پاک كردن چربی روی كاشی

پاک كردن چربی روی كاشی کار سختی است مخصوصا اگر لکه های چربی مدت ها روی کاشی و سرامیک جا خوش کرده باشند. اما نگران نباشید . ترفندهای شادمگ به شما کمک می کند به راحتی از شر این چربی ها و لکه های رون خلاص شوید.

 از بین بردن و پاک كردن چربی روی كاشی

بی شک شما هم با نحوه تولید کاشی های معمولی آشنا هستید. کاشی از یک سفال پخته شده به همراه یک لعاب که به عنوان لایه رویی در نظر گرفته می شود تشکیل می شود. همانطور که می دانید آشپزخانه قلب خانه است و تمیز کردن آن بسیار حائز اهمیت است.

همیشه پاک کردن چربی که روی کاشی و سرامیک آشپزخانه انباشته می شود کار سختی است. راه های متفاوتی برای پاک کردن چربی روی کاشی و تميز كردن چربی كابينت وجود دارد اما باید دقت کنید که روش مناسبی را انتخاب نمایید تا آسیبی به سطح کاشی و زیبایی آن وارد نشود.

پاک كردن چربی روی كاشی

از آنجایی که استفاده از روغن در آشپزخانه بیشتر است امکان وجود لکه چربی روی کاشی های این مکان بیشتر است، اما ممکن است لکه چربی روی کاشی دیگر نقاط نیز دیده شود از این رو آشنایی با برخی از روش های پاک سازی چربی ضروری است.

ساخت شوینده طبیعی خانگی کار ساده و لذت بخشی است. حتما این کار را امتحان کنید.

برخی از روش های پاک کردن چربی روی کاشی

در ادامه برخی از بهترین تکنیک های پاک کردن چربی از روی کاشی را با شما در میان می گذاریم.

سرکه

سرکه یک مواد اسیدی است که می تواند روغن را در خود حل کند از این رو با مخلوط آب و سرکه به نسبت 1 به 2 می توان محلولی را تهیه کرد که به وسیله آن چربی روی کاشی را از بین برد. برای این کار پارچه تمیزی را به محلول آب و سرکه آغشته کنید سپس محلی که لکه چربی وجود دارد را با آن تمیز نمایید.

موم شمع برای پاک كردن چربی روی كاشی

یکی از راه کارهای ساده برای تمیز کردن سرامیک، موم شمع است. برای استفاده از این ماده می توان به آسانی آن را روی قسمتی که چرب است کشید و سپس آن را پاک نمود.

دستمال مرطوب

یکی از ساده‌ترین روش‌های تمیز کردن کاشی آشپزخانه، استفاده از دستمال مرطوب است. البته این روش برای تمیز کردن کاشی آشپزخانه‌ای کاربرد دارد که چندان چرب، لکه‌دار و کثیف نباشد. از این رو شما می‌توانید برای تمیز کردن آشپزخانه به صورت هفتگی، از این روش استفاده کنید.

برای تمیز کردن کاشی آشپزخانه، ابتدا دستمال آشپزخانه را با آب داغ مرطوب کنید، سپس به صورت عمودی، کاشی‌های آشپزخانه و لابه‌لای کاشی‌ها را تمیز کنید. در مرحله پایانی، با یک حوله تمیز و خشک، رد رطوبت دستمال مرطوب را پاک کنید تا لکه‌ای باقی نماند.

پاک كردن چربی روی كاشی

جوش شیرین

مخلوط جوش شیرین و آب نیز می توانند در رفع چربی روی کاشی موثر باشند. برای تمیز کردن چربی باید مخلوط جوش شیرین و آب را به وسیله اسفنج روی سطح چرب کشید و تا زمانی که لکه پاک نشده به این کار ادامه داد.

نحوه راه اندازی رادیاتور شوفاژ در حالت زمستانه در 6 گام | سرویس پکیج بدون نیاز به سرویس کار

آب برنج برای پاک كردن چربی روی كاشی

یک روش بسیار آسان و کم هزینه که مواد آن در هر خانه ای وجود دارد آب برنج است. برای استفاده از آب برنج باید آن را روی حرارت گذاشته تا کمی غلیظ شود سپس آن را روی قسمت چرب ریخته و اجازه داد تا خشک شود و بعد آن را پاک کرد.

پاک کننده

مواد شوینده و پاک کننده های شیمیایی یکی از موثرترین موادها برای از بین بردن چربی روی کاشی هستند. اما هنگام استفاده از این مواد باید دقت کنید زیرا می توانند به پوست و محیط آسیب وارد کنند.

پاک كردن چربی روی كاشی با آب و صابون

از دیگر ترکیباتی که به تمیز کردن کاشی آشپزخانه کمک می‌کند، آب و صابون است. معمولاً به دلیل پخت و پز، دوده و آلودگی روی دیوار ایجاد می‌شود. همچنین حضور سبزیجات، میوه و بسته‌های مواد غذایی آلوده، باعث ایجاد باکتری و آلودگی بیشتر در محیط و کاشی‌های آشپزخانه می‌گردد.

با این حال به منظور سلامت خود و افراد خانواده، محیط آشپزخانه باید همیشه تمیز و فاقد هر گونه آلودگی باشد. ترکیب آب و صابون بسیار نتیجه بخش خواهد بود. برای تمیز کردن کاشی آشپزخانه، ابتدا صابون را خیس کنید و آن را به دیوار آشپزخانه بکشید.

سپس با یک اسفنج تمام سطح دیوار را تمیز کنید تا اثری از دوده و چربی باقی نماند. در مرحله پایانی، یک دستمال نخی بردارید و به صورت عمودی، تمام کاشی‌های آشپزخانه را خشک و تمیز کنید. همچنین به یاد داشته باشید که لکه کف و آب روی کاشی‌های باقی نماند.

پاک كردن چربی روی كاشی

لیمو و جوش شیرین

این ترکیب یکی از محلول های بسیار قوی است و هر لکه چربی که روی کاشی باشد را از بین می برد. برای استفاده از این مواد ابتدا باید عصاره لیمو ترش را گرفته سپس آن را با جوش شیرین مخلوط نمایید و با سرعت روی بخشی که چرب است بمالید.

آب داغ

در صورتی که چربی روی کاشی جدید باشد می توانید با مقداری آب گرم فوری آن را پاک کنید. اما در صورت قدیمی بودن لکه آب داغ خیلی موثر نیست.نمک

نمک ماده قابل دسترسی است که در تمام خانه ها یافت می شود. این ماده خاصیت چربی زدایی دارد و می توان آن را روی لکه چربی ریخته و اجازه داد خیس شود سپس با اسفنج یا پارچه ای تمیز و نم دار آن را پاک کرد. برخی افراد از ترکیب نمک و الکل برای پاک کردن چربی روی کاشی استفاده می کنند. برای تهیه محلول نمک و الکل از نسبت 4 به یک استفاده می شود.

بوراکس برای پاک كردن چربی روی كاشی

بوراکس ماده ای طبیعی است که از آن برای از بین بردن چربی روی کاشی و سطوح استفاده می کنند. خمیر بوراکس اغلب با عصاره لیمو درست می شود. خمیر را روی قسمت چرب بمالید و اجازه دهید مدتی بماند تا بوراکس چربی را جذب کند سپس با اسفنجی نرم مخلوط را از سطح کاشی پاک کنید.

فرمول جادویی برای تمیز کردن در شیشه ای قابلمه ؛ اصلا باورکردنی نیست !

نکات مهم پاک کردن چربی روی کاشی

قبل از شروع، مطمئن شوید که تمام مواد خود را جمع آوری کنید.
اگر لکه چربی تازه است، ممکن است بتوانید آن را فقط با صابون ظرفشویی و آب داغ پاک کنید.
اگر لکه چربی قدیمی تر یا سرسخت تر است، ممکن است لازم باشد از محلول تمیزکننده قوی تری مانند سرکه سفید یا جوش شیرین استفاده کنید.

پاک كردن چربی روی كاشی
همیشه هنگام کار با محلول های تمیز کننده از دستکش لاستیکی و عینک ایمنی استفاده کنید.

پاک كردن چربی روی كاشی و سطوح مختلف آشپزخانه

چرب‌ترین سطوح خانه در آشپزخانه هستند زیرا پخت‌و‌پز در این بخش انجام می‌شود. روغن پخت‌و‌پز در نهایت روی سطوح مختلف آشپزخانه قرار می‌گیرد. در ادامه چند نکته‌ی ساده برای بهبود چهره‌ی آشپزخانه معرفی کرده‌ایم.

پاک كردن چربی روی كاشی

درهای کابینت

درهای کابینت به ویژه آن‌هایی که بالای اجاق گاز قرار دارند، بسیار در معرض چرب شدن با لکه‌های روغن در زمان آشپزی هستند. برای از بین بردن این لکه‌ها از ترکیب مایع ظرفشویی (۲-۳ قطره) در یک کاسه‌ی پر از آب گرم استفاده کنید. یک پارچه‌ی نرم و تمیز را در مایع فرو برده و به صورت کامل آن را آبگیری کنید. سپس تا زمان از بین رفتن لکه‌ها آن‌ها را با دستمال پاک کنید. در عرض چند ثانیه لکه‌ها از بین خواهند رفت.

بک اسپلش (کاشی دیوار پشت سینک و پشت گاز آشپزخانه)

با وجود اینکه اغلب میزهای آشپزخانه را چندین بار در روز تمیز می‌کنیم، اما پنل پشت سینک و گاز در بیشتر موارد نادیده گرفته می‌شود. بک اسپلش بین کابینت‌های بالا و میز پیشخوان است و تمیز کردن آن به همان اندازه‌ی میزها و کابینت‌ها اهمیت دارد زیرا در صورت عدم انجام این کار آلودگی و چربی بسیاری در این قسمت جمع می‌شود. برای از بین بردن لکه‌های چربی در بک اسپلش یک یا دو لیمو را آبگیری کرده و در یک بطری اسپری بریزید.

سپس آب لیمو را روی لکه‌ی موجود در بک اسپلش اسپری کرده و اجازه دهید چند دقیقه بماند. با استفاده از یک دستمال ظریف مرطوب آن را پاک کرده و در نهایت کار را با خشک کردن سطح با یک پارچه‌ی تمیز به پایان برسانید. لیمو یک پاک‌کننده‌ی عالی است که چربی را از بین می‌برد.

هود

هود جایی است که اغلب بیشتر چربی در آن جمع می‌شود زیرا به صورت مستقیم در مسیر شعله‌ی گاز قرار دارد. اولین گام برای پاک کردن لکه‌های چربی از هود این است که فیلتر آن را خارج کرده و در تشتی که پر از آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی است قرار دهید.

سپس چند دقیقه صبر کنید و با یک دستمال تمیز همه‌ی آلودگی‌های جمع شده را پاک کنید. پس از آن اجازه دهید فیلتر هود در هوای آزاد و زیر نور آفتاب خشک شود. در نهایت فیلترها را در جای مخصوص خود در هود قرار دهید.

پاک كردن چربی روی كاشی

اجاق گاز

اگرچه اغلب افراد با یک روند کامل بر اساس یک روال منظم برای پاک کردن اجاق گاز آشنا هستند، اما توصیه می‌شود هر ۱۵ تا ۲۰ روز یک بار برای اطمینان از عملکرد بهینه‌ی گاز تمیز کردن عمقی آن را انجام دهند. به همین منظور باید همه‌ی قسمت‌های اجاق گاز از جمله شعله‌ها، دستگیره‌ها، میله‌ها و… جدا شوند. یک سطل پر از آب داغ که ۴-۵ قطره مایع ظرفشویی در آن ریخته شده هم نیاز است.

جلوگیری از زرد شدن سبزه با چند ترفند کاربردی | اینطوری مراقب سبزه باشی پر و سبز می مونه

باید همه‌ی قسمت‌های گاز که جدا شده‌اند در سطل ریخته شوند و کمی در آن بمانند. در همین زمان بهتر است همه‌ی قسمت‌های گاز پاک شوند. برای این منظور می‌توان از چند قطره مایع ظرفشویی و اسکاچ برای از بین بردن آلودگی‌ها و چربی استفاده کرد.

برای پاک کردن گوشه‌های سخت استفاده از یک مسواک قدیمی بسیار کاربردی است. همین کارها باید برای قسمت‌های مختلف گاز که در سطل هستند هم انجام شوند. در نهایت اجازه بدهید که قطعات گاز در هوای آزاد خشک شوند و آن‌ها را در جای خود قرار دهید.

چگونه می توان به طور مناسب از کاشی ها مراقبت کرد؟

مهم است که کف کاشی خود را مرتبا تمیز کنید تا رطوبت و خاک جمع نشود. به گفته کارشناسان ، شما باید سعی کنید حداقل هفته ای یک بار برای سرویس بهداشتی و هر دو هفته یکبار آشپزخانه خود تمیز و مرتب کنید .

پاک كردن چربی روی كاشی

علاوه بر پاک کردن معمول ، باید حداقل یک بار در هفته زمین را جارو یا جارو برقی کنید. در غیر این صورت ، خاک و خاک می تواند سطح کاشی دوست داشتنی شما را جمع و خراش دهد .

مواردی که باید از آنها اجتناب کنید

محصولات پاک کننده و پاک کننده های لک که با کفپوش شما سازگار نیستند – همیشه برچسب ها را بخوانید و در صورت لزوم با سازنده کفپوش خود مشورت کنید.
برس های سفت یا موی سیمی یا پد های پشمی استیل: اینها باعث خراش کاشی شما می شوند.
پاک کننده های شیمیایی که ممکن است با یکدیگر تعامل داشته باشند. به عنوان مثال ، آمونیاک به دلیل تعامل با سایر پاک کننده ها مشهور است ، بنابراین همیشه قبل از استفاده برچسب ها را بخوانید.
پاک کننده های شیمیایی که دودهایی را منتشر می کنند. از این موارد کم استفاده کنید و حتماً در صورت امکان در یک مکان تهویه کار کنید. بچه ها و حیوانات خانگی را در حین تمیزکاری دور نگه دارید.
پوشیدن انواع خاصی از کفش های پاشنه بلند یا روتختی که می تواند کاشی شما را خراش دهد.
انداختن اجسام سنگین – این می تواند کاشی شما را بشکند.
تجمع خاک: این بدترین دشمن کف کاشی است.
نشت: بلافاصله آنها را پاک کنید ، در غیر این صورت رنگ کاشی شما تغییر رنگ می یابد. پس از تمیز کردن ، همیشه کف خود را کاملاً خشک کنید.
پاک کننده های مبتنی بر روغن: در صورت استفاده روی کاشی های لعاب دار یا براق ، پاک کننده های پایه روغن سطح بسیار لغزنده ای ایجاد می کنند که می تواند باعث حوادث شود.

پاک كردن چربی روی كاشی

سخن آخر

برای پاک کردن چربی روی کاشی بهتر است ابتدا با توجه به میزان چربی روش مناسبی را برای آن انتخاب کنید سپس مراحل کامل پاک کردن را با توجه به روش انتخابی دنبال کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *