افتتاح حساب ترکیه
ماهی های قرمز - نگهداری از ماهی قرمز

برای نگهداری از ماهی قرمز باید برخی اصول را رعایت کنید تا عمر این ماهی های گلی دوست داشتنی بیشتر شده و بیشتر بتوانید از آنها لذت ببرید. با شادمگ همراه باشید.

روش نگهداری از ماهی قرمز عید

برای نگهداری از ماهی قرمز شب عید به‌مدت طولانی باید با یک سری اصول آشنا باشید. دیدن یک ماهی قرمز کوچک که مدام در آب شنا می‌کند و با بازوبسته‌کردن دهانش گویی در حال آوازخواندن است، بسیار هیجان‌انگیز و شادی‌آور خواهد بود. حیف است این ماهی‌های زیبا که نشاط را به خانه شما هدیه می‌کنند، طول عمر کوتاهی داشته باشند و خیلی زود از پیش شما بروند. همچنین می توانید با استفاده از  فرمول کاشت سبزه عیدسفره هفت سین خودتان را جذاب تر کنید.

ماهی در پلاستیک - نگهداری از ماهی قرمز

شما با دانستن چند نکته اصولی درباره نگهداری از ماهی قرمز شب عید می‌توانید کیفیت زندگی او را افزایش دهید و خودتان هم از داشتن یک حیوان خانگی بی‌آزار لذت ببرید. مراقبت از ماهی قرمز در منزل چندان کار پیچیده‌ای نیست؛. اما بهتر است بدانید که برای داشتن یک ماهی قرمز خوشحال‌تر باید تمام تصوراتی را که درباره نگهداری از ماهی قرمز شب عید دارید، دور بریزید. برای آشنایی بیشتر با این مقوله، مطلب زیر را بخوانید. کاشت سبزه در تنگ ماهی یک ایده ی جذاب است که با یک تیر می توانید دو نشان بزنید.

در حالی که طول عمر ماهی قرمز بین 25 تا 40 سال گزارش شده، به علت سهل انگاری و کم توجهی، ماهیان قرمز عید حتی چند ماه هم عمر نمی کنند. لازم است نسبت به نگهداری و مراقبت از جاندارانی بپردازیم که زندگی و جان آنان هم اکنون در اختیار ماست.

ماهی قرمز بخشی از چیدمان سفره هفت سین

یکی از سنت های دیرینه ما ایرانیان به هنگام آغاز فصل بهار برگزاری جشن نوروز و پهن کردن سفره هفت سین است. اجزای اصلی این سفره؛ سبزه و سماق، سمنو، سیب، سرکه، سیر و سنجد هستند. اما درکنار این سین های نامبرده، اجزای دیگری نیز قرار می دهند که هریک به نوبه خود بر زیبایی این خوان نوروزی می افزایند.

ماهی بزرگ - نگهداری از ماهی قرمز

یکی از این اجزا که هر ساله ما در کنار سفره هفت سین خود قرار می دهیم ، ماهی قرمز در یک تنگ بلوری است که نماد زایش، تازگی و تکاپو می باشد و رنگ سرخش و زلال آبی که در آن غوطه ور است پیام آور کمال جویی انسان است.

پرده حریر رو تو خونه اینطوری بشورید مثل برف سفید میشه

این حیوان کوچک خانگی بسیار مورد علاقه کودکان است، در صورت مراقبت مناسب می تواند تا چند سال در کنار ما در منزل زندگی کند اما متاسفانه به خاطر قیمت ارزان آن، توجه لازم به آن نمی شود و در شرایط نامناسب نگهداری می گردد، لذا عمر آن بیش از چند ماه عمر نمی باشد. در این بخش از نمناک نحوه صحیح نگهداری از ماهی عید را ارائه می کنیم، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

انتخاب ماهی قرمز سالم

برای انتخاب ماهی قرمز لازم است که یک ماهی قرمز دارای تحرک مناسب، پولک های سالم و فاقد هرگونه ضایعه از قبیل زخم و… انتخاب نماییم. همچنین باله های شنای ماهی نیز باید قائم و دم آن کشیده باشد و از تحرک لازم برخوردار باشد.

بدن ماهی سالم بدون هیچ گونه برآمدگی است و چشم های ماهی بیرون زدگی و یا تورفتگی ندارد. هنگام خرید، یک ماهی قرمز چابک با رنگ روشن تر انتخاب مناسب تری خواهد بود.

چگونگی نگهداری از ماهی قرمز

در نگهداری ماهی قرمز نکات زیر را رعایت نمایید تا ماهی قرمز شما چند سالی بتواند درون تنگ بلوری زندگی کند:

آب و نگهداری از ماهی قرمز

دمای آب ماهی باید یکنواخت باشد واز تغییردمای آن باید خودداری شود.

ماهی عید- نگهداری از ماهی قرمز
دمای نگهداری ماهی باید 20 درجه سانتی گراد باشد.
آب ماهی باید بدون کلر باشد.
آب ماهی را باید به موقع تعویض نمود.
کلر موجود در آب لوله کشی شهری می تواند سبب کشته شدن ماهی قرمز شود .پس حتما اجازه دهید تا یک شبانه روز آب در ظرفی بماند تا تمام کلر آن خارج شود.
هنگام عوض کردن آب ماهی، مقداری از آب قبلی ماهی را به آب جدید اضافه کنید زیرا ماهی در آب باکتری های مورد نیاز برای زندگی خود را تولید می کند و با هربار عوض کردن، او مجبور به تولید باکتری های جدید می شود که این موضوع از طول عمر ماهی می کاهد.
اجازه ندهید اب ماهی گرم و یا از اکسیژن خالی شود توجه کنید به سطح آب آمدن ماهی به دلیل کمبود اکسیژن است.

تنگ ماهی قرمز

بزرگترین تنگ ماهی و ظرف شیشه ای ممکن را برای نگهداری ماهی قرمز تهیه کنید. سایز مورد نیاز در کمترین حالت ممکن برای نگه داری تنها یک ماهی قرمز 20 لیتر است.
برای بیشتر زنده ماندن ماهی دهانه تنگ نگهداری ماهی باید گشاد باشد. سطح آب بیشتر به تبادل هوا به درون آب کمک میکند. اهمیت سطح آب بیشتر از مقدار آب است زیرا کمبود اکسیژن منجر به مرگ ماهی قرمز خواهد شد.
برای شستن تنگ از هیچگونه ماده شوینده استفاده نکنید.

پاک کردن فوری لکه روغن از روی لباس با موثر ترین روش های خانگی

تنگ ماهی - نگهداری از ماهی قرمز
در صورت امکان ماهی قرمز را حتما در یک آکواریوم با تجهیزات مناسب نگه داری کنید زیرا نگهداری در تنگ میزان عمر ماهی را کاهش می دهد.
آکواریوم ها و یا تنگ های ماهی در جلوی نور مستقیم آفتاب، کنار شومینه ها و یا داخل آشپزخانه نگهداری نکنید.
کمی سنگریزه کف تنگ ماهی بریزید زیرا علاوه بر زیبایی به خنثی سازی آمونیاک در آب کمک می کند ، پیش از استفاده سنگریزه ها را زیر شیر آب بشووید.
کمترین تعداد ماهی با کوچکترین سایز ممکن را انتخاب کنید.
هر هفته یا حتی دو بار در هفته با توجه به تعداد ماهی ها و میزان کثیفی تنگ ماهی تمیز شود.

غذای ماهی و نگهداری از ماهی قرمز

تنها برای یک بارو یک روز در میان به ماهی قرمز خود غذای مخصوص گیاهی و حیوانی دهید و اگر مواد غذایی در پنج دقیقه خورده نشد آن را از روی سطح ظرف خارج کنید.

ماهی در تنگ - نگهداری از ماهی قرمز
اگر برای یکی دو روز فراموش کردید که به انها غذا دهید، جای نگرانی نیست زیرا ماهی قرمز بدون غذا برای یک هفته به راحتی دوام می آورد.
عدم ایجاد استرس، تغذیه مناسب از نکات بسیار مهم در نگهداری ماهی قرمز است.
خوردن بیش از حد غذا می تواند برای ماهی های قرمز مشکلات شدید گوارشی به وجود آورد که این مشکلات ناشی از پر خوری می تواند باعث مرگ آن ها شود پس بیش از اندازه مجاز به آن ها غذا ندهید.

نکات مهم در نگهداری از ماهی قرمز عید

مراقب مشکلات انگلی ماهی های قرمز مانند بیماری سفیدک باشید.
از دست زدن کودکان و افراد حساس دارای سابقه آلرژی به ماهی جلوگیری کنید.
پس از تماس با ماهی دست های خود را با آب و صابون بشویید. مخصوا وقتی برای کاشت سبزه در تنگ ماهی اقدام می کنید مراقب آلودگی ها باشید.

به جای نگهداری ماهی در تنگ های کوچک و نامناسب واجب است ماهی در ظروف شیشه ای بزرگ مثل آکواریوم یا تنگ های شیشه ای مناسبِ بزرگ نگهداری شود ، تا ماهی علاوه بر احساس آزادی و راحتی ، از اکسیژن بیشتری در آب برخوردار باشد و شرایط مناسب برای زندگی ماهیها فراهم شود .

اگر ماهی بطور ناگهانی از تاریکی به نور یا برعکس وارد شود یا خاموش و روشن نمودن ناگهانی چراغ باعث این امر شود ماهی دچار شوک خواهد شد .روشنی و تاریکی باید تدریجی باشد .

بیماری ماهی قرمز

در صورت بروز هر گونه علایم بیماری یا ناراحتی در ماهیها ، ماهی بیمار بلافاصله باید از سایر همنوعانش جدا شود. برای جلوگیری از سرایت دیگر ماهی ها به بیماری، حتما ماهی مریض، جدا از سایر ماهیها نگهداری شود. نگه داشتن ماهی بیمار به مدت بیست دقیقه در آب یک لیتری که یک قاشق نمک هم به آن اضافه شده است در خصوص برخی از بیماری ها می تواند مفید واقع شود.

دعای مخصوص محرم برای حاجت روا شدن

ماهی - نگهداری از ماهی قرمز

با سر و صداهای ناگهانی و ضربات و تکانهای زیاد ممکن است ماهی ها سکته نمایند و از بین بروند؛ بدنشان نیز به آفتاب حساس است و با آفتابی که از پنجره می تابد ، ممکن است بدن ماهی آسیب دیده و بسوزد . بنابراین دور از نور خورشید و در محیط کم سر و صدا و کم رفت و آمد نگهداری شود .

از ایجاد استرس شدید ، با رفتن سریع و ناگهانی به سراغ ماهی یا زدن تلنگر و ضربه به ظرف حتما جلوگیری شود تا ماهی دچار شوک و مرگ نشود.

نکته مهم در نگهداری از ماهی قرمز

حیوانات اسباب بازی نیستند. چنان چه آنها را به خاطر رسم و رسوم یا بچه ها و یا سرگرمی می خرید حتما از این اقدام خودداری کنید . چنانچه خود ما نیز دوست نداریم مورد آزار قرار گیریم این احساس در تمام موجودات زنده حتی حیوانات مشترک است و آنان نیز بازیچه قرار گرفتن و مورد شکنجه قرار گرفتن را دوست ندارند. پیامبر گرامی اسلام برای کسانی که حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار می داده و نیازهایشان را برآورده نمی ساختند، بارها مورد لعن و نفرینشان قرار داده و آتش جهنم را به آنان بشارت داده است.

ماهی عروس - نگهداری از ماهی قرمز

رسم است که در روز سیزده بدر ماهی قرمز در رودخانه یا دریاچه ها رها می شود که این کاری کاملا غلط است . چون ماهی قرمز عید در صورت رهایی در این محیطها، اکوسیستم طبیعی محیط را به علت جفت گیری با سایر ماهیها و اشتهای زیاد در خوردن غذا و تخم سایر ماهیها به هم خواهند زد . در صورت رها سازی در حوض های شهری نیز به علت تعویض آب حوض ها و برای مدتی خالی گذاشتن حوض ها از آب ، ماهی ها کشته خواهند شد . بنابراین بهتر است اگر شرایط نگهداری مناسب از ماهی ها را ندارید به یکی از اقوام یا دوستانی که توانایی و علاقه ی نگهداری از این ماهیها را به طور صحیح و درست را دارند واگذار نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *