افتتاح حساب ترکیه
پاک كردن دوده از ديوار

پاک كردن دوده از ديوار و سقف یکی از دغدغه‌ خانم‌ های خانه دار است. معمولا زمانی که بخاری ، اجاق گاز و یا شوفاژ در کنار دیوار قرار داشته باشند، دوده می‌زنند و این دوده‌ها باعث ایجاد لکه دوده روی دیوار و سقف می شود، که چهره‌ی خوشایندی به فضای شما نمی دهد. لازم است برای آسان شدن لکه بری دوده از دیوار این مطلب را خوب مطالعه کنید و از نکاتش استفاده کنید.

دوده چیست؟

دوده حاصل احتراق ناقص مواد آلی بوده و به صورت یک پودر سیاه رنگ ظاهر می‌شود. این پدیده که از ذرات ریز کربن تشکیل شده است حاوی مقدار زیادی اسید، فلزات، گرد و خاک، غبار و دیگر مواد شیمیایی می‌باشد و پس از ظاهر شدن یک منظره زشت و یک بوی ناخوشایند را از خود بر جای می‌گذارد.

شستن سقف - پاک كردن دوده از ديوار

دوده بعد از آتش‌سوزی به سطوح اطراف چسبیده و به دلیل خواص اسیدی خود به کیفیت هوای محیط آسیب می‌رساند. همانگونه که اشاره کردیم برای ایجاد دوده به یک آتش‌سوزی نیاز نبوده و این پدیده بر اثر عواملی همچون استفاده بیش از حد از شمع و یا نقص در سیستم تهویه شومینه نیز ایجاد می‌شود.

فراموش نکنید که دوده علاوه بر افزایش احتمال آتش‌سوزی، یک خطر مستقیم برای سلامتی افرادی که در معرض آن قرار دارند، محسوب می‌شود.

آیا تمیز کردن دوده از كاغذ ديواری و دیوار ممکن است؟

بله. شما می‌توانید با در نظر گرفتن بعضی از نکات ضروری، برای تمیز کردن دوده از روی سطوح اقدام کرده و آن را از بین ببرید. البته باید گفت که مراحل این روند وابسته به جنس سطحی که دوده بر روی آن تشکیل شده است، کمی متفاوت بوده و به یک شکل انجام نمی‌گیرد.

با این که از بین بردن این پدیده یک روند دشوار نیست، ممکن است پاک کردن آن از روی برخی سطوح مثلا تمیز کردن کاغذ دیواری کمی پیچیده به نظر برسد. در این مقاله سعی خواهیم کرد از تمام جوانب پاک کردن دوده را بررسی کرده و مراحل آن را ذکر کنیم.

راهکار پاک کردن لکه دوده از روی دیوار

لکه های دوده معمولا روغنی بوده و تمیز کردن آنها نیز کمی مشکل است. برای پاک کردن لکه دوده بهترین راه این است که از مواد قلیایی برای از بین بردن لکه ها استفاده کنیم.

اگر دوده روی دیوار در حد گرد و غبار سرگردان است ابتدا با جارو برقی آنها را تمیز کنید. در مرحله بعد با بخارشوی به جنگ آنها بروید و اگر دوباره موفق نشدید باید به سراغ مواد دیگر رفت. می توانید از پودر رختشویی برای پاک کردن لکه و دوده اطراف بخاری و شوفاژ استفاده کنید. مقداری از پودر را با آب مخلوط کرده و با اسفنج تمیزی روی دوده و لکه بمالید تا پاک شود؛ سپس با پارچه کتان دیوار خشک کنید. بدانید که محلول غلیظ باعث از بین بردن لکه می شود.

طرز تهیه چای دو رنگ جذاب و خاص شمالی مرحله به مرحله

دوده سومینه - پاک كردن دوده از ديوار

به دلیل اینکه لکه حاصل از دوده روغنی هستند، ممکن است با تلاش شما تا این مرحله همچنان برجای مانده باشند، پس حالا باید از پاک کننده قلیایی استفاده کنید. یکی از بهترین پاک کننده های قلیایی سولفات تری سدیم است.

تمیز کردن دیوار رنگ روغنی فوت و فنی داره که ما در شادمگ بهتون گفتیم.

محلول های پاک کننده دوده از دیوار

محلول تری سدیم فسفات

تری سدیم فسفات (TSP) به عنوان بهترین محصول برای حذف دوده در نظر گرفته می شود. اگر در منطقه شما در دسترس نیست، دوده‌برهای مشابهی وجود دارد که فاقد فسفات هستند ( TSP-PF ). همچنین می‌توانید مخلوطی از آب و مایع ظرفشویی که چربی ها را از بین می برد را درست کنید.

تمیز کردن پریز - پاک كردن دوده از ديوار

در یک سطل، دو لیتر آب را با نصف فنجان تری سدیم فسفات پودر شده مخلوط کنید. هم بزنید تا خوب مخلوط شوند.

روش تهیه محلول پاک کردن لکه دوده

یک تا دو قاشق غذاخوری از سولفات تری سدیم را در ۴ لیتر آب ولرم حل کنید.

یک اسفنج تمیز بردارید، آن را به محلول آغشته کرده و لکه دوده روی دیوار را بشویید.

سپس با اسفنج تمیز و مرطوب آن را از روی دیوار پاک کنید.

پس از آن آب روی دیوار را با یک تکه پارچه کتانی سفید بگیرید.

دقت کنید که اگر میزان بیشتر از دو قاشق غذاخوری شود، دیوار کدر و مات می شود.

سولفات تری سدیم را می توانید این ماده از مغازه رنگ فروشی و رنگ رزی ها تهیه کنید.

زمانی که محلول سولفات تری سدیم را به کار می برید حتما از دستکش و در صورت امکان عینک استفاده کنید.

محلولTSP-PF

دستورالعمل های برچسب محصول را برای مخلوط کردن با آب دنبال کنید.

محلول مایع ظرفشویی چربی زدا

در یک سطل، دو لیتر آب را با دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید. هم بزنید تا خوب مخلوط شوند.

تمیز کردن دیوار با خمیر دندان - پاک كردن دوده از ديوار

توجه داشته باشید که هنگام کار با TSP همیشه از دستکش محافظ استفاده کنید.

از یک اسفنج تمیزکننده سلولزی معمولی برای تمیز کردن استفاده کنید. آن را در محلول فرو کنید و فشار دهید تا اب اضافی آن گرفته شود.

مراحل پاک كردن دوده از ديوار و سقف

برای پاک کردن دوده مراحل ذیل را به ترتیب و با دقت بالا دنبال کرده و رعایت نکات ذکر شده را فراموش نکنید.

بهتر است قبل از شروع نظافت، عینک ایمنی را بر روی صورت خود قرار دهید و از ماسک برا تنفس استفاده کنید. برای محافظت از خودتان در برابر ذرات مضر کربن موجود در دوده و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی پوستی، در تمام مراحل از دستکش لاستیکی استفاده کرده و عینک و ماسک را از صورت جدا نکنید. به دلیل احتمال بالای ایجاد لکه بر روی لباس، در طول تمیز کردن دوده از یک لباس کار استفاده کنید.

 اتاق را خالی کرده و روی مبلمان و فرش را بپوشانید

در حین پاک کردن دوده، ذرات زیادی از سطح جدا شده و در فضای اطراف به صورت معلق پخش می‌شوند. این ذرات نهایتا بر روی لوازم اطراف مثل مبلمان و یا فرش‌ها نشسته و این لوازم را کثیف خواهند کرد. در صورت امکان اتاق را از هر گونه لوازم جانبی خالی کنید. اگر امکان تخلیه محل موردنظر وجود نداشت، با استفاده از یک لایه برزنتی و یا پارچه‌ای سطح این لوازم را کاملا بپوشانید و از آن‌ها در برابر این ذرات محافظت کنید.

زنگ زدگی شیرآلات را سه سوته با این مواد خانگی به طور کامل از بین ببرید

تی کشیدن دبوار - پاک كردن دوده از ديوار

 اتاق را تهویه کنید

با باز کردن پنجره‌ها و یا استفاده از تهویه‌های گردشی هوای اتاق را تهویه کرده تا ذرات معلق دوده از اتاق خارج شده و هوای تازه تامین شود. در صورت استفاده از ابزارهای فن دار و یا ابزارآلات دارای فیلتر، پس از اتمام مراحل، فن و یا فیلتر این ابزار را کاملا تمیز کرده و هر گونه دوده را از بین ببرید.

 جاروبرقی را روشن کنید

برای پاک کردن دوده از برس گردگیری جاروبرقی استفاده کنید و توجه داشته باشید که بی دقتی در این مرحله به بدتر شده وضعیت دوده منجر خواهد شد. برای شروع از بالای سطح موردنظر آغاز کرده و در تمام مراحل برس جاروبرقی را با یک فاصله دو سانتی از سطح استفاده کنید و آن را مستقیما بر روی سطح نکشید. با در نظر گرفتن این نکته علاوه بر ورود ذرات سست دوده به جاروبرقی، از ایجاد هر گونه لکه جلوگیری خواهد شد.

هشدار : فارغ از روشی که برای تمیزکاری دوده مدنظر دارید، در صورتی که سطح موردنظر بالای سر شما قرار دارد حتما از یک نردبان محکم برای دسترسی به دوده استفاده کنید. در طول این روند موقعیت نردبان را مکررا اصلاح کرده تا از هر گونه خطر احتمالی پیشگیری به عمل آید.

 از اسفنج مخصوص دوده استفاده کنید

اسفنج‌های مخصوص پاک كردن دوده از ديوار نام‌های مختلفی دارند. گاها به این اسفنج‌ها، اسفنج خشکشویی و یا اسفنج مواد شیمیایی نیز اطلاق می‌شود. به صورت کلی این اسفنج از لاستیک ولکانیزه تهیه شده و برای بلند کردن ذرات دوده از روی سطوح سخت بسیار موثر است.

دستمال کردن دیوار - پاک كردن دوده از ديوار

این اسفنج هنگام استفاده به دلیل جذب بالای ذرات دوده به سرعت سیاه شده و به تمیز شدن نیاز پیدا می‌کند. راحت‌ترین روش برای تمیز کردن این اسفنج، بریدن یک لایه نازک آن با استفاده از یک چاقو می‌باشد. به هیچ عنوان از آب برای نظافت این اسفنج استفاده نکنید زیرا در صورت برخورد با آب، اسفنج کثیف‌تر خواهد شد.

ابتدا از بالاترین نقطه‌ای که دوده ایجاد شده، اسفنج کشیدن را شروع کنید و نظافت را به سمت پایین ادامه دهید. فراموش نکنید که هدف از این مرحله پاک کردن دوده و نه مالش آن است. در صورت مالش، دوده محیط بیشتری را آلوده خواهد کرد. با این که اسفنج احتمالا تمام دوده را از بین نخواهد برد، اما ذرات سست دوده را کاملا پاک خواهد کرد. توجه داشته باشید که انجام این مرحله قبل از هر گونه نظافت مرطوب الزامی است و تنها در صورتی که این مرحله نتیجه‌بخش نباشد به روش‌های تمیز کردن مرطوب نیاز پیدا خواهیم کرد.

چطور بوی ادرار تشک را از بین ببریم + راز خوشبو شدن تشک خوابتون اینه

 محلول تمیزکننده دوده را آماده کنید

در صورت باقی ماندن هر گونه دوده بر روی سطح موردنظر، با استفاده از یک محلول مخصوص نظافت دوده را تمام خواهیم کرد. تری سدیم فسفات به عنوان بهترین محلول تمیزکننده دوده در نظر گرفته می‌شود و بالاترین نرخ موفقیت را در بین دیگر محلول‌ها داراست. در صورتی که تهیه تری سدیم فسفات در محل زندگی شما امکان‌پذیر نبود، می‌توانید از نمونه فاقد فسفات برای تمیز کردن دوده استفاده کنید.

یک فنجان پودر تری سدیم فسفات را همراه با ۲ لیتر آب، در یک سطل مخلوط کنید و تا حل شدن کامل آن را هم بزنید. در صورت استفاده از نمونه فاقد فسفات، دستورالعمل مصرف آن را از روی بدنه مطالعه کنید. اگر به هیچ کدام از این موارد دسترسی ندارید، می‌توانید از مایع ظرفشویی ضد چربی برای پاک کردن دوده استفاده کنید. در این حالت دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با ۲ لیتر آب مخلوط کرده و تا حل شدن کامل هم بزنید.

هشدار : هنگام استفاده از مواد شیمیایی حتما از لوازم ایمنی همچون دستکش، عینک و ماسک استفاده کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله تهویه اتاق فعال باشد.

سطوح را با محلول کاملا تمیز کنید

یک اسفنج سلولزی معمولی را در محلول تری سدیم فسفات فرو کنید. بعد از آغشته شدن، اسفنج را چلانده تا محلول از آن چکه نکند. از قسمت بالای سطح موردنظرتان نظافت را آغاز کرده و به سمت پایین حرکت کنید. اسفنج را مرتبا با محلول شسته و دوباره استفاده کنید. در صورت سیاه شدن کامل محلول بر اثر حل شدن دوده، آن را تعویض کرده و محلول جدیدی آماده کنید.

 بعد از پاک كردن دوده از ديوار سطح را شسته و خشک کنید

برای اطمینان از تکمیل مراحل پاک کردن دوده، یک اسفنج تمیز را در آب عادی فرو کرده و بچلانید. سپس اسفنج را بر روی سطوح کشیده و باقی مانده دوده را از بین ببرید. در نهایت با استفاده از یک دستمال مایکروفایبر سطح موردنظر را خشک کرده و به نظافت خاتمه دهید.

در نهایت لوازم استفاده شده را از اتاق خارج کرده و به نظافت کف اتاق بپردازید. هنگام تخلیه کیسه جاروبرقی رعایت نکات ایمنی را فراموش نکرده و از سیستم تنفسی خود محافظت کنید. در اینجا مراحل تمیز کردن دوده به اتمام رسیده و شما علاوه بر جلوگیری از خطرات احتمالی، زیبایی محیط را نیز بازیابی کرده‌اید.

شستن دیوار سیاه - پاک كردن دوده از ديوار

سخن پایانی

در این مطلب در مورد نخوه پاک كردن دوده از ديوار صحبت کردمی. اگر هنوز لکه دوده روی سطح دیوار باقی ست و خودتان موفق به پاک کردن دوده از سقف و پاک کردن دوده از دیوار نشدید و یا احساس می‌کنید بوی ناشی از آن برای شما آزار دهنده است، حتما از یک متخصص برای نظافت منزل خود کمک بگیرید و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *