خانه تکانی یک روزه

خانه تکانی یک روزه و سریع و راحت اصول و روش هایی دارد که با رعایت کردن آنها می توانید در کمتر از 2 روز خانه تکانی عید را تمام کنید. با شادمگ همراه باشید

خانه تکانی یک روزه فوری

شاید شما هم جزو افرادی باشید که نمی‌دانند از کجا باید خانه تکانی عید را آغاز کرد. نگران نباشید، شما تنها نیستید. تعداد کسانی که به خاطر این موضوع، عطای نظافت منزل را به لقایش می‌بخشند، کم نیست. اینکه نقاط مختلف منزل را مرتب کرده و بعد شروع به نظافت کنید، چندان سخت نیست؛ اما اینکه بدانید دقیقا برای خانه تکانی سریع باید از کجا این کار را شروع کنید، کمی دشوار است.

ابزار شستشو - خانه تکانی یک روزه

برای خانه تکانی سریع و بی‌دردسر کافی است یک بخش‌بندی ساده انجام دهید و سپس نقطه به نقطه منزل را خانه تکانی کنید. کافی است به این فهرست ایمان بیاورید و بعد از نظافت کامل یک بخش از منزل به سراغ قسمت بعدی بروید. وقتی بخشی از خانه را شبیه دسته‌گل می‌بینید، انگیزه‌تان برای ادامه کار بیشتر می‌شود. مهم‌ترین بخش نظافت کردن منزل و خانه تکانی برای بهار هم انگیزه برای ادامه کار است.

خانه تکانی یک روزه  را چگونه شروع کنیم ؟

یکی از ترفندهای خانه تکانی این است که قبل از شروع به چند جعبه مجهز باشید. مثل:

جعبه۱: بخشیدن-دور انداختن

برای چیزهایی که قرار است بخشیده یا دور انداخته شوند، جعبه‌ای تهیه کنید. اگر اشیا و اجسامی که در نظر دارید مثل یک مبل بزرگ هستند، قطعا جعبه‌ای متناسب پیدا نخواهید کرد. پس بهتر است از فهرست بخشش-دور انداختن کمک بگیرید.

شیشه شور - خانه تکانی یک روزه

جعبه ۲: تعمیرات

هنگام خانه تکانی و جمع‌وجور کردن نقاط مختلف خانه با اشیایی برخورد خواهید کرد که نیاز به تعمیر و رسیدگی دارند. بهتر است برای آنها هم جعبه‌ای در نظر داشته باشید. با این کار در حین تمیز کردن، حواس‌تان به اشیا و وسایل خرابی که نیاز به تعمیر دارند، پرت نخواهد شد و سر فرصت به آنها رسیدگی می‌کنید.

جعبه ۳: موقتی‌ها

دقت کرده‌اید که گاهی‌اوقات، حین تمیز کردن، با اشیا و اجسامی روبه‌رو می‌شوید که به‌اشتباه در مکانی دیگر قرار گرفته‌اند و اینکه آنها را سر جای خودشان بگذارید، وقت زیادی از شما می‌گیرد؟ مثلا گاهی‌اوقات، در حال تمیز کردن کابینتی در آشپزخانه هستید که چشم‌تان به یک‌جفت گوشواره روشن می‌شود. در این حالت، بهتر است یک جعبه اشیا موقتی داشته باشید و وقتی به اشیا و وسایل بی‌ربط برخورد کردید، آنها را در جعبه موقتی‌ها قرار داده تا بعد از نظافت هر بخش، اشیای داخل آن را سر جای خود بگذارید.

نیروی خدماتی - خانه تکانی یک روزه

بهتر است، دفترچه‌ای داشته باشید و برنامه نظافت و خانه تکانی را در آن یادداشت کنید. در فهرست برنامه‌هایی که طراحی می‌کنید، گزینه‌های مختلفی مثل نظافت انباری زیرزمین و خرپشته در انتهای کار خانه تکانی یا مرتب کردن فایل عکس‌ها در رایانه و… وجود خواهد داشت. رسیدگی به موارد موجود در این فهرست را به بعد از تکمیل نظافت بخش‌های مختلف خانه موکول کنید و نگذارید که در حین خانه‌ تکانی، حواس‌تان به آنها پرت شود.

صفر تا صد اصول نگهداری از فیکوس در آپارتمان ؛ معرفی انواع پرطرفدار فیکوس

خانه تکانی یک روزه  را از کجا شروع کنیم ؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. بهتر است بخش‌هایی از خانه را که برایتان مهم‌ترند زودتر تمیز کنید. چون انرژی بیشتری دارید و احتمال اینکه گوشه‌ای را از قلم بیندازید کمتر است.

شوینده - خانه تکانی یک روزه

بعضی هم معتقدند یکی از ترفند های خانه تکانی این است که تمیزکردن آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی را در مرحله آخر انجام دهید، چون برای تمیزکاری بخش‌های دیگر خانه لازم است مدام به این قسمت‌ها رفت‌و‌آمد کنید (برای شست‌وشو، برداشتن مواد شوینده و …).

برای خانه تکانی سریع و آسان چندتایی کار اساسی لازم است. خیلی از این کارها مثل گردگیری مربوط به همه خانه است، بعضی‌های دیگر مثل تمیزکردن کابینت‌ها مخصوص یک قسمت خاص. تجربه نشان داده بهترین پاسخ به پرسش چگونه خانه تکانی راحتی داشته باشیم، بخش‌بندی خانه به قسمت‌های مختلف و تمیزکاری بخش‌ها به طور جداگانه است. با همراه باشید تا ببینیم در خانه تکانی هر بخش خانه چه کارهایی باید انجام شود.

تمیز کردن خانه در روز کمتر از ده دقیقه !

آیا فکر می کنید می شود 10 دقیقه در روز را به تمیز کردن خانه اختصاص داد؟ البته که می شود. حتی اگر وقت کافی نداشته باشید مثلا در کنار کار و مراقبت از بچه ها که همیشه نیاز به کمک دارند، می توانید فقط ده دقیقه در روز را به این کار اختصاص دهید.

تصور کنید که یکی از دوستان شما زنگ می زند و می گوید که نزدیک خانه شما است و می خواهد بیاید پیش شما تا کمی گپ بزنید. شما هم قبول می کنید ولی وحشت زده می شوید چون خانه خیلی بهم ریخته است و او به زودی می رسد و با یک منظره فاجعه بار روبرو می شود. به سرعت گوشی را می گذارید و با حالتی هیجان زده مشغول تمیز کردن می شوید. 10 دقیقه وقت شما به اتمام می رسد و صدای در می آید..

درحالی که به سمت در می روید کمی به اطراف خود نگاه می کنید اما چیزی که فراتر از خانه تمیز خود می بینید توانایی خود در تمیز کردن خانه در عرض چند دقیقه می باشد. این ماجرا برای همه ما اتفاق افتاده است. برای تمیز کردن خانه – نه تنها در موارد این چنینی – ما برای شما یک برنامه سریع برای تمیز کردن منزل آماده کرده ایم. همراه این مزیت که آخر هفته را فقط استراحت خواهید کرد.

مواد و ابزار لازم برای خانه تکانی یک روزه عید

احتمالا خودتان می‌دانید چه چیزهایی لازم است ولی بهتر است فهرستی تهیه کنید و از وجود همه اقلام موردنیاز در خانه مطمئن شوید. رایج‌ترین موارد و لوازم موردنیاز عبارت‌اند از:

  • شوینده سطوح؛
  • شوینده کف؛
  • کف‌شوی مناسب مانند تی؛
  • دستمال گردگیری؛
  • دستمال مخصوص خشک کردن؛
  • کیسه زباله؛
  • چهارپایه یا نردبان؛
  • جاروی دستی و برقی.
تمیز کردن کیف سفید چرمی و برق انداختن آن با 10 راهکار خانگی

با رفع گرفتگی لوله جاروبرقی می توانید عملکرد آن را بالا ببرید.

ترفندهایی برای خانه تکانی یک روزه

استراحت - خانه تکانی یک روزه

بالش هایتان را نو کنید

«در حالیکه پارچه هایی مانند مخمل، ابریشم و حتی فاستونی در تمام طول سال زیبا هستند، ممکن است برای ماه های بهار و تابستان سنگین به نظر برسند. با داشتن” یک کمد بالش” برای فصل های مختلف به راحتی می توانید خانه تان را نو کنید، درست همان کاری که برای لباس هایتان انجام می دهید.

فصل بهار وقت خوبی از سال است تا بالش هایی در پارچه های خنک مانند پارچه نخی یا کتانی گلدار را بیاورید و چیزها را کمی سبک کنید.»

رختخوابتان را نو کنید

«به بهار خوش آمد بگویید و به خودتان ضیافت دهید! یک ملافه و روبالشی نو بردارید تا اتاق خوابتان روشن شود. این کار ساده نه تنها به اتاق شما رنگ و رو می دهد بلکه به شما انگیزه می دهد که هر روز تختخوابتان را مرتب کنید!»

از شاخ و برگ استفاده کنید

«زمانیکه بهار با عرضه برگهای بزرگ در گلدان های زیبا از راه می رسد، من دوست دارم همه چیز را تازه کنم. از برگ های موز و فیلودندرون گرفته تا نخل و پاپیروس، راه آسان و کم زحمتی است تا بدون هیچ سر و صدا به اتاق طراوت و تازگی ببخشید. اگر به طور منظم آب گلدان را عوض کنید و پایین ساقه را بزنید، برگها می توانند ماهها عمر کنند.»

مبلمان را از نو بچینید

«طرح اتاق نشیمنتان را تغییر دهید- این نوع تزئین بدون هزینه نهایی است. با تغییر جای مبلمان، اتاقتان برای فصل بهار بسیار سریع نو شده و شما احساس تازگی خواهید کرد.»

نظافت - خانه تکانی یک روزه

رنگی اضافه کنید

«لوازم تزئینی رنگارنگ همیشه به راحتی فضای خانه را برای فصل بهار نو می کنند. گلدان های مقرون به صرفه، اشیاء جالب و کتاب های رنگارنگ هر میز پیشدستی یا کنسول ورودی خانه را در عرض چند دقیقه زیبا و درخشان می کند. در هنگام تزئین خانه آویزهای عقیق، قطعه های طلائی و کتاب های قدیمی لوازم مورد علائق من هستند.»

خانه را تمیز کنید

«هنگامیکه به بهار فکر می کنم بلافاصله هوای گرم، آفتابی برایم تداعی می شود. هیچ چیز مرا به اندازه احساس تمیزی خوشحال نمی کند. این یعنی باید دیوارها را که در طول زمستان کثیف می شوند تمیز کنم. حتی فقط کمی پاک کردن با مواد پاک کننده مرا خوشحال می کند!»

کار را ساده کنید

«فصل بهار زمانی است که همه ما می خواهیم طراوت از بیرون خانه به ما و داخل خانه مان منعکس شود. نو کردن به این معنی نیست که شما باید همه چیز خانه را عوض کنید. برای خانه تکانی فصل بهار فرش ها را بفرستید بیرون و بگذارید زمین برای مدتی لخت بماند. لوازم معمولیتان را برای مدتی بردارید و فقط شاخه های بهاری و برخی گیاهان سبز زیبا داخل خانه بگذارید. آنها خانه تان را دوست داشتنی کرده و شما احساس خواهید کرد که دوباره همراه با دنیای طبیعی در حال تولد هستید.»

خانه را با عطرهای جدید معطر کنید

«عطر شمع هایتان را به یک عطر و بوی تازه خنک یا مرکبات تغییر دهید. من همیشه در خانه عطرهای فصلی نگه می دارم.»

تميز كردن چدن گاز با چند ترفند ساده و در كوتاهترين زمان ؛ اينطوري اجاق گاز تون برق مي زنه

خونه کثیف - خانه تکانی یک روزه

ظاهر دیوارهایتان را تغییر دهید

«با نقاشی یا کاغذ دیواری خانه تکانی را بیشتر توسعه دهید. هیچ چیز به اندازه یک لایه رنگ تازه فضای خانه را نو نمی کند. شما می توانید به ندازه یک اتاق از عهده این کار بربیایید یا قسمت کوچکی از اتاق را مد نظر بگیرید و رنگ پاپ(رنگی شاد و روشن) بزنید یا پشت قفسه کتاب یا حتی روی سقف اتاق نقش و نگار بیندازید.»

میزتان را مرتب کنید

«یک رومیزی زرق و برق دار بیندازید. شما باید پارچه های بیشماری برای انتخاب داشته باشید تا فضای اتاق را جادویی کنید.»

تی کشیدن - خانه تکانی یک روزه

مراحل داشتن خانه تکانی یک روزه بدون نگرانی و فشار زیاد

از همین لحظه شروع کنید

خانه تکانی از جمله کارهایی محسوب میشه به سمت علت اینکه برخلاف اسمش نباید شب عید انجام بشه، بلکه باید دست کم چند روز قبل از رسیدن لحظات تحویل سال شما کل کارهای نظافتی منزل رو به سمت اتمام رسونده باشید، چون حجم کارها به سمت علت عید نوروز به سمت قدری زیاد هست به سمت علت اینکه باید وقت خالی داشته باشید به سمت علت رسیدگی به سمت بقیه امور مثل پذیرایی از مهمان ها، ارسال کارت تبریک واینک خرید لباس عید.خب حالا چطور به سمت علت کارهای نظافتی منزل وقت بذاریم؟

باید بگم داشتن منزلی پاک واینک مرتب در طول! تعطیلات اگر از روش مناسبی استفاده کنید راحت تر از اون چیزی هست! به سمت علت اینکه تصور می کنید.مرحله اول؟! خانه تکانی رو قبل از رسیدن! روزهای آخر سال انجام بدین. می تونید به سمت علت مثال دو یا سه ماه قبل تر! شروع کنید.

به سمت اینها ترتیب هم فشار کاری روی خودتون رو! کم می کنید واینک هم تایم بیش تری به سمت علت کارهای دیگه مثل تغییر دکوراسیون منزل یا خرید! لوازم جدید رو خواهید داشت.(به سمت علت خرید واینک چیدمان! وسایل منزل می تونید به سمت دیگر مقالات سایت بازارمبل ملایر مفید رجوع کنید)

خدمات - خانه تکانی یک روزه

فهرستی از کارها تهیه واینک آن را دوباره چک کنید

قبل از شروع خانه تکانی به سمت انجام کار لیست چیزهایی به سمت علت اینکه باید شسته واینک تمیز! شوند را تهیه کنید.کارها را اتاق به سمت اتاق در نظاره گرفته! واینک به سمت علت انجام واینک همه کار یک نوبت حدودی! در نظاره بگیرید.به سمت اینها ترتیب شما می توانید از نوبت های پرت روزانه خودتون هم به سمت علت! انجام پاره ای کارهای کوچک استفاده کنید.!

مثلا از نوبت پخش آگهی بین سریال به سمت علت قرار دادن لباس ها در لباس شویی.خب! حالا شما به سمت ازای اتمام واینک همه کار یک تیک کنار فهرست! می زنید، بوسیله دیدن اینها تیک ها حس خوشحالی در شما به سمت هستی آمده واینک هربار سعی می کنید! کارها را سریع واینک بوسیله کیفیت بهتر انجام دهید.

جارو کردن - خانه تکانی یک روزه

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

3 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *