ناخن گرفتن در شب

ناخن گرفتن در شب کار ناپسندی است که اغلب از اطرافیان و بزرگترها شنیده اید که نباید ناخن ها را در طول شب کوتاه کرد. اما آیا واقعا این موضوع سندیت علمی دارد ؟ این مطلب شادمگ به سوال شما پاسخ می دهد.

ضرر کوتاه کردن ناخن‌ها در طول شب

بسیاری از افراد ناخن می کارند و اساسا دغدغه ای برای زمان کوتاه کردن ناخن های خود ندارند. اما برخی دیگر هم هستند که ناخن نکاشته اند و هر چند هفته یکبار ناخن های خود را کوتاه می کنند. اکنون پرسش این است که اصلا کوتاه کردن ناخن در طول شب چه اشکالی دارد؟

ناخن گرفتن در شب

به نظر می رسد ناخن ها منبع ذخیره بخشی از کلسیم بدن هستند و با توجه به این که در طول شب این ذخیره غنی تر می شود، بهتر است در طول شب ناخن ها را کوتاه نکنیم.

اما نحوه کوتاه کردن ناخن ها هم مهم است. حتما برای شما هم پیش آمده که ناخنتان گوشه یا عفونت کند، اگرچه آلودگی های محیطی در بروز چنین مکلاتی بی تاثر نیستند، اما گاهی ایرادات شیوه ناخن گرفتن یا عدم مراقبت از ناخن ها باعث این مشکلات می شود.

بنابراین:

  • برای داشتن ناخن های زیبا هرگز ناخن ها را گرد نبرید و از روش مربعی استفاده کنید
  • در هنگام ظرف شستن از دستکش استفاده کنید
  • به ناخن های خود محلول های تقویت کننده بزنید
  • لبنیات مصرف کنید
  • میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید
  • اگر کاشت ناخن انجام می دهید هر چند وقت یکبار به ناخنها استراحت داده و اجازه دهید دوباره احیا شوند
  • با ناخن درب قوطی یا سایر موارد را به زور باز نکنید
  • ناخن ها را از حدی مشخص بلندتر نکنید

از طرح ناخن پاییزی در شادمگ ایده بگیرید.

مضرات ناخن گرفتن در شب

دلیل علمی ممنوعیت ناخن گرفتن در شب

طبق تحقیقات اخیر دانشمندان، مشخص شده است که کلسیم اضافه بدن در ساعات پایانی روز در ناخن‌ها جمع می‌شود و از ناخن‌ها به عنوان انبار موقت کلسیم بدن استفاده می‌شود.

این کلسیم اضافی در ساعات آغازین روز به گردش خون باز می‌گردد و مورد مصرف قرار می‌گیرد. گرفتن ناخن‌ها در شب باعث از بین رفتن این کلسیم ذخیره شده خواهد شد. همچنین کمبود کلسیم اولین آثارش در بینایی مشاهده می‌شود.

ناخن گرفتن در شب

برای ترمیم ناخن شکسته از شادمگ کمک بگیرید.

ناخن گرفتن در شب می‌تواند به مرگ منجر شود

بر اساس یک افسانه ژاپنی، ناخن گرفتن در شب می‌تواند به مرگ منجر شود. عمر را کوتاه کند و ارواح خبیثه را جذب کند. همچنین برخی اعتقاد داشتند که بخشی از روح شما در ناخن هایتان قرار دارد.

در قدیم به علت کمبود نور در هنگام ناخن گرفتن در شب، ممکن بود به خود صدمه بزنند.

تقویت باور ممنوعیت ناخن گرفتن در شب می‌تواند ریشه در زمانی داشته باشد که نور کافی در شب وجود نداشت و انسان‌ها از نور آتش و چراغ به عنوان روشنایی استفاده می‌کردند و ناخن‌های خود را با وسایل نوک تیز می‌گرفتند.

کمبود نور و استفاده از این وسایل می‌توانسته است باعث شود انسان‌ها در هنگام ناخن گرفتن در شب به خود صدمه بزنند.

درمان خانگی آنفولانزا با روش های مطمئن و فوری | این مواد غذایی در درمان آنفولانزا معجزه می کنه !

علت خشکی دهان می تواند در عین عادی بودن برای شما عارضه خطرناکی باشد. حتما این مطلب شادمگ را بخوانید.

توصیه اسلام در مورد زمان ناخن گرفتن

از کارهای مستحبی که دین اسلام بر آن تأکید می کند، گرفتن ناخن است به هر صورتی که باشد، البته بهتر است در روز جمعه باشد، در نتیجه در هر وقت از شب یا روز باشد جایز است، و بنا بر جست و جویی که صورت گرفت، روایتی مبنی بر کراهت گرفتن ناخن در شب یافت نشد.

پس دیگر بحث از علّت کراهت مطرح شده، معنا ندارد؛ برخی عقیده دارند که در گذشته به علت تاریکی (عدم وجود نور در شب) و جراحت احتمالی ناخن ها را روز می گرفتند.

ناخن گرفتن در شب

گرفتن ناخن در هر ساعتی از شبانه روز و به هر شیوه ای که باشد هیچ منع شرعی ندارد، بسیاری از افراد به این موضوع اعتقاد دارند که گرفتن ناخن در شب برای سلامتی انسان ضرر دارد اما درست یا غلط بودن این حرف مشخص نیست.

دراین میان برخی نیز از نظر اسلامی بر این عقیده هستند که کوتاه کردن ناخن در شب مکروه است، در صورتی که سند علمی برای این کار پیدا نشده و ناخن گرفتن یکی از کار‌های مستحبی است که دین اسلام به آن تاکید کرده است و گفته که بهتر است این کار را روز جمعه انجام شود و از انگشت کوچک دست چپ آغاز و به انگشت کوچک دست راست تمام شود‌.

به همین خاطر در هر وقت از شب یا روز باشد جایز است ناخن‌های خود را بگیرید، و بنا بر جست و جویی که صورت گرفت، روایتی مبنی بر کراهت گرفتن ناخن در شب پیدا نشد، گرفتن ناخن در شب مکروه نیست

اما در کیفیت ناخن گرفتن دستورالعمل های مختلفی رسیده است که به نمونه ای از آن اشاره می شود:

حضرت رسول صلّی اللّه علیه و آله و سلّم هنگام ناخن گرفتن از مسبّحه (سبّابه یا انگشت شهادت) دست راست (که شریفترین انگشت است) شروع می‏ کرد و به شست (انگشت بزرگ) راست پایان می ‏داد، یعنی از سبّابه تا انگشت کوچک راست و سپس از انگشت کوچک چپ تا شست راست.

وقت مناسب ناخن گیری از نظر علم پزشکی

از نظر علم پزشکی بهترین زمان مناسب برای ناخن گیری بعد از حمام رفتن می‌باشد. پزشکان توصیه می‌کنند که همیشه بعد از حمام ناخن‌های خود را بگیرید، چون آسیب کمتری به آن می‌رسد. در بقیه مواقع ناخن شکنندگی دارد که به سطح ناخن آسیب می‌رساند، ولی بعد از حمام، ناخن نرم است و شکننده نیست.

بهترین زمان برای ناخن گرفتن در روایات

یکی از روزهای مناسب ناخن گرفتن جمعه است، در حدیث است که کسى به امام کاظم علیه السلام عرض کرد: اصحاب و دوستان ما معتقدند ناخن را باید در روز جمعه گرفت. حضرت فرمودند: اگر بخواهید در روز جمعه بگیرید و اگر نمى توانید تا جمعه صبر کنید، هرگاه بلند شد بگیرید.

ناخن گرفتن در شب

از امام صادق علیه السلام روایت شده است

که فرمودند: ناخن گرفتن در روز جمعه انسان را در برابر بیمارى هاى خوره، کورى و پیسى بیمه مى کند. و اگر در روز جمعه نیاز به گرفتن ناخن ها نباشد آن را سوهان بکش تا ریزه هایى از آن جدا شود.

در چند حدیث دیگر فرمودند: هر جمعه شارب و ناخن خود را بگیرید و اگر ناخن هایتان کوتاه است در روز جمعه آن را سوهان بکشید، تا مبتلا به دیوانگى و خوره و پیسى نشوید. حدیثى دیگر نیز آمده: هر کس در هر جمعه ناخن و شارب خود را بگیرد، تا جمعه دیگر پیوسته با طهارت باشد.

آشنایی با خواص باورنکردنی آویشن برای انواع بیماری ها

در روایتى دیگر فرمودند: گرفتن ناخن و شارب در هر جمعه و شستن سر با گیاه خطمى در جمعه، فقر را برطرف و روزى را زیاد مى کند.

حضرت رسول (ص)  فرمودند: هر کس ناخن هاى خود را در روز جمعه بگیرد، خداوند دردهایش را از سر انگشتانش بیرون کرده، دواى درد را جایگزین آن مى کند.

از امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمودند: هر کس روز جمعه ناخن بگیرد، ناراحتى ریشه ناخن ها از وى برطرف مى شود.

حضرت على علیه السلام هم روایت کردند: گرفتن ناخن در روز جمعه هر دردى را برطرف مى کند.

حکم ناخن گرفتن در روز پنجشنبه

یکی دیگر از روزهای مناسب ناخن گرفتن پنجشنبه است. امام باقر علیه السلام  فرمودند: هر کس ناخن هاى خود را روز پنجشنبه بگیرد و یک ناخن را براى روز جمعه بگذارد، خداوند پریشانى را از وى زایل مى کند.

از حضرت على علیه السلام روایت شده است که فرمودند: ناخن گرفتن در روز پنجشنبه بر روزى مى افزاید.

ناخن گرفتن در شب

امام باقر علیه السلام فرمودند: هر کس پنجشنبه ناخن بگیرد، فرزندانش بسیار شوند و درد چشم نبیند.

اگر کسی بخواهد ثواب پنجشنبه و جمعه هر دو را ببرد، در روز پنجشنبه ناخن ها را بگیرد و یکى را براى جمعه نگاه دارد، یا همه را در روز پنجشنبه بگیرد و در روز جمعه سوهانى بر آن بکشد که ریزه هایى از آن جدا شود.

حکم ناخن گرفتن در سایر روزهاى هفته

در روایتى آمده است که هر کس روز چهارشنبه ناخن بگیرد و از انگشت کوچک دست راست شروع کرده و به انگشت کوچک دست چپ ختم کند، این کار او را از چشم درد حفظ مى کند.

از امام رضا علیه السلام روایت شده است که فرمودند: روز سه شنبه ناخن بگیرید.

از حضرت رسول(ص) روایت شده است که فرمودند: هر کس روز شنبه یا پنجشنبه ناخن و شارب خود را بگیرد از درد دندان و چشم عافیت پیدا مى کند.

شایعه رایج درمورد گرفتن ناخن در شب

کلسیم نیز یک ماده‌ی معدنی است که در بسیاری از غذاها وجود دارد و وجود آن در سلامت استخوان‌ها اهمیت بسیاری داشته و عملکردهای مهمی در بدن دارد، تقریباً تمامی کلسیم بدن در استخوان‌ها و دندان‌ها ذخیره می‌شود.

بسیاری گمان می‌کنند که کمبود کلسیم باعث تردی و شکنندگی ناخن می‌شود ولی مشخص شده است که این ماده تأثیری بر روی ناخن ندارد، با این وجود کلسیم برای سلامت بسیاری از اعضای دیگر ضروری است ولی ناخن در میان این اعضا نیست.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم؛ کلسیم اضافه بدن در ساعات پایانی روز در ناخن‌ها جمع می شود و از ناخن‌ها بعنوان انبار موقت کلسیم بدن استفاده می‌شود و این کلسیم اضافی در ساعات آغازین روز به گردش خون باز می گردد و مورد مصرف قرار می‌گیرد.

شایعه‌ی مطرح شده مبنای علمی ندارد و علاوه بر اینکه کلسیم در ناخن‌ها ذخیره نمی‌شود مکانیزمی نیز برای ذخیره شدن این کلسیم در شب و بازگشت دوباره‌ی آن به بدن در روز وجود نداد، ناخن از یک پروتئین سخت محافظ به نام کراتین ساخته شده است، این پروتئین در شاخ حیوانات مختلف وجود دارد و از سلول‌های مرده‌ی پوست ساخته شده است.

علت درد دندان عصب کشی شده چیست ؟ آیا خطرناک است ؟

۷ دلیل که چرا ناخن کوتاه بهتر از ناخن بلند است

 نگهداری ناخن کوتاه آسان‌تر است

بلافاصله پس از اینکه ناخن‌هایتان را کوتاه کنید، با خوشحالی می‌توانید از تمام سختی‌های نگهداری و خرج نصف درامدتان برای محصولات مورد نیاز مراقبت از ناخن خداحافظی کنید. دفعه‌ی بعد وقتی یکی از دوستانتان با ناخن بلند از سختی نگهداری ناخن‌هایش شکایت کند، ده انگشت دستتان را جلوی صورتش به رخ او خواهید کشید. شما بدون هیچ دلیل خاصی می‌توانید شکر گزار ناخن‌های کوتاهتان باشید!

ناخن گرفتن در شب

 ناخن‌های کوتاه سلامت هستند

ناخن‌های بلند به مراقبت خیلی زیادی احتیاج دارند. ژل‌های محافظت از ناخن و محلول‌هایی برای پوست اطراف ناخن‌هایتان، جدا از هزینه‌ای که صرفشان می کنید، باعث ایجاد درد می‌شوند! اگر بخوبی از آن‌ها مراقبت نکنید، ضعیف رشد می‌کنند و می شکنند. حتی می‌توانند بی‌رنگ و رو شوند!

نه تنها ناخن‌هایتان درخشندگی خودشان را از دست می‌دهند، بلکه ممکن است زرد شوند! ناخن کوتاه همیشه سالم و درخشان است و دردی را با آن تجربه نخواهید کرد.

 ناخن‌های کوتاه بهداشتی هستند

چه چیزی زشت‌تر از داشتن ناخنی زرد رنگ است که زیر نوکش هم کثیفی‌هایی جمع شده است؟ شرم آوره! حتی فکر داشتن چنین ناخن‌هایی مثل یک کابوس است. ناخن‌های بلند، مستعد جمع شدن کثیفی در زیرشان هستند. همان‌طور که بالاتر توضیح داده شد، سالم نگاه داشتن ناخن‌های بلند سخت و دشوار است.

همچنین ممکن است ناخن‌های شما تغییر رنگ بدهند که یک کابوس بنظر می‌رسد. چه کسی چنین چیزی را می‌خواهد؟ به جای آن، داشتن ناخن‌هایی کوتاه را انتخاب کنید. ناخن کوتاه تمیز و بهداشتی و نگهداری از آن ساده‌تر است.

 هر چیزی روی ناخن کوتاه زیبا است

کارهای زیادی می‌توانید با ناخن‌های کوتاه خود انجام دهید. رنگ‌های تیره روی ناخن‌های کوتاه زیبا ترند. می‌توانید آن‌ها را خیلی خلاقانه تزئین کنید. حتی می‌توانید جواهرات یا سنگ‌های براق را بدون نگرانی از اینکه زشت جلوه کنند روی ناخن‌های خود برای تزئینشان بکار ببرید. حتی اگر بخواهید می‌توانید بخوبی از رنگ‌های روشن نیز استفاده نمایید.

ناخن کوتاه به آسانی تغییر می‌کنند

زمانی که ناخن‌های کوتاهی دارید، و برای یک مهمانی می‌خواهید ظاهرتان را تغییر دهید و ناخن‌های بلندی داشته باشید، براحتی می‌توانید از ناخن‌های مصنوعی استفاده کنید. در صورتی که اگر ناخن‌های خودتان بلند باشد و حالا ناخن کوتاه بخواهید بجز کوتاه کردن آن‌ها راه دیگری ندارید.

ناخن گرفتن در شب

 می‌توانید پولتان را پس انداز کنید

ناخن‌های بلند به پیرایش منظم نیاز دارند. برای تمیز و زیبا نگه داشتن ناخن‌های‌تان، باید بصورت متناوب از لوسین و محلول‌های مختلف استفاده نمایید تا اینکه نشکنند یا تغییر رنگ ندهند. این لوسیون‌ها و رفتن به سالن‌های زیبایی همه نیازمند صرف هزینه‌های زیادی هستند. حالا ببینید اگر ناخن‌هایتان را کوتاه کنید چقدر در صرف هزینه‌های مختلف صرفه جویی می‌کنید.

 با ناخن‌هایی کوتاه فعالیت‌های روزانه تان راحت‌تر خواهد بود

پخت و پز، حمام بردن کودکتان، شست و شوی ظروف، بافندگی و دوخت و دوز و حتی کارهای بیرون از خانه برایتان راحت‌تر می‌شود. می‌توانید تمام این کارها را بدون اینکه نیاز به توجه ویژه‌ای به ناخن‌ هایتان داشته باشید انجام دهید و مطمئن باشید تا به کسی صدمه‌ای نمی‌زنید یا اینکه ناخن‌هایتان نمی‌شکند. می‌توانید شش دانگ حواستان را به کارتان دهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

1 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *