افتتاح حساب ترکیه
تهیه قورمه سبزی جنوبی

تهیه قورمه سبزی جنوبی با وجود طرفداران بسیارش بسیار ساده است. با شادمگ همراه باشید تا فوت و فن تهیه این غذای جنوبی را آموزش ببینید.

قورمه سبزی جنوبی با تمر هندی

تمامی غذاهای ایرانی خاص و خوشمزه هستند اما تهیه خورش قورمه سبزی در این بین محبوبیت ویژه‌ای دارد. خورشت قورمه سبزی غذایی است که وقتی در سفره باشد محال است بتوانی از آن دست بکشی. کمتر ایرانی هست که قورمه سبزی دوست نداشته باشد. بوی قورمه سبزی خودش گویای یک فرهنگ ناب ایرانی است. غذایی که با برنج زعفرانی و سالاد شیرازی طعم و مزه‌ای بی‌نظیر می‌گیرد.

تهیه قورمه سبزی جنوبی

اکثر غذاهای ایرانی وقتی قرار می‌شود در یک شهر دیگری پخته شود، مطابق با ذائقه آن شهر تغییراتی پیدا می‌کند. خورشت قورمه سبزی نیز از این قاعده مستثنی نیست و طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی که امروز قصد آموزش آن را داریم کمی متفاوت از طعم آشنای آن است. اکثر شهرهای ایران این غذای خوشمزه را درست می‌کنند اما در طرز تهیه خورشت قورمه سبزی جنوبی این خورشت طعم دیگری پیدا می‌کند. سبزی قورمه سبزی جنوبی چیست؟ طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی با تمر هندی چگونه است؟

در طرز تهیه قرمه سبزی جنوبی، جنوبی‌ها با یک تغییرات کوچک این غذا را تبدیل می‌کنند به معجون خاصی که هرگز از یاد نمی‌برید.

تفاوت طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی با شهرهای دیگر

سبزی خورشت قورمه سبزی در طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی کمی در اندازه‌ها فرق می‌کند. جنوبی‌ها برگ چغندر و اسفناج را در سبزی قورمه به کار می‌برند که در نتیجه لعاب خورشت موقع پخت بیشتر می‌شود و طبیعتا خوش مزه تر هم خواهد شد.

طرز تهیه کله پاچه خانگی به روش طباخی | نکاتی که نشنیده اید !

جنوبی‌ها برای پخت هر غذایی از فلفل استفاده می‌کنند. در طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی هم این اتفاق افتاده و با استفاده از فلفل خورشت شما طعم تند و تیزی می‌گیرد.

حتما فوت و فن جلوگیری از تلخ شدن قرمه سبزی را یاد بگیرید.

در طرز تهیه خورشت قورمه سبزی جنوبی به جای استفاده از لوبیا قرمز از لوبیا چیتی استفاده می‌کنند. با این کار هم طعم متفاوتی به قورمه سبزی جنوبی می‌دهند و هم شکل متفاوت شده و لعاب خاصی می‌گیرد.

در طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی از تمر هندی به جای لیمو عمانی استفاده می‌کنند. آنها برای این که خورشت طعم ترشی بگیرد از تمر هندی جنوبی استفاده می‌کنند. شما حدس بزنید تمر هندی چه قدر خورشت قورمه سبزی جنوبی را خوش مزه و خوش طعم می‌کند.
با همه این تفاسیر که توضیح دادیم باید گفت که در طرز تهیه خورشت قورمه سبزی جنوبی یک ذائقه خاصی اعمال شده که فقط از مردم خون گرم جنوب بر می‌آید.

تهیه قورمه سبزی جنوبی

خورشت قورمه سبزی جنوبی

اگر می خواهید قورمه سبزی شما مثل جنوبی ها سیاه و تند و تیز شود باید از سبزی خورشتی که کمی متفاوت تر از سبزی خورشتی معمولی است استفاده کنید. جنوبی ها از سیر سبز و شوید هم در سبزی خورشتی خود استفاده می کنند.

نکته دیگر اینکه باید سبزی را بیشتر از حد معمول سرخ کنید تا کاملا سیاه شود و در آخر هم به یاد داشته باشید که باید از فلفل سیاه و فلفل قرمز فراوان برای تند شدن خورش استفاده کنید چون خورش قورمه سبزی جنوبی به صورت تند سرو می شود.

خورشت سیب ترش شیرازی ؛ ساده و لذیذ + طرز تهیه 3 مدل خورشت سیب

در طرز تهیه خورشت قورمه سبزی با تمر هندی در این مرحله جنوبی‌ها به خورشت به‌جای لیموعمانی تمرهندی می‌زنند تا طعم خورشت ترش شود. جنوبی‌ها تمرهندی خوش‌طعمی دارند که با آنچه مشابه در بازار می‌بینید متفاوت است باید حتماً امتحان کنید.
می‌توانید به‌جای گوشت از مرغ نیز استفاده کنید. اگر گیاه‌خوار هستید می‌توانید به‌جای گوشت از قارچ نیز استفاده کنید.

خورشت که پخته شد می‌توانید در کنار برنج زعفرانی و سالاد شیرازی غذایتان را در کنار خانواده میل کنید. جنوبی‌ها گاهی سیرترشی را در کنار خورشت قورمه سبزی خود می‌خورند.

مواد لازم تهیه قورمه سبزی جنوبی

  •  گوشت گوساله یا گوسفندی 400 گرم
  • لوبیا چیتی ا لیوان
  • سبزی قورمه 400 گرم
  • دنبه 2 تا سه تکه
  •  پیاز یک عدد بزرگ یا دو عدد متوسط
  • تمبر هندی 1 قاشق غذا خوری
  •  ادویه (نمک، فلفل قرمز و سیاه، زردچوبه) به مقدار دلخواه
  •  لیموعمانی 2 عدد
  • شنبلیه خشک 1.2 قاشق غذاخوری
  • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی

مرحله اول: تفت دادن

بهتر است برای تهیه خورش از ظرف مسی یا روحی استفاده کنید. لوبیا چیتی را نیز از ۱۲ ساعت قبل خیس کنید و چندین بار آب آن را عوص کنید تا نفخ لوبیا گرفته شود و راحت‌تر نیز پخته شود. پیاز را پوست بگیرید و نگینی خیلی ریز یا رنده کنید و داخل قابلمه کمی روغن ریخته و پیاز را اضافه کنید.

تهیه قورمه سبزی جنوبی

مرحله دوم: افزودن گوشت

وقتی پیاز سبک شود و نیازی نیست خیلی سرخ شود و کمی زردچوبه اضافه کنید و ۱ دقیقه بعد گوشت و دنبه را اضافه کنید و زیر حرارت را خیلی کم کنید و خوب گوشت را سرخ کنید تا تغییر رنگ دهد حتما این مرحله باید نیم ساعت سرخ کنید و ادویه‌های گفته شده را اضافه کنید و ۲ الی ۲ دقیقه دیگر تفت دهید تا عطر ادویه‌ها بلند شود.

شمالی ها اینطوری کته می پزن که خوشمزه میشه ؛ فوت کوزه گری ش اینه

مرحله سوم: پخت گوشت

در ادامه باید سبزی قورمه سرخ شده را اضافه کنید به مواد اضافه کنید و بعد لوبیا را اضافه کنید و کمی تفت دهید وقتی همه مواد مخلوط شد باید آب داغ را اضافه کنید و هم بزنید و، زیرا حرارت را کم کنید و بگذارید برای ۲ ساعت پخته شود. لیمو عمانی را سوراخ کنیدو داخل آب گرم قرار دهید تا تلخی لیمو گرفته شود و بعد تمر هندی را با آب جوش خیس کنید و کنار قرار دهید.

مرحله چهارم: تهیه خورش قورمه سبزی جنوبی

بعد از ۲ ساعت که گوشت پخته شد لیموعمانی و آب تمرهندی را اضافه کنید و در انتها باید شنبلیله خشک را کمی داخل روغن تفت دهید و داخل خورش بریزید و بگذارید برای ۴۵ دقیقه بماند تا خورش جا افتاده شود و بعد با برنج سرو کنید.

فوت و فن‌های دستور پخت خورش قورمه سبزی جنوبی

حتما از دنبه استفاده کنید اصلا نه طعم و مزه خاصی به خورش نمی‌دهد بلکه باعث روغن افتادن خورشت می‌شود.

سبزی قورمه باید ریز ریز باشد و خوب سرخ شود.

شنبلیله را اصلا زیاد نریزید وگرنه تلخ می‌شود.

اگر تمر هندی هسته دارد می‌توانید از صافی رد کنید و بعد اضافه کنید.

تهیه قورمه سبزی جنوبی

سخن آخر

همان‌طور که در طرز تهیه خورشت قورمه سبزی جنوبی دیدیم درست است که به‌ظاهر تفاوتی چندانی با بقیه دستور تهیه‌ها ندارند اما همین چند تفاوت کوچک طعم بی‌نظیری به قورمه سبزی‌های جنوب می‌دهد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *