افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی می تواند باعث نونوار شدن ظروف و لوازم پلاستیکی شده و جلوی خرج اضافه را بگیرد. این ترفندها را از شادمگ آموزش ببینید.

روش های از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

ظروف، مبلمان و لوازم جانبی پلاستیکی، زندگی ما رو تغییر داده. پلاستیک بادوام، سبکتر و معمولاً ارزونتر از مواد دیگه هست. اما پلاستیک معمولاً در معرض خراشیدگی هم هست، که باعث می‌شود سطحش کدر به نظر برسه.

پاک کردن خراش ها زمانی که کوچک هستند همیشه راحت تر است. هنگامی که خراش ها زیاد یا عمیق تر می شوند، کار دشوارتر یا غیرممکن می شود.

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

همچنین تمیز کردن منظم به جلوگیری از دائمی شدن لایه سفید کدر روی پلاستیک کمک می کند.

قبل از شروع، باید شدت خراش ها را ارزیابی کنید. مهم است که با حداقل مواد پاک کننده ساینده شروع کنید تا خراش های اضافی ایجاد نشود. در صورت مشاهده آسیب اضافی، فوراً متوقف شوید.

از ناخن برای تعیین عمق خراش استفاده کنید. اگر ناخن به راحتی روی خراش می لغزد، بدون اینکه گیر کند، خراش کم عمق است و معمولاً می توان آن را با یک ساینده ملایم مانند خمیر دندان یا جوش شیرین رفع کرد. اما اگر ناخن‌تان گیر کند، خراش عمیق است و باید از کاغذ سنباده ریز استفاده کنید.

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

چگونه خط و خش پلاستیک را از بین ببریم؟

خاک سطحی را بردارید

ابتدا خاک سطحی را پاک کنید، زیرا ممکن است خراش ایجاد کند. با استفاده از یک دستمال میکروفایبر، مورد را در محلول آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی بشویید. اگر پلاستیک را نمی‌توان در آب فرو برد، ناحیه خراشیده‌ای را که می‌خواهید تعمیر کنید، با پنبه آغشته به الکل ایزوپروپیل (مالش) پاک کنید تا آلودگی سطحی از بین برود.

اگر پلاستیک ظاهری کدر پیدا کرده است، به ازای هر گالن محلول آب گرم و صابون، نصف فنجان سرکه سفید مقطر اضافه کنید تا به بازیابی سطح اولیه کمک کند.

خراش های سبک را با خمیر دندان برطرف کنید

برای خراش های خفیف، به یک ساینده ملایم مانند خمیر دندان یا جوش شیرین نیاز دارید. خمیر دندان حاوی سیلیس است که به از بین بردن لکه های روی دندان ما کمک می کند. از خمیردندان غیرژلی استفاده کنید و آنقدر فشار دهید که ناحیه خراشیده را بپوشاند. با استفاده از دستمال خشک کن مهسان، به صورت دایره های کوچک کار کنید تا خراش ها از بین بروند. محل را مرتباً با آب گرم بشویید و خراش ها را بررسی کنید. ممکن است لازم باشد مراحل را چندین بار تکرار کنید تا خراش ها حذف شوند.

فرمول جادویی برای تمیز کردن فر اجاق گاز ؛ فوری چربی فر رو محو کن

تمیز کردن پلاستیک زرد شده هم معضلی است که راه حل دارد.

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

خراش های سبک را با خمیر جوش شیرین از بین ببرید

جوش شیرین یک ساینده معدنی ملایم است که خراش های روی پلاستیک را از بین می برد. دو قسمت جوش شیرین را با یک قسمت آب ترکیب کنید تا خمیر غلیظی ایجاد شود. دستمال خشک کن مهسان را به خمیر آغشته کنید و آن را روی ناحیه خراشیده بمالید. با حرکت دایره ای کار کنید تا خراش از بین برود.

برای تمیز کردن بطری پلاستیکی از ترفندهای شادمگ کمک بگیرید.

خراش های عمیق تر و کاغذ سنباده مرطوب

کاغذ سنباده معمولی برای پلاستیک خیلی سخت است، بنابراین باید از کاغذ میکرو استفاده کنید. حتی کاغذ سنباده میکرو را باید مرطوب استفاده کرد تا خراش بیشتری ایجاد نکند.

با کاغذ سنباده میکرو کمترین درجه شروع کنید. کاغذ را چند دقیقه در یک کاسه آب خیس کنید تا کاغذ اشباع شود. با استفاده از فشار ملایم و ثابت، ناحیه خراشیده شده را با حرکات دایره ای مالش دهید. پس از چند دایره، پلاستیک را بشویید و پیشرفت خود را ارزیابی کنید. اگر خراش هنوز قابل مشاهده است، سنباده ی سخت تر را امتحان کنید.

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

مطمئن شوید که کاغذ سنباده خیلی مرطوب است و حرکت دایره ای را تکرار کنید. پس از هر بار عبور کاغذ سنباده، پلاستیک را بشویید و حرکت کاغذ سنباده را ریزتر و با تعداد زیاد ادامه دهید تا خراش از بین برود. پلاستیک را برای آخرین بار بشویید و با یک دستمال میکروفایبر خشک کنید.

از این روش می توانید برای تمیز کردن تخته گوشت استفاده کنید.

درخشش و پولیش نهایی

پس از حذف خراش ها، به خصوص خراش های عمیق تر، این ناحیه اغلب کدرتر از بقیه قسمت به نظر می رسد. برای بازگرداندن درخشش، از یک ترکیب پولیش پلاستیکی تجاری استفاده کنید. دستورالعمل های روی پولیش را برای استفاده دنبال کنید یا مقدار کمی از ترکیب را روی یک پارچه تمیز و خشک قرار دهید و ناحیه کدر پلاستیک را با دایره های کوچک جلا دهید. ناحیه را با یک دستمال میکروفایبر بدون پرز بکشید. این کار را تکرار کنید تا درخشندگی دوباره به دست آید.

دعا برای پیدا شدن گمشده و رفع فراموشی

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

عیوب قابل رفع توسط پولیش پلاستیک

خط و خش‌های سطحی

بر اثر تماس سطح پلاستیک به خصوص سطوح پلاستیکی براق با سطوح دیگر و یا اجسام تیز ممکن خط و خش بر روی آن ظاهر شود. به عنوان مثال داشبورد و صفحه نمایش‌گر آمپرها می‌تواند به وسیله کلید خش دار شوند. گر این خط و خش به اندازه تار مو باشد استفاده از پولیش پلاستیک می‌تواند باعث از بین رفتن خط و خش شود.

از این نوع پولیش همچنین می‌توان برای ترمیم لوازم صوتی و تصوری ساخته شده از پلاستیک استفاده کرد.

اکسیداسیون

اکسیداسیون در واقع یک واکنش شیمیایی است که در آن اکسیژن با ساختار‌های مولکولی سطح پلاستیک واکنش نشان می‌دهد. در نتیجه به مرور زمان سطح پلاستیک دچار تغییر رنگ شده و یا به اصلاح اکسیده می‌شود. استفاده از پولیش پلاستیک می‌تواند باعث از بین رفتن اکسیداسیون شود و سطح پلاستیک را به خوبی تمیز و ترمیم کند.

عوامل زیست محیطی مخرب

سطوح پلاستیکی که در خارج از خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند سپر‌ها، آینه بغل‌ها و … همواره در معرض عوامل زیست محیطی مخرب هستند. تابش نور خورشید، باران اسیدی، فضولات پرندگان، شیره درختان، چسبیدن حشرات و ذرات معلق آلوده در هوا ممکن است اثر تخریبی بر روی سطح پلاستیک بگذارد و به مرور زمان ظاهر پلاستیک و یا رنگ آن را از بین ببرد.

از این رو استفاده از پولیش‌های مخصوص پلاستیک می‌تواند این عیوب را رفع کند و همچنین با ایجاد یک لایه محافظ پلیمری بر روی سطح پلاستیک می‌تواند به خوبی از سطح پلاستیک در برابر این عوامل زیست محیطی مخرب محافظت کند.

روش های سنتی رفع عیوب

در گذشته استفاده از کره بادام زمینی و خمیر دندان برای از بین بردن خط و خش از روی سطح پلاستیک بسیار پر کاربرد بوده است. اما با توجه به اهمیت موضوع و استفاده فروان از پلاستیک در صنایع خودرو سازی و تزیینی، تولید کنندگان محصولات مراقبتی از خودرو مانند مادرز امریکا شروع به تولید پولیش خش بر پلاستیک کرده‌اند که نه تنها در مصارف مربوط به خودرو بلکه در مصارف خانگی و تزیینی بسیار پر کاربرد است.

با تمام شدن بنزین ماشین چه کار کنیم ؟ به این دلایل با باک خالی رانندگی نکن !

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

توجه: در صورت استفاده از پولیش پلاستیک ابتدا می‌بایست سطح آن کاملا تمیزی و عاری از هر گونه آلودگی و گرد خاک باشد. بعد از اعمال پولیش بهتر است رسوبات بجا مانده از آن را با دستمال مایکروفایبر پاک شود. همچنین استفاده از پد‌های مخصوص پولیش کاری می‌تواند بازده پولیش را بالا ببرد.

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

در ادامه بحث رفع خط و خش از سطوح مختلف در نمناک چند ترفند وجود دارند که به شما کمک می کنند خراش های روی سطوح پلاستیکی را حذف کنید:

نقص های سطوح صاف پلاستیکی را می توان با استفاده از یک سشوار معمولی و یا یک حرارت کم پنهان کرد، آن را روی حداقل قدرت تنظیم کنید و جریان هوای داغ را در طول سطح آن بزنید، در صورت لزوم، دما را تا زمانی که علائم از بین بروند افزایش دهید، 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و سپس سطح را تمیز کنید تا خراش ها کاملاً از بین بروند.

هم چنین پولیش خودرو می توانند در بازیابی اشیا پلاستیکی موثر باشند، هر گونه کثیفی را از ناحیه آسیب دیده بردارید و سپس محصول را به کار ببرید، با تمیز کردن سطح با یک پارچه lint – free کار را تمام کنید.

محو کردن خراش از روی سطوح پلاستیکی

از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی

خراش روی سطح پلاستیکی نرم را می توانید با یک سشوار گرم پنهان کنید. سشوار را روی درجه کم تنظیم کنید و باد گرم را در طول محل خراشیده شده حرکت دهید. اگر لازم بود حرارت را افزایش دهید و تا زمانی که محل خراش از بین برود کار را ادامه دهید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس سطح را پولیش بکشید تا دیگر خراش ها کاملا ناپدید شوند.

پلیش ماشین نیز می تواند در از بین بردن خراش سطوح پلاستیکی بسیار تاثیر گذار باشد. هر گونه گرد و غبار را از روی منطقه آسیب دیده حذف کنید سپس پولیش را بزنید. در پایان با یک پارچه نرم روی سطح بکشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *