افتتاح حساب ترکیه
ساخت شوینده طبیعی خانگی

ساخت شوینده طبیعی خانگی کار ساده و لذت بخشی است به خصوص اگر این کار را برای حفظ محیط زیست خود انجام دهید. ساخت شوینده طبیعی خانگی با مواد طبیعی موجود در خانه می تواند سلامت شما را در مواجه با مواد شیمیایی پرخطر تضمین کند. پس پیشنهاد شادمگ به شما این است که حداقل یکی از این مواد طبیعی را بسازید و امتحان کنید.

ساخت شوینده طبیعی خانگی بدون ضرر

حساسیت به مواد شوینده شیمیایی و همچنین خطرات این مواد سمی برای بدن دلیل خوبی برای استفاده از مواد ارگانیک میباشد ؛ محلول شوینده با پوست پرتقال نمونه ای از این مواد است. شوینده های شیمیایی به دلیل مضراتی که برای سلامتی افراد دارند ، برای استفاده مناسب نیستند و بهتر است مواد طبیعی را جایگزین آن نماییم و در منزل محلولی موثر و در واقع شوینده ای قوی و ارزان برای از بین بردن انواع لکه ها درست کنید.

شوینده های شیمیایی - ساخت شوینده طبیعی خانگی

شوینده‌ها و مواد شیمیایی که به طور روزمره جهت نظافت محیط‌های کار و زندگی‌مان استفاده می‌شوند چه تاثیرات مخربی دارند. این مواد شیمیایی نه تنها بر ایجاد و تشدید بیماری‌های مرتبط با دستگاه تنفسی در ما و حیوانات خانگی، بلکه بر افزایش آلودگی‌های زیست محیطی نیز اثر گذارند. در مقابل، شوینده دست ساز خانگی گزینه‌ای ارزان، همیشه در دسترس، سالم، طبیعی و بسیار موثر است.

از دیگر مواردی که ما را به استفاده از شوینده های طبیعی و ارگانیک وا می دارد ، نگرانی ها در مورد گرمایش جهانی و تاثیر مواد شیمیایی سمی بر روی بچه ها و خانواده ها، است.

فرمول ساخت ۱۶ ماده شوینده دست‌ ساز خانگی

در ادامه ۱۶ دستور ساخت شوینده طبیعی خانگی را برایتان لیست کرده‌ایم. شما با مواد ساده و در دسترس خانگی می‌توانید به ساخت مواد شوینده در خانه بپردازید.

شوینده دست ساز چند منظوره

این تمیز کننده چند منظوره تنها به ۳ ماده اولیه نیاز داشته و یک شوینده کامل برای نظافت خانه محیط‌های مختلف است. مواد مورد نیاز برای تولید مواد شوینده در منزل و فرمول شوینده دست‌ ساز:

۱۱۰ گرم الکل
۱۷۰ گرم سرکه سفید
۴۰۰ گرم آب
برای تهیه این شوینده، ۳ ماده اولیه را در یک بطری اسپری خالی و تمیز ترکیب کرده و به خوبی بطری را تکان دهید. برای تخصصی‌تر کردن شوینده دست سازتان می‌توانید چند قطره روغن معطر به انتخاب خودتان به این ترکیب اضافه کنید. این شوینده خانگی برای استفاده روی هر سطحی مناسب است، اما جهت احتیاط بهتر است قبل از استفاده از این ترکیب روی بخش کوچکی از سطح مورد نظرتان آن را اسپری کرده و مطمئن شوید که به سطح آسیب نمی‌رساند.

شوینده چند منظوره الکلی

برای ساخت این شوینده تنها به یک ماده احتیاج دارید: الکل. اگر در خانه فقط الکل یا فقط سرکه دارید می‌توانید با نسبت ۷۰ به ۳۰ (به ترتیب الکل، آب) یک شوینده چند منظوره خانگی بسازید. اگر از سرکه استفاده می‌کنید بهتر است نسبت ترکیب آب و سرکه ۵۰ /۵۰ باشد.

برق انداختن سرامیک دستشویی و کاشی های حمام یکی از سخت ترین تمیزکاری های خانه است. ما در شادمگ چند محلول جادویی را به شما آموزش میدهیم که بدون هیچ فشاری جرم کاشی ها را از بین می برد.

شوینده چندمنظوره سرویس بهداشتی

با ساخت این شوینده خانگی دیگر نیازی به استفاده از ترکیبات شیمیایی جهت نظافت سرویس بهداشتی و حمام ندارید. مواد مورد نیاز و دستور شوینده دست ساز:

شستن توالت فرنگی - ساخت شوینده طبیعی خانگی

۳۵۰ گرم جوش شیرین
۱۱۰ گرم آب گرم
۱۱۰ گرم مایع ظرفشویی
۳۰ گرم سرکه سفید
۱ قاشق غذاخوری آب لیمو
برای ساخت شوینده ابتدا جوش شیرین را در آب گرم حل کنید. سپس مایع ظرفشویی، سرکه سفید و آب لیمو را به این ترکیب اضافه کنید. جهت استفاده از این شوینده کافی است آن را روی سطح مورد نظرتان اسپری کرده و قبل از پاک کردن آن اجازه بدهید ۱۰ دقیقه روی سطوح بماند.

احتیاط: از این طرز تهیه پاک کننده چند منظوره روی آینه یا شیشه استفاده نکنید. وجود آب لیمو در این ترکیب باعث صدمه زدن و ایجاد خط و خش روی سطوح شیشه‌ای می‌شود.

شوینده مخصوص آینه و شیشه

این شوینده خانگی جهت تمیز کردن روزانه شیشه و آینه و از بین بردن آثار لکه‌های آب بهترین گزینه است. مواد مورد نیاز جهت ساخت شوینده دست ساز:

۳۰ گرم سرکه سفید
۸۵ گرم جوش شیرین
۴۵۰ گرم آب گرم

اگر جوش شیرین در دسترس ندارید می‌توانید از ترکیب مساوی آب و سرکه سفید برای تهیه این شوینده استفاده کنید.

البته می توانید برای تمیز کردن چربی روی شیشه از دیگر مطالب شادمگ کمک بگیرید.

احتیاط: به هیچ عنوان در این ترکیب از آب لیمو و یا هر ماده اسیدی دیگری استفاده نکنید؛ وجود ماده اسیدی به سطوح شیشه‌ای آسیب می‌رساند.

شوینده از بین برنده قارچ و کپک

این شوینده بهترین ترکیب برای از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌ است. مواد مورد نیاز و دستور شوینده دست ساز:

استفاده از مواد طبیعی بای شوینده - ساخت شوینده طبیعی خانگی

۱ فنجان آب اکسیژنه ۳ درصد
۲ فنجان آب
برای تولید مواد شوینده در منزل، این دو ماده را به خوبی ترکیب کرده و آن را روی سطح مورد نظرتان اسپری کنید. قبل از پاک کردن محل مورد نظر اجازه دهید ترکیب شوینده به مدت ۱ ساعت روی محل آلوده بماند سپس با یک دستمال آن را تمیز کنید.

ساخت شوینده طبیعی خانگی پاک کننده رد و آثار صابون

همه ما به طور مرتب با منظره ناخوشایند رد صابون در سینک یا کف و دیوارهای حمام مواجه می‌شویم. برای تمیز کردن سینک ظرفشویی و از بین بردن این نوع لک‌ها فقط به یک میوه نیاز دارید! مواد مورد نیاز برای تهیه شوینده دست ساز:

نصف گریپ فروت
نمک دریا

گریپ فروت را از وسط نصف کرده و روی سطح آن نمک بپاشید. سپس گریپ فروت نمک زده را روی سطح مورد نظرتان بمالید. ترکیب سیتریک اسید موجود در گریپ فروت و زبری نمک باعث می‌شود تا آثار صابون به راحتی پاک شده و سطوح ظاهری تمیز و براق پیدا کنند.

مرتب کردن ریشه فرش با چند روش ساده و جدید بدون استفاده از چسب پهن

تمیز کردن تی کار آسانی است ولی این کار به ظاهر ساده هم فنون خاص خود را دارد.

دستور خانگی جهت رفع گرفتگی توالت فرنگی

یکی از رایج‌ترین مشکلات سرویس بهداشتی گرفتگی توالت است. خبر خوب این است که برای از بین بردن این گرفتگی تنها به یک چیز احتیاج دارید:

مایع ظرفشویی. برای از بین بردن گرفتگی توالت کمی مایع ظرفشویی داخل آن ریخته و پشت سر آن یک کتری آب داغ بریزید. به هر اندازه که نیاز بود این کار را تکرار کنید تا گرفتگی از بین برود. وقتی سطح آب دیگر بالا نیامد می‌توانید فلاش توالت فرنگی را بکشید.

دستور خانگی جهت رفع گرفتگی سینک

نوشابه‌ کاربردهای جالبی برای تولید مواد شوینده در منزل دارد که یکی از آن‌ها گرفتگی لوله سینک ظرفشویی است! فسفریک اسید موجود در نوشابه‌های گازدار باعث می‌شود تا بدون آسیب به لوله‌ها، تاثیر شگرفی در از بین بردن گرفتگی چاه داشته باشد. برای رفع گرفتگی سینک به وسیله نوشابه، یک بطری ۱ و نیم لیتری نوشابه را خارج از یخچال بگذارید تا به دمای اتاق برسد.

کافی است نوشابه را درون سینک بریزید تا گرفتگی رفع شود. برای گرفتگی‌های عمیق‌تر بعد از ریختن نوشابه در سینک ۲۴ ساعت صبر کنید و بعد آب داغ داخل سینک بریزید. این کار را تا جایی که نیاز است ادامه بدهید تا گرفتگی سینک رفع شود.

قبلا در مورد رفع گرفتگی لوله فاضلاب مطلبی را با شما به اشتراک گذاشتیم که مفید است.

تولید مواد شوینده در منزل: تمیز کننده راه‌آب

برای جلوگیری از گرفتگی راه‌آب همانطور که قبل‌تر توضیح داده شد می‌توانید هر چند وقت یکبار از نوشابه استفاده کنید. راهکار دیگر برای پیشگیری از گرفتگی مسیر آب ساخت یک لوله باز کن خانگی است. برای درست کردن لوله باز کن خانگی به این مواد نیاز دارید:

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه را با این روش های خانگی امتحان کنید.

یک کاسه جوش شیرین - ساخت شوینده طبیعی خانگی

نصف پیمانه جوش شیرین
نصف پیمانه سرکه سفید
کافی است ترکیب این دو ماده را داخل سینک و راه آب های دیگر ریخته و پس از گذشت یک ساعت روی آن آب جوش بریزید تا مانع از ایجاد گرفتگی شود.

ساخت شوینده طبیعی خانگی مخصوص فر

شوینده‌های زیادی برای تمیز کردن فر در بازار وجود دارد، اما این ترکیب طبیعی یکی از بهترین شوینده‌ها است. جهت ساخت این شوینده تنها به این مواد نیاز دارید:

نصف پیمانه جوش شیرین
۲ تا ۳ قاشق غذاخوری سرکه سفید
۲ تا ۳ قاشق غذاخوری آب
مواد را در یک کاسه با هم مخلوط کرده تا ترکیبی غلیظ و خمیر مانند به دست بیاید. دستکش دست کنید و قفسه‌های فر را بیرون بیاورید. لکه‌های بزرگ و سطحی را با دستمال پاک کرده و سپس از ترکیب شوینده روی سطوح داخلی فر (به جز المنت‌ها) استفاده کنید. اجازه بدهید ترکیب یک روز کامل روی لکه‌ها بماند، سپس با یک دستمال نمدار آن‌ها را پاک کنید.

شوینده دست ساز قفسه‌های فر

برای تمیز کردن قفسه‌هایی که از فر خارج کردید آن‌ها را در سینک قرار داده و با ترکیب سرکه (به میزان مورد نیاز جهت شستشو) و مقدار کمی جوش شیرین آن‌ها را خیس کنید. پس از یک ساعت با آب داغ آن‌ها را شستشو داده و بگذارید یک شب کامل در آب خیس بخورند. صبح، آب سینک را خالی کرده و قفسه‌ها را با یک دستمال تمیز کنید.

تولید مواد شوینده در منزل برای تمیز کردن مایکروویو

هر بار که غذایی را داخل مایکروویو میگذارید لکه‌های ریز غذا روی دیواره‌های آن مانده و با گذشت زمان پاک کردنشان سخت‌تر می‌شود. برای تمیز کردن این لکه‌ها به یک شوینده خانگی با ترکیب این مواد نیاز دارید:

۴/۱ پیمانه سرکه سفید
نصف پیمانه آب
۱ قاشق غذاخوری عصاره وانیل
مواد را در یک ظرف مناسب مایکروویو مخلوط کرده و آن را به مدت ۳۰ ثانیه با حرارت بالا داخل مایکروویو بگذارید. پس از اتمام ۳۰ ثانیه، ظرف را با احتیاط خارج کرده و با یک دستمال یا ابر فضای داخل مایکروویو را تمیز کنید. لک و باقی مانده‌های غذا حالا به راحتی پاک می‌شوند. برای دستورالعمل دقیق‌تر در ۸ مرحله ساده مایکروویوتان را تمیز کنیدرا مطالعه کنید.

ساخت شوینده طبیعی خانگی مخصوص تمیز کردن کرکره

کرکره‌های پنجره خیلی زود گرد و خاک را به خودشون گرفته و کثیف می‌شوند. برای تمیز کردن کرکره‌ها به مواد زیر احتیاج دارید:

نصف پیمانه مایع نرم کننده پارچه
۲ پیمانه آب
مواد را در یک بطری مخلوط کرده و روی دو طرف کرکره‌ها اسپری کنید. سپس با یک دستمال میکروفایبر سطح کرکره‌ها را از آلودگی و گرد و خاک پاک کنید. این شوینده نه تنها آلودگی و گرد و خاک را پاک می‌کند، بلکه مانع از زود کثیف شدن کرکره‌ها می‌شود.

شوینده دست ساز شست و شوی ظروف

ممکن است ساخت مواد شوینده در خانه جهت شستشوی ظروف چندان ایده خوبی به نظر نرسد، اما مطمئن باشید که این شوینده خانگی به اندازه شوینده‌های صنعتی قدرت تمیز کنندگی دارد و در عین حال مضرات مواد شیمیایی صنعتی را ندارد. مواد و فرمول شوینده دست‌ ساز ظروف:

روش ساخت شوینده - ساخت شوینده طبیعی خانگی

نصف پیمانه صابون کاستیل مایع
۸/۱ پیمانه آب
۴ قطره روغن معطر (به انتخاب خودتان)
۱ قاشق غذاخوری سرکه سفید یا سرکه سیب
همه این مواد را در یک بطری مخلوط کرده و هر بار مثل مایع ظرفشویی از آن برای شستشوی ظروف استفاده کنید.

ضدعفونی‌کننده دست ساز

این روزها بیش از هر زمان دیگری نیاز به مواد ضدعفونی کننده داریم. می‌توانید تنها با ۳ ماده در دسترس و ساده یک ضدعفونی کننده طبیعی و دست ساز درست کنید. برای ساخت ضدعفونی کننده به این مواد نیاز دارید:

۲ پیمانه آب
۳ قاشق غذاخوری صابون کاستیل مایع
۳۰ قطره روغن درخت چای
می‌توانید از این ترکیب به عنوان ضدعفونی کننده سطوح و همچنین دست استفاده کنید.

خوشبوکننده هوای دست ساز

خوشبو کننده‌های هوا از نوع شیمیایی مضرات زیادی دارند. شما می‌توانید خودتان در خانه یک خوشبو کننده هوای طبیعی و دست ساز را با ترکیب مواد زیر درست کنید:

۴/۳ قاشق چایخوری روغن معطر اسطوخودوس
۱ قاشق چایخوری روغن معطر پرتقال
نصف قاشق چایخوری روغن معطر لیمو
فرمول ساخت 16 ماده شوینده دست‌ ساز برای نظافت منزل
بطری اسپری را با آب پر کرده و ترکیب این روغن‌ها را داخل آن بریزید. بطری را خوب تکان بدهید تا روغن‌ها و آب مخلوط شوند. هربار قبل از استفاده بهتر است بطری را خوب تکان بدهید.

تمیز کردن مبل با چند ترفند راحت و کاربردی | نیاز به مبل شویی ندارید !

بهترین ساخت شوینده طبیعی خانگی صورت

۱. پاک کننده عسل

عسل به تنهایی یک پاک کننده قدرتمند صورت است بنابراین نیازی نیست که مواد دیگری را با آن مخلوط کنید. خیلی ساده مقداری عسل را در کابینت حمام‌تان نگه دارید و از آن دوبار در روز، صبح و عصر، برای پاک کردن صورت‌تان استفاده کنید.

ساخت شوینده طبیعی خانگی

عسل حاوی خواص ضد باکتریایی است، و به همین دلیل تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از آکنه دارد و تا حد زیادی پوست را مرطوب می‌کند. بنابراین، به شما کمک می‌کند به طور طبیعی پوستی نرم و صاف را به‌دست بیاورید.

برای پوست بدون آرایش، یک قاشق چایخوری عسل را در کف دست‌تان قرار دهید. سپس آن را روی صورت پخش کنید و به مدت ۵ دقیقه پوست را ماساژ بدهید. در نهایت پوست را با آب گرم شستشو دهید.

برای پوست دارای آرایش، یک قاشق چایخوری عسل روی یک پد پنبه‌ای مرطوب بریزید. بعد، کمی پودر جوش شیرین روی آن بپاشید. برای پاک کردن صورت‌تان از این پد استفاده کنید. باقی‌مانده را نیز با آب بشویید. سپس، می‌توانید با استفاده از یک تونر باقی کثیفی‌ها را پاک کنید.

علاوه بر این، برخی از انواع پاک کننده‌های حاوی عسل نیز وجود دارد که می‌توانید در این قسمت ببینید:

الف) پاک کننده صورت عسل و تخم‌مرغ

یک زرده‌ی تخم‌مرغ را آماده کنید و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. خوب هر دو را با هم مخلوط کنید تا خمیر صاف و یکدستی آماده شود. خمیر به‌دست آمده را روی صورت‌تان پخش کنید و اجازه بدهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند تا خشک شود. سپس آن را با آب گرم بشویید تا صورتی تمیز، مرطوب و صاف به‌دست بیاورید.

ب) پاک کننده صورت شیر و عسل

۱ قاشق چایخوری عسل را با ۲ قاشق چایخوری شیر مخلوط کنید تا یک بافت لوسیون مانند آماده شود. لوسیون به‌دست آمده را روی پوست‌تان به طور یکنواخت پخش کنید. به آرامی ۳ دقیقه پوست را ماساژ دهید و در نهایت صورت‌تان را با آب گرم شستشو دهید. این پاک کننده صورت، پوست را روشن می‌کند و چربی اضافی را از بین می‌برد. این لوسیون پاک کننده‌ی پوست طبیعی و خانگی برای پوست‌های حساس و بالغ بسیار عالی است.

۲. ساخت شوینده طبیعی خانگی صورت روغنی

روش پاک کردن صورت با استفاده از روغن به مدت چندین سال محبوب بوده‌است و مزیت استفاده از روغن این است که پوست شما را درخشان و نرم می‌کند. علاوه بر این، انجام آن واقعا آسان است! خیلی ساده یک روغن معطر روی صورت‌تان بمالید. از انگشتان‌تان به صورت حرکات دایره‌ای روغن را روی پوست ماساژ بدهید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند، سپس آن را با آب بشویید.

روغن کرچک یکی از روغن‌های معطر بسیار عالی است که در ترکیب با مواد دیگر برای تهیه‌ی پاک کننده صورت خانگی استفاده می‌شود.

به طور کلی

برای مراقبت از پوست به طور کلی، می‌توانید از روغن‌های معطری مانند اسطوخودوس، گل رز، بابونه و شمعدانی استفاده کنید.

می‌توانید برای پوست خشک، روغن چوب سدر، اسطوخودوس، یاسمن، پالما رزا، گل رز، نرولی و یلانگ یلانگ استفاده کنید.

برای پوست نرمال، می‌توانید روغن چوب سدر، شمعدانی، بابونه رومی، یاس، نرولی و اسطوخودوس را امتحان کنید.

می‌توانید برای پوست مختلط، این متد پاک‌کننده را با استفاده از روغن یلانگ یلانگ، نرولی و شمعدانی امتحان کنید.

برای پوست چرب، بهترین انتخاب‌ها روغن بابونه، اسطوخدوس، نعناع فلفلی، ​​سرو، کاجه‌ پت، کندر، ​​چوب صندل، پچولی (نعنا هندی)، ارس، گریپ‌فروت و لیمو هستند.

روغن کندر، شمعدانی، ​​رازیانه، مر حجازی، گل رز، پچولی، مریم‌گلی مرموک، مریم‌گلی، سرو، نرولی و اسطوخودوس را  برای پوستی که در حال پیر شدن است، امتحان کنید.

برای پوست دارای آکنه، می‌توانید از روغن درخت چای، گریپ‌فروت، اسطوخودوس، چوب صندل، آویشن، ریحان، پالما رزا، چوب سدر و نعناع استفاده کنید.

انواع اسپری طبیعی - ساخت شوینده طبیعی خانگی

۳. ساخت شوینده طبیعی خانگی صورت با  ماست

ماست یک پاک کننده صورت طبیعی شگفت‌انگیز است که به میزان فراوانی اسید لاکتیک، چربی و پروتئین و چربی دارد، بنابراین به پاک کردن و تمیز شدن پوست صورت کمک شایانی می‌کند.

شما می‌توانید از ماست ساده استفاده کنید یا آن را با مواد دیگر مخلوط کنید تا یک پاک کننده صورت طبیعی آماده شود. در زیر برخی از انواع این تمیزکننده‌ی خانگی صورت را با استفاده از ماست می‌بینید:

الف) پاک کننده ماست و لیمو

برای آماده کردن ترکیب پاک کننده صورت خانگی لیمو و ماست، ۱ قاشق چایخوری آب لیمو را با یک قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید. ۲ قطره روغن معطر هم به ترکیب اضافه کنید تا یک پاک کننده‌ی دارای رایحه‌ای جادویی آماده شود. از نوک انگشتان‌تان برای استعمال این ترکیب روی پوست استفاده کنید، پوست را ماساژ دهید تا آرایش و آلودگی روی آن کاملا شل شود. اجازه بدهید ترکیب به مدت چند دقیقه روی پوست بماند و در نهایت صورت‌تان را با آب بشویید.

ب) پاک کننده ماست و سیب

اگر پوست‌تان از نوع خشک است، ترکیب ماست و سیب عالی‌ترین پاک کننده‌ای است که می‌توانید استفاده کنید. ماست حاوی خواص طبیعی پاک‌کننده است و با پروتئین‌هایی که دارد برای نرم و مرطوب کردن پوست بسیار عالی است. روغن زیتون و عسل هم می‌توانند رطوبت را جذب پوست‌تان کنند. پس چرا از سیب استفاده می‌کنیم؟ در واقع، سیب بهتر است، زیرا این میوه دارای ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که پوست را پرطراوت و تازه می‌کنند.

برای شروع، پوست سیب را جدا کنید و بعد تکه‌های آن را با ۴/۱ فنجان ماست، ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون یا هر روغن معطر، ۱ قاشق چایخوری عسل داخل دستگاه مخلوط‌کن هم بزنید تا زمانی که بافتی شبیه اسموتی آماده شود. خمیر آماده شده را روی پوست پخش کنید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند و سپس آن را با آب بشویید.

ج) پاک کننده‌ی ماست و توت‌فرنگی

۲ قاشق غذاخوری ماست و ۲ عدد توت‌فرنگی آماده کنید. هر دو را در دستگاه مخلوط کن بزیزید و هم بزنید تا پوره شوند. پوره را روی صورت پخش کنید و آرام ماساژ دهید. اجازه بدهید به مدت ۵ دقیقه بماند، سپس آن را با آب بشویید. این تمیزکننده‌ی پوست خانگی باعث کم شدن چربی روی پوست می‌شود.

ترفندهای حرفه ای برای جلوگیری از سیاه شدن چای در فلاسک ؛ چه کنیم چای در فلاسک بدمزه و سرد نشود ؟

۴. پاک‌کننده با استفاده از دانه‌ها

دانه‌های پاک‌کننده می‌توانند پوست را رویه‌سابی و تمیز کنند. ترکیب پاک کننده صورت خانگی‌تان را با آسیاب کردن جوی دوسر یا بادام و سپس مخلوط کردن آن با مایعاتی مانند آب لیمو (برای پوست‌های چرب)، شیر و ماست (برای پوست خشک)، عسل، آب، دمنوش نعناع فلفلی (برای پوست نرمال) یک خمیر آماده کنید.

این خمیر را روی پوست بمالید و به آرامی به مدت ۳ یا ۵ دقیقه ماساژ دهید. از به کار بردن این خمیر در ناحیه‌ی چشم جلوگیری کنید. در نهایت، آن را با آب بشویید.

علاوه بر جو یا بادام، می‌توانید از دانه‌های دیگر مانند تخمه‌ی آفتابگردان پودرشده، ذرت، سبوس برنج، گندم و جوش شیرین استفاده کنید.

۵. پاک کننده خاک رس و آسپرین

خاک رس یک پاک کننده طبیعی و بدون خطر برای انواع مختلف پوست است. این نوع خاک می‌تواند آلودگی، چربی و سبوم بیش از حد پوست را جذب کند و در نتیجه پوست را احیا کرده و هر گونه تحریکی را از بین ببرد. آسپرین عامل شناخته‌شده‌ای است که خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد.

بنابراین، این پاک کننده طبیعی هم به خوبی پوست را تمیز می‌کند و هم ماده‌ی مناسبی برای مبارزه با جوش و آکنه است. برای ساختن اینپاک کننده صورت خانگی، ۲ قاشق چایخوری خاک رس را با ۲ آسپیرین پودر شده مخلوط کنید، کمی آب هم اضافه کنید تا یک خمیر صاف و یکدست آماده شود. خمیر را روی پوست بمالید و اجازه بدهید حدود ۱۰ دقیقه بماند تا خشک شود. سپس صورت‌تان را با آب بشویید.

۶. پاک کننده آناناس

۲ قاشق چایخوری آب آناناس با ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو و ۱ قاشق چایخوری پودر جوش شیرین را با هم مخلوط کنید تا خمیر نسبتا سفتی آماده شود. سپس، خمیر آماده شده را روی صورت به آرامی ماساژ دهید. اجازه بدهید به مدت ۳ تا ۵ دقیقه بماند و بعد آن را با آب بشویید.

ساخت اسپری با مرکبات - ساخت شوینده طبیعی خانگی

۷.پاک کننده آرد نخود

آرد نخود یک پاک کننده صورت طبیعی و خانگی است که از قدیم‌الایام استفاده می‌شود. آرد نخود را با شیر لخته و شیر مخلوط کنید. ترکیب به‌دست آمده را به آرامی روی پوست پخش کنید و ماساژ دهید. اجازه بدهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند تا کاملا خشک شود و در نهایت آن را با آب بشوید.

۸. پاک کننده گوجه‌فرنگی

۲ قاشق سوپ خوری گوجه‌فرنگی را با ۱ قاشق چایخوری آب لیمو و ۱ قاشق چایخوری شیر مخلوط کنید. این خمیر را روی صورت بمالید و اجازه بدهید به مدت۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و در نهایت آن را با آب بشویید. همچنین می‌توانید این ماده‌ی پاک کننده صورت خانگی را برای استفاده‌های بعدی ذخیره کنید.

۹. پاک‌کننده شیر و نخود

۵ تا ۶ قاشق غذاخوری آرد نخود را با ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه و ۲ قاشق سوپخوری شیر خام خوب مخلوط کنید تا خمیر صاف و یکدستی آماده شود. خمیر به‌دست آمده را روی صورت‌تان پخش کنید. بعد از ۱۰ دقیقه آن را بشویید تا پوستی نرم و لطیف حاصل شود.

۱۰. پاک کننده خامه و سیب

برای آماده کردن این پاک کننده صورت خانگی، یک سیب کوچک، ۱ قاشق چایخوری خامه، ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون و ۱ قاشق چایخوری آب لیمو آماده کنید. تمام این مواد را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر صاف و یکدست آماده شود. خمیر به‌دست آمده را روی صورت بمالید و اجازه بدهید به مدت ۵ یا ۱۰ دقیقه بماند. در نهایت آن را با آب بشویید.

۱۱. پاک‌کننده جو و لیمو

بلغور جوی دوسر می‌تواند پوست را رویه‌سابی و چربی بیش از حد آن را جذب کند در حالی که خواص ضد باکتری موجود در لیمو کمک می‌کند تا باکتری‌ها از بین بروند و به این ترتیب مانع بروز آکنه می‌شود. اگر به این ترکیب کمی عسل اضافه کنید پوست را نرم‌تر می‌کند.

برای شروع، نصف فنجان جوی دوسر را با ۴/۱ فنجان آب تازه، ۴/۱ فنجان آب لیمو و نصف قاشق غذاخوری عسل در یک کاسه‌ی بزرگ ترکیب کنید. آنها را خوب هم بزنید و ترکیب حاصل را روی پوست‌تان استعمال کنید. به آرامی پوست را ماساژ بدهید و سپس آن را با آب بشویید.

۱۲. ساخت شوینده طبیعی خانگی با نعناع و خیار

خیار و ماست مواد خوبی برای تمیز کردن و تغذیه‌ی پوست هستند. نعناع می‌تواند عطر طراوت‌بخشی را به ترکیب اضافه کند و در عین حال سبب نرم شدن پوست هم می‌شود. به جای نعنا، می‌توانید روغن معطر مورد علاقه‌ی خودتان را استفاده کنید.

برای شروع، نصف فنجان ماست ساده، ۶ برگ نعناع و نصف خیار پوست کنده را با هم مخلوط کنید. خوب همه‌ی مواد را مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی پوست‌تان بمالید. پوست را به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید و در نهایت آن را با آب بشوید.

۱۳. پاک کننده آووکادو

در صورتی که این میوه در بازارهای محلی یا فروشگاه‌های مواد غذایی نزدیک به خانه‌تان موجود باشد، علاوه بر ترکیب شستشوی صورت نعناع و خیار، می‌توانید پاک کننده دیگری را با استفاده از آووکادو آماده کنید. روغن موجود در آووکادو پوست حساس و خشک را مرطوب و نرم می‌کند.

شوینده با حنا و صدر - ساخت شوینده طبیعی خانگی

سخن آخر

انواع مختلفی دستور شوینده دست‌ ساز وجود دارد که می‌توانید برای مصارف خانگی مختلف از آن‌ها استفاده کنید. این شوینده‌ها طرز تهیه ساده‌ای دارند و علاوه بر بی ضرر بودن برای انسان به محیط زیست هم آسیب نمی‌رسانند.اگر شما تجربه خاصی از تولید مواد شوینده در منزل دارید و از ترکیب خانگی خاصی برای شستشو و نظافت استفاده می‌کنید که در لیست به آن اشاره نکردیم برایمان کامنت بگذارید تا همه بتوانند از تجربه شما بهره ببرند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

26 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *