رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه و سینک باید در اولویت قرار بگیرد؛ زیرا علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، باعث تولید و تجمع باکتری و آلودگی نیز می شود. اما جای نگرانی نیست زیرا بدون نیاز به لوله باز کن های صنعتی و تنها با ترفندهای خانگی می توانید این بوی ناخوشایند را از بین ببرید.

دلیل بوی بد فاضلاب در خانه چیست ؟

بوی بد فاضلاب نشان دهنده نشت گاز سمی سولفید هیدروژن یا گاز فاضلاب به داخل منزل است.این بو می تواند دائمی باشد و یا فقط در زمانهای مختلفی به مشام برسد ، می تواند بسیار غلیظ باشد و یا بوی رقیقی داشته باشد.

بوی بد سینک - رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

همانطور که شما هم احساس کرده اید این بو می تواند بویی شبیه بوی تخم مرغ گندیده یا ماهی یا لاشه گندیده داشته باشد.می تواند در آشپزخانه ، توالت ، حمام و یا هرجای دیگر از ساختمان به مشام برسد. ساده ترین راه برای رهایی از این مشکل استفاده از محصولات تمیز کننده تجاری است.

با این حال، آن ها دو ضرر مهم دارند:اول، آن ها لوله هارا تمیز می کنند ، اما اگر به طور منظم استفاده شوند ، باعث پوسیدگی لوله کشی منزل می شوند علاوه بر آن، آن ها گازها و بوهایی را رها می کنند که تنها افراد خاصی می توانند آن را تحمل کنند. آن ها به طور خاص بر افرادی که آلرژی یا آسم دارند تاثیر منفی می گذارند.

علت بوی بد فاضلاب در سینک و آشپزخانه چیست ؟

از علت‌های بوی فاضلاب سینک ظرفشویی و بوی بد لوله سینک می‌توان به خشک بودن شتر گلویی، وجود جامدات و فضولات در شتر گلویی، گازهای سپتیک، فاسد شدن پسماند مواد غذایی در لوله، پر شدن چاه و نشت چاه اشاره کرد. همچنین گاهی علت بوی بد در آشپزخانه می‌تواند به علت تجمع مواد غذایی در فاضلاب سینک یا رسوب گرفتگی در لوله‌های ماشین لباسشویی باشد. ازین رو تمیز کردن ماشین لباسشویی از اهمیت بالایی برخوردار است.

گاهی نیز ممکن است بوی بد فاضلاب از دریجه کئلر به مشام برسد، که علت این بو استاندارد نبودن لوله ونت فاضلاب است و کولر نباید در نزدیکی این لوله نصب شود. در برخی خانه‌ها، به خصوص خانه‌های قدیمی ممکن است در هنگام بارندگی بوی فاضلاب در فضا بپیچد، علت این بو می‌تواند بالا آمدن آب چاه فاضلاب باشد.

ترفند های رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه با جوش شیرین

آب با سرکه و جوش شیرین

تنها چیزی که برای این روش نیاز دارید نصف لیتر آب گرم، کمی سرکه و جوش شیرین است.

این مراحل را باید دنبال کنید:

آب را به کاسه به همراه 200 میلی لیتر سرکه اضافه کنید.

100 گرم جوش شیرین اضافه کنید.

می بینید واکنش شیمیایی رخ می دهد. بنابراین سریعا مخلوط را در فاضلاب بریزید.

پس از نیم ساعت، یک لیتر آب جوش بریزید.

همانطور که می بینید، این روشی مقرون به صرفه و ساده برای خلاص شدن از بوی بد ناشی از فاضلاب آشپزخانه تان است. همچنین می توانید از این کار برای بوی زننده حمام و توالت استفاده کنید.

شستن سینک - رفع بوی بد فاضلاب

ریختن آب در شتر گلو برای رفع بوی بد فاضلاب

وظیفه شتر گلو جلوگیری از نفوذ گاز به خارج از طریق نگه داشتن آب است. اگر دستشویی شما دارای شتر گلو بود باید آن را بررسی کنید که آیا آب را نگه می‌دارد یا خیر. اگر آب در آن قرار نداشت، می‌توانید با ریختن آب مانع از خروج گازهای بد بو شوید و این کار را باید مرتبا تکرار کنید و نگذارید خشک شود. فنر زدن لوله فاضلاب در مواقعی که شدت گرفتگی لوله فاضلاب زیاد بوده یک راهکار مناسب به شمار می‌آید.

راهکارهای موثر و فوری برای رفع بوی بد کفش و پا

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه با نمک ، یخ ، لیمو 

می خواهیم بوی بد فاضلاب را ازبین ببریم و دستورالعمل زیر چیز دیگری است. از یخ و نمک برای از بین بردن پس مانده های مواد غذایی که در فاضلاب گیر می افتند ، استفاده کنید. چطور ؟آسان است:تکه های یخ را به اطراف بریزید و نمک را به داخل لوله فاضلاب بریزید.

هرچقدر نیاز است تکرار کنید و در نهایت مقداری پوست لیمو را اضافه تا بوی مرکبات بدهد.

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه با لیموترش

ترکیب نوشابه و جوش شیرین برای رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

نوشابه ترکیب شیمیایی خاصی دارد که می‌تواند در رفع گرفتگی لوله به شما کمک کند. ترکیبات موجود در نوشابه همراه با جوش شیرین باعث حل شدن و نرم شدن عامل گرفتگی در لوله می‌شود.

در این روش یک پیمانه جوش شیرین تهیه کنید و در فاضلاب بریزید و بلافاصله روی آن مقداری نوشابه بریزید و به مدت یک ساعت آن را رها کنید، سپس بعد از یک ساعت آب سرد را در چاه فلضلاب بریزید تا مواد و عامل بو را بشوید. این ترکیب قدرت بالایی برای رفع رسوب‌گذاری و چربی دارد.

حذف بوهای بد با آب و مخمر

این ترکیب معمولا نتایج بسیار خوبی دارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک مخمر نان و آب است.

یک فنجان آب به جوش بیاورید. یک بسته مخمر اضافه و بگذارید حل شود.

این مخلوط را در فاضلاب آشپزخانه بریزید و بگذارید تمام شب بماند. این ترفند ساده و ارزان نیز می تواند در حمام و رختشوی خانه به کار رود.

جوش شیرین و سرکه سفید 

این مشابه گزینه اول است، اما فرآیند آن کمی متفاوت است. یک فنجان جوش شیرین را زمانی که خشک است ،درون فاضلاب بریزید و مطمئن شوید تازه بسته جدید را خریده اید .

یک ظرف کوچک سرکه سفید اضافه کنید، که بلافاصله شروع به فوم می شود. بعد از 15 دقیقه، کمی آب به پایین سرازیر می شود. این مراحل ساده هر گونه بوی بد را از فاضلاب آشپزخانه از بین خواهد برد.

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه آب جوش

قدرت آب ساده را دست کم نگیرید. اگر به تازگی برای چیزی آب جوشانده‌اید، به عنوان مثال برای پخت ماکارونی یا دم کردن چای، اجازه ندهید آب جوش روی اجاق گاز خنک شود. در عوض، آن را در سینک ظرفشویی بریزید. در صورت ملایم بودن بوی بد، این کار ممکن است برای از بین بردن بوی بد آشپزخانه کافی باشد.

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه با آب جوش

در غیر این صورت، برای تقویت قدرت تمیز کنندگی، به سراغ گزینه‌های بعدی این لیست بروید؛ اما همانطور که مشاهده می‌کنید، در نهایت تمام روش‌ها به استفاده از آب جوش ختم می‌شوند!

استفاده از ترفند آب جوش برای پاک کردن آشغال از لوله‌های گرفته‌ شده و آلوده، یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای از بین بردن بوی بد آشپزخانه محسوب می‌شود. هر بار که کتری را می‌جوشانید، به جای آنکه بگذارید آب دوباره خنک شود، باقیمانده آن را در سینک ظرفشویی بریزید. این کار علاوه بر رفع گرفتگی باعث برق انداختن سینک ظرفشویی نیز می شود. اگر اهل استفاده مداوم از چای یا قهوه باشید، انجام منظم این کار می‌تواند شما را از رفتن به سراغ روش‌های بعدی بی‌نیاز کند.

استفاده از سرکه داغ برای رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

دفعه بعدی که با استفاده از سرکه قهوه‌ساز خود را تمیز می‌کنید، اجازه ندهید سرکه استفاده شده سرد شود؛ سرکه را درون سینک ظرفشویی ریخته و و از آن برای از بین بردن بوی بد آشپزخانه استفاده کنید.

تشخیص تخم مرغ تازه از تخم مرغ کهنه بدون پختن | این چند روش را امتحان کن !

آیا استفاده از بوگیر در رفع بوی بد فاضلاب به شما کمک می‌کند ؟

بوگیر تنها یک ماده خوشبو کننده فضا است و استفاده از آن زمانی که گرفتگی لوله و مشکلات این چنینی وجود داشته باشد اثر بخش نیست. استفاده از بوگیر در این شرایط مثل این است که شما به لباس کثیف و بد بوی خود عطر بزنید و  توقع داشته باشید بوی بد آن رفع شود. استفاده از بو گیر در شرایط عادی که دوست دارید فضای منزل یا سرویس بهداشتی شما معطر باشد پیشنهاد می‌شود.

توصیه هایی برای جلوگیری از بروز بوی بد فاضلاب در آشپزخانه

بوی آشپزخانه هنگام آشپزی خیلی بد نیست، اما چه کسی دوست دارد با بوی شام شب گذشته در آشپزخانه از خواب بیدار شود؟

یک راه حل: به جای تلاش برای از بین بردن بوی مواد غذایی پس از تثبیت شدن آن‌ها، استراتژی خود را تغییر داده و سعی کنید از پخش شدن بوی غذا و نشستن آن بر روی دیوارها، منسوجات پارچه‌ای و هوای آشپزخانه جلوگیری کنید. اگر به دنبال راه حل‌هایی طبیعی و خانگی برای از بین بردن بوی بد آشپزخانه هستید، می‌توانید از این روش‌های اثبات شده کمک بگیرید.

بوی بد آشپزخانه - رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

از فیلتر کربن فعال استفاده کنید

مطمئنا، استفاده از صفحه اسپلتر (نوعی پوشش توری که روی تابه یا قابلمه قرار می‌گیرد) باعث می‌شود تا غذا و مایعات در هنگام پخت و پز بر روی اجاق گاز یا صفحه پشتی آن پاشیده نشود، هرچند این کار تاثیر کمی بر جلوگیری از پخش شدن بوی غذا در آشپزخانه می‌گذارد. اما فیلتر کربن فعال در هنگام آشپزی بوی غذا را تا حدود زیادی به خود جذب می‌کند؛ این بدان معنا است با استفاده از این دو محصول ساده، کاشی‌های کثیف و بوی بد آشپزخانه می‌توانند به خاطراتی در گذشته دور تبدیل شوند.

محلول آب و سرکه را بر روی اجاق گاز بجوشانید

بخار یکی دیگر از روش‌های قدرتمند برای از بین بردن بوی بد آشپزخانه است. اگر قصد تهیه غذایی را دارید که نمی‌خواهید بوی آن تا مدت‌ها در آشپزخانه باقی بماند، یک فنجان سرکه را با یک فنجان آب در یک قابلمه کوچک بجوشانید. بعد از افزودن سرکه و آب به قابلمه یا شیرجوش، آن را روی شعله ملایم قرار دهید تا در طول آشپزی به آرامی بجوشد و بوهای موجود در هوا را به خود جذب کند. استفاده همزمان از هود می‌تواند تاثیر این روش را دوچندان کند. فقط تمیز کردن چربی هود را از یاد نبرید.

در حین آشپزی، گلبرگ‌های خشک شده و ادویه‌‌جات معطر را آهسته بجوشانید. نیم جوش نگه داشتن ظرفی از گلبرگ‌های خشک شده و ادویه‌جات معطر (مانند پوست نارنج، لیمو، میخک و چوب دارچین) در آب، باعث از بین رفتن بوی بد آشپزخانه در طی فرآیند پخت و پز می‌شود.

همانند محلول سرکه و آب، بخار مواد معطر نیز باعث جذب بوهایی می‌شود که نمی‌خواهید در آشپزخانه ماندگار شوند. اما برتری این روش در مقایسه با سرکه این است که علاوه بر از بین رفتن بوی بد آشپزخانه، منزل شما از رایحه‌ای مطبوع و دلپذیر پر می‌شود. پوست مرکبات در از بین بردن بوی بد بسیار قدرتمند عمل می‌کند.

از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید

همچنین توصیه می‌شود هنگام آشپزی، یک دستگاه تصفیه هوای کوچک و قابل حمل را در کنار محل آشپزی قرار داده و روشن کنید. این نه تنها یک راه حل مناسب برای خوشبو کردن آشپزخانه شما قبل از پخش شدن بوی بد، خصوصا بوهای مربوط به دود، است، بلکه باکتری‌ها، ویروس‌ها، کپک‌ها و موی حیوانات خانگی را نیز از هوا جدا می‌کند. دستگاه تصفیه هوا به خوشبو کردن اتاق‌هایی که همین حالا نیز بوی بدی دارند کمک خواهد کرد.

مدیریت ذهن در 5 دقیقه روزانه

یک کاسه جوش شیرین را نزدیک محل آشپزی نگه دارید

جوش شیرین به جای پوشاندن بوها، به معنای واقعی کلمه آن‌ها را جذب می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که در هنگام درست کردن چیزهای بالقوه متعفن، مخصوصا غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، ماهی یا سبزیجات، یک کاسه جوش شیرین را نزدیک خود نگه دارید. از آنجا که بیشتر بوهای نامطبوع اسیدی هستند، یک ماده خنثی کننده مانند جوش شیرین باعث متعادل شدن pH شده و بوی بد را در طول آشپزی از بین می‌برد.

اطمینان حاصل کنید که یخچال شما روی دمای مناسب تنظیم شده است

با دور ریختن موادی که تاریخ انقضایشان گذشته است می‌توان تا حدود زیادی از بوی بد یخچال جلوگیری کرد، اما اگر یخچال شما همچنان بوی بدی از خود متصاعد می‌کند، ممکن است مشکل از دمای یخچال باشد. برای آنکه یخچال شما بو نگیرد، مطمئن شوید که دمای آن بر روی 5 درجه سانتی‌گراد یا پایین‌تر تنظیم شده باشد.

دمای بالاتر باعث می‌شود تا مواد غذایی با سرعت بالاتری فاسد شوند که منجر به تولید بوی نامطبوع در آشپزخانه می‌شود. اگر فکر می‌کنید دماسنج داخلی یخچال شما قدیمی یا خراب شده است، می‌توانید یک دماسنج ارزان قیمت خریداری کرده و از قفسه‌های میانی یخچال آویزان کنید.

گرفتگی سینک ظرفشویی - رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

مقداری جوش شیرین در سطل آشغال خود بپاشید

جوش شیرین یک ابرقهرمان مقرون به صرفه در از بین بردن بوی بد آشپزخانه، و ده‌ها چیز دیگر، است. برای اینکه پس از دور انداختن مواد غذایی بدبو (مانند ماهی)، بوی بد آشپزخانه شما را فرا نگیرد، قبل از دور انداختن هر چیزی مقداری جوش شیرین در کیسه زباله بپاشید.

توصیه می‌شود مقداری جوش شیرین را در یک نمکدان بزرگ نگه دارید تا این کار ساده‌تر و سریع‌تر انجام شود. همچنین می‌توانید کمی جوش شیرین را در کیسه‌های زباله‌ای قرار دهید که از قبل بدبو شده‌اند.

کف سطل آشغال را با خاک بستر گربه بپوشانید

از آنجا که خاک بستر گربه برای جذب بوهای مربوط به گربه طراحی شده است، پوشاندن کف سطل آشغال با خاک بستر گربه، پیش از آنکه کیسه زباله را در آن قرار دهید، همین کار را انجام می‌دهد. فقط مطمئن شوید که در صورت خیس شدن خاک بستر، آن را تعویض کنید.

جلوگیری از بروز بوی بد در آشپزخانه

جلوگیری از بروز بوی بد در آشپزخانه آسان است. تمام آنچه نیاز دارید چند عادت خوب و تعهد به یک روتین ساده است. برای جلوگیری از بروز بوی بد در آشپزخانه موارد زیر را امتحان کنید.

  • برای جلوگیری از ورود توده‌های غذایی به لوله‌های خود، یک توری محافظ بر روی دریچه سینک ظرفشویی قرار دهید.
  • از ریختن چربی‌ و روغن‌ در سینک ظرفشویی خودداری کنید. در عوض، از حوله‌های کاغذی برای جذب کردن یا خرد کردن چربی‌های موجود در قابلمه یا تابه پیش از شستشو استفاده کنید.
  • هر بار که کتری را می‌جوشانید، آب اضافی را در سینک بریزید تا باکتری‌های تولیدکننده بوی بد از بین بروند و از رسوب کتری نیز جلوگیری شود.
  • یک بار در هفته مقداری جوش شیرین در فاضلاب آشپزخانه بریزید. همچنین اگر برای مدتی منزل خود را ترک می‌کنید، پوشاندن دریچه سینک ظرفشویی با جوش شیرین باعث جلوگیری از بروز بوی بد در آشپزخانه شما می‌شود.
  • لوله‌های فاضلاب آشپزخانه را به‌طور مرتب سرویس کنید. اگر یک لوله‌کش حرفه‌ای آشپزخانه شما را به طور منظم بررسی کند، می‌توانید از تمیز ماندن آن‌ها مطمئن باشید

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *