افتتاح حساب ترکیه
رسوب زدایی سینک ظرفشویی

رسوب زدایی سینک ظرفشویی از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود رسوب روی سینک علاوه بر ظاهری نامناسب، باعث تجمع باکتری و انواع آلودگی نیز می شود. ترفند های خانگی برای رسوب زدایی سینک ظرفشویی را در شادمگ بخوانید.

چرا رسوب زدایی سینک ظرفشویی اهمیت دارد ؟

معمولا سینک استیل ظرفشویی، رنگ نقره‌ای دارد و به خاطر همین رنگ، بسیاری تصور می‌کنند که سینک ظرفشویی‌شان نیازی به شستشو و تمیز کردن ندارد و سینک استیل ظرفشویی به دلیل ارتباط با آب و مواد شوینده همیشه تمیز است. با این حال بهتر است بدانید که باکتری و ویروس‌ها روی سطح استیل و فلزی طول عمر بیشتری دارند و رطوبت سینک به رشد باکتری نیز کمک می‌کند.

رسوب زدایی سینک ظرفشویی گرانیتی

میوه و سبزیجات با تمام آلودگی‌ها در سینک ظرفشویی شسته می‌شوند و ظرف‌ها داخل سینک تمیز می‌گردند. در صورتی که در تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل غافل شوید، ممکن است باکتری‌ها وارد میوه و سبزیجات یا غذاها شوند. در این صورت شستن سینک ظرفشویی به دلیل افزایش سلامت و بهبود سبک زندگی سالم اهمیت بسیاری دارد.

بررسی انواع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی انواع مختلفی دارد. سینک‌های آشپزخانه از نظر ابعاد، نوع نصب و متریال به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در این مقاله انواع سینک ظرفشویی از نظر متریال را بررسی می‌کنیم زیرا جنس سینک در روش تمیز کردن و حتی میزان جرم و لک پذیری موثر است.

سینک ظرفشویی استیل

بهترین روش برای تمیز کردن سینک ظرف‌شویی استیل استفاده از آب و صابون است. هرچند وقت یک بار از آب و صابون برای تمیز کردن سینک خود استفاده کنید. همچنین سرکه و جوش شیرین برای از بین بردن جرم سینک ظرف‌شویی استیل مناسب است. برای تمیز کردن سینک استیل از سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید و از اسکاچ نرم برای این منظور استفاده کنید.

سینک استیل پرکاربردترین و پرفروش ترین نوع سینک ظرف‌شویی است و به نحوی ارزان ترین مدل آن نیز هست. سینک استیل با بیشتر انواع دکوراسیون همخوانی دارد و تعویض آن نیز ساده و کم هزینه خواهد بود.

رسوب زدایی سینک ظرفشویی استیل

سینک ظرفشویی گرانیتی

سینک‌های گرانیتی تنوع رنگ و طرح بالایی دارند. این سینک‌ها مقاومت بالایی دارند و بسیار زیبا و مدرن هستند. بااین حال قیمت بالایی نیز دارند.

پاک کردن سینک گرانیتی آسان است. آب و صابون و سرکه سفید بهترین مواد شوینده برای سینک گرانیتی هستند.

سینک ظرفشویی شیشه‌ای

سینک شیشه از سکوریت نشکن ساخته شده و یک سینک زیبا، مجلل و گرانقیمت به شمار می‌رود. این سینک برای خانواده‌هایی که زیاد از سینک استفاده می‌کنند مناسب نیست مگر اینکه با تعویض آن مشکلی نداشته باشند.

سینک شیشه‌ای را با آب و صابون، سرکه و شیشه پاک کن می‌توان تمیز کرد. آب و صابون برای نظافت روزانه و شیشه پاک کن برای لک‌ها و آلودگی‌های بیشتر مناسب است.

اصول چیدن سینی مزه با انواع میوه و آجیل برای تولد و مهمانی

سینک ظرفشویی سنگی

سینک‌های سنگی و مرمری نیز بسیار زیبا و لوکس هستند. مقاومت بالایی دارند و البته وزن سنگینی نیز دارند. تمیز کردن این سینک‌ها راحت است و با آب و صابون می‌توانید این سینک را تمیز کرده و با سرکه ضدعفونی کند ولی متاسفانه پس از مدتی رنگ سینک مرمری کدر می‌شود.

روش رسوب زدایی سینک ظرفشویی

1. سینک ظرفشویی را خالی کنید

پیش از تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل، ابتدا ظرف‌های کثیف را بشویید و آن را از هر گونه ظرف کثیف خالی کنید. سپس تکه‌های غذا، تفاله چای، میوه یا سبزیجات را از داخل سینک پاک کنید تا مواد غذایی مانده باعث تجمع باکتری نشود.

توصیه می‌کنیم به منظور بهداشت بیشتر، یک سبد کوچک داخل سینک ظرفشویی قرار دهید تا تفاله چای را داخل آن بریزید. با این حال شما باید هر روز سبد داخل سینک را خالی کند که خود موجب آلودگی و تجمع باکتری‌ها نشود.

رسوب زدایی سینک ظرفشویی با روش خانگی

2. از آب داغ و مایع ظرفشویی استفاده کنید

از ساده‌ترین روش‌های پاک کردن سینک ظرفشویی استیل، استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ است. مایع ظرفشویی قدرت پاک‌کنندگی چربی و جرم بالایی دارد. از این رو مقداری مایع ظرفشویی روی یک دستمال نخی یا اسفنج بریزید و تمام ظرفشویی را تمیز کنید.

بسیاری از افراد در تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل از سیم ظرفشویی یا اسکاچ استفاده می‌کنند. در واقع سیم ظرفشویی باعث خراشیده شدن سینک استیل می‌شود و درنتیجه تجمع باکتری‌های در خراش‌های سینک افزایش می‌یابد.

در پایان آب داغ روی سینک بریزید و ترکیب مایع ظرفشویی را کاملا پاک کنید. آب داغ خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد که خود نیز می‌توانند تا حدودی جرم روی سینک ظرفشویی استیل را از بین ببرد که این روش بسیار آسان است.

3. جوش شیرین و لیمو پاک‌کننده‌های قوی هستند

اگر نمی‌خواهید از مایع ظرفشویی استفاده کنید یا به مواد پاک‌کننده شیمیایی حساسیت دارید، می توانید از جوش شیرین و لیمو استفاده کنید. این دو پاک‌کننده جزء پاک‌کننده‌های قدیمی و پرقدرت محسوب می‌شوند که تاثیر زیادی در تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل دارند.

مقداری جوش شیرین را با کمی آبلیمو ترکیب کنید. این ترکیب را داخل سینک استیل ظرفشویی بریزید و تا 10 دقیقه صبر کنید تا کاملا جرم و چربی از داخل سینک پاک شود. سپس با آب داغ داخل سینک را کاملا بشویید.

در صورتی که جوش شیرین به سادگی از سینک استیل پاک نشد، می‌تواند از یک مسواک نرم استفاده کنید تا این ترکیب کاملا از ظرفشویی پاک شود. توصیه می‌کنیم این روش را حداقل یک بار در هفته انجام دهید تا سینک ظرفشویی‌تان کاملا ضدعفونی شود.

از این روش برای تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات نیز می توانید استفاده کنید.

4. آرد ظرفشویی استیل را درخشان می‌کند

یکی از روش‌های ساده درخشان کردن سینک ظرفشویی استیل، استفاده از آرد است. از این جهت ابتدا سینک استیل ظرفشویی را با یک حوله، کاملا خشک کنید تا اثری از لکه آب باقی نماند. در صورتی که لکه آب داخل سینک باشد، آرد تبدیل به خمیر می‌شود و تاثیری در درخشان کردن سینک استیل ندارد.

شلوار جین رو اینطوری باید بشورین ؛ بدون تغییر تو رنگش هزار سال استفاده کن !

مقداری آرد روی سینک بریزید و کمی صبر کنید. آرد نه تنها باعث درخشان شدن سینک استیل می‌شود، بلکه هر گونه لکه را از روی سینک پاک می‌کند و سینک ظرفشویی همچون روز اول درخشان می‌شود. سپس با یک دستمال تمیز آرد را از سینک پاک کنید و در نهایت سینک ظرفشویی را با آب داغ بشویید تا شاهد درخشش آن شوید.

5. ظرفشویی را ضدعفونی کنید

با وجود افزایش بیماری‌های عفونی و ویروسی در این سال‌ها، توصیه می‌کنیم به منظور رعایت بیشتر بهداشت و حفظ سلامت خود و خانواده‌تان، پس از استفاده از سینک ظرفشویی و شستن میوه و سبزیجات، آن را با الکل یا ژل مخصوص، ضدعفونی کنید. اسپری الکل کمک بسزایی در از بین بردن باکتری و ویروس‌ها دارد.

6. سرکه سفید لکه‌های سینک ظرفشویی استیل را پاک می‌کند

سرکه سفید یک پاک‌کننده قدیمی و قوی است که مانع حساسیت پوستی می‌شود. در صورتی که روی سینک ظرفشویی استیل لکه آب، چربی یا لکه غذایی قرار دارد، بهترین روش پاک کردن لکه سینک استیل، استفاده از سرکه سفید است که به سادگی لکه‌های را پاک و تمیز می‌کند.

برق انداختن شیرآلات - رسوب زدایی سینک ظرفشویی

7. استفاده از شوینده های شیمیایی برای رسوب زدایی سینک ظرفشویی

روش دیگر برای شستشو و جرم گیری ظرفشویی استفاده از مواد شوینده شیمیایی است. برای تمیز کردن سینک ظرفشویی می توانید از پاک کننده شیشه و همچنین انواع پودرهای آنزیم شستشو استفاده کنید. از دیگر شوینده های شیمیایی موجود می توان به مایع ظرفشویی و صابون مایع اشاره کرد. برای استفاده از این مواد شیمیایی ، باید محلول کف تهیه کنید و سطوح سینک با اسفنج تمیز شود.

8. استفاده از پولیش برای رفع لکه اسید از روی سینک

اگر لکه های جرم یا لکه اسید با روش های فوق برطرف نشد ، باید از پولیش یا همان جلاسنج سینک ظرفشویی استفاده کنید. خیلی از شرکت‌ها در هنگام فروش سینک ظرفشویی یک پولیش هم به همراه آن قرار می‌دهند. اما در صورتی که در هنگام خرید پولیش به همراه سینک نبود این محلول را می‌توانید از بازار تهیه کنید.

انواع جلاسنج فلزات در بازار وجود دارد که می توانید آنها را از فروشگاه ابزار و یا آنلاین خریداری کنید.برخی از این جلاسنج‌ها عبارتند از:

  • جلاسنج
  • مادرز
  • اتوسل

از این تکنیک برای برق انداختن شیرآلات نیز استفاده کنید.

9. جوش شیرین برای رسوب زدایی سینک ظرفشویی

یکی از بهترین شوینده های سینک استیل است. محلول آب جوش و جوش شیرین است. این ترکیب می تواند به خوبی لکه و جرم سینک استیل را بر طرف کند. این محلول را روی سینک بریزید و با یک اسفنج بمالید. پس از آن به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید و سینک را بشویید.

10. استفاده از نمک در شستشوی سینک

نمک خشک را روی سینک ظرفشویی بریزید و 30 دقیقه صبر کنید تا نمک اثر بگذارد. بعد از این مدت ، پس از این مدت زمان سینک را بشویید تا ظرفشویی تمیز شود.

دعای رفع دلشوره و اضطراب ؛ آرامش دهنده فوری قلب

نکاتی برای تمیز ماندن و طول عمر بیشتر سینک ظرفشویی

پیش‌تر در مورد جرم گیری سینک ظرفشویی صحبت کردیم، اما اگر تصمیم دارید سینک ظرفشویی شما همیشه تمیز بماند و طول عمر آن افزایش پیدا کند، نکاتی که در ادامه گفته می‌شود را رعایت کنید:

سینک گرانیتی - رسوب زدایی سینک ظرفشویی

۱. ترکیب سرکه و جوش شیرین را برای تمیز کردن سینک به کار نبرید. مراقب باشید که جوش شیرین و سرکه را با یکدیگر ترکیب نکنید. ترکیب این دو باید داخل مجرای خروجی رخ دهد زیرا واکنش شیمیایی بین این دو بهتر است که در درون مجرای خروجی سینک باشد تا بازدهی بیشتری داشته باشد.

۲. آب‌لیمو را بیشتر از ۱۰ دقیقه روی سینک لعاب دار قرار ندهید. اگر سینک شما لعابی است، اجازه ندهید بیشتر از ۱۰ دقیقه آب لیمو بر روی آن باقی نماند زیرا آب لیمو می‌تواند لعاب ظرفشویی شما را از بین ببرد و به جای تمیز شدن سینک نتیجه‌ای برعکس داشته باشد.

۳. پس از هر بار استفاده از سینک آن را خشک و تمیز کنید. بهترین کار برای تمیز ماندن سینک، جلوگیری از کثیف شدن آن است اجازه ندهید لکه و جرم بر روی سینک شما بنشیند که پاک کردن آن سخت شود. از همین رو بهتر است از یک برس آشپزخانه یا پد برای تمیز کردن سینک استفاده کنید. بعد از هربار استفاده از سینک بهتر است آن به‌طور مامل خشک و تمیز کنید. این کار کمک بزرگی به انباشته شدن رسوبات و جرم بر روی سینک می‌کند.

4- اجازه ندهید مواد شوینده و سفید کننده شیمیایی روی سینک ظرفشویی باقی بمانند. زیرا این مواد باعث ایجاد لکه روی سینک ظرفشویی می شوند که با گذشت زمان تیره می شوند. بنابراین بهتر است بعد از استفاه از سینک برای جلوگیری از چنین اتفاقی مقداری جرم گیر بر روی سینک بریزید که لکه‌ها را به‌خوبی پاک کند.

آیا نوع نصب سینک در نحوه تمیز کردن آن تاثیر دارد ؟

در مدل توکار، رطوبت و قطرات آب به سادگی می‌توانند وارد سطح کابینت شوند. به همین دلیل خشک کردن اطراف سینک بعد از هر بار استفاده ضروری است. باقی ماندن آب و رطوبت روی کابینت می‌تواند بعد از مدتی باعث پوسیدگی آن شود. البته این آسیب بیشتر در کابینت‌های ام دی اف اتفاق می‌افتد. اگر کابینت شما از متریال ضد آبی مثل کورین باشد، نگرانی بابت پوسیدگی آن وجود ندارد.

اگر حوصله خشک کردن مداوم اطراف سینک را ندارید بهتر است از مدل‌های روکار استفاده کنید. در سینک روکار اگر آب به اطراف پخش شود روی صفحه سینک و در محدوده لبه قرار می‌گیرد. به همین دلیل نگرانی از بابت آسیب به صفحه کابینت اطراف وجود ندارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

21 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *