تازه ماندن نان باگت

تازه ماندن نان باگت یک دغدغه بزرگ برای خانم های خانه دار است چرا که همیشه یک باگت خوب قبل از خوردنش بیات می شود. ما در  شادمگ چند راه کار ساده را در اختیارتان قرار دادیم که انجام دهید تا نان را تازه نگه دارید.

روش تازه ماندن نان باگت و انواع مختلف نان

حقیقت این است که نان پخته شده از لحظه ای که از کوره خارج می شود، در اوج کیفیت خود قرار دارد و بهترین زمان برای مصرف است.به محض اینکه قرص نان شروع به خنک شدن می کند، کیفیت آن کاهش می یابد. اگر شما برای پخت نان خانگی برنامه ریزی می کنید، مطمئن شوید که به محض اینکه از فر خارج می شود، می توانید آن را بخورید و از آن لذت ببرید.

تازه ماندن نان باگت

وقتی نوبت ذخیره و نگهداری نان می رسد، یخچال بدترین دشمن شما است ، نان در واقع در یخچال سریع تر از دمای اتاق خراب می شود . بهترین راه برای حفظ نان در بهترین حالت این است که آن را به مدت یک یا دو روز در دمای اتاق نگه دارید، سپس آن را ببندید و برای نگهداری بلندمدت آن را منجمد کنید. زمانی که می خواهید نان آن را گرم کنید و دوباره طعم آن برمی گردد، گویی نان تازه است .

چه چیزی باعث بیات‌شدن نان می‌شود ؟

نان بیات جوری است که انگار رطوبت‌اش را از دست داد، که تا حدودی هم همین‌طور است. بیات‌شدن نان نتیجه‌ی واکنش‌های شیمیایی داخل آن اتفاق می‌افتد. آردی که در بیشتر نان‌ها استفاده می‌شود حاوی مولکول‌هایی است که ساختاری کریستالی دارند، اما وقتی در فرایند آماده‌کردن نان، به آرد آب اضافه می‌کنند، این ساختار از بین می‌رود و آب به آرد جذب می‌شود.

مولکول‌های سخت نشاسته تبدیل به ماده‌ای شبیه ژل می‌شوند و به نان بافت پف‌داری می‌دهند. وقتی نان سرد می‌شود، آب از نشاسته بیرون می‌رود و به دیگر قسمت‌های نان می‌چسبد. چیزی که برای شما باقی می‌ماند مولکول‌های کریستال‌شده و سخت نشاسته است که به نان مزه‌ای خشک و ترد می‌دهد. برای همین است که حتی یخچال هم نمی‌تواند جلوی بیات‌شدن نان را بگیرد. درواقع، دمای پایین یخچال باعث می‌شود سرعت این فرایند زیاد هم بشود.

رازهای مراقبت و نگهداری از انواع نان در خانه

نان با گذشت زمان و بودن در معرض هوا کهنه می شود ؛ دو مجرم اصلی برای بیاتی نان وجود دارد که اولی یک تغییر شیمیایی با یک نام فانتزی است: انحطاط نشاسته. به محض برداشتن نان از فر، ساختار مولکول های نشاسته تغییر می کند و آن ها شروع به کریستاله شدن می کنند. این کریستال ها آب را از نان جدا می کند.

عامل دوم، از دست دادن رطوبت ناشی از قرار گرفتن هوا است.

نکته تازه ماندن نان باگت

زمانی که خنک است، آن را بپوشانید.نان را در فویل پلاستیکی یا آلومینیوم بپوشانید.انواع پوشش ها رطوبت طبیعی نان را نگه می دارند تا آن را از خشک شدن و سخت شدن دور نگه دارند.

تمیز کردن نرده راه پله چوبی و فلزی با ساده ترین روش ؛ باورتون نمی شه که دکور خونه اینطور تغییر کنه

تازه ماندن نان باگت

اگر نان شما در یک کاغذ پیچیده شده باشد، آن را بردارید و در پلاستیک و یا آلومینیوم برای ذخیره سازی بپوشانید.اگر نان را ببرید، می توانید آن را در بسته بندی پلاستیکی اصلی خود بگذارید.

تولید کنندگان این سبک نان ها توصیه می کنند که آن را در این بسته بندی نگهداری کنید، تا رطوبتش را حفظ کنید.

نان را برای مدت بیش از دو روز در دمای اتاق نگه ندارید.دمای اتاق باید حدود 20 ºC / 68 ºF باشد.

آن را دور از نور مستقیم خورشید در یک مکان خنک و خشک، مانند انبار و یا در یک جعبه نان.

اگر رطوبت زیادی در منزل دارید، نان شما ممکن است به سرعت در دمای اتاق کپک بزند.

اگر در مورد این قضیه صادق باشید، ممکن است بخواهید درست بعد از خرید آن را فریز کنید، تا هر وقت خواستید هم تازه و خوش طعم بماند. با استفاده از دستور طرز تهیه فلافل می توانید یک ساندویج خوشمزه هم درست کنید.

روش نگهداری نان سنگک در فریزر

با توجه به حجیم بودن بافت نان سنگک، قبل از قرار دادن آن در فریزر نان را برش زده و سپس در نایلون قرار داده یا در فویل آلومینیومی بپیچید. نان سنگک را به مدت دو الی سه ماه می‌توان در فریزر نگهداری کرد. برای یخ زدایی از نان سنگک، بعد از اینکه نان را از فریزر خارج کردید باید در فر از پیش گرم شده قرار دهید.

تازه ماندن نان باگت

روش نگهداری نان لواش در فریزر

مدت ماندگاری نان لواش در فریزر از یک هفته تا شش ماه است. برای یخ زدایی از نان لواش نیاز به حرارت ندارید تنها کافیست آن را از فریزر خارج کرده و در دمای اتاق قرار دهید تا نرم و لطیف شود.

روش نگهداری نان بربری در فریزر

نان بربری نیز مانند نان سنگک جزو نان‌های حجیم بشمار می‌رود. اگر مایلید که نان بربری مانند روز اول طعم خوب و دلپذیری داشته باشد کافیست آن را بعد از خارج کردن از فریزر، داخل مایکروویو یا فر از پیش گرم شده قرار دهید. خواهید دید همان بافت نرم و لطیف روز اول را پیدا خواهد کرد و می توانید در تهیه  غذای نونی بدون گوشت استفاده کنید.

چگونه می توان نان باگت را تازه نگه داشت

آن را در فویل آلومینیومی قرار دهید و در دمای اتاق نگهدارید و می توان تا 3 ماه نگهداشت.در کل راه های زیادی برای استفاده و نگهداری نان باگت وجود دارد.

سعی کنید نان را در همان روز مصرف کنید

اگر نان خریداری شده شما گرم است بهتر است آن را از کیسه های پلاستیکی یا پاکت های کاغذی خارج کنید چرا که بخار حبس شده در درون آنها باعث نرم تر شدن نان شده و مدت زمان ماندگاری آن را کاهش می دهند.

از فویل آلومینیومی استفاده کنید

برای تازه نگه داشتن نون باگت شما می توانید از یک فویل آلومینیومی طویل بدین منظور استفاده کنید. طرفین ورقه فویل را بر روی نان ساندویچ به هم نزدیک کنید و انتهای فویل ها را در زیر باگت محکم کنید. اگر می خواهید را در فریزر نگهداری کنید می توانید آن را به دو قسمت برش بزنید.

تعطیلات رسمی 1402 در یک نگاه ؛ سال نو چند روز تعطیلی داره ؟

باگت را در دمای اتاق نگهداری کنید

برای جلوگیری از بیات شدن نان باگت به مدت یک روز باگت را در دمای اتاق نگهداری کنید. همین طور می توانید باگت فویل شده را بر روی پیشخوان قرار دهید و آن را در طول مدت یک روز مصرف کنید. از قرار دادن نان باگت در یخچال و فریزر اجتناب کنید چرا که این دو رطوبت بیشتری را به درون باگت وارد کرده و روند خشک شدن آن را تسریع می کنند.

تازه ماندن نان باگت

نگهداری نان در فریزر

مدت زمان نگداری نان در فریزر ۳ ماه می باشد. اگر شما قصد مصرف نان را ندارید می توانید نوع فویل شده آن را در فریزر قرار دهید فقط باید به این نکته توجه داشته باشید زمان قرار دادن آن را در فریزر بر روی بسته بندی نان یادداشت کنید تا ظرف سه ماه آن را مصرف کنید. البته از انواع تکه تکه شده آن در فریزر هم می توانید استفاده کنید.

تازه ماندن نان باگت

تازه کردن نان ساندویچ

چگونه نان خشک را نرم کنیم؟

برای تازه ماندن نان باگت می توانید آن ار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در فر قرار دهید. نان باگت مانده را بیرون بیاورید و کمی به پشت آن آب بپاشید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه در در حرارت ۲۰۴ درجه سانتی گراد فر قرار دهید. اگر از باگت یخ زده استفاده می کنید بهتر است این مدت زمان ۱۵ دقیقه باشد. اضافه کردن کمی آب باعث وارد شدن رطوبت به آن شده و به آن حالتی ترد می بخشد.

باگت مانده را تست کنید

با کمک یک چاقوی تیز باگت مانده به برش های نازکی خرد کنید. آنها را حرارات دهید تا ترد شوند. اگر تستر ندارید می توانید آنها را بر روی سینی فر قرار داده و به مدت چند دقیقه در فر قرار دهید تا طلایی شده سپس آنها را برگردانید. اگر حس خوبی از خوردن نان باگت ندارید می توانید ان ها را در یک غذاساز بریزید و به عنوان پودر نان در پخت غذا از آنها استفاده کنید(موارد استفاده نان باگت).

تازه ماندن نان باگت

موارد استفاده نان باگت

برای تازه ماندن نان باگت می توانید باگت ها را به شکل مکعبی خرد کنید. سپس این مکعب های خرد شده را در روغن زیتون تفت دهید تا طلایی شوند بعد با کمی خیار و گوجه فرنگی خرد شده آنها را مخلوط کنید. به راحتی می توانید یک سالاد آسن و خوشمزه را به این ترتیب آماده کنید. همچنین در تهیه کوکو سبزی هم استفاده کنید و تزئین نمایید. همچنین با خواندن طرز تهیه همبرگر خانگی می توانید یک ساندویچ همبرگر عالی درست کنید.

استفاده از باگت مانده

یکی از موارد استفاده از نان باگت مانده این است که شما می توانید برش هایی از این نان مانده را با آب مرغ، پیاز، سبزیجات و تخم مرغ هم بزنید. سپس یک مرغ را با این ترکیبات بپزید. البته می توانید این ترکیب همراه با مرغ را در فر قرار دهید تا پخت راحت تری داشته باشید.

موارد استفاده نان باگت فریزری : پودینگ نان

یک کاسه حاوی تخم مرغ، کره و شکر را با هم مخلوط کنید. نان باگت مانده در فریزر که یخ زدایی شده را در یک ظرف مناسب فر یا پیرکس بریزید و سپس با ترکیب از قبل درست شده آغشته کنید. اجازه دهید باگت ها به مدت ۳۰ دقیقه در مخلوط قرار دهید تا خوب به خورد هم بروند و بعد به مدت حدودا ۱ ساعت در فر قرار دهید تا خوب بپزند. قبل از پخت می توانید از کشمش و شکلات در درون پودینگ نان استفاده کنید. می توانید از خردل و خامه برای تزیین استفاده نمایید.

معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست و روش نگهداری از آنها

تازه ماندن نان باگت

مناسب ترین روش ها برای نگهداری انواع نان و تازه ماندن نان باگت

نان را در یخچال نگذارید

مطالعات علمی نشان داده است که این رطوبت را بیرون می کشد و نان سه برابر سریع تر از دمای اتاق بیات می شود. این اتفاق از یک روند شناخته شده رخ می دهد که به سادگی نشان می دهد مولد نشاسته کریستال می شوند و نان سفت و سخت می شود.

نان یخ زده را باز کنید

اگر شما نان خود را منجمد کرده اید، بگذارید تا در دمای اتاق گرم شود.بسته را از فریزر بیرون بیاورید و بگذارید بماند تا آب شود.اگر دوست دارید هم می توانید برای چند دقیقه در فر یا تستر بگذارید (نه بیشتر از 5 دقیقه) تا ترد شود.

بدانید که نان را فقط یک بار می توان گرم کرد و تازه بماند، از بارهای بعدی فقط کهنه تر و بیات تر می شود.

تازه ماندن نان باگت

انواع مختلف نان به سبک های ذخیره سازی و نگهداری منحصر به فردی نیاز دارند

دمای اتاق برای حفظ بافت مغز و پوسته مناسب ایده آل است اما علاوه بر دمای مناسب, باید میزان مواجهه با هوا را مدیریت کنید.

کیسه پلاستیکی اغلب برای به دام انداختن رطوبت مورد انتقاد قرار می گیرد – که می تواند رشد کپک را تسریع کند – اما این به نوع نان بستگی دارد.

برای نان های مسطح با پوسته های نازک, کیسه های پلاستیکی خوب است.

نان های سفت مانند نان باگت در کیسه های کاغذی نگهداری شوند.

همانطور که یک قرص نان خشک می شود, رطوبتی که از نان بیرون رانده می شود توسط پوسته های سفت جذب می شود و آن ها را سفت و سخت می کند.

یک قرص نان تا حدی بیات می تواند تازه شود

این کار را می توان با حرارت دادن آن در فر یا روی گاز انجام داد.گرم کردن آن در فر برای چند دقیقه به جذب رطوبت پوسته و افزایش کیفیت نان کمک می کند و بلافاصله باید مصرف شود.

نکاتی مهم برای تازه ماندن نان باگت

یک سفره پارچه ای هنگام خرید نان حتماً با خود ببرید.
نان سرد شده را در سفره یا پلاستیک قرار دهید .
اگر می خواهید نان شما دور ریز نداشته باشد و کهنه و بیات نشود به مقداری که نیاز دارید نان تهیه نمایید.
در صورتی که نان های داغ را روی هم قرار دهید ، کپک زده و بیات و خیلی زود فاسد می شود.

تازه ماندن نان باگت
نان ها را قبل از اینکه کامل سرد شود دسته نکنید.
برای نگه داری طولانی مدت نان ابتدا بگذارید نان ها کاملا سرد شوند سپس در کیسه تمیز قرار دهید و داخل فریزر بگذارید.
نان سبوس دار مصرف نمایید زیرا مصرف این نان سبب کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و گوارشی خواهد شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

5 بهمن 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *