دکوراسیون اتاق نشیمن

دکوراسیون اتاق نشیمن چطور باید باشد ؟ برای دکوراسیون نشیمن کوچک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ اگر شما هم کم و بیش به این سوالات فکر می‌کنید و مدام از خودتان می‌پرسید که چگونه اتاق نشیمن را طراحی کنید حتما این مقاله شادمگ را بخوانید.

اتاق نشیمن چیست؟

اتاق نشیمن بخشی از خانه است که میان تمام اعضای خانه مشترک است و اوقات فراغت خانواده در این اتاق می گذرد. یکی از اصول چیدمان نشیمن کوچک را می توان وجود آن در قلب خانه در نظر گرفت. از آنجایی که اتاق نشیمن اتاقی راحت برای تمام اعضای خانواده است معمولا در مرکز خانه قرار دارد و به اتاق غذاخوری نیز راه دارد.

دکوراسیون اتاق نشیمن

در عین حال که اتاق نشیمن اتاقی راحت است، می تواند برای خوش آمد گویی به دوستان و مهمانان، و سپس هدایت آن ها به اتاق پذیرایی نیز استفاده شود. با انتخاب هوشمندانه ی وسایل اتاق نشیمن، این اتاق به مکانی محبوب برای تمام اعضای خانواده و پر رفت و آمد ترین اتاق خانه تبدیل خواهد شد.

به دلایلی که در بالا گفته شد، اتاق نشیمن جایگاه وسایل سرگرمی خانواده نیز هست. تلویزیون و وسایل بازی خانواده در این اتاق قرار می گیرد و معمولا در طراحی اتاق نشیمن از وسایل راحت و غیر کلاسیک استفاده می شود.

تفاوت نشیمن و سالن پذیرایی

در خانه هایی که متراژ بزرگی دارند غالبا اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی در دو بخش جدا قرار می گیرند و هرکدام کاربردی متفاوت دارند. در حالی که اتاق نشیمن برای استراحت خانواده است، اتاق پذیرایی حالت رسمی تری دارد و برای پذیرایی از مهمانان در نظر گرفته می شود.

سالن پذیرایی اتاقی است که معمولا در مجاورت درب ورودی قرار می گیرد به طوری که مهمانان بتوانند به راحتی وارد سالن پذیرایی شوند. این قسمت از خانه مکانی است که به نوعی مکان لوکس خانه و یا ویترین خانه به حساب می آید. با کوچکتر شدن آپارتمان ها در بسیاری از واحد ها، اتاق پذیرایی حذف شده و با اتاق نشیمن ادغام می شود. در این حالت می توانید اتاق نشیمن را کمی رسمی تر طراحی کنید تا هر دو کاربرد اتاق نشیمن و پذیرایی را پوشش دهد.

در طراحی اتاق نشیمن چه اصولی را باید رعایت کنیم؟

اگر که شروع به تغییر طراحی داخلی منزل خود کرده اید، اولین جایی که باید تغییر را از آن شروع کنید، اتاق نشیمن است. در ابتدا ممکن است که کمی درباره ی انتخاب مبل، فرش، تزئینات و مابقی آیتم ها و رعایت هارمونی رنگی و سبکی وسایل دچار سردرگمی شوید. اما اگر بدانید که طبق چه اصولی جلو بروید و مرحله به مرحله کار خود را پیش ببرید، این رویه برایتان بسیار لذت بخش می شود و نتیجه ی راضی کننده ای خواهد داشت.

دکوراسیون اتاق نشیمن

اولین موضوعی که باید در مورد چیدمان خود مشخص کنید، سبک آن است. امروزه سبک های بسیار متفاوتی برای طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد که در دسته بندی کلی می توان به سبک طراحی مدرن، سبک طراحی ژاپنی، سبک طراحی سنتی ایرانی و سبک طراحی مینیمال اشاره کرد.

دیدن عکس های مختلف از چیدمان های متفاوت و سبک های متفاوت به شما کمک می کند که متوجه شوید به چه سبکی علاقه مند هستید و با اصول چیدمان آن آشنا شوید. البته هیچ کدام از این اصول نمی تواند شما را محدود کند و دخالت کمی سلیقه ی شخصی باعث می شود تا منزل شما مختص خودتان طراحی شود. اما این اصول به شما کمک می کنند تا راحت تر شکل وسیله های خود را انتخاب کنید و هارمونی رنگ و فضا را رعایت کنید.

در ادامه ما المان های مهم در اصول طراحی اتاق نشیمن را به شما معرفی می کنیم تا نوری در مسیر طراحی شما روشن کند.

مبلمان

اولین المان مهم برای انتخاب وسایل، مبلمان است. مبلمان که تقریبا قسمت اصلی وسایل اتاق نشیمن را تشکیل می دهد، رنگ غالب اتاق را نیز تایین می کند. یکی از اشتباهات رایج این است که در خرید وسایل ابتدا فرش را انتخاب کنید. زیرا فرش ها تنوع رنگی گسترده ای دارند و تقریبا برای هر رنگی از مبلمان، فرشی با رنگ ها متناسب یافت می شود. همچنین تنوع رنگی فرش باعث ایجاد هارمونی در همه ی وسایل می شود. پس فرش را در آخرین انتخاب های خود قرار دهید.

پس از اینکه مبلمان را انتخاب کردید باید نهایت دقت را در چیدمان آن ها به کار گیرید. اولین اقدام شما باید پیدا کردن نقطه ی کانونی اتاق باشد، تا چیدمان مبلمان را در اطراف آن انجام دهید. این نقطه ی کانونی می تواند شومینه، تلویزیون و یا پنجره باشد. نکته ی مهم بعدی ایجاد فضای گفتمان در اتاق نشیمن است. اتاق نشیمن فضایی است که قرار است اعضای خانواده بعد از زمان کاری دور هم جمع شوند و از اتفاقات روزمره تعریف کنند. پس مبلمان خود را طوری بچینید که به راحتی این فضا برقرار شود و برای صحبت لازم نباشد که افراد صدای خود را بلند کنند یا سرشان را بچرخانند.

مبلمان را از دیوار فاصله دهید. نزدیکتر قرار دادن مبلمان به همدیگر باعث ایجاد حس صمیمیت می شود و دلیلی ندارد که با چسباندن مبلمان به دیوار تلاش کنید که فضا را بزرگتر جلوه دهید.

آخرین نکته ای که لازم است به آن توجه کنید در نظر گرفتن فضای رفت و آمد است. فضای خالی اطراف مبل ها باید طوری باشد که رفت و آمد از اتاق های دیگر به راحتی انجام شود و جلوی دسترسی ها گرفته نشود.

فرش

فرش از المان های محبوب ایرانی ها در چیدمان خانه است. با پیشینه ی تاریخی و علاقه ی ملی که به فرش داریم، استفاده از فرش و تابلو فرش تقریبا در تمام خانه های ایرانی رایج است. اما اینکه چطور از رنگ و طرح فرش استفاده کنید و آن را در کجا قرار دهید تاثیر مهمی در چیدمان شما دارد.

قبل از خرید فرش مطمئن شوید که تمام اصول انتخاب و استفاده از آن را می دانید تا بتوانید با توجه به محیط خود بهترین فرش را انتخاب کنید. اگر با توجه به فضای خود فرش کوچکی انتخاب کنید، فرش عامل جدا کننده ی محیطی می شود و باعث می شود فضای شما تفکیک شده به نظر آید.

همانطور که در بالا گفتیم، اولین و مهمترین اصل طراحی اتاق نشیمن مبلمان است. جدا از رنگ و سبکی که انتخاب می کنید، فرش انتخابی شما باید با چیدمان مبلمان هماهنگی داشته باشد. به طوری که مبلمان باید در اطراف فرش قرار گیرند و همچنین حدود بیست سانت با لبه های فرش فاصله داشته باشند. بنابراین سعی کنید که در چیدمان، مبلمان روی فرش قرار نگیرد.

تزئینات هنری

دیوار های خالی نشان از یک طراحی ناقص دارند. درست است که تزئینات دیوار خیلی به سبک طراحی شما بستگی دارد و همچنین نباید هر گوشه از اتاق نشیمن را با وسایل تزئینی پر کنید، اما به کار گیری آن ها تاثیر زیادی در روح بخشیدن به اتاق نشیمن دارد.

پنجره پانوراما چیست | مزایا و معایب نسل جدید پنجره های پرطرفدار

هنر از نظر هر شخص متفاوت است و سبک هنری مورد پسند شما، بازتابی از علایق و سلایق شخصی شما خواهد بود. بنابراین برای ایجاد ظاهری جذاب و منسجم در اتاق نشیمن، کافی است که تزئینات هنری را از علایق و غرایز خود انتخاب کنید. اما همیشه به وجود هارمونی رنگ و فضای خالی توجه کنید. فضای خالی اتاق نشیمن شما باید طوری طراحی شود که به چشم استراحت دهد اما به نحوی نباشد که اتاق خالی به نظر آید.

نور

نور پردازی یکی دیگر از عوامل مهمی است که باید در طراحی اتاق نشیمن به آن توجه کنید. استفاده از نور طبیعی خورشید بهترین حالت است و اگر در اتاق نشیمن پنجره دارید، حتما چیدمان را طوری در نظر بگیرید که از نور پنجره استفاده ی کامل شود و وسیله ای جلوی آن را نگیرد.

برای نور پردازی در شب و اتاق های بدون پنجره، فقط به یک لوستر سقفی اکتفا نکنید. نور پردازی باید در سرتاسر اتاق و در سطوح مختلف وجود داشته باشد. یعنی شما باید نور شدید برای روشنایی اتاق، نور موضعی برای کار یا مطالعه و همچنین نور کم برای روشنایی ملایم در طول شب را در اتاق نشیمن تعبیه کنید. برای این کار به جز استفاده از لوستر، می توانید از آباژور، لامپ های کف، ال ای دی ها و انواع دیگر چراغ ها استفاده کنید.

رنگ دیوار

انتخاب رنگ برای دیوار ها از نکات تاثیر گذار دیگری است که تاثیر بسیاری بر زیبایی اتاق نشیمن شما دارد. اگر تنوع طلب هستید و تک رنگی شما را خسته می کند، برای دیوار ها اصلا از کاغذ دیواری استفاده نکنید. تعویض کاغذ دیواری پر هزینه تر از رنگ است و انعطاف کمتری نسبت به رنگ دارد.

دکوراسیون اتاق نشیمن

در نظر داشته باشید که رنگ را در مراحل آخر چیدمان انتخاب کنید، زیرا رنگ ارزان و قابل تعویض است، پس وسایل خود را بر اساس رنگ دیوار ها انتخاب نکنید. پس از انتخاب فرش، مبلمان و تزئینات می توانید تم رنگی اتاق نشیمن را انتخاب کنید. نکته ی آخر در زمینه ی رنگ دیوار ها، انتخاب تم رنگی است. سعی کنید که از یک رنگ خالص برای تمام دیوار ها استفاده نکنید، استفاده از چند رنگ که با هم هارمونی مناسبی برقرار می کنند فضای شما را پویا تر می کند و نتیجه ی توجه شما به جزئیات خواهد بود.

ایده های طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

افزودن بافت

با استفاده از بافت می توان به فضا بعد و حسی از لامسه افزود و به اسباب و اثاثیه ای که سطحی صاف و صیقلی دارند کمی جذابیت و گرما بخشید.

یک قالیچه با پرزهای نرم، کوسن های گلدوزی و لوازم جانبی مانند چراغ رومیزی که پایه آن پوشیده از قطعات چوب است، به فضا بافت می افزایند. تمام این عناصر جذابیت اتاق را دوچندان نموده و به آن گرما و صمیمیت می بخشند.

استفاده از آثار هنری

آثار هنری از جمله مهم ترین المان ها در هویت بخشیدن به اتاق نشیمن به شمار می آیند. آن ها حسی از زندگی و هیجان به فضا خواهند بخشید.

علی‌رغم این که یک گالری دیواری رایج ترین روش برای نشان دادن تصاویر است. باید به این نکته توجه نمود که دیوار سفید نیز به اندازه آثار هنری حائز اهمیت است. به جای شلوغ کردن دیوار با قاب عکس و تابلوهای هنری بهتر است بخشی از دیوار را نیز خالی بگذارید.

محل قرارگیری تلویزیون در دکوراسیون اتاق نشیمن

تلویزیون همانند نقطه ای بزرگ بر روی دیوار است. برای داشتن بهترین زاویه دید در اتاق آن را در جلوی اتاق و در مرکز قرار دهید تا افراد بتوانند از از هر گوشه اتاق به راحتی به تماشای آن بپردازند.

راه های مختلفی برای کاهش تاثیر بصری تلویزیون هنگامی که استفاده نمی شود، وجود دارد. تلویزیون را می توانید درون قفسه تعبیه کنید و زیبایی اتاق را با سایر عناصر نظیر قاب عکس و یا تابلو نقاشی دوچندان نمائید.

استفاده از کاناپه

کاناپه نقطه کانونی یک نشیمن است، از این رو باید جذاب و راحت باشد. در انتخاب کاناپه علاوه بر انتخاب رنگ و سبک باید سایز آن را نیز مد نظر قرار داد.

رایج ترین مدل کاناپه، مدل دو الی سه نفره آن است. قبل از انتخاب کاناپه محل قرارگیری آن را اندازه گیری کنید تا متناسب با فضا نسبت به خرید این وسیله اقدام نمائید.

استفاده از ایده های غالب در طراحی سقف

آن چه که در طراحی سقف ها در طی سالیان طولانی مشاهده شده است، استفاده از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف می باشد. در تازه ترین ایده هایی که در این زمینه ارائه شده است، بهتر است استفاده از این رنگ را فراموش کنید و به فکر استفاده از رنگ های دیگر باشید.

برای مثال می توانید به این منظور از رنگ هایی مانند بژ، خاکستری یا قهوه ای استفاده نمایید. دقت کنید که در صورت استفاده از این رنگ ها از رنگ هایی که با رنگ سقف تطابق دارند برای سایر المان های موجود در اتاق نشیمن استفاده نمایید. استفاده از کاغذ دیواری برای طراحی سقف نیز می تواند ایده خوبی برای استفاده باشد.

ترکیب سبک های متفاوت

آیا شما از جمله افرادی هستید که به استفاده از یک سبک علاقه دارید یا ترجیح می دهید از ترکیب سبک های متفاوت برای دیزاین اتاق نشیمن استفاده نمایید؟ اگر در دسته دوم از افراد قرار دارید، نکته کلیدی ایجاد تعادل بین سبک های مختلف می باشد.

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید، استفاده از رنگ های خنثی در دکوراسیون سالن نشیمن می باشد. استفاده از رنگ های خنثی به شما اجازه می دهد، در طراحی سایر قسمت های خانه خلاقانه تر عمل کنید.

دکوراسیون اتاق نشیمن

طراحی پلان باز

اگر دیزاین اتاق نشیمن به صورت پلان باز می باشد، از شانس بزرگی برخوردار خواهید بود. نکته مهمی که در طراحی این گونه اتاق نشیمن ها باید به یاد داشته باشید، چیدمان صحیح وسایل و جلوگیری از ایجاد هرج و مرج در فضای اتاق نشیمن می باشد.

استفاده از صندلی با طراحی ویژه

بدون شک انتخاب مبلمان مناسب از نکات مهمی است که در طراحی اتاق نشیمن باید به آن توجه کنید. علاوه بر استفاده از مبلمان می توانید از صندلی هایی با طراحی ویژه نیز استفاده نمایید. یک صندلی با رنگ غالب می تواند تغییر بسزایی در فضای اتاق نشیمن ایجاد کند.

استفاده از رنگ

استفاده از رنگ ها می تواند باعث ایجاد فضایی چشم نواز در اتاق نشیمن شود. از جمله نکاتی که باید در هنگام انتخاب بهترین رنگ دکوراسیون خانه و اتاق خواب به یاد داشته باشید، انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ اصلی و انتخاب سایر رنگ های تطبیق پذیر در کنار آن می باشد. در ادامه چند نمونه استفاده از رنگ در طراحی اتاق نشیمن را ذکر می کنیم.

رنگ های سیاه و سفید

رنگ های سیاه و سفید نمونه ای از رنگ هایی هستند که بسیاری از افراد به استفاده از آن ها تمایل دارند. استفاده از این دو رنگ در طراحی مدرن کاربرد فراوانی دارد و با ایجاد کنتراست، نمای بسیار زیبایی در کنار یکدیگر ایجاد می کنند.

نکات کاربردی برای انتخاب ساعت دیواری شیک و با کلاس

استفاده از رنگ های خنثی

در کنار طیف رنگ های گرمی که با رنگ های خنثی ترکیب شده باشد، می توان از رنگ های جذاب و چشم نواز که به عنوان رنگ غالب درنظرگرفته می شوند، استفاده کرد.

دکوراسیون اتاق نشیمن

هم چنین استفاده از بافت های مختلف نیز می تواند نمای زیبایی در اتاق ایجاد کند. همچنین مبلمان مدرن در کنار رنگ های خنثی تلفیقی زیبا ایجاد می کند.

رنگ های آبی و زرد

بد نیست بدانید که این دو رنگ در کنار هم تطبیق پذیری بسیار خوبی ایجاد کرده و نمایی منحصربفرد ایجاد می کنند. شما می توانید از یکی از این رنگ ها به عنوان رنگ غالب استفاده کنید و از رنگ دیگر به عنوان رنک مکمل در کنار آن استفاده نمایید.

رنگ های آبی فیروزه ای و بنفش

رنگ های آبی فیروره ای و بنفش هر دو به عنوان رنگ هایی غالب شناخته می شوند که استفاده از آن ها در کنار یکدیگر بدون شک چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

به این منظور می توانید از پرده ای که از یکی از این رنگ ها در آن استفاده می شود در کنار مبلمانی با رنگ دیگر استفاده نمایید.

از آن جایی که این دو رنگ، رنگ های غالب هستند، بهتر است از یک رنگ خنثی برای ایجاد تعادل در فضای اتاق نشیمن در کنار آن ها استفاده نمایید.

طیف رنگ خاکستری

رنگ خاکستری در کنار رنگ های گرم دیگر، باعث القای گرما به اتاق می شود و استفاده از آن برای ایجاد فضایی دنج در اتاق نشیمن بسیار کاربردی می باشد. استفاده از طیف روشن رنگ خاکستری برای اتاق نشیمن کوچک مناسب می باشد، چرا که باعث بزرگ ترشدن اتاق می شود.

دکوراسیون اتاق نشیمن

طیف های مختلف رنگ خاکستری در کنار یکدیگر نیز نمای زیبایی ایجاد کرده و فضای اتاق را از حالت یکنواختی خارج می کند.

استفاده از رنگ مرجانی در کنار رنگ خاکستری نیز از ایده های زیبا و کاربردی می باشد. توجه کنید که اگر مایل به القای گرما به اتاق نشیمن خود هستید، باید از رنگ های گرم در کنار این رنگ استفاده نمایید.

رنگ های بژ و صورتی

استفاده از طیف های مناسب از رنگ های صورتی و بژ می تواند ترکیب بسیار زیبایی در هال خصوصی ایجاد نماید. رنگ بژ نمونه ای از رنگ های خنثی می باشد و استفاده از آن در کنار رنگ های دیگر به آسانی صورت می پذیرد.

هم چنین این رنگ نمونه ای از بهترین رنگ هایی است که می توانید در طراحی دکوراسیون داخلی از آن استفاده نمایید. استفاده از این رنگ در کنار طیف تیره سایر رنگ ها می تواند نمای زیبایی ایجاد نماید.

رنگ سبز و سفید

اگر می خواهید فضای اتاق نشیمن شما حال و هوای یهاری به خود بگیرد، از رنگ های سبز و سفید کمک بگیرید. هرکدام از این رنگ ها می توانند به عنوان رنگ غالب در نظر گرفته شوند. استفاده از این رنگ ها در نهایت باعث ایجاد فضایی روشن خواهند شد.

استفاده از چارچوب های سفید رنگ بر روی دیوارهای سبز رنگ نمایی چشم نواز ایجاد خواهد کرد. اگر از رنگ سفید برای رنگ آمیزی دیوارهای اتاق نشیمن استفاده کرده اید، انتخاب مبلمان سبز رنگ بهترین انتخاب می باشد.

گل و گیاه به ایجاد حس و حال بهاری کمک خواهد کرد. استفاده از این دو رنگ برای اتاق های نشیمنی که چشم اندازی رو به حیاط و باغ دارند، بسیار مناسب می باشد.

استفاده از چند رنگ در طراحی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن بهترین مکان برای استفاده از چند رنگ در کنار یکدیگر می باشد. از مبلمانی که ظاهر ساده ای دارد، اما در آن رنگ های زیادی به کار گرفته شده است، استفاده نمایید. این کار باعث ایجاد فضایی سرزنده در زمانی که در کنار خانواده خود نشسته اید خواهد شد.

دکوراسیون اتاق نشیمن

اگر از مبلمانی چند رنگ استفاده می نمایید بهتر است رنگ دیوارها سفید باشد. به یاد داشته باشید که از مبلمان هایی که در سبک مینیمالیست از آن ها استفاده می شود، استفاده کنید.

رنگ های صورتی و سبز

استفاده از این دو رنگ بدون شک نمایی زیبا، سرزنده و آرام بخش ایجاد می کند. به این منظور بهتر است از طیف روشن رنگ صورتی در کنار طیف غالب از رنگ سبز استفاده کنید و از زیبایی آن لذت ببرید. آن چه که باعث زیبایی هرچه بیشتر این طراحی می شود، ایجاد کنتراست با استفاده از این دو رنگ می باشد.

استفاده از ایده های مناسب برای تزئین میز قهوه خوری

بدون شک میز قهوه خوری یکی از المان های اساسی در طراحی و دیزاین اتاق نشیمن می باشد. ایجاد تغییر در این المان و یا استفاده از ایده های تزئینی جدید برای دیزاین آن می تواند تغییری چشمگیر در نمای کلی خانه ایجاد نماید. بکارگیری المان های تزئینی مناسب مانند شمع و گل می تواند در ایجاد نمایی زیبا به این منظور نقش داشته باشد.

استفاده از گیاهان طبیعی

استفاده از گیاهان طبیعی از دیگر ایده هایی است که می توانید در جهت ایجاد تغییر در دکوراسیون اتاق نشیمن مورد استفاده قرار دهید. گیاهان طبیعی نه تنها باعث ایجاد فضایی سرزنده در اتاق نشیمن می شوند، بلکه نمایی بسیار زیبا و چشم نواز در این قسمت از خانه و سایر قسمت ها نیز ایجاد خواهند کرد.

رنگ سبز گیاهان می تواند در جهت القای رنگ به فضای اتاق نشیمن نیز به شما کمک کند. به این منظور می توانید از انواع گیاهان زینتی و آپارتمانی استفاده نمایید. استفاده از گیاهان آویز و هم چنین قرار دادن گیاهان در کنار پنجره می تواند نمای زیبایی ایجاد کند.

دکوراسیون اتاق نشیمن

تقسیم کننده های فلزی

تقسیم بندی اتاق تنها در جهت ایجاد فضایی شخصی کاربرد ندارد، بلکه راهکاری هوشمندانه برای زیباسازی اتاق نیز تلقی می شود. راه حلی مدرن که امروزه برخی از افراد در این جهت از آن استفاده می کنند، به کارگیری تقسیم کننده های فلزی با استفاده از یک طراحی آرتیستیک می باشد.

استفاده از یک کتابخانه

به جای ساخت یک دیوار برای جداسازی فضای اتاق نشیمن، می توان از یک کتابخانه مستقل نیز استفاده کرد. از این کتابخانه می توان علاوه بر مکانی برای قرار دادن کتاب، به عنوان محلی برای نمایش وسایل تزئینی نیز استفاده کرد. حتما به چیدمان کتاب بدون کتابخانه هم فکر کنید بسیار جذاب هستند.

استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ها انواع مختلفی مانند کاغذ دیواری سه بعدی، لمینت و پوستری دارند. استفاده از کاغذ دیواری که در آن یک الگوی تکرار شونده بکار رفته باشد، می تواند گزینه مناسبی برای یک طراحی زیبا باشد.

در صورت استفاده از کاغذ دیواری با این ویژگی بهتر است برای انتخاب سایر وسایل از نمونه هایی با طراحی ساده استفاده نمایید. در غیر این صورت باعث ایجاد هرج و مرج در فضای اتاق نشیمن می شود.

استفاده از نورپردازی مناسب

نورپردازی از جمله ویژگی های موثر در طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. در جهت ایجاد نورپردازی مناسب باید از وسایل روشنایی مناسب نیز استفاده نمایید.

دکوراسیون اتاق نشیمن

استفاده از چند وسیله روشنایی هماهنگ با یکدیگر نیز از دیگر نکاتی است که باید به یاد داشته باشید. بکارگیری وسایل روشنایی مناسب باعث ایجاد انسجام در فضای اتاق نشیمن می شود.

ایده های زیبا از دکور حصیری و نکات مهمی که باید بدانید !

استفاده از میز عثمانی در اتاق نشیمن

یکی از بهترین راهکارهایی که می توانید در جهت ساماندهی اتاق نشیمن مورد استفاده قرار دهید، به کارگیری میزهای عثمانی می باشد. این میزها نمونه ای از المان های چند منظوره شناخته می شوند.

علاوه بر این که می توان از آن ها به عنوان میز و حتی به عنوان وسیله ای جهت نشستن استفاده کرد، وسیله ای مناسب برای قرار دادن وسایل نیز شناخته می شود.

از آن جایی که روی این میزها برداشته شده و فضای داخل آن خالی می باشد، می توان برای قرار دادن وسایل مختلف مانند پتو، بالشت های اضافه، مجلات و سی دی های مختلف نیز استفاده کرد. این کار باعث ایجاد فضایی مرتب در اتاق نشیمن می شود.

استفاده از چوب لباسی دیواری

نکته مهمی که باید در استفاده از این المان بدانید، به کارگیری صحیح آن در جهت جلوگیری از ایجاد هرج و مرج در فضای نشیمن می باشد. انتخاب مکان مناسب برای نصب این چوب لباسی ها از نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید.

استفاده از شلف دیواری

از دیگر راهکارهایی که می توانید در جهت استفاده بهینه از فضای اتاق نشیمن مورد استفاده قرار دهید، به کارگیری شلف دیواری می باشد. از این گونه شلف ها می توان برای قراردادن وسایل تزئینی نیز استفاده کرد.

ازاین رو می توان گفت این وسیله نمونه ای از المان های کاربردی شناخته می شود. از این گونه شلف ها می توان در تم های مختلف در رنگ ها و بافت های متفاوت استفاده کرد.

استفاده از میز کنسول

می توان از فضای خالی بین مبلمان و دیوار برای قراردادن یک میز کنسول استفاده کرد. در جهت اجرای این راهکار، از یک میز که رنگ آن با رنگ سایر المان ها تطبیق پذیر می باشد، استفاده نمایید.

در صورتی که از یک میز کشو دار استفاده کرده اید، می توانید از کشوها برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده نمایید. حتی این امکان برای شما وجود دارد که پریز برقی در داخل آن تعبیه کرده و برای شارژ تلفن همراه از آن استفاده نمایید.

استفاده صحیح از چشم انداز خانه

اگر موقعیت خانه شما به صورتی است که از چشم انداز خوبی برخوردار می باشد، بهتر است چیدمان اتاق نشیمن به گونه ای باشد که از این منظره استفاده نمایید. به این منظور بهتر است نسبت به چیدمان مبلمان در رو به روی پنجره اقدام نمایید.

دکوراسیون اتاق نشیمن

استفاده از آینه

بکارگیری این المان در تزئین دیوار اتاق نشیمن یکی از بهترین ایده هایی است که می توانید مورد استفاده قرار دهید. نکته طلایی در استفاده از این روش، انتخاب آینه ای با فریم زیبا می باشد. آن چه که باعث جلب توجه افراد می شود زیبایی فریمی است که برای آینه مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب فریم مناسب به سبک طراحی خانه نیز بستگی دارد. برای مثال استفاده از فریم هایی که ظاهر ساده ای دارند، در طراحی به سبک مدرن بیشتر کاربرد دارند.

استفاده از ایده های سبک روستیک

آن چه که در طراحی سبک روستیک به چشم می خورد، استفاده از المان های چوبی می باشد. المان های چوبی باعث القای گرما به فضای اتاق نشیمن می شوند.

استفاده از مبلمان چوبی، کفپوش های چوبی و سایر المان هایی که در طراحی آن ها چوب بکار رفته است، می توانند گزینه های مناسب برای انتخاب باشند.

استفاده از فضای زیر راه پله

اگر طراحی اتاق نشیمن به گونه ای است که در آن راه پله وجود دارد، می توانید از فضای زیر آن برای قرار دادن وسایل استفاده نمایید. در جهت اجرای این راهکار می توانید با استفاده از یک متخصص نسبت به ساخت یک کمد در زیر راه پله اقدام نمایید.

با انجام این کار فضایی که به نظر بدون استفاده می آمد، به بهترین شکل کاربردی و مفید خواهد شد. از این فضا برای قراردادن وسایل مختلف مانند کفش می توان استفاده کرد. هم چنین این امکان وجود دارد که نسبت به ساخت یک کتابخانه کوچک در این قسمت اقدام کرد.

استفاده از فرش

فرش نمونه ای از بافت هایی است که می تواند در ایجاد انسجام در فضای اتاق به شما کمک کند. هم چنین استفاده از آن می تواند در عمق بخشی به فضای اتاق نیز کارگشا باشد.

دکوراسیون اتاق نشیمن

آن چه در انتخاب فرش باید به خاطر بسپارید، انتخاب رنگ مناسب آن می باشد. بهتر است از فرشی استفاده نمایید که از رنگ های به کاررفته در دیزاین اتاق در آن استفاده شود.

استفاده از شومینه

یکی از المان هایی که می تواند در طراحی اتاق نشیمن رویایی به شما کمک کند، شومینه می باشد. بنابراین اگر در طراحی اتاق نشیمن خانه شما شومینه ای وجود دارد، از شانس بزرگی در این زمینه برخوردار هستید.

شومینه می تواند در ایجاد فضایی دنج به شما کمک کند و به عنوان نقطه کانونی در اتاق نشیمن در نظر گرفته شود. در صورتی که این المان نقطه کانونی در اتاق نشمین باشد، چیدمان سایر المان های باید با توجه به آن صورت پذیرد.

انتخاب پرده مناسب

پرده ها مدل های مختلفی دارند اما در صورتی که از الگوهای زیادی در طراحی اتاق نشیمن استفاده کرده‌اید، بهتر است برای انتخاب پرده، نمونه ای ساده در نظر بگیرید. این کار می تواند به حفظ انسجام در فضای اتاق نشیمن به شما کمک کند.

استفاده از سازه های زیبا

استفاده از سازه های از پیش‌ساخته یا سازه هایی که با استفاده از خلاقیت خود نسبت به ساخت آن ها اقدام کردید، می تواند از جمله ایده های کاربردی در دکوراسیون اتاق نشیمن باشد.

این المان های تزئینی می تواند نمای زیبایی در اتاق نشیمن ایجاد کند. برای مثال می توان از این سازه ها برای طراحی دیوار یا سقف استفاده کرد. این ایده از جمله ایده های متفاوت شناخته می شود.

استفاده از کفپوش های مناسب

استفاده از مدل های مختلف کفپوش مانند بتنی، سرامیکی، چوبی و لمینت می تواند فضایی زیبا و متفاوت را برای شما به ارمغان بیاورد.

از نمونه های براق کفپوش می توان در کنار مبلمان ساده استفاده کرد. همچنین استفاده از گیاهان را فراموش نکنید. انجام این کار می تواند در ایجاد فضایی سرزنده به شما کمک کند و از سردی فضای اتاق بکاهد.

استفاده از دیوار آجری

این ایده در طراحی سبک صنعتی طرفداران زیادی دارد و می تواند نمایی متفاوت و جذاب در اتاق نشیمن ایجاد کند. همچنین باعث القای گرما به فضای مورد نظر می شود. استفاده از مبلمان چرم در کنار دیوار آجری می تواند نمای زیبایی بوجود بیاورد.

تلفیق المان های مدرن و سنتی

در صورتی که تلفیق المان های مدرن و سنتی به درستی انجام گیرد، می تواند نمای زیبایی در اتاق نشیمن ایجاد کند. استفاده از این ایده می تواند با ایجاد جذابیت دیداری چشم هر بیننده ای را خیره کند.

دکوراسیون اتاق نشیمن

سخن آخر

در این مطلب تازه ترین ایده ها برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن را به شما ارائه کردیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

10 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *