گواش - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

رنگ کردن تخم مرغ هفت سین با ایده های ساده و کاربردی بسیار ساده است. هر چند که ایده‌های متنوع برای رنگ کردن تخم‌مرغ برای سفره هفت‌سین وجود دارد، اما شما می‌توانید تخم‌مرغ‌های عید را با رنگ خوراکی یا ادویه‌ها و سبزیجات رنگ دار نیز تزیین و رنگ‌آمیزی کنید و در کوتاه‌ترین زمان تخم‌مرغ‌هایی به رنگ‌های متنوع داشته باشید. با شادمگ همراه باشید.

رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

نوروز فقط به خانه تکانی خلاصه نمیشود، چیدمان سفره هفت سین یکی از جذاب ترین بخش های نوروز است. یکی از جالب ترین بخش های سفره هفت‌سین، تخم مرغ های رنگی است. قدیم ها، مادرهایمان با پوست پیاز و زردچوبه و قهوه تخم‌مرغ ها را رنگ می کردند. اما هر چه جلوتر آمدیم، طرح ها و ایده های جالب تری را مشاهده می کردیم.

کاموا پیچ - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

بسیاری از ما دوست داریم تخم‌مرغ‌های سفره هفت‌سین ما با بقیه فرق داشته باشد. دوست داریم طرح هایی روی آنها پیاده کنیم که در خانه دوست و آشنا نمی توان پیدا کرد. به همین دلیل، ما ایده هایی نو برایتان آموزش داده ایم که امید داریم دوست داشته باشید.

کاشت سبزه در تنگ ماهی هم یک ایده ی بسیار جذاب برای چیدمان سفره هفت سین می باشد.

ایجاد نقش و نگار روی تخم‌مرغ

وسایل موردنیاز

 •  تخم‌مرغ آ‌پز سفت
 •  چسب برق
 •  قیچی
 •  رنگ غذا (زرد، سبز و آبی)
 • سرکه
 •  آب

مراحل کار

۱- چسب برق را با قیچی به نوارهای باریک به قطر ۶ میلی‌متر برش دهید. سپس آنها را فرم دلخواه روی تخم‌مرغ بچسبانید. یا می توانید از حروف الفبا استفاده کنید.

۲- تخم‌مرغ را حمام آب زرد کنید: یک قاشق چایخوری سرکه سفید و ۵ تا ۲۰ قطره رنگ غذای زرد را به یک پیمانه آب گرم اضافه کنید. آنها را خوب هم بزنید تا رنگ کاملا در آب حل شود. تخم‌مرغ را در این محلول فرو ببرید و تا زمانی بگذارید بماند تا به پررنگی دلخواهتان برسد. سپس آن را روی دستمال کاغذی قرا دهید تا خشک شود.

۳- چسب ها را از روی تخم‌مرغ جدا کنید. دوباره چسب هایی به همان قطر را در حالتی دیگر روی تخم‌مرغ بچسبانید.

رنگ های شاد - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

۴ – تخم‌مرغ را در حمام رنگ آبی فرو کنید. (مراحل تهیه حمام رنگ همچون روشی است که در مرحله دو نوشتیم). دوباره تخم‌مرغ را در آب رنگی نگه دارید تا به طیف دلخواه برسد.

۵ – چسب را از روی تخم‌مرغ بردارید. اگر دوست داشته باشید می توانید با ماژیک یا راپید روی آن نام افراد را بنویسید. یا نوشته دلخواهتان را حک کنید. کاشت سبزه عید و بهترین زمان کاشت انواع سبزه را در شادمگ کامل توضیح دادیم.

رنگ کردن تخم مرغ هفت سین برای چیدمان سفره هفت سین

رنگ کردن با رنگ خوراکی به صورت آمبره

تکنیک آمبره یا سایه روشن یکی دیگر از روش‌های رایج برای رنگ کردن تخم‌مرغ‌های عید با رنگ خوراکی است. برای این کار باید به روش قبل رنگ مورد نظرتان را آماده کنید. سپس تخم‌مرغ را به طور کامل در یک رنگ فرو ببرید. سپس آن را روی دستمال قرار دهید تا خشک شود.

لوازم سفره عقد را با فلسفه اش بشناسید + معرفی کامل اجزای سفره عقد

آمبره - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

حالا تخم‌مرغ را تا بیشتر از نیمه آن یک بار دیگر در رنگ فرو ببرید و بعد از ۳۰ ثانیه از رنگ خارج کنید و روی دستمال بگذارید تا کمی خشک شود. در مرحله بعدی دوباره تخم‌مرغ را تا نیمه در رنگ فرو ببرید و دوباره چند ثانیه صبر کنید تا لایه بعدی خشک شود.

بعد از این که لایه سوم رنگ هم تا حدودی خشک شد، دوباره تخم‌مرغ را تا کمتر از نیمه و سپس باز هم یک مرحله کمتر در رنگ فرو کنید و کمی صبر کنید تا خشک شوند. با این روش تخم‌مرغ شما به صورت تک رنگ اما سایه روشن می‌شود و جلوه زیبا و متفاوتی به خود می‌گیرد.

تخم‌مرغ ابر و بادی

این تخم‌مرغ های زیبا بسیار آسان درست می شوند.

وسایل مورد نیاز

 • تخم‌مرغ آب‌پز سفت
 • سرکه
 •  رنگ غذا

روش ساخت

۱- برای اینکه تخم‌مرغ در کنار رنگ، بافت هم داشته باشد، دستمال کاغذی را با سرکه خیس کنید. سپس آن را دور تخم‌مرغ بگیرید. لایه دستمال کاغذی نباید ضخیم باشد.

آبرنگی - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

۲- خیلی آرام رنگ غذا را روی دستمال کاغذی بزنید. فقط توجه داشته باشید در هر بار بیش از سه رنگ استفاده نکنید. سپس تخم‌مرغ ها را چند دقیقه کنار بگذارید تا خشک شوند. سپس از خشک شدن رنگ، دستمال کاغذی را از دور آن بردارید.

استفاده از کش لاستیکی

کش را به مدل دلخواه دور تخم مرغ بپیچید و سپس آنها را رنگ کنید.

رنگ آمیزی با طرح برگ و گل

ابتدا برگ یا گل را با دقت روی تخم مرغ قرارداده و دور آن جوراب نازک بپیچید و در ظرف رنگ قرار دهید.

رنگ آمیزی با پوست پیاز

مانند روش قبل عمل کنید ولی پس از پیچیدن جوراب دور تخم مرغ آن را همراه پوست پیاز بجوشانید.

طرح دار کردن تخم مرغ با استفاده از پارچه توری

تخم مرغ را در تکه ای پارچه توری قرار داده و آن را محکم می بندیم. سپس رنگ کرده و از پارچه توری در می آوریم.

توری - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

رنگ کردن تخم مرغ با کروات ابریشمی

یکی از روش های جالب برای رنگ‌آمیزی تخم‌مرغ، استفاده از پارچه های ابریشمی است. برای این منظور به پارچه ۱۰۰ درصد ابریشمی نیاز دارید. به طور مثال، کراوات های ابریشمی مردانه که طرح های جالبی هم دارند، برای این منظور مناسب هستند.

وسایل مورد نیاز

 •  کراوات ۱۰۰ درصد ابریشمی در طرح و رنگ های مختلف
 •  تخم‌مرغ آب‌پز و سفت
 • قیچی
 • نخ ضخیم

روش ساخت

۱. برای این کار باید ابتدا کراوات ها را باز کنید. قسمت پایین آن که پهن است را برش دهید. باید روی کراوات به سمت بالا باشد و تخم‌مرغ سفت را داخل آن قرار دهید. مراقب باشید بدون ضربه خوردن به تخم‌مرغ، پارچه را کاملا دور آن بپیچید.
روش های جالب رنگ آمیزی تخم مرغ – تزیینات هفت سین – تخم مرغ رنگی
۲. سپس انتهای پارچه در بالای تخم‌مرغ را با نخ ببندید و گره بزنید. باید سعی کنید طرح پارچه بیشترین تماس را با سطح تخم‌مرغ داشته باشد.

کابینت های گلاس را با این روش برق بیاندازید !

کراوات - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین
روش های جالب رنگ آمیزی تخم مرغ – تزیینات هفت سین – تخم مرغ رنگی
۳. پس از این مرحله، باید تخم‌مرغ های پارچه‌پیچ شده را دوباره در یک لایه پارچه با رنگ روشن بپیچید. قسمت بالا و اضافه پارچه را با نخ یا سیم باریک محکم کنید.
روش های جالب رنگ آمیزی تخم مرغ – تزیینات هفت سین – تخم مرغ رنگی
۴. یک قابلمه بزرگ را تا نیمه آب کنید. ¼ پیمانه سرکه داخل آن بریزید و تخم‌مرغ های پیچیده شده در دو لایه پارچه را داخل آن بچینید. حرارت را زیاد کنید و اجازه دهید آب و تخم‌مرغ ها به مدت ۲۰ دقیقه روی اجاق بجوشند. سپس آنها را آبکش کنید و کنار بگذارید تا خنک شوند.

۵. پس از خنک شدن، پارچه ها را باز کنید و طرح های زیبایی که روی تخم‌مرغ ها چاپ شده را مشاهده کنید و لذت ببرید.

رنگ کردن تخم مرغ هفت سین کهکشانی

برای آموزش رنگ آمیزی تخم مرغ های کهکشانی به رنگ های اکرولیک همچون آبی ، بنفش ، طلایی ، زرد ، نقره ای ، سیاه و سفید و یک قلمو یا مسواک و همچنین یک تکه ابر احتیاج است.

قبل از هر چیزی باید کاملاً تخم مرغ ها را به رنگ سیاه در بیاورید و بعد هر رنگی که از قبل داشتید را با سیاه مخلوط کنید پس از این کار رنگ های مخلوط شده را با ابر به شکل غیر هماهنگ روی تخم مرغ ها ضربه بزنید.

در آخرین مرحله با استفاده از قلم مو یا مسواک رنگ طلایی ، سفید نقره ای را روی تخم مرغ بپاشید و توجه داشته باشید که بین هر مرحله کمی صبر داشته باشید تا رنگ های قبلی به طور کامل خشک شوند.

تخم مرغ - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

رنگ کردن تخم مرغ هفت سین تیله ای با استفاده از لاک ناخن نیلی

مواد لازم جهت تزیین تخم مرغ ظرف پلاستیکی ، یک لاک ناخن آبی رنگ و دستکش می باشد. ابتدا برای شروع کار اقدام به پر کردن سه چهارم یک ظرف با آب ولرم بکنید و سپس چند قطره لاک ناخن داخل آن ریخته و توجه داشته باشید هر اندازه که لاک بیشتری داخل آب بریزید به همان مقدار تخم مرغ ها پررنگ تر می شود و قسمت های رنگی بیشتری خواهد داشت.

سپس اقدام به غوطه ور ساختن تخم مرغ ها داخل آب بکنید و زمانی که قصد در آوردن آن ها از آب داشتید حتما از دستکش استفاده نمایید.

همین کار را می توانید با دیگر رنگها نیز امتحان کنید تا زمانی که رنگ آمیزی تخم مرغ ها به اتمام برسد.

رنگ آمیزی تخم مرغ هفت سین با طرح های طبیعت

چیزی که در این روش مورد نیاز است شکوفه های طبیعی ، برگ یا گل و (یا هر چیزی که می خواهید طرح آن روی تخم مرغ های تان نقش ببندد) ، 1 کلم قرمز ، پوست پیاز قرمز ، 1 جوراب شلواری می باشد.

تزئین - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

در ابتدای کار گلبرگ یا برگ مورد نظرتان را به هر شکلی که سلیقه تان است روی سطح تخم مرغ بچسبانید سپس جوراب شلواری که از قبل داشتید را روی آن کشیده و با استفاده از یک کش اقدام به بستن آن بکنید به قدری سفت ببندید که گلبرگ از روی تخم مرغ تکان نخورد.

راهکارهای موثر و فوری برای رفع بوی بد کفش و پا

طبق حالت قبلی که پیش از این آموزش دادیم تخم مرغ ها را داخل مایع رنگی غوطه ور کرده و بعد بیرون آورید و تا زمانی که خشک شوند صبر کنید پس از اینکه مشاهده کردید خشک شد مابقی چیزها مثل جوراب و گلبرگ را از آن جدا کنید تا رنگ آمیزی تخم مرغ کامل شود.

رنگ کردن تخم مرغ هفت سین با اکلیل

رنگ آمیزی تخم مرغ با استفاده از اکلیل یکی از شیک ترین مدل هایی است که سفره هفت سین شما را بیش از هر چیزی براق و چشم نواز تر می کند و جلوه خاصی به آن می بخشد.

چنانچه قصد دارید تخم مرغ های خود را با اکلیل تزیین کنید ابتدا قبل از هر چیزی تخم مرغ ها را به رنگ دلخواه خود رنگ کرده و سپس با استفاده از یک قلم مو اقدام به طراحی طرح مورد نظر خود روی پوسته تخم مرغ بکنید.

سپس با ریختن چسب روی طرحی که کشیده اید اقدام به ریختن اکلیل روی قسمتهای چسبی کرده و نتیجه کار را مشاهده کنید.

کهکشانی - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

رنگ کردن تخم مرغ با رنگ های طبیعی

روش کلی رنگ آمیزی

آب + سرکه سفید + ماده رنگی جوشانده میشود و پس از سرد شدن تخم مرغ در این مایع قرار میگیرد ( برای ۱ لیوان آب ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید لازم است ).

یکی از روش‌های رنگ کردن تخم‌مرغ ، استفاده از رنگ‌های طبیعی است:

به عنوان مثال می‌توانید از چغندر(۲ پیمانه) برای رنگ سرخابی، زردچوبه (۳ قاشق‌غذاخوری) برای رنگ زرد، برگ اسفناج (۲ پیمانه) برای رنگ سبز، کلم قرمز(۲ پیمانه) برای رنگ آبی، قهوه (۴ قاشق غذاخوری) برای رنگ شکلاتی ، پوست پیاز(با پیچیدن پوسته پیاز به دور تخم‌مرغ) برای رنگ نارنجی یا ارغوانی، چای (۱۲ عدد چای کیسه‌ای) برای رنگ قهوه‌ای روبه قرمز، استفاده کنید.

روش استفاده:

مواد فوق را به‌علاوه یک قاشق غذاخوری سرکه همرا با مقدار آب کافی در ظرفی ریخته، به مدت ۱۵ دقیقه آن‌ها را جوشانده سپس تخم‌مرغ‌ها را که در دمای اتاق قرار داشته، درون مخلوط فوق بریزید و ۱۵ دقیقه دیگر نیزآن ها را بجوشانید.

(در این مرحله مطمئن شوید آب تا ۲ سانتی‌متر روی تخم‌مرغ‌ها قرار گرفته باشد).

نکته:

اگر مایل هستید از رنگ تیره‌تری استفاده کنید تخم‌مرغ‌ها را، مدت بیشتری در آب رنگی بجوشانید.

چغندر - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

برای براق کردن سطح تخم‌مرغ‌ها ، روی آن‌ها، روغن مایع بمالید.

از دیگر از روش‌های تزئین و رنگ کردن تخم‌مرغ ، استفاده از رنگ‌های غیر طبیعی مانند: گواش، ماژیک، آبرنگ، و نیز استفاده از برچسب، روبان یا کاغذهای رنگی و… است.

نکات تکمیلی رنگ کردن تخم مرغ هفت سین

چنانچه تمایل به تیره تر شدن رنگ تخم مرغ ها دارید مدت زمان نگهداری آنها در آب جوش رنگی را بیشتر کنید.

نقاشی - رنگ کردن تخم مرغ هفت سین
برای اینکه تخم مرغ ها سطح براقی داشته باشند روی آن ها کمی روغن مایع بمالید.
شما برای رنگی کردن تخم مرغ ها از گزینه های خوراکی مختلف دیگری نیز همچون هویج ، قهوه ، چای ، آب انگور قرمز گیلاس ، پوست لیمو ، پرتغال ، پوست گردو و جعفری می توانید استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *