افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

تمیز کردن دیوار رنگ روغنی باید یکی از کارهای روتین ماهانه خانم های کدبانو باشد تا این کار برایتان سخت و طاقت فرسا نشود. اگر تمیز کردن دیوار به طور متناوب انجام شود دیگر نیازی نیست که برای تمیز کردن دیوار ساعت های زیادی وقت بگذارید. با شادمگ همراه شوید تا تکنیک هایی آسان برای این کار یاد بگیرید.

تمیز کردن دیوار رنگ روغن به طور متناوب

تمیز کردن دیوار های رنگ شده باید بخشی از روتین کاری شما باشد. این دیوارهای رنگ شده با تمیز بودن می توانند ظاهری کاملاً نو داشته باشند و در نتیجه باید از متدهای ساده برای تمیز کردن منظم آن‌ها استفاده کنید.

معمولا افراد به طور منظم کف خانه ، مبلمان و لوازم را تمیز می کنند اما کمتر پیش می آید که به تمیز کردن دیوارها بپردازند زیرا فکر می کنند که باید کمتر دیوارها را لمس کنند اما دیوارها مانند کف زمین می باشند و هر از چند گاهی نیاز به تمیز کردن دارند. البته که انواع رنگ های دیوار با یکدیگر متفاوت است.

از بین بردن لک - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

روش های عالی برای تمیز کردن دیوار رنگ روغن

تمیز کردن دیوارهای رنگ شده باید بخشی از روتین کاری شما باشد. این دیوارهای رنگ شده با تمیز بودن می توانند ظاهری کاملاً نو داشته باشند و در نتیجه باید از متد های ساده برای تمیز کردن منظم آن ها استفاده کنید.

معمولا افراد به طور منظم کف خانه ، مبلمان و لوازم را تمیز می کنند اما کمتر پیش می آید که به تمیز کردن دیوارها بپردازند زیرا فکر می کنند که باید کمتر دیوارها را لمس کنند اما دیوارها مانند کف زمین می باشند و هر از چند گاهی نیاز به تمیز کردن دارند. البته که انواع رنگ های دیوار با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل در این قسمت از نمناک در مورد تمیز کردن دیوار با رنگ روغنی توضیح خواهیم داد.

چگونه از کثیف شدن دیوار ها جلوگیری کنیم ؟

باید از رنگ هایی روی دیوار استفاده کنید تا لکه ها و گرد و غبار کم تر روی آن ها بنشینند و همچنین باید دیوارها را چند وقت یکبار لایه برداری یا اسکراب کنید. دیوارهای رنگ روغن را با براش های مخصوص یا جاروبرقی غبارروبی کنید ، همچنین می توانید برای از بین بردن گرد و خاک از یک دستمال و یا طی های بلند مخصوص دیوار، استفاده کنید.

جارو شارژی ها نیز برای از بین بردن گرد و غبار دیوار مناسب می باشند. هر گونه جای انگشت یا ردی از لک روی دیوار را به سرعت پاک کنید و برای تمیز کردن دیوارهای رنگ روغنی از آب زیاد استفاده نکنید.

از بین بردن لکه چای روی لیوان بسیار ساده است و با وسایل موجود در کابینت آشپزخانه و خانه می توان خیلی راحت این لکه های سخت را پاک کرد.

تميز كردن درب چوبی دستشویی وحمام ؛ فوری و بدون آسیب دیدگی رنگ

تمیز کردن انواع دیوار ها

اولین چیزی که باید مد نظر قرار دهید ، این است که شستشوی دیوار را کنار بگذارید. فرقی ندارد که دیوار شما براق یا معمولی است. در هر صورت باید آن را اسکراب کنید. اگر فقط برای از بین بردن لکه ها قصد تمیز کردن دیوار را دارید ، نباید از مواد شیمیایی سخت یا پاک کننده های چربی بسیار قوی استفاده کنید. فقط کافی است که با یک اسفنج معمولی خیس شده روی دیوار ها بکشید و بیش از حد دیوار را لایه برداری نکنید.

برای براق کردن چنین دیوارهایی نیز باید از پاک کننده های چربی معمولی روی قسمت های براق بکشید. همچنین مواظب باشید که جای خط و خش روی این قسمت ها باقی نگذارید که به شدت خودش را نشان می دهد. همیشه از اسفنج های نرم برای تمیز کردن این گونه دیوارها استفاده کنید.

شستن دیوار - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

چگونه دیوار با رنگ پلاستیکی را تمیز کنیم؟

بهترین راه برای شستن چربی دیوارها این است که از آب گرم با پاک کننده معمولی استفاده کنید. اسفنجی تمیز را در آب قرار دهید و سپس کمی آن را بچرخانید تا آب اضافی آن گرفته شود ؛ سپس به آرامی آن را روی دیوار بکشید. بیشتر روی قسمت هایی تمرکز کنید که جای دست یا اثر انگشت آنها بیشتر است. سپس اسفنج تمیز دوم را داخل آب تمیز کنید و دوباره روی دیوار بکشید.

مراقب باشید که به قسمت های الکترونیکی آب وارد نشود و همچنین می توانید جریان برق را برای امنیت بیشتر قطع کنید. برای لکه هایی مثل اثر انگشت یا جوهر می توانید از خمیر جوش شیرین و آب استفاده کنید. سرکه سفید همراه با آب نیز می تواند موثر واقع شود اما لکه های بیش از حد عمیق را از بین نمی برد و همچنین می توانید یک پد را آغشته به الکل کرده و به دیوار بزنید.

چگونه دیوار گچی را تمیز کنیم ؟

تمیز کردن دیوار‌های گچی و بدون رنگ، کمی مشکل‌تر از نمونه‌های دیگر است. چرا که از رنگ‌ها و محافظ‌ها بر روی آنها استفاده نشده و ممکن است در حین تمیز کردن، لکه‌هایی را به دیوار اضافه کنیم.

به یاد داشته باشید برای تمیزی این دیوار‌ها نباید به سراغ آب و مواد شوینده‌ی مایع برویم چرا که آب به بافت گچ آسیب می‌زند. بهترین راه در این مورد، پیشگیری است! توصیه می‌کنیم به صورت هفتگی و با دستمال‌های خشک کل دیوار‌های گچی را پاک کنید.

چنانچه‌ لکه‌های سرسختی بر روی این دیوار‌ها مشاهده می‌کنید، از فرمول زیر استفاده کنید:

یک سطل آب خنک+ نصف پیمانه وایتکس ( مایع سفید کننده)
بعد از کشیدن اسفنج آغشته به این فرمول، خیلی سریع دیوار‌ها را خشک کنید.

تمیز کردن دیوار‌های دارای کاغذ دیواری

بهترین ماده برای تمیز کردن این نوع از دیوار‌ها، محلول آب گرم و صابون است. البته می‌توانید به این محلول کمی آمونیاک بیافزایید تا نتیجه‌ی بهتری ببینید. برای جاهایی که لکه‌های جوهر ماژیک و مداد و مثل اینا‌ها وجود دارد، از محلول سرکه و آب استفاده کنید. در نظر داشته باشید نباید سرکه را مستقیم بر روی دیوار بریزید یا اسپری کنید.

غذاهایی که باعث یبوست میشود و باید از آن ها دوری کرد

نحوه از بین بردن لک - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

در مرحله‌ی آخر، حوله‌ی آغشته به آب گرم می‌تواند تمیزی کاغذ دیواری را مهیا کند.

تمیز کردن دیوار چوبی

چوب‌ متریالی است که حساسیت بالایی نسبت به مواد شوینده‌ی شیمیایی و آب زیاد دارد. برای تمیز کردن این نوع دیوار‌ها از محلول آب گرم و صابون استفاده کنید. کمی سرکه نیز می‌تواند لکه‌های سرسخت را از بین ببرد. در خاطر داشته باشید پس از تمیز کردن، فوری دیوار‌های چوبی را خشک کنید تا آسیب نبینند.

چگونه دیوار رنگ روغن را تمیز کنیم ؟

برای دیوار رنگ روغن نیز باید از محلول های شوینده یکسان با دیوارهای رنگ پلاستیک استفاده کنید. همچنین می توانید کمی سرکه سفید را به مخلوط اضافه کنید و اجازه دهید که اسفنج کمی مرطوب شود. همچنین بهتر است که از قبل گرد و غبار روی دیوار را از بین ببرید تا تمیز کردن شما عمیق تر باشد. مقدار کمی براکس نیز به آب اضافه کنید.

برای یک تمیز کردن اساسی به چیزی بیشتر از آب نیاز دارید. البته مقصود ما بیشتر دیوارهای رنگ روغنی است. می توانید از رسپی عنوان شده در این بخش از نمناک برای این دیوارها استفاده کنید:

یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را با مقداری آب مخلوط کنید و سپس یک چهارم قاشق چای خوری سرکه سفید به آن اضافه کرده و اجازه دهید که این محلول به مدت 10 دقیقه روی قسمت لکه دیوار باقی بماند.

روش دیگر تمیز کردن دیوار روغنی

یک سطل آب گرم را با دقت با نصف پیمانه بوراکس (Borax) و نصف قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی به همراه یک قاشق غذاخوری آمونیاک ترکیب کنید تا محلول تمیز کردن لکه از دیوارهای رنگ روغنی آماده شود.

نکته ی مهم :حین استفاده از محلول حتماً دستکش بپوشید.

نکته مهم تمیز کردن دیوار روغنی

اگر قبل از تمیز کردن دیوار، آن را گرد و غبار روبی نکنید و از آب استفاده کنید ، غبار و گرد و خاک موجود روی دیوار با آب کشیده می شود و باعث ایجاد لک روی دیواره می گردد.

از بین بردن لک - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

راهکارهای مناسب برای از بین بردن اثر انگشت دیوار رنگ روغن

اول از همه باید راهکارهای بالا را در پیش بگیرید اما اگر اثر انگشت هنوز عمیق بود، به راحتی از بین نمی رود. بهتر است آب را با جوش شیرین و کمی آمونیاک و همچنین سرکه ترکیب کنید و کل ترکیب مواد را به قسمت لکه ها بزنید.

از بین بردن لکه های روغنی

از بین بردن لکه های چربی و روغن روی دیوار اصلا کار راحتی نیست اما غیر ممکن هم نمی باشد. کافی است از محلول هایی مثل سرکه و محلول های شیمیایی مخصوص پاک کنندگی دیوار استفاده کنید.

از بین بردن لکه های بخار آب

برای از بین بردن لکه های آب یا بخار آب یک قاشق چای خوری آمونیاک را همراه با یک چهارم فنجان سرکه و یک چهارم فنجان براکس و یک گالن آب ترکیب کنید و سپس به مقدار کمی آن را در محل مورد نظر امتحان کنید. اگر موثر واقع شد، آن را به کل قسمت های لکه دار بزنید.

از بین بردن لکه ماژیک

برای از بین بردن لکه ماژیک روی دیوار باید از دستمال مرطوب شده با آب معمولی یا دیگر مایع های شوینده استفاده کنید. اگر این روش موثر واقع نشد ، بهتر است که از پاک کننده های جادویی مخصوص دیوار استفاده کنید. بعد از استفاده از تمامی روش های بالا و از بین بردن انواع لکه ها یک بار دیگر کل دیوار را با آب خالی تمیز کنید.

براق کردن بدنه یخچال با چند ترفند ساده | از یخچال نو هم جذاب تر شد

لکه شناسی، لکه زدایی!

در قسمت قبل جنس دیوار‌ها را بررسی کردیم و بسته به نوع آن، بهترین روش تمیز کردن را با شما در میان گذاشتیم. در ادامه می‌خواهیم کمی روی لکه‌ها متمرکز شویم و راه‌های از بین بردن انواع لکه را بیان کنیم.

لکه‌های نوشت افزار

شما هم یک پیکاسوی کوچک در خانه دارید؟ امیدواریم خدا به شما صبر دهد.:) اما همیشه راهی برای نجات دیوار‌ها وجود دارد. برای هر نوع نوشت افزار می‌توانید از ماده‌ای که معرفی می‌کنیم استفاده کنید.

نقاشی دیوار - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

پاستل: خمیری از جوش شیرین و آب بسازید و آن را روی لکه قرار دهید.
مداد رنگ: یک مسواک و خمیر دندان، می‌تواند لکه‌های مداد رنگی را محو کند.
جوهر: الکل سفید را روی پنبه بریزید و لکه را از بین ببرید.
مداد: پاک کن! و البته جوش شیرین هم می‌توانید کمک بگیرید.

لکه‌ی واکس روغنی

واکس‌ها علاوه بر تمیزی کفش‌ها می‌توانند لکه‌های دوست نداشتی‌ را بر پایین دیوار‌ها به جا بگذارند. برای از بین بردن آنها ابتدا صبر کنید تا واکس خشک شود، سپس قسمت اضافه‌ی آن را به کمک ناخن جدا کنید.

در مرحله‌ی بعد یک دستمال کاغذی بر روی دیوار بگذارید و آن را با اتو گرم کنید. حرارت باعث می‌شود واکس آب و جذب دستمال شود.

لکه‌ انگشت

این لکه هم در بسیاری از نقاط خانه دیده می‌شود. برای از بین بردن لکه‌ی انگشت‌ها، از سیب زمینی کمک بگیرید. یک سیب زمینی را نصف کرده و روی لکه بگذارید. سپس محل را به خوبی خشک کنید. البته این دستور تنها برای دیوار‌های رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.

محلول هایی برای تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

برای تمیز کردن دیوار رنگ روغن می‌توانید از محلول‌های فراوانی استفاده کنید. در زیر تعدادی از این محلول ها را به شما معرفی می‌کنیم.

لکه - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

استفاده از محلول بوراکس و مایع ظرفشویی

 • یک سطل آب ولرم
 • یک دوم پیمانه بوراکس (BORAX) (در نظر داشته باشید که این محلول را می‌توانید از مغازه‌های مواد شیمیایی و بهداشتی تهیه کنید.)
 • مایع ظرفشویی یک دوم قاشق مرباخوری
 • یک قاشق غذاخوری آمونیاک

تمیز کردن دیوار رنگ روغنی با محلول بوراکس و سرکه

 • یک سطل آب گرم
 • یک پیمانه بوراکس (BORAX)
 • سرکه یک دوم پیمانه
 • یک چهارم پیمانه آمونیاک

تمیز کردن دیوار رنگ روغن با مایع ظرفشویی

 • یک سطل آب گرم
 • نصف پیمانه مایع ظرفشویی

جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

 • یک سطل آب گرم
 • آمونیاک یک پیمانه
 • یک چهارم پیمانه جوش شیرین
 • سرکه یک دوم پیمانه

خمیر دندان - تمیز کردن دیوار رنگ روغنی

تمیز کردن دیوار رنگ روغنی با محلول آمونیاک، سرکه سفید و جوش شیرین

 • یک سطل آب گرم
 • نصف پیمانه آمونیاک
 • یک چهارم پیمانه سرکه سفید
 • یک چهارم پیمانه جوش‌ شیرین

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *