افتتاح حساب ترکیه
تیز کردن قیچی

تیز کردن قیچی در خانه آنقد که فکرش را می کنید سخت نیست. شما با لوازمی که در خانه دارید و فکرش را هم نمی کنید قادر خواهید بود قیچی خود را حسابی تیز کرده و مثل روز اول کنید. این ترفندها را شادمگ در اختیار شما قرار داده، این مطلب را مطالعه کنید.

قیچی های خانگی را چگونه تیز کنیم ؟

استفاده مداوم از همه قیچی ها در نهایت می تواند باعث کند شدن لبه های آن شود و دیگر نمی توانید آن تیزی لبه های قیچی که از همان روز اول خریده بودید را احساس کنید.

قیچی خیاطی - تیز کردن قیچی

اگر با برش توسط این قیچی های کند مشکل پیدا کرده اید، ممکن است دلتان بخواهد یک عدد قیچی جدید تر بخرید.

بله برخی از افراد ترجیح دهند قیچی کهنه را دور بیندازند و یک قیچی نو بخرند در صورتی که به راحتی می توان تیغه های قیچی را در خانه تیز کرد؛ بنابراین قبل از دور انداختن قیچی کهنه راهکارهای این بخش را برای تیز کردن قیچی امتحان کنید، شما می توانید با انجام بعضی از راه کارهای خانگی قیچی خود را تیز تر کنید.

روش های تیز کردن قیچی در خانه

اگر شما هم قیچی تان کند شده و دیگر مثل روز اول برش نمیزند با ما همراه باشید. در این مطلب آموزش تیز کردن قیچی را برای شما ارائه می دهیم. اکثر این موارد برای تیز کردن چاقو هم قابل استفاده است.

فویل آلومینیومی برای تیز کردن قیچی

یکی دیگر از ترفند های تیز کردن قیچی استفاده از فویل آلومینیومی است. به این صورت که وقتی قیچی کند شده یک ورقه فویل آلومینیومی بردارید و با قیچی چند برش روی آن بزنید. برش ها در جهت طول ورقه باشد بطوری که کل لبه های قیچی با آلومینیوم برخورد داشته باشد. حالا قیچی خیاطی شما از روز اول تیزتر شده است و می توانید به راحتی کار کنید. اگر این روش را امتحان کردید فویل آلومینیومی را چندین تا بزنید که ضخیم تر شود سپس با قیچی برش بزنيد. زیاد بودن لایه های آلومینیوم روند تیز کردن قیچی را بهتر میکند و قیچی تیز تر می شود.

تیز کردن قیچی با فویل - تیز کردن قیچی

تیز کردن قیچی با سوزن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام دوخت و دوز قیچی شما کند شده باشد و پارچه را برش نزند. در این مواقع قیچی را ببندید و یک سوزن نوک قیچی قرار دهید. برای تیز کردن قیچی سوزن را روی لبه قیچی به سمت عقب با فشار بکشید. در حین اینکه سوزن را به عقب میکشید قیچی را باز کنید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید. حالا با قیچی یکی پارچه را ببرید. میبینید که قیچی تیز شده و کار شما راه می افتد.

پاک کردن لکه رژ لب از لباس و مبل با چند تکنیک جادویی

باطری قلمی

در این روش تیز کردن قیچی به جای سوزن میتوانید از یک باطری قلمی که شارژ آن تمام شده هم استفاده کنید. به این صورت که باطری را نوک قیچی بسته بین تیغه ها قرار دهید. قیچی را روی بدنه باطری به سمت داخل دهانه قیچی تا انتها بکشید که قیچی باز شود. مجدد قیچی را ببندید طوری که باطری نوک قیچی بین دو تیغه باشد. چند بار این کار را انجام دهید.

تیز کردن قیچی با گیره کاغذ

وسیله دیگری که در این روش تیز کردن قیچی میتون استفاده کرد گیره فلزی کاغذ است. گیره را از نوک قیچی به سمت عقب چند بار بکشید.

تیز کردن قیچی به‌وسیله یک چاقو دیگر

برای این کار یک چاقوی تیز و ضخیم انتخاب کنید. معمولاً چاقوی آشپزخانه برای این کار مناسب است. تیغه‌های قیچی را از هم بازکنید، نوک آن را بر روی زمین قرار دهید و آن را محکم نگه‌دارید. سپس چاقوی تیز را با دست دیگرتان بگیرید و آن را به‌صورت عمودی بر روی تیغه قیچی بکشید. این کار را در امتداد تیغه قیچی انجام دهید.

این روش نیز می‌تواند قیچی شما را تا حدودی تیز کند ولی باید دقت داشته باشید که این کار خیلی خطرناک است و در انجام آن باید حوصله به خرج داد.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی یکی دیگر از وسیله هایی است که برای تیز کردن قیچی در خانه کاربرد دارد. به همان شکل قبل که توضیح دادیم قیچی را روی قسمت فلزی پیچ گوشتی با کمی فشار چندبار بکشید تا قیچی تیز شود. فرض کنید دارید پیچ گوشتی را قیچی میکنید.

تیز کردن قیچی با پیچ گوشتی - تیز کردن قیچی

کاغذ سمباده

در این روش می توانید از کاغذ سمباده هم استفاده کنید. سمباده را تا بزنید تا هر دوطرف آن زبر باشد. چندین بار با قیچی ورقه سمباده را برش بزنید تا قیچی تیز شود. برش ها به اندازه طول تیغه های قیچی باشد. یعنی کل تیغه با کاغذ سمباده تماس پیدا کند. بعد از چند بار تکرار متوجه تیزی لبه های قیچی خواهید شد. اگر میزان کندی قیچی معمولی باشد این روش خیلی مناسب است. بعد از این کار تيغه های قیچی را با دستمال کاغذی مرطوب تمیز کنید تا تیزی قیچی را به خوبی احساس کنید.

تیز کردن قیچی با کاغذ سمباده

بوسیله سمباده میتوانید به شکل دیگری هم قیچی خیاطی خود را تیز کنید. در این تکنیک بهتر است از سمباده 80 یا 100 استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. تیغه قیچی یک سمت صاف دارد به اسم قسمت برش که اگر با جسم زبر اصطکاک پیدا کند دیگر چیزی نمیبرد و قیچی کند میشود. قیچی را کاملاً باز کنید، قسمت برش یا همان سمت صاف تیغه را به سمت خود بگیرید. لبه قیچی باید با شما حالت افقی داشته باشد. قسمت پشت تیغه را روی سمباده از پایین به بالا بکشید. معمولا 5 مرتبه تکرار این کار تیغه را تیز میکند.

تمیز کردن سینک ظرفشویی سه سوته با مواد خانگی و کم هزینه

تیز کردن قیچی با سوهان

تیغه دیگر را هم همین کار را انجام دهید. قسمت برش به سمت خود شما و سطح پشت را از پایین به بالا روی سطح ‌سمباده بکشید. دقت داشته باشید که تیغه را بالا پایین نکشید. فقط در یک جهت پایین به بالا بکشید یعنی از سمت خود به سمت رو به روی خود بکشید. قیچی را بردارید مجدد روی سمباده قرار دهید و به سمت رو به‌ روی خود یعنی از پایین به بالا بکشید.

سیم ظرفشویی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید سیم ظرفشویی که رشته های بهم پیچیده دارد هم در این روش تیز کردن قیچی در خانه کاربردی است. به این صورت که با قیچی سیم ظرفشویی را چندین برش میزنیم. این کار به تیز شدن قیچی شما کمک می کند.

تیز کردن قیچی یا سیم - تیز کردن قیچی

تیز کردن قیچی با سنگ چاقوتیزکن

اول از همه به یک سنگ‌ چاقو تیز‌کن نیاز دارید که می‌توانید با قیمت نا‌چیزی آن را از ابزار فروشی‌ها تهیه کرده و برای تیزکردن هر نوع وسیله لبه‌داری از چاقوی آشپزخانه گرفته تا قیچی باغبانی از آن استفاده کنید. سنگ چاقو تیز‌کن دو سمت زبر و نرم دارد، پس اگر قیچی‌تان بیش از حد کند شده اول از سمت زبر و بعد از سمت نرم استفاده کنید.

اما اگر خیلی کند نیست و فقط می‌خواهید تیزتر بشود فقط از سمت نرم سنگ استفاده کنید. سنگ را در حوله‌ای پیچیده و آن را در آب یا روغن خیس کنید. بعضی ابزار فروشی‌ها روغن مخصوص این کار را دارند اما می‌توانید از هر نوع روغن و یا حتی آب معمولی برای خیساندن سنگ استفاده کنید.

در این مرحله از تیز کردن قیچی لازم است برای سهولت کار، پیچ وسط قیچی که محل اتصال دو لبه است را باز کنید تا بتوانید هر لبه را جداگانه تمیز و عملیات تیزکردن قیچی را به راحتی انجام دهید.

تیز کردن قیچی با سوهان - تیز کردن قیچی

اگر قیچی بیش از حد کند شده باشد برای تیز کردن قیچی اول باید از سمت زبر و بعد از سمت نرم سنگ استفاده کنید. ابتدا لبه قیچی را به طور اریب روی سنگ قرار دهید و بعد دسته قیچی را گرفته در حالیکه شیب تیغه به سمت خودتان است، به آرامی لبه قیچی را به سمت خود روی سنگ بکشید و چندین‌بار با دقت این‌کار را تکرار کنید تا لبه کاملا تیز شود.

اگر از سمت زبر سنگ شروع کرده‌اید، کار را با چند حرکت تندوسریع روی سمت نرم تمام کنید. ممکن است متوجه نشوید که کی لبه‌ها کاملا تیز شده‌اند. برای همین قبل از شروع کار با یک ماژیک روی لبه قیچی یک علامت بگذارید. وقتی علامت پاک شد قیچی کاملا تیز شده است.

مراحل تیز کردن قیچی

همه این مراحل را برای لبه دیگر قیچی تکرار کنید. وقتی کارتان با سنگ چاقو تیزکن تمام شد، لبه‌های قیچی را تمیز کنید و دوباره لبه‌ها را به هم متصل کنید. چند بار قیچی را باز و بسته کنید و برای اطمینان از تیزی قیچی، یک تکه پارچه یا کاغذ را با آن ببرید. اگر به نظر‌تان قیچی به اندازه کافی تیز شده، کار تمام است و اگر از نتیجه راضی نیستید دوباره امتحان کنید.

اشتباهات چیدمان سفره هفت سین که فقیرت میکنه

بهتر است برای تمرین این کار، از یک قیچی قدیمی استفاده کنید. با انجام این مراحل تیز کردن قیچی و تیزکردن چاقوی خانگی شما انجام می‌شود.

 تیز کردن قیچی یا چاقو با استفاده از شیشه

برای تیز کردن قیچی به این روش، می‌توانید از یک لیوان شیشه‌ای استفاده کنید. دقت کنید لیوانی که انتخاب می‌کنید، قدیمی و بدون استفاده باشد. همچنین می‌توانید از بطری‌های شیشه‌ای نیز استفاده کنید.

برای انجام این کار قیچی را مانند روش قبل در دستانتان بگیرید و لیوان یا بطری شیشه‌ای را به‌آرامی در امتداد تیغه‌ها بکشید. این کار را انقدر تکرار کنید تا مطمئن شوید قیچی شما به‌خوبی تیز شده است.

نکته‌ای که باید در این روش به آن دقت کنید این است که ظرف شیشه‌ای را نباید بیش‌ازحد بر روی تیغه قیچی خود فشار دهید، چراکه ممکن است ظرف بشکند و به دست شما آسیب برساند. نکته دیگر که باید رعایت کنید این است که در هنگام تیز کردن قیچی با استفاده از لیوان شیشه‌ای، پارچه‌ای زیر خود پهن کنید تاخورده‌های شیشه، در فضای خانه پخش نشود.

تیز کردن قیچی با شیشه - تیز کردن قیچی

علت کند شدن قیچی

یکی از علت های اصلی کند شدن قیچی استفاده از قیچی برای خرد کردن کاغذ است. هرگز از قیچی خیاطی و اصلاح خود کاغذ خرد نکنید. برای خرد کردن کاغذ می‌توانید، از قیچی های کاغذ چینی که ارزان قیمت هستند؛ استفاده کنید. اگر هم بعد از مدتی کند شدن با روش‌های گفته شده در زیر به راحتی می‌توانید قیچی کاغذ چینی خود را تیز کنید.

سوالات متداول

چطور با سیم ظرفشویی قیچی را تیز کنیم ؟

با قیچی سیم ظرفشویی را چندین برش میزنیم.

چرا قیچی کند می شود ؟

یکی از علت های اصلی کند شدن قیچی استفاده از قیچی برای خرد کردن کاغذ است.

چطور با سوزن قیچی را تیز کنیم ؟

قیچی را ببندید و یک سوزن نوک قیچی قرار دهید. برای تیز کردن قیچی سوزن را روی لبه قیچی به سمت عقب با فشار بکشید. در حین اینکه سوزن را به عقب میکشید قیچی را باز کنید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

قیچی آشپزخانه -

سخن آخر

شما می توانید با چند راهکار خیلی ساده تیز کردن قیچی در خانه را انجام دهید. در حین انجام این راهکار های تیز کردن قیچی در خانه مراقب باشید و بسیار احتیاط کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

29 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *