دشت های کلار دشت - جاهای دیدنی کلاردشت

جاهای دیدنی کلاردشت آنقدر جذاب و دیدنی است که چشم مسافران همیشگی این شهر بهشتی هم از دیدنشان سیر نمی شود. اگر شما هم در تعطیلات به فکر سفر به کلاردشت هستید این مطلب شادمگ در خصوص شهر رویایی را از دست ندهید.

جاهای دیدنی کلاردشت را بشناسید

کلاردشت حدود ۵۰ کیلومتر با شهر چالوس در استان مازندران فاصله دارد. اگر مسافت آن تا تهران را هم بخواهید باید بگوییم که این فاصله حدود ۱۷۰ کیلومتر است.

کلاردشت - جاهای دیدنی کلاردشت

در‌ صورتی که انتظار دیدن دریا دارید، بهتر است بدانید کلاردشت ساحل ندارد اما آن‌قدر نقاط دیدنی در آن موجود است که احتمالا دیگر دلتنگ دریا نخواهید شد ضمن اینکه فاصله‌اش تا ساحل خزر از سمت جاده مرزن‌آباد یا از مسیر جاده جنگلی عباس‌آباد حدود سی‌ تا چهل‌وپنج دقیقه بیشتر نیست. بخه طور کلی این بخش از دیدنی های جاده چالوس معرکه ست.

کلاردشت از نقاط مرتفع مازندران است. به همین خاطر،کوه‌های کلاردشتی در زمستان‌ها انتظار سفید شدن دارند و آب و هوای این منطقه هم از نقاط دیگر استان خنک‌تر است.

تاریخچه کلاردشت

کلاردشت شهری جنگلی در جنوب غربی استان مازندران است که تا پایتخت کشور، کمتر از 160 کیلومتر فاصله دارد. این شهر به لطف فاصله قابل توجهی که تا دریا دارد، از معدود شهرهای مازندران به شمار می رود که آب و هوایی شرجی نداشته و از طرفی به لطف ارتفاع شهر از سطح دریا، همواره با آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین در منطقه روبرو هستیم.

کلاردشت در دهه های گذشته تنها یک روستای سرسبز و دیدنی بود و رفته رفته در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار گشت لذا به لطف این موضوع، تصمیم گرفته شد تا روستا گسترش یافته و به شهر تبدیل شود. این شهر جمعیتی بیش از 14هزار نفر دارد که اکثر بومی های منطقه به فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری و تولید انواع صنایع دستی مشغول هستند .

ولشت - جاهای دیدنی کلاردشت

همچنین خوب است بدانید بخش قابل توجهی از درآمد مردم منطقه از طریق صنعت گردشگری تامین می شود. مردم کلاردشت اکثراً به زبان مازندرانی صحبت می کنند اما در میان آن ها، افرادی نیز هستند که به زبان کردی صحبت کرده و به آن ها خواجه وند گفته می شود.

جام طلایی کلاردشت

یکی از آثار مهم باستانی که از کلاردشت کشف شده است؛ جام طلایی دو شیر است. جام طلایی دوشیر از طلای خالص ساخته شده است. جام طلایی دوشیر؛ نقش برجسته دو سر شیر از طرفین به جام پرچ شده‌ است. قدمت جام طلایی کلاردشت؛ ۸۰۰ سال پیش از میلاد برآورد شده است.

جام طلایی کلاردشت در تهران و در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود. همچنین این جام در زمان پهلوی اول پشتوانه ملی پول ایران محسوب می‌شد.

آب و هوای کلاردشت

یکی از دلایل مهم گردشگری در این منطقه آب و هوای کلاردشت است. بهترین فصل سفر به کلاردشت، بهار و تابستان است.

روستای مازیچال - جاهای دیدنی کلاردشت

در اوایل بهار، هوا کمی سرد است. هوا در تابستان در بهترین حالت خود قرار دارد. کسانی که می‌خواهند از گرمای تابستان فرار کنند، می‌توانند به کلاردشت بروند و از هوای خنک این شهر لذت ببرند. این شهر در پاییز و زمستان زیبایی‌های خاص خودش را دارد ولی ممکن است باب طبع کسانی نباشد که به سردی هوا علاقه چندانی ندارند.

جاهای دیدنی کلاردشت

جاهای دیدنی کلاردشت به شدت جذاب و دل‌انگیز هستند. بحث اغراق در کار نیست. حتی با دیدن عکس‌ها و تصاویر جنگل‌ها و دریاچه‌های کلاردشت می‌توانید متوجه شوید که با یک بخش خاص از شمال و مجموعه‌ای از زیبایی‌های ویژه رو به رو هستید. در ادامه برخی از این زیبایی‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. دهکده مازیچال؛‌ از ابر هم بالاتر

اگر بنا باشد از دیدنی های کلاردشت گفته شود، بی‌تردید باید از مازیچال به عنوان یکی از بهترین‌ها و دیدنی‌ترین‌ها نام بُرد.

مازیچال یک ده کوچک نزدیک کلاردشت است که با رفتن به آن، اقیانوسی از ابرها را زیر پایتان خواهید داشت. دهکده مازیچال، برای دوستداران چادرزدن در طبیعت و کمپینگ، مقصد ایده‌آلی است. اگر اهل خوابیدن در کیسه خواب و چادر هستید حتما از گذراندن اوقات در این دهکده هم لذت خواهید برد.

مازیچال - جاهای دیدنی کلاردشت

در مازیچال، خبری از هتل‌های لوکس و حتی خانه‌هایی برای اقامت نیست. گاهی‌اوقات و به ندرت، کلبه‌هایی برای ماندن وجود دارد. پس یادتان باشد که در سفر به این ده زیبا، سقفتان آسمان خواهد بود و اوقات خود را در دهکده‌ای خواهید گذراند که با تن‌پوشی از ابر شما را در آغوش خودش می‌کشد.

چطور چکاپ ماشین قبل از سفر انجام دهیم + کامل ترین چک لیست خودرو

در سفر به مازیچال باید مجهز و با امکانات و لباس‌های مناسب حاضر شوید. این منطقه خنک است و در فصل‌های بهار و تابستان، قطعا با گله‌های گاو و گوسفند رو به رو خواهید بود. اگر هم از آن گردشگران پردل‌وجرات و ماجراجو هستید و در پاییز و زمستان، راهی این دهکده می‌شوید، باید بدانید که دوز و درجه وحشی شدن حیوانات در این فصول کمی بالاتر می‌رود و باید انتظار ملاقات با خرس، گراز و گرگ را هم داشته باشید.

مازیچال از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی مازندران و البته ایران است. هم‌نشینی با روستاییان و امتحان کردن نان محلی داغشان هم ایده خوبی است که در برنامه سفر به مازیچال نباید از آن غافل شوید.

۲. دریاچه ولشت؛ صید ماهی در بالادست رودخانه

شنا، قایق‌سواری، ماهی‌گیری یا فقط نشستن در کنار دریاچه و لذت بردن هم در کلاردشت ممکن و شدنی است. برای اینها باید به شمال شرقی کلاردشت بروید و از دریاچه ولشت بازدید کنید.

از ولشت تا مرزن‌آباد راهی نیست. اگر به آن سری می‌زنید باید بدانید که داخل دریاچه، اردک، غاز، ماهی کولی و مار آبی و البته قورباغه وجود دارد. آب باران و چشمه‌های زیرزمینی، این دریاچه را پُر می‌کنند. ولشت از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران هم قرار گرفته است. اگر قصد دیدن این دریاچه را دارید باید حواستان باشد که برنامه سفرتان را به بهار و تابستان موکول کنید.

دریاچه ولشت - جاهای دیدنی کلاردشت

البته طبیعت در پاییز و زمستان هم همیشه دیدنی است و طرفداران خودش را دارد. ولی در فصل‌های سرد سال، آب و هوای این منطقه به شدت سرد می‌شود و حتی امکان دارد که آب ولشت یخ هم بزند. دیگر تصمیم‌گیری با خودتان است.

برای ورود به محوطه دریاچه باید ورودی پرداخت کنید. در اطراف دریاچه هم امکان دسترسی به فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی برای خرید خوراکی و… وجود دارد. ماهیگیری در ولشت یعنی یکی از دیدنی های کلاردشت هم تجربه جالبی است، نه؟

۳. عَلَم‌کوه؛ به رنگ نور

بعد از دماوند، علم‌کوه دومین کوه بلند ایرانی است که در جنوب دریای مازندان و رشته‌کوه البرز جای خوش کرده و بلند و باشکوه، سلام ما را هر روز از کلاردشت به خورشید می‌رساند. صعود کردن به علم‌کوه، کار هر کسی نیست. برای بالا رفتن از دیواره بلند آن و مسیر دشوارش باید حسابی حرفه‌ای باشید. اگر اهل صخره‌نوردی و کوه‌پیمایی باشید حتما از دیدن علم‌کوه لذت خواهید برد. برای رفتن به علم‌کوه باید تجهیزات کوه‌نوردی داشته باشید و بی‌گدار به آب نزنید.

علم کوه - جاهای دیدنی کلاردشت

در راه صعود به علم‌کوه، یک چیز عجیب، دیدنی و شگفت‌انگیز هم وجود دارد؛ سنگ سماور. سنگ سماور چیست؟ سنگ یا بهتر است بگوییم تخته سنگی بزرگ که به حالت عمودی در مسیر صعود به قله علم‌کوه قرار دارد. قرار گرفتن این تخته سنگ بلند به آن حالت ایستاده روی سطحی کوچک در شیب کوه، واقعا دیدنی و عجیب است. سماورسنگ و موقعیت قرارگیری جالب آن باعث شده تا علم‌کوه، صرف نظر از زیبایی‌های خود کوهستان به یکی از بامزه‌ترین جاهای دیدنی کلاردشت هم بدل شود.

۴. جاده کلاردشت به عباس‌آباد؛ رویای جنگلی

به پوسترهایی با تصویر طبیعت دقت کرده‌اید؟ همان‌هایی که یک جاده را نشان می‌دهند که در دو طرف آن، جنگلی سبز و درختانی رویایی قرار دارند؟ راه ورود به چنین پوستر و تصویری، رفتن به جاده کلاردشت به عباس‌آباد است. اصلا انگار کلاردشت آفریده شده تا مرز خیال، رویا و واقعیت را جابه‌جا کند. در جاده جنگلی کلاردشت به سمت عباس‌آباد، فقط شاهد جنگل نخواهید بود بلکه در مسیرتان با چشمه‌های پرآب هم رو به رو خواهید شد.

جاده جنگلی کلاردشت به عباس‌آباد حدود ۲۵ کیلومتر است و گردش در پیچ‌وخم‌هایش در دل جنگلی سبز با درخت‌های ازگیل، انار، بلوط و….، تصویری جذاب از یک طبیعت ارزشمند و غنی است.

جاده عباس آباد - جاهای دیدنی کلاردشت

اگر به جنگل می‌روید و از این جاده زیبا دیدن می‌کنید، حواستان به نظافت محیط باشد. حتی اگر فکر می‌کنید که بعضی از زباله‌ها مثل پوست میوه در طبیعت جذب می‌شوند، باز هم از ریختن آنها در جنگل و جاده خودداری کنید. چون درست است که بعضی مواد جذب طبیعت می‌شوند اما چهره مکانی زیبا و رویایی را مخدوش و زشت می‌کنند. داشتن نگاه مسئولانه به طبیعت به خصوص رعایت آن در بازدید از جاهای دیدنی کلاردشت زیبا، وظیفه شماست. آن را فراموش نکنید.

معرفی بهترین محل برای غواصی در کیش ؛ تفریج هیجان انگیز جزیره را از دست ندهید

۵. سیاه‌بیشه در جاهای دیدنی کلاردشت

مه و بوی خوش رطوبت دو ویژگی جدایی‌ناپذیر از شمال و به ویژه سیاه‌بیشه است. تقریبا در تمام فصل‌های سال، مه غلیظی روستای سیاه‌بیشه را می‌پوشاند. مه غلیظ این روستا به سیاهی می‌زند و به همین خاطر است که نام آن را سیاه‌بیشه گذاشته‌اند.

شکار در این منطقه ممنوع است و وسعت آن هم به ۹هزار هکتار می‌رسد. جمعیت بسیار اندکی، مثلا شاید در حدود ۱۱ خانوار در سیاه‌بیشه زندگی می‌کنند. شما هم می‌توانید به این روستای دیدنی سفر کنید. امکان اجاره کردن منزلی روستایی هم در سیاه‌بیشه وجود دارد. به دل این ده زیبا بزنید و چند روزی را از دود و شلوغی بی‌امان شهری آسوده شوید. پس زود و سریع، سیاه‌بیشه را به فهرست دیدنی های کلاردشت اضافه کنید.

سیاه بیشه - جاهای دیدنی کلاردشت

۶. کاخ اُجابیت (اجابت)؛ قصری در جواهر شمال

در دامنه بلندی‌های جنوب مشرف به شهر کلاردشت، کاخ اجابیت را خواهید دید. کاخ اجابیت در روز و روزگار حکومت پهلوی ساخته شده است. یعنی حدود ۷۰-۸۰ سال از ساخت آن می‌گذرد. یک کاخ زیبا، در دل طبیعت با معماری الهام گرفته شده از بناهای اروپایی و حیاطی که پر است از درختان زیبای شمالی مثل نراد، مکان دلپذیری برای بازدید است.

تصور کنید، ساکنان آن چه لذتی از اقامت در کاخی با معماری زیبا و محیطی فوق‌العاده می‌برده‌اند. ما که از این کاخ‌ها نداریم. شما هم احتمالا ندارید. پس دست‌کم، بازدید از آن در سفری به کلاردشت را در برنامه‌هایمان بنویسیم. موافقید؟ در داخل کاخ هم اشیای قدیمی و عتیقه و دیدنی‌هایی از این دست وجود دارد. گشت‌وگذاری در آن باب میلتان خواهد بود. شک نکنید!

کاخ اجابت - جاهای دیدنی کلاردشت

۷. روستای هریجان؛ زیبایی سرزمین آریایی

اگر با خواندن نام این روستا به یاد هری‌پاتر افتاده‌اید باید بگوییم که هریجان، نام یک روستا در نزدیکی سیاه‌بیشه در کلاردشت است که اتفاقا هیچ ربطی به «هَریِ» خارجی‌ها ندارد و اگر معنای واژه رار ریشه‌یابی کنیم به هریگان می‌رسیم. هریگان، واژه فارسی هریجان است (هریجان شکل معرب یعنی عربی واژه است). هریگان یا هریجان یعنی سرزمین آریایی. هریجانِ سرسبز و دوست‌داشتنی، نقاط دیدنی زیادی دارد. مثلا یک آبشار باریک و مرتفع در آن خواهید دید که برای ورود به بعضی از قسمت‌های آن، نیاز به دریافت مجوز از اداره محیط زیست خواهید داشت.

اگر قصد دیدن نواحی بالا و تاج آبشار را دارید باید از اداره محیط زیست چالوس، اجازه بگیرید. این آبشار حفاظت‌شده است و در مسیر بازدید از آن، احتمال دیدن حیوانات وحشی هم وجود دارد. هریجان زیبا و سرسبز هم علفزارهای وسیعی دارد که حتی دیدن تصاویرش هم دلتان را باز می‌کند چه برسد به اینکه بار و بندیل را جمع کنید و از نزدیک به دیدارش بروید.

هریجان - جاهای دیدنی کلاردشت

۸. جنگل مِجِل؛ زیبا مثل نقاط دیگر شمال

روستای مجل در کلاردشت، جنگلی دارد که بی‌تردید از زیباترین‌های شمال ایران است. مجل در نزدیکی روستای رودبارک است. اگر قصد رفتن به شمال و دیدن جاهای دیدنی کلاردشت را دارید باید دو نوع برنامه‌ریزی برای خود داشته باشید؛ یا تصمیم بگیرید که مدت سفرتان به اندازه کافی باشد تا تمام دیدنی‌ها را در طول گشت‌وگذار در این شهر بازدید کنید یا در سفرهایی جداگانه به چند منطقه از آن سر بزنید.

منظور این است که دیدنی‌های کلاردشت و روستاهای اطراف آن، زیادند و حیف است که از میان آنها، دست به انتخاب بزنید. مثلا در نزدیکی جنگل و روستای مجل، روستای رودبارک قرار دارد. رودبارک هم مانند مجل زیباست با این تفاوت که در آن رودخانه پرآبِ سردآبرود را هم خواهید دید. با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توانید تمام این زیبایی‌ها را در سفر به کلاردشت ببینید.

جنگل مجل - جاهای دیدنی کلاردشت

۹. روستای کردیچال؛ دل‌پذیرِ همیشه‌خنک در جاهای دیدنی کلاردشت

کارتون و انیمیشن هایدی را دیده‌اید؟ همان دخترکی که با پدربزرگش در دامنه کوه‌های آلپ زندگی می‌کرد؟ اگر دلتان برای قدم زدن در فضایی مانند خانه و زندگیِ هایدی پَر می‌کشد، رفتن به روستای کردیچال، راه چاره است.

روستای کردیچال هم از توابع کلاردشت زیباست و به خاطر قرار گرفتن در منطقه‌ای کوهستانی، آب‌وهوای خنکی دارد. کردیچال همیشه سرد و خنک است. اگر دوست دارید که آن را در بهترین حالتش ببینید باید برای اردیبهشت به آنجا سفر کنید. بیشتر جاهای دیدنی کلاردشت در فصل بهار زیباتر هستند.کردیچال - جاهای دیدنی کلاردشت

بهترین مقاصد سفر در عید 1402 و راهنمای سفر نوروزی

۱۰. تپه کلار؛ طبیعت تاریخی در جاهای دیدنی کلاردشت

تپه کلار از مکان‌هایی است که به ثبت ملی رسیده و در ضلع شرقی کلاردشت خودنمایی می‌کند. حفاری‌ها و تحقیقاتی که در این منطقه انجام شده است نشان می‌دهد که در گذشته‌ها، شهری قدیمی در تپه کلار وجود داشته است.

قدمت این تپه به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد. دشت‌های اطراف تپه‌کلار بسیار زیبا هستند. فرقی نمی‌کند که به تاریخ و شکل‌گیری تمدن‌ها و مسائلی از این دست علاقه‌مند هستید یا فقط به دنبال استشمام هوایی تازه و پُر کردن ریه‌ها از بوی خوش هوای پاک هستید، در هر حال، دیدن تپه‌کلار برایتان جالب خواهد بود.

دشت کلار - جاهای دیدنی کلاردشت

مراکز خرید کلاردشت

هیچ سفری بدون گشت و گذار در میان مراکز خرید و تهیه سوغاتی کامل نمی شود در کلاردشت هم مراکز خرید و بازارهای مختلفی وجود دارد که مرکز تجاری میلاد نور واقع در مابین خیابان های شهید کریمی نژاد و معصومی، پاساژ ولیعصر در نزدیکی میلاد نور، مجتمع تجاری لیوسان واقع در بلوار امام خمینی از جمله محبوب ترین مراکز خرید در کلاردشت هستند که ساعت ها زمان می خواهد تا از تمام غرفه های مراکز خرید و بازارهای سنتی بازدید کرد.

همچنین برای تهیه سوغاتی های کلاردشت خوب است بدانید در این شهر انواع کلوچه ها، لواشک های محلی، مرباها و ترشی ها، انواع زیتون و صنایع دستی ماند محصولات حصیربافی، ظروف از جمله بهترین سوغات کلاردشت به حساب می آیند.

رستوران های کلاردشت

کلاردشت را به طبیعت و جنگل های زیبایش میشناسند. بی شک هرکسی که به کلاردشت سفر می کند، همواره یک یا دو وعده غذایی را مهمان طبیعت است تا در میان جنگل ها، غذای خود را درست کند اما این کار نهایت برای یک الی دو وعده جذاب بوده و بعد از آن، گردشگران یا در ویلاهای خود غذای مورد نظرشان را درست می کنند یه به سراغ رستوران های کلاردشت می روند.

هوای کلاردشت - جاهای دیدنی کلاردشت

رستوران اسماعیل سرآشپز

یکی از معروف ترین رستوران های کلاردشت، رستوران اسماعیل سرآشپز است. این رستوران همواره شلوغ بوده و در مواقعی که گردشگران بسیاری راهی کلاردشت می شوند، می بایست زمانی را منتظر بمانید تا جای خالی در رستوران پیدا شود. رستوران پرسنلی خوش برخورد دارد و در کنار غذاهای بی نظیر از جمله انواع ماهی و کباب، باعث محبوبیت رستوران در میان مردم شده است.

همچنین در مورد کیفیت و قیمت غذاهای رستوران، لازم به ذکر است قیمت غذاها شاید کمی گران باشد اما با توجه به حجم و کیفیت، بسیار معقول هستند و شلوغ بودن رستوران هم دلیل موجهی برای کیفیت بالای غذاهای رستوران می باشد.

رستوران محلی گیلدا

اگر در کلاردشت به دنبال رستورانی هستید تا انواع غذاهای محلی را برایتان سرو کند، نگاهی به رستوران محلی گیلدا بیاندازید. رستوران محلی گیلدا همواره تاکید بر تازه بودن مواد اولیه دارد لذا همواره کیفیت غذاهای رستوران بالا می باشد. رستوران محیطی شکیل دارد و اگر هم خودرو به همراه دارید می توانید از پارکینگ اختصاصی جلوی رستوران بهرمند شوید. برای دسترسی به رستوران محلی گیلدا می بایست در شهر کلاردشت به خیابان لامو بروید تا در روبروی پمپ بنزین این خیابان، رستوران را مشاهده کنید.

رستوران آرش کلاردشت

یکی دیگر از رستوران های محبوب در کلاردشت، رستوران آرش است. این رستوران برای مشتریانش بهترین غذاهای ایرانی را سرو می کند که کیفیت بسیار بالایی داشته و به طبع آن، قیمت غذاها در این رستوران به مراتب بالا می باشد. رستوران آرش محیطی زیبا دارد هرچند گردشگران تنها برای طعم بی نظیر غذاهایش به رستوران مراجعه می کنند. لازم به ذکر است رستوران آرش دارای پارکینگ اختصاصی نیز می باشد.

در آخر خوب است بدانید در کلاردشت ، رستوران معروف اکبر جوجه نیز وجود دارد و همچنین اگر به دنبال بهترین فست فودی کلاردشت هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به پیتزا سیزلر کلاردشت بیاندازید شلوغی فست فود نشاندهنده کیفیت بالای غذاهای فست فود می باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *