افتتاح حساب ترکیه
شستن سرامیک - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌ یکی از بزرگترین مشکلاتی است که خانم های کدبانوی تر و تمیز با آن دست و پنجه نرم می کنند. شادمگ از ترفندهایی با شما صحبت میکند که باحتی بتوانید بدون استفاده از مواد مضر کپک دستشویی و حمام‌ را از بین ببرید.

عوامل تأثیرگذار در رشد کپک دستشویی و حمام‌

در قدم اول برای جلوگیری از رشد قارچ در آینده باید برخی از نکات را رعایت کنید. علاوه بر تأمین تهویه مناسب، مطمئن شوید هیچ‌کدام از شیرآلات چکه نمی‌کنند و از منبع دیگری رطوبت وارد فضای حمام نمی‌شود. با ایجاد رطوبتی که در اثر این موارد به وجود می‌آید، قارچ در عرض چند روز رشد می‌کند.

کاشی ریز - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

فراموش نکنید که باید از عایق حرارتی مناسب و با کیفیت استفاده کرد و نورپردازی حمام را هم به درستی انجام داد. می‌توانید از رطوبت‌گیر هم در فضا استفاده کنید تا رطوبت به دام افتاده در حمام و سرویس بهداشتی را از بین ببرد. زمانی که خیالتان از همه موارد راحت شد، می‌توانید برای از بین بردن کپک‌های موجود در حمام دست به کار شوید. تمیز کردن سرامیک دستشویی در اولویت برنامه شما برای از بین بردن کپک دستشویی باشد چون سرویس کثیف مستعد قارچ و کپک است.

علت رویش قارچ در دستشویی

سرویس بهداشتی یکی دیگر از محیط های مرطوب است که بسیار پر تنش است، استفاده مداوم از سرویس بهداشتی باعث می شود که انواع عوامل بیماری زا در آن رفت و آمد داشته باشد. توجه نداشتن به تمیز کردن این محیط و نداشتن تهویه باعث می شود که قارچ ها و کپک های میکروسکوپی قبل از آنکه بفهمید تمام محیط را آلوده کند و شما و خانواده تان ناخواسته چندین بار در طول روز از این محیط بیماری زا استفاده نمایید.

ضد عفونی کردن سرویس بهداشتی می تواند مانع از گسترش قارچ شود اما این تمام راه مبارزه و از بین بردن قارچ و کپک نیست. لازم است شما تمامی سطوح دستشویی را با برس و مواد شوینده تمیز کنید تا هیچ چیزی باقی نماند، کپک ها ممکن است روی یک سطح خیلی کوچک باقی بمانند و در اولین فرصت از غفلت شما استفاده کنند و شروع به تکثیر و گسترش کنند.

پس سعی کنید اگر قارچ و کپکی وجود ندارد مانع از به وجود آمدن آن شوید و اگر وجود دارد آن را ریشه کن نمایید. با محلول های خانگی که یادتان می دهیم باعث برق انداختن سرامیک دستشویی و حمام تان شوید.

صفر تا صد نکات مهم برای خرید قابلمه استیل ؛ زیباترین و جذابترین مدل قابلمه

کاشی زرد شده - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌ برای همیشه !

محیط مرطوب حمام و دستشویی و وجود منافذ کوچک و بزرگ بین درز کاشی ها و دیوارها، اطراف شیرآلات و کف و سقف تمام شرایط مورد نیاز برای رشد قارچ و کپک را به همراه دارد. به همین دلیل به مرور لکه های تیره همراه با بوی بسیار بد و زننده در حمام احساس میشود که همان قارچ و کپک های مزاحم هستند.

برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب راهکارهای متعددی وجود دارد که با توجه به دلیل گرفتگی لوله و نوع مواد موجود در مجرای عبور فاضلاب باید بهترین گزینه را انتخاب نمود.

با توجه به اینکه قارچ و کپک منجر به بیماری های پوستی و تنفسی میشود، به همین دلیل باید هر چه سریع تر آنها را از بین برد. اما بهترین کار این است که رد و اثر هرگونه قارچ و کپک حمام و سریس بهداشتی را برای همیشه از بین برد برای این منظور چند نکته زیر را بهتر است مد نظر قرار دهید:

پس از استفاده از حمام و دستشویی حتما سیستم تهویه را روشن کنید تا نم و رطوبت کاملا خشک شود.
با باز گذاشتن پنجره حمام و دستشویی نه تنها رطوبت از بین میرود، بلکه نور بیرون مانع از رشد قارچ میشود. قارچ و کپک در محیط های تاریک با سرعت بالاتری رشد می کنند.
همیشه بعد از استحمام و استفاده از دستشویی تمام بخش ها را با مواد شوینده مناسب شستشو داده و ضد عفونی کنید.

این موضوع را فراموش نکنید که انتخاب سرامیک سرویس بهداشتی مناسب تا حد زیادی از ایجاد کپک و باکتری پیشگیری می کند.

کاشی کپک زده - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌
سطح روی شیرآلات را با حوله و دستمال تمیز خشک کنید. این سطوح یکی از بهترین نقاط برای رشد قارچ و کپک به شمار می روند.

6 روش برای از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

حتی اگر به همه موارد ذکر شده برای جلوگیری از رشد قارچ دقت کنید هم احتمال وجود قارچ و کپک کم نیست. برخی از انواع قارچ‌ها بسیار سمی هستند و سلامت انسان را به خطر می‌اندازند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای از بین بردن قارچ و کپک حمام سریع اقدام کنید. این روش‌های کاربردی کمک‌کننده هستند:

محلول بوراکس سرکه برای از بین بردن کپک

ترکیبات

۲ قاشق غذاخوری بوراکس
یک‌چهارم پیمانه سرکه
۲ پیمانه آب داغ

ساده ترین روش کاشت انواع سبزی خوردن در گلدان ؛ سبزی تازه و ارگانیک خونگی رو تست کنید

ابتدا همه ترکیبات را درون قوطی اسپری بریزید و آنها را مخلوط کنید. محلول را روی کپک‌های موجود اسپری کنید. بعد از آنکه خود را با دستکش و ماسک برای محافظت از جریان هوا تجهیز کردید، کپک را با استفاده از اسکاچ زبر پاک کنید و سپس با آب بشویید. در مرحله بعد مجدد محلول را روی لکه‌ها اسپری کنید. در انتها هواکش را روشن کنید و اجازه دهید لکه‌ها خشک شوند. از این مرحله به بعد باید موارد لازم برای جلوگیری از تشکیل کپک در آینده را در نظر بگیرید تا دوباره دچار دردسر نشوید. برای ظاهر بهتر هم می‌توانید محل تمیز شده را با رنگ دیوار بپوشانید یا درز بین کاشی و سرامیک‌ها را با دوغاب تازه پر کنید.

شستن کاشی - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

سرکه برای از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

یکی دیگر از روش‌های فوق‌العاده برای از بین بردن کپک حمام موجود روی سقف استفاده از سرکه است. این ماده در زمینه تمیزکاری و خانه‌داری محبوبیت خاصی دارد. ترجیح این است که از سرکه سفید خالص استفاده کنید.

یک بطری اسپری بردارید و سرکه سفید را درون آن بریزید تا بتوانید آن را راحت‌تر روی کپک حمام اسپری کنید. بعد از اسپری کردن سرکه روی کپک‌ها، باقی مراحل را مانند روش قبلی ادامه دهید. نکته مهمی که باید همیشه در ذهن داشته باشید این است که هرگز نباید سرکه را با سفیدکننده ترکیب کرد، زیرا واکنش شیمیایی آنها گازهای بسیار سمی تولید می‌کند.

شستن مبل با سرکه هم از کاربرد های مهم سرکه در تمیز کاری خانه می باشد.

روغن درخت چای

استفاده از روغن درخت چای یکی از قوی‌ترین روش‌های ضدعفونی کننده محسوب می‌شود. با استفاده از این محلول می‌توانید کپک حمام را به سرعت و با روش طبیعی از بین ببرید.

کپک کاشی - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

ترکیبات

۲ قاشق غذاخوری روغن درخت چای
۲ پیمانه آب
یک بطری اسپری بردارید و آن را با محلول درخت چای و آب پر کنید. بعد از اسپری محلول روی محل مورد نظر، مراحل را مانند روش‌های قبلی ادامه دهید. با استفاده از این روش در عرض چند دقیقه کپک حمام محو می‌شود و از بین می‌رود. بعد از پاک شدن قارچ، دیوار آماده پوشش جدیدی از رنگ خواهد بود.

هیدروژن پر اکسید

با وجود آنکه هیدروژن پر اکسید به اندازه روغن درخت چای قدرتمند نیست، ولی این ماده حاوی خاصیت آنتی باکتریالی است و می‌توانید این ویژگی را به عنوان برتری و مزیت در نظر بگیرید. استفاده از هیدروژن پر اکسید برای از بین بردن لکه‌های روی آینه هم پیشنهاد می‌شود.

تکنیک های ساده و موثر برای گشاد کردن کفش تنگ

یک بطری اسپری دار را با هیدروژن پر اکسید پر کنید و آن را مستقیم روی کپک حمام بزنید. به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید. با استفاده از برس می‌توانید جرم و لکه‌های کپک را از روی سطوح پاک کنید. این مراحل را به تعداد دفعات مورد نیاز تکرار کنید.

حمام تمیز - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

استفاده از جوش شیرین و مایع سفید‌کننده برای از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

با استفاده از آب گرم، صابون و جوش‌شیرین می‌توانید بیشتر قارچ‌ها را از بین ببرید.

جوش‌شیرین ماده‌ای ارزان، بی‌بو و ملایم است که برای تمیز کردن این کپک‌ها بسیار مناسب است. برای تهیه شوینده جوش‌شیرین، مواد زیر را با یکدیگر ترکیب و استفاده کنید.

ترکیبات :

یک قاشق چای‌خوری صابون مایع
یک فنجان جوش شیرین
چند قطره اسانس (مرکبات، رزماری، اسطوخودوس، نعناع، اکالیپتوس و (…
آب به مقداری که ترکیب را به شکل خمیر در آوریم

روش انجام کار :

اگر از شوینده جوش شیرین استفاده نمی‌کنید، ۱لیتر آب و نیم لیتر مایع سفیدکننده را با یکدیگر ترکیب کرده و داخل یک ظرف اسپری بریزید.
مکان‌های موردنظر را از این محلول اسپری کنید و منتظر بمانید تا خشک شود.
پس از خشک شدن دوباره اسپری بزنید و محل موردنظر را برس بکشید.
در صورت لزوم این کار را دوباره تکرار کنید تا قارچ و کپک‌ها به کلی از بین بروند.

شستن توالت - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌
اگر نمی‌توانید درزها را کامل تمیز کنید، آن‌ها را مجدداً با گچ آبکی درزگیری کنید

استفاده از آمونیاک برای از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

هرگز آمونیاک را با مایع سفید‌کننده ترکیب نکنید. ترکیب این دو ماده باعث تولید گاز‌های سمی می‌شود که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

همچنین از ترکیب شوینده‌های حاوی آمونیاک مانند بسیاری از شیشه پاک‌کن‌ها و مایع سفیدکننده نیز اجتناب کنید.
حتماً از آمونیاک شفاف استفاده کنید. چند نوع آمونیاک وجود دارد؛ آمونیاک شفاف، کدر و کف‌آلود.
آمونیاک را داخل یک بطری بریزید و بر روی سطوح قارچ زده اسپری کنید.

شستن روشویی - از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

سپس با استفاده از یک برس محل موردنظر را کامل بشویید تا قارچ‌ و کپک‌ها کاملاً از بین بروند. ۱الی ۲ساعت مکان را ترک کنید و در صورت امکان اجازه دهید هوای داخل دستشویی و حمام خارج شود؛ زیرا آمونیاک بوی بسیار تند و ناخوشایندی دارد.
پس از چند ساعت مکان مورد نظر را با یک پارچه یا حوله خشک کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

31 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *