه را با عسل مصرف نکنید.
 • اگر معده ضعیفی دارید به هیچ وجه خربزه کال نخورید.
 • اگر دچار سرما خوردگی و سینه درد هستید از خوردن آن اجتناب کنید چرا که باعث تشدید بیماری می‌شود.

روش خوردن خربزه

بسیاری از خانواده‌ها عادت دارند که خربزه را بعد از غذا به عنوان دسر میل کنند. اما بهتر است فاصله بین غذا و خوردن خربزه چند ساعت باشد. انتخاب خربزه به عنوان یک میان‌وعده بهترین زمان خوردن خربزه است. حجم بزرگ خربزه باعث می‌شود در یک وعده به‌طور کامل مصرف نشود. برای نگهداری قسمت اضافی خربزه در یخچال بهتر است پس از جدا کرن قسمت مورد نظر، تخمه قسمت اضافی را جدا نکنید. با پلاستیک یا سلفون روی آن را بپوشانید. سپس در یخچال نگهداری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

20 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *