افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن زردی دندان

از بین بردن زردی دندان به روش کلینیکی همان طور که می دانید بسیار پر هزینه می باشد. اما نگران نباشید روش های خانگی کم هزینه و موثری برای از بین بردن زردی دندان وجود دارند. شادمگ بهترین روش های از بین بردن زردی دندان را یادتان می دهد. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

علت زردی دندان ها

برخلاف تصور برخی از افراد، علت زردی دندانها تنها به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و سیگار کشیدن محدود نمی شود. در این قسمت مهم ترین علت زردی دندانها و در ادامه روش های درمان زردی دندان در منزل مثل سفيد كردن دندان با جوش شيرين را یک به یک شرح می دهیم. اگر زردی دندان نشانه چیست نیز سوال شماست، ان بخش را مطالعه کنید.

سفید کردن دندان - از بین بردن زردی دندان

 1. افزایش سن: افزایش سن در بسیاری از افراد موجب زردی دندان ها می شود. با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان ها در اثر عوامل مختلف ساییده شده و رنگ زرد طبیعی عاج دندان که زیر مینا قرار دارد، مشخص می شود.
 2. دلایل ژنتیکی و وراثتی: برخی اشخاص به طور ارثی و ژنتیکی نسبت به بقیه دندان های سفیدتر یا تیرهتری دارند. بنابراین علت زردی دندانها وراثت نیز می تواند باشد.
 3. برخی بیماری ها: ابتلا به برخی از بیماری ها نیز می تواند پاسخ سوال “زردی دندان نشانه چیست” باشد. برای مثال، برخی از عفونت ‌‌‌‌‏هایی که زنان در دوارن بارداری به آنها مبتلا می شوند، روی رشد مینای دندان جنین تاثیر گذاشته و تبدیل به علت زردی دندانهای کودک خواهد شد.
 4. مصرف برخی داروها: داروهایی مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین در کودکان زیر ۸ سال که دندان آنها هنوز درحال رشد است، آنتی هیستامین‌ها، داروهای اعصاب و روان، و داروهای فشار خون بالا نیز می تواند باعث زردی دندان شود.
 5. برخی دهان شویه ها: مصرف دهانشویه های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید هم می تواند علت زردی دندانها باشد. اگر از ارتودنسی با براکت ثابت استفاده می کنید، از دهانشویه های مخصوص استفاده کنید.
 6. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: در نتیجه رعایت نکردن این مورد، تجمع پلاک دندانی موجب زردی دندان ها می شود. گاهی پاسخ زردی دندان نشانه چیست را باید در عدم توجه به این نکته جستجو کرد.
 7. آسیب به دندان‌‌‌‏ها: وارد شدن ضربه به دندان نیز می تواند علت زردی دندانها باشد. در اثر ضربه، پالپ خونریزی ندان کرده و به عاج نفوذ می کند. بنابراین ضربه به دندان نیز می تواند پاسخی برای سوال زردی دندان نشانه چیست باشد.
 8. مصرف دخانیات: مصرف سیگار، قلیان و دخانیات حاوی توتون و تنباکو در مدت طولانی موجب زردی دندان خواهد شد. جالب است بدانید که درمان قطعی زردی دندان برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار در روش های درمان زردی دندان در منزل سوالی پرتکرار است.
 9. مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی: مصرف نوشابه، چای، قهوه، غذاهای پرادویه، سس ها، آب مرکبات و… نیز می تواند علت زردی دندانها باشد. بنابراین پاسخ زردی دندان نشانه چیست را در عادت های غذایی تان نیز می توانید جستجو کنید. درمان زردی دندان در منزل برای چنین مواردی می تواند موثر باشد.

روش صحیح مسواک زدن - از بین بردن زردی دندان

درمان های طبیعی از بین بردن زردی دندان در خانه

رفع زردی دندان با روش خانگی دارای دو مرحله است. مرحله اول مربوط به روش خانگی سفید کردن دندان و استفاده از مواد طبیعی است. مرحله بعد مربوط به روش های دندانپزشکی است که میتوان آنها را در خانه انجام داد و زردی دندان ها را تا حد زیادی از بین برد.

درمان زردی دندان با زردچوبه

طبق نظر برخی دندانپزشکان و متخصصان طب سنتی، درمان زردی دندان با زردچوبه ممکن است. زردچوبه محصولی طبیعیست و همین باعث می‌شود بیشتر از محصولات تجاری مورد توجه قرار بگیرد. درمان زردی دندان با زردچوبه عوارض سفیدکننده های تجاری (مانند ورم و درد لثه) را ندارد. درمان زردی دندان با زردچوبه هنوز به صورت علمی اثبات نشده و شواهد درمان زردی دندان با زردچوبه به منظور درمان قطعی زردی دندان بر اساس تجارب شخصی است.

زیباترین و شیک ترین مدل شینیون باز برای مهمانی و مجالس

برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار، مقداری پودر زردچوبه با کیفیت را روی مسواک مرطوب بزنید (مسواک را به منبع اصلی زردچوبه نزنید زیرا باعث گسترش باکتری می شود). برای رفع زردی دندان در خانه در این روش، دندان ها را مانند همیشه مسواک بزنید و اجازه دهید این پودر حداقل ۵ دقیقه در دهان تان بماند. دهان خود را با آب بشویید و یکبار دیگر با خمیردندان به خوبی مسواک بزنید.

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

استفاده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن بر روی خمیر دندان یکی از موارد رفع زردی دندان با روش خانگی می باشد. مطالعاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد که خمیر دندان هایی که دارای پراکسید هیدروژن هستند، باعث کاهش لکه و زردی دندان ها می شوند. همچنین به مرور موجب سفید تر شدن دندان ها می گردند.

رفع زردی دندان - از بین بردن زردی دندان

 ویتامین C و رفع زردی دندان با روش خانگی

ویتامین سی یکی از ویتامین های مهم  و ضروری برای سلامت لثه به شمار می رود. کمبود ویتامین سی موجب بروز بیماری اسکوربوت می گردد که در آن لثه ها دچار خونریزی و عفونت می شوند. عفونت لثه ها موجب ایجاد پلاک و جرم روی دندان ها می گردد و به مرور موجب زرد شدن آنها می شود. در نتیجه مصرف ویتامین سی می تواند در کاهش زردی دندان موثر باشد و جز موارد رفع زردی دندان با روش خانگی به شمار رود.

پوست موز و رفع زردی دندان

پیش از این شما را با خواص پوست موز برای پوست صورت آشنا کردیم. یکی دیگر از روش های فوری سفید کردن دندان ها استفاده از پوست موز است. شما می توانید پوست آن را روی تمام دندان ها بمالید. این عجیب به نظر می رسد، اما مواد معدنی موجود در پوست موز در محصولات سفید کننده نیز یافت می شود، زیرا آنها لکه ها را از بین می برند.

بدین منظور اجازه دهید تا پوست موز در حدود حدود 10 دقیقه روی دندان ها بماند و سپس دندان ها را با آب لیمو و جوش شیرین مسواک بزنید. آب لیمو اسیدی و جوش شیرین ساینده است. این دو ماده نیز با هم یک ماده سفید کننده طبیعی می سازند.

این روش لبخند شما را به سرعت سفیدتر خواهد کرد اما نباید آن را بیش از یک بار در هفته تکرار نمایید. در واقع اسیدیته موجود در آب لیمو مینای دندان را از بین برده و نباید به طور منظم از آن استفاده کرد. با این حال، ساختن این ترکیب هر سه ماه یکبار در رفع زردی دندان در یک روز موثر باشد.

 آنزیم های میوه

مصرف آنزیم های میوه، یکی دیگر از موارد از بین بردن زردی دندان با روش خانگی محسوب می شود. آنزیم ها با خواص پاک کنندگی که دارند موجب از بین رفتن پلاک و جرم های دندانی شده و زردی آنها را تا حدی زیادی کاهش می دهند. از جمله آنزیم های مفید در این زمینه می توان به آنزیم پاپائین از میوه پاپایا و آنزیم بروملین موجود در آناناس اشاره کرد که  به از بین بردن لکه های دندان کمک می کنند.

جرمگیری دندان - از بین بردن زردی دندان

سرکه سیب

تحقیقات در این مورد نشان میدهد که سرکه سیب دارای  اثرات سفید کنندگی می باشد. استفاده از سرکه در مقادیر کم، یکی از مورد های رفع زردی دندان با روش خانگی محسوب می شود. اما نکته مهمی که در این مورد باید به آن توجه کرد این است که استفاده زیاد از سرکه ممکن است باعث آسیب به مینای دندان ها شود.

روغن نارگیل

مطالعات نشان داده است که استفاده از روغن نارگیل به صورت چرخاندن در دهان یا کشیدن آن روی دندان ها، موجب سفید تر شدن دندان ها می گردد. ترکیبات موجود در روغن نارگیل موجب کاهش پلاک دندان ها شده و زردی آنها را کاهش می دهد.

مراقبت از پوست خشک با چند تکنیک فوق العاده کاربردی

درمان های دندانپزشکی از بین بردن زردی دندان

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، روش های خانگی شامل روش های طبیعی و روش های دندانپزشکی بودند. در این قسمت به روش های دندانپزشکی که میتوان آنها را در خانه انجام داد اشاره می کنیم.

مسواک زدن مکرر

مسواک زدن مداوم از مهم ترین و موثر ترین گزینه در رفع زردی دندان با روش خانگی می باشد. بسیاری از غذاها وجود دارند که مصرف آنها باعث تغییر رنگ دندان ها می گردد مانند قهوه، مشروبات الکلی، لبو و … . بعد از این غذا استفاده از مسواک در کاهش تغییر رنگ دندان بسیار موثر است.

در ادامه به نکات مهمی در مورد مسواک زدن اشاره شده که رعایت آنها به کاهش زردی دندان کمک می کند :

• دو تا سه بار در روز مسواک بزنید.

• تمام سطح هر دندان را حتما مسواک بزنید.

• هنگام مسواک زدن حرکات دورانی روی دندان ها انجام دهید.

• از مسواک زدن لثه ها خودداری کنید.

• حتما دندان های عقب را نیز مسواک بزنید.

خمیر دندان سفید کننده

استفاده از خمیر دندان سفید کننده، یکی دیگر از موارداز بین بردن زردی دندان با روش خانگی می باشد. مواد موجود در این خمیر دندان دارای ترکیباتی است که در از بین بردن پلاک دندان و جرم گیری موثر می باشند. از جمله این مواد می توان به پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید اشاره کرد که به روشن شدن رنگ دندان ها کمک می کند.

اصلاح لبخند - از بین بردن زردی دندان

استفاده از کیت یا سینی های سفید کننده دندان

این مورد از رفع زردی دندان با روش خانگی، شامل استفاده از سینی یا  کیت های سفید کننده است.. در این روش سینی هایی روی دندان قرار می گیرند که حاوی مواد و ژل های سفید کننده هستند . این کیت ها باید 2 الی 4 ساعت روی دندان ها قرار گیرند. این روش می تواند دندان ها یک تا دو درجه سفید کند. این نوع از سفید کننده ها نیز حاوی ده درصد پراکسید کاربامید هستند.

نوارهای سفید کننده

این روش نیز مانند روش قبلی است با این تفاوت که به جای استفاده از سینی از نوار های حاوی ژل سفید کننده استفاده می شود. زمان استفاده این نوار ها نیز معمولا نیم ساعت بوده اما اثر آنها در روشن شدن دندان کمتر از کیت های سفید کننده است.

شستشو با محلول سفید کننده

استفاده از ژل های شستشو که حاوی مواد سفید کننده هستند، از دیگر موارد رفع زردی دندان با روش خانگی است. این ژل های شستشو نیز با درصد های مختلف حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید می باشند. استفاده از این ژل ها به صورت دوبار در روز و هر بار به مدت یک دقیقه موجب می شود که دندان ها در طول سه ماه یک تا دو درجه روشن تر شوند.

زردی دندان بر اثر سیگار - از بین بردن زردی دندان

زغال چوب فعال

زغال فعال یکی از بهترین مواد برای پاکسازی و جرم گیری دندان محسوب می شود. زغال فعال را می توان به صورت های مختلفی استفاده کرد. استفاده از خمیر دندان حاوی زغال فعال نیز در سفید شدن دندان ها موثر است. یکی از موارد رفع زردی دندان با روش خانگی، استفاده از پودر زغال فعال بر روی خمیر دندان ها و یا مسواک می باشد.

این روش ممکن است کمی دردسر برایتان ایجاد کند. چرا که پاک کردن پودر زغال از بین دندان ها ممکن است کمی مشکل به نظر برسد.

پیشگیری از زردی دندان

در صورت امکان از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خاص خودداری کنید

از شما نمی‌خواهیم نوشیدن قهوه صبحانه را ترک کنید اما تا جایی‌که امکان دارد کمتر مصرف کنید. گاهی‌ اوقات آگاهی خیلی ساده می‌تواند کمک شایانی در انتخاب صحیح نوع خوراکی و نوشیدنی‌هایی کند که مصرف می‌کنید.

آب بنوشید

بعد از مصرف غذاها و یا نوشیدنی‌هایی که موجب تغییر رنگ دندان‌ های شما می‌شوند سعی کنید بلافاصله لیوان بنوشید و یا با یک لیوان آب دهان خود را بشویید. شستن دهان با آب موجب پاکسازی اسیدها و موادی می‌شود که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌گردند. این روش کاملا ساده و بدون هزینه است و جالب این‌که تاثیر چشمگیری در کاهش تغییر رنگ و لکه شدن دندان ‌ها دارد.

رازهایی برای پر پشت کردن ابرو + راهکارهای فوق العاده برای رشد فوری مو

رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان

نحوه صحیح مسواک ‌زدن و استفاده از نخ‌ دندان و چکاپ‌های مرتب دندان‌ها به سلامت دندان‌ها کمک فراوانی می‌کنند. هرچه زودتر خود را به رعایت بهداشت  صحیح دهان و دندان عادت دهید احتمال این‌که در آینده به مشکلات دندانی مبتلا شوید بسیار کمتر خواهد بود.

نخ دندان زدن - از بین بردن زردی دندان

مواد غذایی مفید برای تمیزی دندان‌ ها

تغذیه‌هایی وجود دارند که برای دندان‌ها مضر و در مقابل برخی هم برای دندان‌ها مفید هستند، مواد غذایی هم وجود دارند که هنگام مصرف، دندان‌های شما را تمیز می‌کنندکه عبارتند از:

سیب

مصرف سیب می‌تواند به پاکسازی و تمیزی دندان‌ها و مبارزه با بوی بد دهان کمک کند. محتوای فیبری سیب کار مسواک را انجام داده و در پاکسازی پلاک از دندان‌ها و از بین بردن بقایای مواد غذایی، نقش مهمی دارد. اسیدیته موجود در سیب باعث از بین رفتن باکتری‌های بد شده و در نتیجه در رفع بوی بد دهان بسیار مؤثر است. بهتر است سیب با پوست صرف شود زیرا سرشار از فیبر سالم برای دهان است که به تمیز نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند.

هویج

هویج نیز مانند سیب، پر از فیبر است و با شستشوی پلاک هنگام غذا خوردن دندان‌ها را تمیز می‌کند؛ هویج همچنین تولید بزاق را تحریک می‌کند که این امر به طور طبیعی باعث پاکسازی دندان‌ها می‌شود، هویج علاوه بر تمیز کردن دندان‌ها حاوی ویتامین B متعددی است که با التهاب لثه مبارزه می‌کند.

سبزیجات

سبزیجات برگدار مانند کلم پیچ و اسفناج سرشار از فیبر بوده و در عین حال کالری کمی دارند که آن‌ها را تبدیل به سبزیجاتی فوق‌العاده برای دندان می‌کند، مانند سیب و هویج، فیبر موجود در سبزیجات برگدار به پاکسازی بقایای غذا و پلاک هنگام مصرف آن‌ها کمک می‌کند. ا

ما آیا می‌دانید که کلم پیچ حاوی کلسیم و ویتامین‌های گروه B است؟ کلسیم دندان‌ها را تقویت می‌کند و ویتامین‌های گروه B به درمان و جلوگیری از التهاب لثه که اغلب بیماری لثه نامیده می‌شود، کمک می‌کند. سعی کنید به جای کاهو مقداری کلم پیچ یا اسفناج خرد شده به ساندویچ فرزند خود اضافه کنید، یا برای تمیز کردن قوی دندان‌ها از کلم پیچ با هویج استفاده کنید.

عل زردی دندان - از بین بردن زردی دندان

پنیر

پنیر خود به طور مستقیم نقشی در تمیزی دندان‌ها ندارد، اما مانع از آسیب رساندن سایر غذاها به دندان‌ها هنگام مصرف آن‌ها می‌شود. پنیر سرشار از کلسیم است که باعث استحکام دندان‌ها می‌شود، اما فواید پنیر به همین جا ختم نمی‌شود.

این ماده غذایی همچنین حاوی پروتئینی به نام کازئین است که مینای دندان را تقویت کرده و به جلوگیری از ایجاد حفره کمک می‌کند. پنیر همچنین به جلوگیری از تخریب مینای دندان توسط اسید کمک می‌کند. سعی کنید هر روز چند برش پنیر به ناهار کودک خود اضافه کنید تا کلسیم و کازئین بیشتری به او بدهید.

 چه افرادی می‌ توانند متقاضی سفید کردن دندان خود باشد ؟

 • برای سفید کردن دندان شما باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید البته این مسئله به شرایط خاص شما بستگی دارد.
 • باید دندان و لثه شما سالم باشد و دندان پزشک این مساله را بررسی خواهد کرد.
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید بهتر است تا پایان این دوران سفید کردن دندان‌های خود را به تعویق بیندازید زیرا نمی‌‌دانیم که آیا محصولات سفید کننده دندان بر روی کودک تاثیر دارند یا خیر.
 • محصولات سفید کننده نمی‌توانند به سفید کردن تاج دندانی، پل دندان مصنوعی یا روکش بپردازند.

در صورتی که دندان پزشک به این نتیجه برسد که شما متقاضی مناسبی برای سفید کردن دندان نیستید می‌توانید برای پوشاندن دندان‌های زرد یا آسیب دیده خود از ونیر یا تاج دندان استفاده کنید

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

7 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *