افتتاح حساب ترکیه
رفع گرفتگی لوله فاضلاب

برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب راهکارهای متعددی وجود دارد که با توجه به دلیل گرفتگی لوله و نوع مواد موجود در مجرای عبور فاضلاب باید بهترین گزینه را انتخاب نمود. ما در این مطلب شادمگ نکات موثری را به شما آموزش میدهیم تا در خانه و با کمترین هزینه این کار را انجام دهید.

بهترین روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب کدام است ؟

قبل از بررسی راه حل ها و روش باز کردن لوله فاضلاب، لازم است نکات مهم برای انتخاب بهترین روش را بدانید. در انتخاب راه حل ها و روش هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، لازم است ابتدا بدانید که دلیل گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟ به عبارت دیگر، باید بدانید که چربی، مو و تکه های مواد غذایی باعث این گرفتگی شده است یا ورود مصالح ساختمانی مانع از عبور فاضلاب در لوله ها می باشد؟

علاوه براین، لازم است به جنس لوله و اتصالات نیز توجه داشته باشید، چون استفاده از برخی مواد شیمیایی ممکن است منجر به آسیب وارد شدن به لوله های فاضلاب و ایجاد سوراخ در آنها گردد. در نتیجه می توان گفت، بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب راه حل یا مجموعه ای از راه حل ها می باشد که با نوع مواد موجود در فاضلاب و جنس لوله و اتصالات سازگری کامل داشته باشد.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

نشانه های گرفتگی لوله فاضلاب

همه ما با کم و بیش با نشانه های گرفتگی لوله فاضلاب آشنا هستیم. این نشانه ها عبارتند از:

 • وجود بوهای بد و عجیب در حمام و توالت با وجود استفاده از آب فراوان و شستشو
 • زمان نسبتاً زیاد و غیرمعمول برای تخلیه سینک
 • جمع شدن آب در اطراف لوله فاضلاب حمام در هنگام دوش گرفتن
 • پس از استفاده از توالت ایرانی یا فرنگی فاضلاب به کندی تخلیه می‌شود و یا اینکه فقط بخش مایع تخلیه می شود، آن هم با گذشت زمان نسبتاً طولانی!
 • هر یک از این نشانه ها به شما این اخطار می دهند که به زودی و به احتمال زیاد با گرفتگی لوله فاضلاب مواجه خواهید شد و باید برای برطرف کردن این مشکل چاره ای بیندیشید.

بهتر است قبل از تماس و انجام هر هزینه ای بهتر است این کارها را انجام دهید، چرا که با جواب گرفتن از هر کدامشان دیگر نیازی به هزینه های اضافی نخواهید داشت. در اولین گام نیاز به تشخیص علت گرفتگی لوله فاضلاب داریم که امری بسیار مهم است.  رفع بوی بد توالت به نظر مهمترین کاری است که باید به آن توجه کنید.

تشخیص علت گرفتگی لوله فاضلاب

یکی از مهمترین موضوعاتی که سبب می شود گرفتگی لوله فاضلاب را به طور کامل باز کنید، تشخیص صحیح علت و دلیل گرفتگی لوله فاضلاب است. اگر بتوانید علت گرفتگی لوله را به خوبی تشخیص دهید آن وقت می توانید به راحتی مشکل را حل کنید.

از مهمترین دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب به موارد زیر می توان اشاره کرد:

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

 • جمع شدن مو و پرز
 • ریختن مصالح ساختمانی مانند سیمان
 • تجمع روغن و چربی
 • گیر کردن اشیا بزرگ و کوچک
 • نصب نادرست سیفون
 • کم بودن شیب لوله و لوله کشی اشتباه
 • گیر کردن دستمال کاغذی و موارد مشابه
 • تفاله مواد غذایی
 • رسوب و جرم

روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب

از بهترین و کاربردی ترین روش های بازکردن لوله فاضلاب می توان به گزینه های زیر اشاره نمود که تمام این موارد باید با رعایت استانداردها و اصول ایمنی صورت گیرند:

1- استفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی فاضلاب

یکی از اصلی ترین دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه و سینک ظرفشویی، انباشته شدن زیاد ذرات چربی و روغن می باشد. در نتیجه بهتر است با مشاهده کوچکترین گرفتگی لوله سینک ظرفشویی و سایر چاه ها، از آب جوش برای رفع این مشکل استفاده نمایید. مراحل انجام دادن این کار به این صورت است:

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

یک طرف آب جوش در لوله های فاضلاب بریزید. بهتر است تا چند دقیقه هیچ چیز دیگری وارد لوله ها نشود تا آب جوش فرصت باز کردن چربی ها را داشته باشد.
پس از چند دقیقه مجدد آب جوش بریزید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید.
پس از باز شدن کامل لوله فاضلاب، مقدار زیادی آب در چاه یا سینک ظرفشویی بریزید تا مسیر عبور به طور کامل شستشو داده شده و تمیز گردد.

پاک کردن اسلایم از روی لباس ، فرش ، مبل و مو به سادگی

2-باز کردن چاه توالت با مواد شوینده

برای باز کردن چاه توالت می توان از محلول بسیار موثری که با مایع ظرفشویی ساخته میشود استفاده کنید. مقداری از مایع ظرفشویی را با آب ترکیب کنید و کمی حرارت دهید و در نهایت در چاه توالت بریزید. پس از چند آب بسیار داغ درون چاه بریزید تا به طور کامل مسیر تمیز شود.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

3- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با نمک و سرکه

از رایج ترین روش های باز کردن لوله فاضلاب، استفاده از محلول های مختلف می باشد که هر یک قدرت تمیزکنندگی خاصی دارند. استفاده از محلول نمک و سرکه یکی از کم خطرترین راه حل ها برای رفع این گرفتگی ها می باشد. برای این منظور ابتدا نمک و سرکه را به اندازه مساوی با هم ترکیب نموده و بلافاصله در لوله فاضلاب بریزید. با انجام واکنش نمک و سرکه، محلول شروع به جوشش میکند و باعث میشود چربی و مو و مواد مسدود کننده لوله از بین بروند. پس از انجام این مرحله و باز شدن لوله فاضلاب، مقدار زیادی آب بریزید تا مسیر را به طور کامل تمیز کند. آسانترین راه و  روش شستن توالت فرنگی به شما کمک میکند که اینکار ضروری را به تعویق نندازید و برایتان راحت باشد.

4- بازکردن لوله فاضلاب با محلول نمک و جوش شیرین

از دیگر روش های باز کردن لوله فاضلاب می توان به استفاده از ترکیب نمک و جوش شیرین اشاره نمود. در این روش لازم است مقدار مساوی نمک و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید و درون چاه فاضلاب بریزید. پس از چند دقیقه آب جوش را در چاه بریزید تا مو، ذرات چربی و سایر کثیفی هایی که مسیر عبور فاضلاب را گرفته اند از بین بروند.از این روش می توانید برای رسوب زدایی سینک ظرفشویی استفاده کنید.

5- رفع گرفتگی لوله با محلول سرکه و جوش شیرین

وجود چربی و مو و مواد شوینده ته نشین شده در کف لوله های فاضلاب از اصلی ترین دلایل گرفتگی لوله های حمام و دستشویی می باشد. یکی از راه حل های بسیار موثر برای رفع این قبیل گرفتگی ها استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین می باشد. البته توجه داشته باشید که پس از ورود سرکه و جوش شیرین به لوله فاضلاب، لازم است حدود یک ساعت صبر کنید. در نهایت حجم زیادی آب را یکباره وارد چاه کنید. حتما تمیز کردن سینک ظرفشویی بعد از رفع گفتگی را در اولویت کارهایتان بگذارید.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

6- بازکردن لوله فاضلاب با جوهر نمک

قبل از اشاره به این راه حل بهتر است بدانید که استفاده از جوهر نمک و محلول های شیمیایی بدون دستکش و عینک و در فضاهای دربسته بسیار خطرناک می باشد. لذا بهتر است در صورت عدم آشنایی با استفاده از این مواد، از افراد حرفه ای و تیم های لوله بازکنی در تهران و شهر مربوطه خدمات دریافت کنید. پس از رعایت نکات ایمنی 3 فنجان جوهر نمک را با 4 لیتر آب ترکیب کنید و در چاه فاضلاب بریزید. سپس به محلول اجازه دهید تا مواد مسدود کننده لوله را از بین ببرد. در نهایت آب جوش در لوله بریزید تا مسیر را باز کند.

7- باز کردن سیفون ظرفشویی

در بسیاری از مواقع استفاده از آب جوش نمی تواند به خوبی مسیر سیفون ظرفشویی را تمیز کند. در این شرایط بهترین گزینه باز کردن سیفون می باشد. برای اینکار لازم است گام های زیر انجام شوند:

ابتدا یک سطل زیر سینک قرار دهید تا پس از باز شدن سیفون آب به داخل آن بریزد.
پیچی که خرطومی سیفون را به سینک متصل کرده است با پیچ گوشتی باز کنید.
تمام لوله و اتصالات سیفون را جدا نموده و با آب گرم بشویید.
پس از تمیز شدن کامل لوله ها و تخلیه موادی که در مسیر عبور فاضلاب قرار گرفته اند، مجدد سیفون را به سینک متصل کنید.

8- رفع گرفتگی چاه فاضلاب با محلول شیمیایی

استفاده از آنزیم ها و محلول های شیمیایی از دیگر روش هایی می باشد که تاثیر زیادی بر باز شدن مسیر عبور فاضلاب دارد. توجه داشته باشید که برای استفاده از این مواد حتما دستکش و عینک داشته باشید و این کار را در فضای دربسته انجام ندهید. محلول را بر اساس دستور ارائه شده بر روی بسته بندی داخل کاسه توالت یا چاه فاضلاب بریزید و پس از زمان مشخص آب زیادی را وارد چاه کنید.

راز طلايي براي تازه نگه داشتن سبزی خوردن به مدت طولاني

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

9- استفاده از فنر دستی

تیم های حرفه ای برای بازکردن لوله فاضلاب، از فنرهای برقی استفاده می کنند. در واقع با فنر زنی لوله فاضلاب باعث میشوید تمام مواد انباشته شده در مسیر عبور فاضلاب به حرکت درآمده و به بیرون منتقل شوند.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

علاوه بر فنرهای برقی، نوع دیگری از آنها نیز وجود دارد که می توانید از ابزار فروشی ها تهیه کنید. فنر دستی را به صورت فشرده تا حد امکان به درون لوله منتقل نمایید و سپس آن را حرکت دهید و بچرخانید. با انجام اینکار به صورت مکرر حجم زیادی از مواد انباشته شده به فنر چسبیده و به بیرون کشیده میشوند.

10- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با تلمبه دستی

از ضروری ترین ابزارهای لوله بازکنی که لازم است در تمام منازل وجود داشته باشد، تلمبه های دستی می باشد. چون بخش زیادی از گرفتگی های لوله فاضلاب را می توان با این تلمبه ها برطرف نمود. تلمبه را روی دهانه چاه قرار دهید به طوریکه امکان ورود هوا به چاه وجود نداشته باشد. سپس به صورت مرتب و سریع تلمبه را پایین و بالا کنید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید و در هر مرتبه نحوه ورود آب به چاه را بررسی نمایید. اگر با این راهکار گرفتگی لوله فاضلاب برطرف نشد، به سراغ سایر روش ها بروید.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

11- باز کردن لوله فاضلاب با جاروبرقی آب

اگر به جاروبرقی های آب دسترسی دارید براحتی می توانید مسیر لوله های فاضلاب را با آنها باز کنید. جاروبرقی آب نوع خاصی از جاروبرقی ها می باشد که به جای خاک، دارای قابلیت مکش آب را داشته و عبور مایعات به آن به تجهیزات داخلی آسیب وارد نمی کند. برای استفاده از این نوع جاروبرقی، لوله جارو را به درون چاه یا کاسه توالت منتقل کنید و دهانه چاه را به طور کامل با پارچه مسدود کنید. با انجام این کار راه های ورود هوا به درون چاه مسدود خوهند شد و با روشن کردن دستگاه، محتوی لوله به کیسه جاروبرقی منتقل خواهد شد.

12- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با قلاب فلزی

در صورت عدم دسترسی به فنر می توان با وسایل موجود در منزل ابزاری بسیار کاربردی برای باز کردن لوله فاضلاب ساخت. به عنوان مثال، با کمک چوب لباسی های فلزی و مقاوم می توان چیزی شبیه به قلاب تهیه کرد. برای این منظور کافیست ابتدا چوب لباسی را به طور کامل باز کنید تا به یک میله بلند تبدیل شود. در نهایت نوک میله را به شکل قلاب خمیده کنید و میله را به درون لوله فاضلاب منتقل نمایید. با انجام اینکار می توان بخش زیادی از مواد و جرم های مسدود کننده لوله را به بیرون بکشید.

13- باز کردن لوله فاضلاب با سود پرک یا سود سوز آور

سود پرک یا سود سوز آور یکی از قوی ترین مواد قلیایی می باشد که قدرت بسیار بالایی در چربی زدایی دارد. این مواد واکنش پذیری بالایی داشته و در صورت تماس با نم و رطوبت پس از واکنش حرارت تولید می کند. این حرارت ذرات چربی و لایه های روغنی انباشته شده بر روی جداره لوله های فاضلاب را از بین برده و باعث رفع گرفتگی آن میشود. البته دقت داشته باشید که این مواد منجر به خفگی و همچنین سوختگی پوست میشود و به همین دلیل لازم است از دستکش و ماسک و عینک استفاده شود و درب نیز باز باشد.

14- باز کردن لوله فاضلاب با نوشابه

نوشابه قدرت بسیار کمی در رفع گرفتگی و از بین بردن مواد انباشته شده در مسیر لوله های فاضلاب دارد. از این قبیل مواد بیشتر برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه استفاده میشود که لایه های کمی از چربی و روغن در مسیر پساب ها قرار گرفته است. پس از ریختن نوشابه گازدار درون سینک، لازم است آب جوش نیز برای شستشو وارد لوله ها شود.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

15- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با اسید رقیق

استفاده از اسید رقیق برای باز کردن لوله فاضلاب و رفع گرفتگی آنها توصیه نمیشود. چون این مواد خورنده بوده و به همین دلیل به جداره لوله های پلاستیکی آسیب وارد می کند. حتما دقت داشته باشید که مواد اسیدی تا حد امکان رقیق باشند تا از آسیب های جدی به لوله ها جلوگیری شود. رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه و سینک باید در اولویت قرار بگیرد.

ترفند های حرفه ای پاک کردن لکه آب روی ظروف

16-رفع گرفتگی لوله فاضلاب با چنگک فلزی

در بسیاری از مواقع دلیل گرفتگی لوله های فاضلاب گیر کردن اشیای مختلف در لوله می باشد. در این شرایط کافیست با کمک چنگک و گیره های مخصوص گرفتگی های مسیر را باز کنید. این گیره ها دارای تنوع بالایی بوده و در اندازه های مختلف در ابزارفروشی ها موجود می باشد. البته توجه به نوع  و توجه به نکات خرید توالت فرنگی هم مهم است.

17- استفاده از محلول لوله بازکنی

مواد شیمیایی مختلف تحت عنوان محلول لوله بازکنی در بازار عرضه میشوند که می توانند به عنوان جرم گیر عمل کنند. این مواد لایه های روغن و چربی و صابونی انباشته شده در جداره لوله های فاضلاب را پاکسازی می کند. با پاکسازی لوله ها و جداره آنها بسیاری از گرفتگی های لوله ها رفع خواهد شد.رفع گرفتگی لوله فاضلاب

ساخت وکیوم با جاروبرقی تر و خشک

اگر در منزل یک جاروبرقی تر و خشک دارید می توانید آن را با چند ترفند ساده به یک ابزار فوق العاده برای باز کردن لوله تبدیل کنید. این جاروبرقی ها توانایی این را دارند که به یک دستگاه وکیوم عالی تبدیل شوند تا عوامل گرفتگی لوله ها را خارج کنند و مسیر را برای عبور آب باز کنند.

برای انجام این کار کافیست لوله جاروبرقی خودتان را وارد لوله فاضلاب کنید و اطراف لوله را نیز به خوبی پوشش دهید تا مکش جاروبرقی ازبین نرود.

حالا باید جاروبرقی را روشن کنید و با افزایش قدرت و قرار دادن جاروبرقی روی آخرین درجه هر چیزی که داخل لوله است را بیرون بکشید. به این ترتیب به کمک نیروی مکش جاروبرقی تمام آشغال هایی که لوله را بسته بودند، خارج می شوند و مسیر عبور فاضلاب باز می شود.

در انتها می توانید از روش سطح آب گرم – در صورت نیاز به همراه پودر یا مایع شوینده – برای تکمیل کار استفاده کنید. این روش برای باز کردن گرفتگی های لوله فاضلاب ناشی از ورود آشغال بسیار خوب و کاربردی است.

تمیز کردن لوله و اتصالات سیفون روشویی

گاهی اوقات گرفتگی لوله فاضلاب مربوط به مسیر قبل از ورود به فاضلاب است و برای برطرف کردنش نیز باید فقط اتصالات سیفون را بررسی و در صورت نیاز تمیز کنیم.

این روش شاید در نگاه اول کمی سخت و غیر عادی باشد، اما در عمل بسیار ساده و آسان است و برای انجام دادن آن نیازی به فرد متخصص و دست به آچار نداریم. فقط کافیست چند نکته را رعایت کرده و کار را شروع کنید.

اولین نکته این است که از فرآیند باز کردن اتصالات سیفون فیلم بگیرید تا هنگام بستن آن دچار دردسر نشوید و یک راهنمای خوب برای تکمیل کار داشته باشید.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب

بعد از تنظیم دوربین حالا وقت این است که سیفون زیر سینک را باز کنید و آن را کاملا تمیز کنید. استفاده از شوینده مناسب، فرچه و آب گرم در این کار به شما کمک ویژه ای خواهد نمود. خیلی مواقع آشغال غذا، چربی و روغن درون سیفون جمع می شوند و نقش یک فیلتر را برای عبور آب بازی می کنند و مسیر خروجی فاضلاب را مسدود میکنند.

نکته مهم

اگر دقت کرده باشید در زیر سینک ظرفشویی لوله ای خرطومی شکل وجود دارد که با آن در مسیری یک U را درست می کنند. این U یک انحراف را در مسیر عبور آب ایجاد می‌کند تا جلوی عبور اجسام را بگیرد.

اگر انگشترتان در فاضلاب بیفتد، این لوله خرطومی برای شما نقش یک فرشته نجات را بازی خواهد کرد اما در حالت عادی نیز این لوله جلوی عبور سایر اجسام را می گیرد و به مرور زمان باعث مسدود شدن راه عبور آب می شود.

به همین دلیل احتمال دارد گرفتگی به خاطر پر شدن آن باشد و رسیدگی به وضعیت آن برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب بسیار موثر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که استفاده از یک سطل در زیر سیفون به شما کمک میکند که تا در حین تمیزکاری آشپزخانه را کثیف نکنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 مهر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *