افتتاح حساب ترکیه
رفع بوی دود از لباس

رفع بوی دود از لباس ممکن است با چند بار شستن ممکن شود اما ما روش های فوری و ساده تری رابه شما آموزش میدهیم. با شادمگ همراه شوید.

نحوه رفع بوی دود از لباس، فرش و لوازم خانه

هنگامی که لباس ها و وسایل مختلف در مجاورت آتش قرار می گیرند بوی دوده را به خود جذب کرده که این بو به تار و پود لباس نفوذ پیدا می کند و بر روی آن پایدار می ماند که حتی بعد از شستن نیز بر روی لباس باقی مانده ولی می توان با بهره مندی از راهکارهای کاربردی رفع بوی دود از لباس مشکل ایجاد شده را حل نمایید و لباس را دوباره به حالت اولیه برگردانید.

دختر دست روی بینی گذاشته به خاطر بوی سیگار - رفع بوی دود از لباس

هر چند انجام این کار کمی سخت و دشوار می باشد و اغلب افراد فکر می کنند وسایل و لباس هایی که آغشته به دود شده اند دیگر قابل استفاده مجدد نیستند و چاره ای وجود ندارد ولی برخلاف تصور به وجود آمده از بین بردن دود با استفاده از مواد و ترکیباتی ساده که در دسترس می باشند امکان پذیر بوده و می توانید خیلی راحت این بوی ناخوشایند را حذف نمایید. در ادامه به معرفی یک سری از این ترفندها پرداخته ایم.

قبلا برای از بین بردن بوی بد حوله روش‌های خانگی و ساده بسیار آسانی را به شما معرفی کردیم.

روش های موثر رفع بوی دود از لباس و لوازم

بوی دود می تواند به بافت پارچه نفوذ کرده و حتی بعد از شستشو هم به راحتی از بین نرود. استفاده مجدد از لباس هایی که در مجاورت دود قرار گرفته اند، به دلیل بوی باقی مانده روی لباس میسر نیست، اما از بین بردن این بو اصلا کار سختی نیست. بدین منظور در این قسمت از قصد داریم تا آموزش رفع بوی دود از لباس و حتی از روی وسایل خانه را برای شما توضیح دهیم.

بوی لباس مرد - رفع بوی دود از لباس

 روش بدون شستشو ؛ اسپری خانگی مخصوص پارچه

این روش ساده ترین راهکار برای رفع بوی دود از مبلمان پارچه ای است، زیرا نمی توان آن ها را در سینک یا ماشین لباسشویی شستشو داد.

مواد لازم :
دو فنجان روغن نارون کوهی
20 قطره روغن اسانس لیمو
بطری اسپری

بهترین کادو برای روز دختر چیست + لیستی از جذاب ترین هدیه های دخترانه

طریقه استفاده

عصاره نارون کوهی و روغن گیاهی لیمو را درون یک بطری اسپری ریخته و قبل از هر بار استفاده آن را به خوبی تکان دهید . محلول را آزادانه بر روی پارچه اسپری کنید و بگذارید خود به خود خشک شود . لیمو با رایحه ای که دارد به جذب بوی دود کمک می کند.

زن مشمئز شده از بوی لباس - رفع بوی دود از لباس

رفع بوی دود از پرده ، فرش و پتو 

مواد لازم :
جوش شیرین
کیسه پلاستیکی بزرگ

طریقه استفاده

ابتدا کالای مورد نظر را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس یک فنجان جوش شیرین را داخل کیسه ریخته و درب آن را محکم ببندید، سپس کیسه را به خوبی تکان دهید تا جوش شیرین پخش شود. به مدت یک شب صبر کنید و سپس مطابق دستورالعمل های مراقبت از کالای خود، آن را بشویید.

برای فرش های بزرگ، می توانید جوش شیرین را روی فرش بپاشید و یک شب صبر کنید و روز بعد آن روی فرش را جارو برقی بکشید. اگر با این روش بوی فرش از بین نرفت باید آن را بشوئید.

رفع بوی دود از لباس

روش 1:استفاده از جوش شیرین

یک فنجان جوش شیرین را به ظرفی پر از آب گرم اضافه کنید و سپس به خوبی هم بزنید تا جوش شیرین در آب حل شود . لباس را در این مخلوط بخیسانید ، پس از گذشت 1- 2 ساعت مطابق برچسب مراقبت لباس خود، آن را بشویید.

ریختن جوش شیرین روی لباس - رفع بوی دود از لباس

روش 2:استفاده از سرکه

یک لیوان سرکه را به ظرفی پر از آب گرم اضافه کنید و مخلوط را به خوبی هم بزنید. لباس خود را درون مخلوط قرار داده و پس از گذشت 1 -2 ساعت مطابق دستورالعمل های مراقبت لباس خود، آن را بشویید.

 چند روش ساده برای از بین بردن بوی دوده از لباس

پس از قرار گرفتن در کنار آتش، لباس ها معمولا لکه های دوده به خود می گیرند. دوده می تواند به لباس چسبیده و لکه های خاکستری ناخوشایندی را به جای بگذارد. قبل از شروع هر نوع شستشویی، درزهای لباس را باز کنید؛ زیرا این کار بیشتر ذرات دوده جامد را قبل از خیس شدن پارچه از بین می برد.

سپس در حالی که پارچه هنوز خشک است، جوش شیرین را به دوده ها بپاشید، این کار به جذب دوده کمک می کند. بعد از گذشت حدود 15 دقیقه، جوش شیرین را از روی لباس پاک کنید. با تکرار این روش اکثر دوده ها برداشته می شود. سپس با یک اسفنج و یک ماده پاک کننده آخرین لکه های روی لباس را محو کنید.

ترفند تميز كردن كنترل تلويزيون | دیگه نیاز به کاور نداری !

قرار دادن در هوای آزاد

اولین چیزی که یک لباس دود گرفته نیاز دارد، هوای تازه است. لباس را در یک منطقه با تهویه مناسب یا بیرون از فضایی داخل خانه آویزان کنید. جالب است بدانید که کمی نور خورشید و هوای تازه تا چقدر می توانند موثر واقع شوند.

استفاده از اسپری از بین برنده بو

اگر بوی دود بر روی لباس باقی مانده است، پوشاک را آویزان کنید و توسط محلولی تهیه شده از سرکه و آب بر پشت و جلوی لباس خود اسپری کنید. اضافه کردن 20 تا 30 قطره از روغن گیاهی مانند روغن لیمو یا نعنا نیز موثر است.

 رفع بوی دود از صندلی ها و کاناپه ها

برای رفع دود از صندلی ها و کاناپه هایی که بوی دود گرفته ، درون یک بطری آب 20 قطره اسانس لیمو بریزید و خوب آن را تکان دهید و بعد آن را روی مبل ها و کوسن ها از فاصله 30 سانتی متری اسپری کنید.

دستمال کردن مبل - رفع بوی دود از لباس

رفع بوی دود از خانه 

ماده سوخته را به بیرون از خانه منتقل کنید.
برای کمک به تهویه خانه پنکه یا کولر را روشن کنید.
در اتاقی که بوی دود پیچیده است؛ یک شمع معطر را روشن بگذارید.
در کمی آب در قابلمه ای 15 تا 20 عدد میخک یا دارچین را بریزید و به مدت نیم ساعت بجوشانید .
2 پیمانه سرکه سفید را با مقداری آب بجوشانید.
لیموترش را نازک برش بزنید و در آب بجوشانید تا بوی دود از بین برود.
در کاسه حاوی آب برش های پیاز را در چند قسمت منزل بگذارید تا بوی دود را به خود جذب کنند.
چند تکه از زغال را در جاهای مختلف منزل قرار دهید.
برای از بین بردن بوی دود یک حوله را بردارید، نصف آن را در آب فرو کنید و سپس آب اضافی را بچلانید تا حوله مرطوب بشود. سر خشک حوله را در دست بگیرید و سر خیش را با حرکات دورانی در هو بچرخانید. ذرات جامد دود به ذرات مرطوب حوله می چسبند و بوی دود از بین می رود.

رفع بوی بد دود لباس از ماشین لباسشویی

1. استفاده از سرکه

قبل از شستشو ، لباس خود را با آب خیس کنید، سپس یک فنجان سرکه، آب گرم و چند قطره از روغن گیاهی مورد علاقه تان برای خوشبو شدن را در مخزن ماشین لباسشویی ریخته و لباس ها را در داخل لباسشویی قرار دهید تا به مدت 30-60 دقیقه شستشو انجم شود.

2. تقویت کننده بو

محصولات مرتبط با لباسشویی طی یک دهه گذشته بسیار گسترده شده اند، به اندازه ای که این محصولات عطر و بوی تازه و ماندگار را به لباس های شسته شده اضافه می کنند.

جدیدترین روش پاک کردن خالکوبی با روش کلینیکی و خانگی

بوی لباس در لباسشویی - رفع بوی دود از لباس

3. آب لیمو

استفاده از آب لیمو ترش و تازه به جای انواع مواد تمیز کننده به ویژه در مخزن لباسشویی، روشی عالی است. با افزودن یک فنجان آب لیمو به مخزن شستشو، انواع بوها مانند دود را از بین ببرید.

رفع بوی دود از لباس بدون شستشو

اگر برای از بین بردن بوی دود از لباس فرصتی برای شستشو ندارید و می خواهید بدون شستشو بوی دود لباستان را رفع کنید، ابتدا درزهای لباس را باز کنید و کمی جوش شیرین را بر روی لباس بپاشید. اجازه دهید جوش شیرین به مدت 20 دقیقه بر روی لباس باقی بماند و سپس آنرا با یک دستمال خشک پاک کنید.

نور خورشید و هوای تازه هم تا حدودی می تواند بوی دود را از روی لباس رفع کند.

راهکارهایی برای رفع بوی دود لباس

برای رفع بوی دود از لباس قبل از هرچیز لباس را به دقت بررسی کنید و اگر ذرات خاکستر بر روی لباس بود آنها را جدا کنید. اطمینان پیدا کنید که لباستان سالم است و ارزش نگهداری دارد تا برای رفع بوی دود از روی آن اقدام کنید.

بو کردن لباس - رفع بوی دود از لباس

برای رفع بوی دود لباس به روش زیر عمل کنید:

ابتدا لباس را به فضای آزاد برده، دوده های اضافی آنرا بتکانید.
به علامت های روی برچسب لباس توجه کنید تا در جریان دمای آب سازگار با لباس، مواد شوینده قابل استفاده برای لباس و … قرار بگیرید.
داخل یک لگن آب سرد و یک فنجان جوش شیرین بریزید.
لباسی که بوی دود گرفته را به مدت 2 تا 3 ساعت داخل این ترکیب قرار دهید.
هنگام خارج کردن لباس از محلول، لباس را با کمی شوینده بشوئید و با آب سرد آبکشی نمایید.
در پایان مجددا کمی جوش شیرین درون لگن آب بریزید و لباس را داخل لگن بچرخانید.
لباس را آبکشی کرده و در هوای آزاد و نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا بوی دود بطور کامل از لباس رفع شود.
در صورتی که بر روی لباس شما علامت خشک شویی وجود دارد برای از بین بردن بوی دود آنرا به خشک شویی بسپارید.

 

سخن آخر

در این مطلب چندین روش ساده برای از بین بردن بوی دود از لباس به شما آموزش دادیم تا با خیال راحت از کنار آتش نشستن لذت ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *